امتیاز شما :
امتیاز : ۵

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۳۲

دانستني هاي مهم روز

کاهش ۶۰ درصدی خطر ابتلا به نارسایی مزمن کلیوی با ویتامین C وE

تهران - ایرنا - سرپرست مرکز تحقیقات تغذیه در بیماری های غدد درون ریز پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:مصرف ویتامین های C ، E به همراه منیزیوم خطر ابتلا به بیماری های مزمن کلیوی را ۶۰ درصد کاهش می دهد.
بررسی های این مرکز نشان می دهد مصرف روزانه مواد مغذی مانند پتاسیم که در سبزیجات و میوجات بیشتر وجود دارد نیز سبب پیشگیری از ابتلا به اختلالات کلیوی می شود.
نقش مصرف بیش از حد نمک و افزایش بیماری های مزمن کلیوی ا: مصرف زیاد نمک می تواند 64 درصد خطر ابتلا به بیماری های مزمن کلیوی را افزایش دهد.
میرمیران حد مجاز مصرف روزانه سدیم را 2300 میلیگرم می باشد. مصرف بیشتر آن می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن کلیوی را افزایش دهد. مقدار نمکی که در غذاها به صورت طبیعی وجود دارد برای بدن کافی بوده و مصرف بیشتر آن برای بدن ضرر دارد.
ویتامین ها که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند می توانند بر عملکرد کلیه ها تاثیر مثبت داشته باشند، و آنتی اکسیدان ها بیشتر در سبزیجات و میوه ها وجود دارد.
مهمترین اقدامات تحقیقاتی در سال های اخیر اجر شده، طراحی و اجرای مطالعات اپیدمیولوژیک در جامعه در قالب مطالعه کوهورت قند و لیپید تهران، برای بررسی وضعیت تغذیه ای، ارتباط دریافت ها و الگوهای غذایی با بیماریهای مربوط به غدد درون ریزمانند دیابت، سندرم متابولیک، اختلالات چربی های خون، فنوتیپ های چاقی، پرفشاری خون، بیماریهای مزمن کلیوی و بیماریهای قلبی عروقی از جمله اقدامات تحقیقاتی این مرکز بوده است.
بررسی روایی و پایایی ابزارهای بررسی وضعیت تغذیه ای و مداخلات کارآزمایی بالینی درمورد تغذیه سالم، غذاهای فراویژه (مانند روغن هسته انار، جوانه عدس، ارده، آب زرشک، پودر جوانه بروکلی، شیر شتر ، دارچین و پودر چغندر قند) را از دیگر اقدامات تحقیقاتی این مرکز می باشد.

منبع: ايرنا


کلمات کلیدی :

نسخه چاپی
حامیان مجله