شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۳

دانستني هاي مهم روز

۱۴مهرماه؛ روز دامپزشکی

دامپزشكی صرفا به معنای درمان یك بیماری در دام نیست، بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان دامپزشكی، بدون شك بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.✅روز دامپزشکی
در سال ۱۳۶۹ خورشیدی به دنبال تلاش برای اختصاص روزی به نام روز دامپزشکی، دکتر حسن تاج بخش روز ۱۴ مهر را به یاد (گوش روز) که در ایران باستان روز مبارکی بوده پیشنهاد کردند که مورد موافقت همه قرار گرفته و تائید شد.
در ایران باستان آن‌ها به روز ۱۴ هر ماه گوش روز می‌گفتند كه این نام برگرفته از نام فرشته‌ای به نام گائوش (فرشته‌ی نگهدار چهارپایان و جانوران سودمند) است.
✅دامپزشکی چیست؟
دامپزشکی دانشی تجربی است که به شناخت، درمان و پیشگیری بیماریهای حیوانات به غیر از انسان (non-human animals) می‌پردازد. در این رشته همچنین به بیماریهای مشترک انسان و دام پرداخته می‌شود. دامپزشکی دانشی کهن است و در ایران قدیم از دامپزشک به عنوان بیطار یاد می‌شده است. واژه انگلیسی دامپزشکی (veterinary) برای اولین بار توسط توماس براون در سال ۱۶۴۶ به کار گرفته شد.
✅دامپزشكی صرفا به معنای درمان یك بیماری در دام نیست، بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان دامپزشكی، بدون شك بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد. در قانون سازمان دامپزشكی كلمه دام به حیوانات اهلی، طیور، ماهی، زنبور عسل، كرم ابریشم، حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات باغ وحش اطلاق می‌شود و مقصود از كنترل بهداشتی، بازرسی و اقداماتی است كه از لحاظ پیش‌گیری و مبارزه با امراض دامی و بیماریهای مشترك بین انسان و دام لازم و ضروری است.
‍ ‍ ‍ دامپزشکان، زمینه ساز امنیت غذایی
✅ نقش دامپزشکی در سلامت و ایمنی مواد غذایی از مزرعه تا پشقاب به عنوان نقشی راهبردی و کلیدی بسیار حائز اهمیت است و با توجه به ابعاد گسترده وظایف و مسئولیت ها، دامپزشکی یکی از ارکان اساسی زمینه ساز امنیت غذایی محسوب می شود.

✅صدها نوع بیماری مشترک یا قابل انتقال از دام به انسان شناخته شده است که می توانند از طرق مختلف به انسان منتقل شود و خطری جدی برای سلامت انسان ایجاد کنند؛ دامپزشکان به عنوان حافظان سلامت غذایی این خطر را از جامعه دور می کنند.
✅دامپزشکان در صف اول مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و حیوان هستند، زیرا خطر ابتلا به بیماری های هولناکی مانند هاری، جنون گاوی، آنفولانزای پرندگان را برای حفظ سلامت انسان ها به جان می خرند.
✅در جوامع غربی، دامپزشک همردیف با یک پزشک در بهداشت عمومی جامعه قابل احترام است؛ اما با اظهار تاسف در کشورمان هنوز جایگاه واقعی و اصلی دامپزشکان بدرستی تبیین نشده است.
✅عده زیادی از مردم پس از گذشت سال ها از تربیت دامپزشک در دانشگاه ها و اشتغال آنان در بخش های مختلف هنوز با زمینه ها، وظایف و نوع عملکرد دامپزشکان آشنایی ندارند.
✅دامپزشک در جوامع شهری و روستایی نقش مهم و مؤثری در تأمین سلامت عمومی جامعه ایفا می کند؛ هر چند پیشوند دام در کنار نام پزشک در نگاه عمومی، نشانه سروکار داشتن دامپزشک با دام است اما واقعیت این ست که در چرخه بیماری ها و جلوگیری از روند ایجاد یک بیماری به خصوص بیماری قابل انتقال بین دام و انسان و نیز کنترل و بازرسی صنایع غذایی بخصوص، دامپزشک نقش اول را بازی می کند.

✅** دامپزشکان در جامعه مهجور هستند
دامپزشکی را یکی از سخت ترین شغل ها دانست و گفت: با توجه به جمعیت مخاطب (دام) که نه زبان ما را می فهمند و نه دامپزشک زبان دام را می فهمد، تشخیص و درمان بیماری دام یکی از مشکل ترین کارهاست.
✅ برقراری ارتباط برای حل مشکل را از ضروری ترین و ابتدایی ترین روش در درمان می باشد. تشخیص بیماری دام و واکسینه کردن آن یکی از سختی های شغل دامپزشکی است.
✅ متاسفانه به رغم مشکلات کار و سختی های این شغل، جایگاه دامپزشکی نه در سطح ملی و نه استانی ارتقا نیافته و شاغلان این عرصه بعد از کار سخت از جمله مبارزه بی امان با بیماری های واگیر، نه تنها مورد تشویق قرار نمی گیرند، بلکه هم از بعد معنوی و هم از نظر مادی همچنان مهجور مانده اند.
✅این مساله در مورد پزشک فرق می کند، زیرا با وجود فوت مریض بستگان آن از تلاش های پزشک و کادر درمانی تقدیر می کنند در حالی که این امر در دامپزشکی کاملا برعکس است.
✅ با شیوع بیماری به جای کمک به دامپزشک برای پیشگیری و کنترل شیوع بیماری، اولین کار به دنبال مقصر گشتن و دامپزشک را مقصر جلوه دادن است و اینکه چرا این بیماری به وجود آمد.
✅فلسفه وجود دامپزشک بیماری است، وقتی انسان مریض می شود نمی پرسند چرا مریض شد، بلکه از پزشک می خواهند که درمان کند ولی در دامپزشکی برغم تلاش ها، بخاطر شیوع بیماری، نه تنها مردم، بلکه مسئولان ارشد در مورد شیوع بیماری پرسش می کنند.
✅ بحث فرهنگی را مهم ترین مشکل و سختی کار این شغل می باشد. در زمان شیوع بیماری تب برفکی، با وجود تلاش های شبانه روزی دامپزشکان و ایثارگری در کنترل و درمان دام ها، برخی اظهار نظرها آزار دهنده بود.
✅ هنگام تحصیل در دانشگاه نیز دانشجویان دامپزشکی نه تنها بسیاری از دروس پزشکی عمومی را می گذرانند بلکه تعداد سنوات ما بیشتر از آنها و سخت تر از پزشکی نیز است، با این حال حقوق و دریافتی دامپزشکان قابل مقایسه با پزشکان عمومی نبوده و بسیار کمتر از آنهاست.
✅ ۱۷۰۰ جِرم بیماری زا در دنیا وجود دارد که از این تعداد ۸۳۲جِرم بین انسان و دام مشترک است، اگر این تعداد بیماری مشترک در دام کنترل نشود فجایع انسانی بی شماری به وجود می آید.
✅ تعداد مرگ و میر انسان ها به خاطر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، انتقال یافته از دام در سال ۱۹۱۸ را ۵۰ میلیون نفر و در سال ۱۹۷۰ ، دو میلیون نفر اعلام کرد دامپزشکان با نمونه برداری های بسیار مشکل از بسیاری حیوانات از جمله سگ های هار ولگرد مانع از انتقال بیماری به انسان می شوند.
✅معدوم سازی و دفن بهداشتی فراورده های دامی را یکی از سخت ترین کارهای این شغل می باشد. همکاران بدون هیچ چشمداشتی این کارهای سخت را انجام می دهند و حتی کار حفر و دفن را نیز در اکثر مواقع خودشان انجام می دهند.
منبع :ایرنا

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به  نشریه تازه های تندرستی می باشد.