پسندیدم : ۷۲

چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۲

دانستني هاي مغز و اعصاب

۹۰ دقیقه اول، بهترین زمان درمان سکته مغزی است

عوامل خطر در بیماری‌های قلبی و عروقی (سکته‌های قلبی و مغزی) تقریبا تفاوتی ندارد، کم‌تحرکی، فشار خون، دیابت، چاقی، عدم تحرک کافی و چربی موجب سکته‌های قلبی و مغزی می‌شوند.....
سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در کشور است. در مدت یک ساعت تا 90 دقیقه اول بروز علائم سکته مغزی، بهترین نتایج برای درمان به دست می‌آید.

عوامل خطر در بیماری‌های قلبی و عروقی (سکته‌های قلبی و مغزی) تقریبا تفاوتی ندارد، کم‌تحرکی، فشار خون، دیابت، چاقی، عدم تحرک کافی و چربی موجب سکته‌های قلبی و مغزی می‌شوند.
نقش سکته‌ها در مرگ و میر
سکته قلبی نخستین عامل مرگ و میر و سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در کشور ما هستند.

طرح 724 تقریبا از شهریورماه سال 95 فعال شد و در اجرای آن به نتایج خوبی دست یافتیم. این طرح، یک کار تیمی است و فوریت‌های پزشکی خط مقدم طرح 724 هستند و باید تقویت شوند.

مشکلات طرح 724
مراجعه دیرهنگام اکثر بیماران، عدم رضایت برخی بیماران به تزریق دارو، مراجعه عمده بیماران با وسیله شخصی به بیمارستان، عدم اطلاع‌رسانی به مردم، عدم ارتباط مناسب بین فوریت‌های پیش‌بیمارستانی و اورژانس و نداشتن تخت کافی استروک یونیت از جمله مشکلات این طرح بوده است.

مشکلاتی که در طرح مدیریت درمان سکته‌های حاد مغزی وجود دارد
پس از آغاز این طرح، به تدریج کمیته‌های بیمارستانی و دانشگاهی فعال شدند و آموزش‌ دستیاران، پرستاران و پرسنل فوریت‌ها برای این طرح آغاز و دنبال شد.

این درست است که می‌گوییم سکته مغزی تا سه ساعت اولیه قابل درمان است اما می‌دانیم که در یک ساعت تا 90 دقیقه اول بروز علائم سکته مغزی، بهترین نتایج درمان به دست می‌آید.

استاندارد تزریق داروی بیماران سکته مغزی حدود 50 دقیقه است. در اوایل شروع کار، همه مراحل از مراجعه تا تزریق دارو در 75 دقیقه انجام می‌شد اما اکنون همه مراحل مورد نیاز تا تزریق دارو در 30 دقیقه انجام می‌شود. بیشتر موارد تأخیر در این مراحل، به علت عدم رضایت بیماران برای تزریق دارو است.


حدود 30 درصد از بیماران سکته مغزی زیر 55 سال سن دارند، یعنی دیگر سکته مغزی مخصوص افراد مسن نیست.


کلمات کلیدی : سكته مغزي

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله