پسندیدم : ۹۸

شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۵

دانستني هاي مهم روز

دردهای استخوانی مقاوم به دارو را جدی بگیرید

تهران-ایرنا- درد مقاوم به دارو و درمان اولیه از نشانه‌های هشداری این بیماری است که باید جدی گرفته شود.
دسته‌ای از تومورهای عضلانی-استخوانی در دهه اول و دوم زندگی یعنی بین 10 تا 25 سالگی فرد را گرفتار می‌کنند که جزو تومورهای اولیه استخوان بوده و استئوسارکوما نام دارند.
اصولا این نوع از تومورها در مراجعه اول و دوم بیمار به پزشک تشخیص داده نمی‌شوند و با مصرف دارو مشکل بیمار حل نشده و با بزرگ و متورم شدن توده بروز می‌یابند که در این هنگام باید رادیوگرافی کنترل برای تومور انجام گیرد.
از زمان شروع درد تا تشخیص بیماری 9 تا 15 ماه به طول می‌انجامد.در صورتی که این بیماری هرچه زودتر تشخیص داده شود با شیمی درمانی و جراحی امکان حفظ اندام و بهبودی کامل وجود دارد اما در صورتی که دیر تشخیص داده شود امکان خروج تومور وجود نداشته و مجبور خواهیم شد اندام بیمار را قطع کنیم.
درد مقاوم به دارو و درمان اولیه از نشانه‌ های هشداری این بیماری است که باید حتما جدی گرفته شود.
از دیگر تومورهای شایع استخوانی تورموهایی بوده که بالای 50 سال بروز می‌یابد و به دلیل متاستاز بودن سرطان‌هایی همچون تیروئید، کلیه، پروستات، پستان و ... ایجاد می‌شود و در واقع این نوع تومور به دلیل ابتلا به سرطان در قسمت دیگری از بدن است که یا فرد قبلا درمان شده و یا اکنون گرفتار آن شده و اطلاعی ندارد.
نوع دیگری از تومورها که در افراد بالای 50 سال بروز می‌کند تومور مغز استخوان از نوع میلوم و لنفوم است که در همه این موارد اگر هرچه سریعتر بیماری تشخیص داده شود درمان آن با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.


کلمات کلیدی : تومور استخوان-درد استخواني

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله