پسندیدم : ۸۹

دوشنبه ۱۰ دي ۱۳۹۷ ۲۳:۳۶

دانستني هاي پوست

مراقب پوست صورت خود باشيد

پوست صورت نسبت به پوست نواحی دیگر بدن نازک تر ، حساس تر و گاهی خشک تر است . بنابراین ساییدن آن با اشيا نامناسب می تواند باعث از بین رفتن چربی طبیعی و لایه های سطحی پوست صورت شود .

همه ما در طول روز ترکیبات مختلفی را به پوست صورت خود میزنیم از انواع کرم های آرایشی و بهداشتی گرفته تا محصولات پاک کننده و ترمیمی ، گاهی ترکیبات یا اشیایی که ما روی پوست خود ماساژ می دهیم می توانند مشکلاتی برای پوستمان ایجاد کنند یا باعث بروز التهاب و آسیب های پوستی شوند . از این رو به تازگی انجمن متخصان پوست آمریکا فهرستی از ترکیبات و اشیای مضر برای پوست صورت را اعلام کرده و به همه افرادی که به سلامت و زیبایی پوستشان اهمیت می دهند هشدار داده که هرگز این ترکیبات یا اشیاء را روی پوست خود نزنند . در ادامه این مطلب ، بیشت با این موارد آسیب رسان و دلیل منع مصرف آنها اشنا شوید .
1-برس لایه بردار
اگر جزو آن گروه از افرادی هستید که پوست صورتتان مدام پوسته می شود یا لک های سطحی دارید، حتما استفاده از برس های لایه بردار را تجربه کرده اید . این برسها که برقی یا شارژی هستند با گردش دورانی روی پوست باعث ، لایه برداری خفیف تا شدید ( با توجه به درجه قدرتشان ) می شوند و احساس ظاهری بیشتری به شما می دهند بهتر است بدانید استفاده از این برس ها نه تنها می تواند باعث التهاب های پوستی موقت بشود ، بلکه به مرور زمان باعث آسیب های پوستی و به جا ماندن جوشگاه ناشی از این آسیب ها خواهد شد استفاده دوره ای از برس های اسکراب ( آن هم انواع مویی و نرم آنها ) تنها برای نواحی خاصی از پوست مانند ساق پا و به منظور بیرون آوردن بیرون آوردن موهای زیر پوستی بدون اشکال خواهد بود .
چاره چیست؟
هفته ای یک مرتبه حدود یک قاشق غذا خوری عسل را با یک قاشق غذا خوری شکر دانه درشت مخلوط کنید به طوری که شکر ها داخل عسل حل نشوند بعد از استحمام و در حالی که داخل حمام هنوز بخار داشت پوست صورت خود را با ترکیب لایه بردار و طبیعی ماساژ دهید تا پوسته ها و لکه های سطحی از بین بروند .
2- عطر
برخی از ما عادت داریم برای مادگاری و پخش بیشتر بوی عطرهای خود آنها را روی پوست صورتمان اسپری کنیم . این در حالی است که انواع عطر حاوی ترکیبات شیمیایی و آروماتیک فراوانی هستند و می توانند به سادگی باعث تحریک پوست صورت ،قرمزی ، خشکی ، خارش و حتی در مواردی ، ایجاد حساسیت پوستی به شکل بروز کهیر شوند .
چاره چیست؟
برای ماندگاری و پخش بوی بیشتر عطر ها ، آنها را روی قسمت های نبض دار بدن مانند داخل مچ ،پشت گوش و کنار گردن اسپری کنید . اگر حساسیت پوستی دارید می توانید عطر را فقط روی لباس خود اسپری کنید اسپری کردن عطرها روی مو ها هم چندان توصیه نمی شود .
3- لیف
بسیاری از ما مخصوصا قدیمی ترها فکر میکنیم اگر لیف یا پارچه های زبر و نرم مختلف را در حمام روی پوست صورتمان نکشیم به طور حتم پوست صورتمان نکشیم به طور حتم پوست تمیز و شادابی نخواهیم داشت این در حالی است که استفاده از لیف بدن برای صورت، به چند دلیل ممنوع است اول این که پوست صورت نسبت به پوست نواحی دیگر بدن نازک تر ، حساس تر و گاهی خشک تر است . بنابر این ساییدن آن با لیف وکیسه می تواند باعث از بین رفتن چربی طبیعی و لایه های سطحی پوست صورت شود . این مسائله با خشکی و التهاب پوست رابطه مستقیمی دارد . علاوه بر این که ناکتر کردن پوست صورت به دلیل استفاده مداوم از لیف ، می تواند احتمال بروز لکه های پوستی در اثر تماس با نور آفتاب را افزایش دهد نکته دوم این است که لیف می تواند باکتری های سطح بدن را به پوست حساس و ظریف صورت منتقل کند و احتمال التهاب و آکنه های پوستی را افزایش دهد
چاره چیست؟
به جای شستن پوست صورت با لیف هفته ای یک مرتبه بعد از اتمام استحمام و زمانی که حمام بخار کافی داشت ، حدود 1 تا 2 دقیقه پوست صورت را با ژل ملایم اسکراب ماساژ بدهید روز های دیگر هفته هم کافی است که در پایان استحمام ، پوست صورت را تنها با یک پن آنتی با کتریال (پن نوعی شوینده غیر صابونی است) بشویید و نیازی به ساییدن آن با لیف وجود ندارد 

منبع:هفتگي نامه سلامت


کلمات کلیدی : پوست صورت

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله