پسندیدم : ۱۴۲

جمعه ۱۴ دي ۱۳۹۷ ۲۳:۴۷

دانستني هاي روز

راهکار کانادا مقابله با اعتیاد دارویی

به گفته وزیر بهداشت و درمان کانادا،برداشتن موانع از سر راه هروئین نسخه ای و متادون،تصمیمی حیاتی برای مقابله با مرگ های ناشی از مصرف مسکن های مخدر(اوپیوئید)است و قرار است با انجام اصلاحات قانونی لازم،به کسانی که از اعتیاد به اوپیوئیدها رنج می برند اجازه داده شود در مراکزی خارج از بیمارستان ها مانند کلینیک های درمان اعتیاد،به هروئین نسخه ای دسترسی داشته باشند.
وزارت بهداشت و درمان کانادا تخمین زده در سال2017میلادی،بیش از 4هزار کانادایی به علت مصرف مسکن های مخدر موسوم به داروهای شبه افیونی(اپیوئید)جانشان را از دست داده اند.مصرف اوپیوئید ها در کانادا به بحرانی تبدیل شده که خانواده ها را از پا در می آورد.
دولت کانادا در نظر دارد برای مهار این بحران دسترسی معتادان به(اوپیوئید)،به هروئین نسخه ای و متادون نسخه ای را آسان کند.

دولت کانادا در ماه گذشته231میلیون دلار بودجه برای مهار بحران اوپیوئید اختصاص داد.

وزارت بهداشت کانادا روز 27 ژوئن اعلام کرد برای جلوگیری از گسترش اعتیاد مواد مخدر،استان ها و منطق کانادا می توانند تحت قانون جدید این وزارتخانه داروهای مخدر ضروری را که در کشور موجود نیست،وارد کند.

وزارت بهداشت کانادا،فهرستی از این مخدر ها را برای واردات منتشر کرده است.

از جمله این داروها ویویترول تزریقی و سابوکسون است.

مدت اعتبار این مجوز داروهای اعلام شده 1 سال است و پس از آن حذف خواهد شد،مگر در مواردی که وزارت بهداشت کانادا اعلامیه ای مبنب بر ادامه دسترسی به دارو برای موارد ضروری یا ادامه بهداشت عمومی صادر کند.

دارو های مخدری که برای درمان اختلالات مصرف مخدر و بیماری سل در زمان های ضروری استفاده می شود،از سوی مقامات بهداشت عمومی معرفی شده است.

از جمله داروهای دیگری که برای واردات نیاز به تایید دارند،می توان به دارو های مربوط به درمان ویروس های همه گیر یا سایر موارد اضطراری در زمینه بهداشت عمومی و نظامی اشاره کرد.

در حالی که آمار معتادان به دارو های تجویزی مانند اکسی کدون یا میزان فروش غیر قانونی قرص های فنتانیل در کانادا مشخص نیست،آمار مرگ و میر در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر در سال گذشته 2هزار و 500 نفر اعلام شده است.

این آمار در سال جاری رو به افزایش است.دکتر (ترسیا تام)،مسئول امور بهداشت عمومی کانادا می گوید:

بدون تردید کانادا دچار بحران بهداشت عمومی بی سابقه در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر و مرگ و میر ناشی از آن شده است.

اگر روند فعلی ادامه یابد،آمار مرگ و میر بیش از 3هزار نفر خواهد بود.

 

منبع:هفتگی نامه سلامت

 


کلمات کلیدی :

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله