پسندیدم : ۷۹

چهارشنبه ۱۲ دي ۱۳۹۷ ۲۲:۳۸

دانستني هاي دهان و دندان

رابطه از دست رفتن دندان و بیماری های لثه با افزایش فشار خون

بیماری های لثه و از دست رفتن دندان تاثیر مستقیمی بر روی افزایش فشار خون دارد . دکتر محمد امین دین پرور ، دندانپزشک و مدیر مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز در این باره گفت : تحقیقات زیادی در این خصوص انجام یافته است . و امروزه شاهده افزایش پژوهش های مبتنی بر شواهد بیشتری در دنیا هستیم . لازم است تا توجه بیشتری به تحقیقات مبتنی بر شواهد انجام پذیرد .
این دندانپزشک افزود :

بنده در این خصوص مطالعاتی داشته ام . خطر ابتلا به فشار خون رابطه مستقیمی با بیماری های لثه و از دست رفتن دنداندارد . حتی تمیز کردن بین دندان ها در طول روز نیز می تواند بسیار موثر باشد . به گونه ای که تمیز کردن بین دندان ها و دوری از ابتلا به بیماری های لثه می تواند باعث کاهش ابتلا به بیماری فشار خون گردد .

مدیر مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز گفت :

تحقیقات نشان می دهد که زنان بعد از یائسگی معمولا از وضعیت از دست دادن دندان رنج می برند . این افراد بیستدرصد بیشتر از دیگران احتمال ابتلا به فشار خون بالا را دارند . جدیدا تحقیقات گسترده ای انجام یافته و نتایج جالبی داشته است . این مطالعه جامع بر روی سی و پنج هزار زن در طول بیست سال جمع آوری شده است . نتایج نشان داد که بهبود بهداشت دهان و دندان به طور کلی کلید کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا است.

دکتر دین پرور افزود :

مراقبت از دهان و دندان امری ضروری است و باید به یک فرهنگ تبدیل شود . معاینات دوره ای در طول سال لازم و واجب است . متاسفانه این فرهنگ در حال حاضر چندان گسترده شده به نظر نمی اید . همین امر باعث می شود تا افراد تنها درصورت بروز مشکل به یک دندانپزشک مراجعه نمایند .

وی راهکار کاهش چنین بیماری هایی را افزایش آموزش ها به صورت مختلف دانست . وی معتقد است که آموزش های عملی به صورت دیداری مانند صدا و سیما بسیار موثر است . وی همچنین نظارت بر سلامت کودکان در دوران مدرسه را امری ضروری دانست .

این دندانپزشک معتقد است که ارتباط بسیار قوی بین سلامت دهان و بقیه بدن وجود دارد . همچنین رد کردن مراقبت از دهان و دندان در هیچ برهه ای از زمان را نمی توان پذیرفت . بی شک آخرین دست آورد چنین بی توجهی هایی "پشیمانی" خواهد بود .

تمیز کردن بین دندان ها در طول روز بیش از حتی مسواک زدن حایز اهمیت است . همچنان که پیشتر هم گفتم ، کسانی که بهداشت را رعایت می کنند خصوصا در خانم های مسن ، شانس ابتلا به فشار خون کاهش قابل ملاحظه ای به دنبال خواهد داشت .


دکتر محمد امین دین پرور ادامه داد :

علاوه بر افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری لثه نیز با بسیاری از شرایط مانند دیابت، سکته مغزی و بیماری قلبی عروقی نیز مرتبط است. با این حال خبر خوب این است که بیماری لثه یک بیماری قابل پیشگیری و قابل درمان است.

وی در باره اینکه بهترین راهکار عملی برای دوری از چنین بیماری هایی چیست افزود :

  • دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید
  • در طول روز با استفاده از وسایل مناسب و بهداشتی بین دندان ها را تمیز کنید
  • به طور منظم توسط دندانپزشک معاینه شوید

منبع:اخبار مركز ايمپلنت و زيبايي دندان شيراز 


کلمات کلیدی : بيماري هاي لثه-افزايش فشار خون

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله