پسندیدم : ۴۲

چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۹:۲۸

دانستني هاي مهم

پژوهشگران کشور وسیله جدیدی برای درمان شکستگی لگن ساختند

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور کاهش چشمگیر مرگ و میرهای ناشی از شکستگی لگن در سالمندان و درمان آن، محصولی نوین به نام 'اکسترنال فیکساتور دینامیک هیپ' طراحی و تولید کردند.
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور کاهش چشمگیر مرگ و میرهای ناشی از شکستگی لگن در سالمندان و درمان آن، محصولی نوین به نام 'اکسترنال فیکساتور دینامیک هیپ' طراحی و تولید کردند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اکسترنال فیکساتور دینامیک هیپ وسیله ای با طراحی منحصر به فرد است که جهت برخی از شکستگی ها در ناحیه لگن کاربرد دارد و در سالمندان و افراد با خطر بالای بیهوشی برای پیشگیری از عمل جراحی استفاده می شود.

دکتر علی مرادی افزود: شکستگی های ناحیه لگن به ویژه ناحیه 'اینترتروکانتریک' بیشتر در سالمندان ایجاد می شود و وجود بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های قلبی، ریوی و فشار خون تحمل عمل جراحی را به منظور درمان برای آنها سخت می کند.

وی ادامه داد: وسیله اختراع شده دارای یک قسمت دینامیک است که ناحیه شکسته استخوان لگن را کمپرس فشرده می کند و باعث جوش خوردگی سریعتر محل شکستگی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اکسترنال فیکساتور دینامیک بدون خونریزی و تنها با بیهوشی کوتاه و سبک در خارج از بدن بیمار قرار می گیرد و بعد از جوش خوردن ناحیه شکستگی، خارج می شود و در عین حداکثر پایداری حداقل مزاحمت را برای بیمار دارد.

وی درخصوص قابلیت تجاری سازی این محصول جدید نیز گفت: شرکت تولیدکننده بعد از طراحی و تحقیقات بالینی گسترده موفق به ثبت داخلی و ثبت آمریکا و تجاری سازی اکسترنال فیکساتور دینامیک شده و توانسته است مدال طلای فستیوال ژنو را نیز از این بابت دریافت کند.

دکتر مرادی افزود: وسیله اختراع شده مجوزهای تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را هم کسب کرده و به تولید انبوه رسیده است.

'به گزارش ایرنا، اکسترنال فیکساتور دینامیک' با همکاری دکتر علی مرادی، دکتر احسان واحدی، دکتر محمدحسین ابراهیم زاده. مهندس سعید کرمانی و مهندس ناهید مجاور از اعضای هیات علمی و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی مشهد طراحی و ساخته شده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد که به عنوان قطب پزشکی شمال شرق کشور مطرح است اکنون بیش از 9 هزار دانشجو و 23 هزار کارمند بهداشتی و درمانی دارد.

منبع: اخبار پزشکی


کلمات کلیدی : شكستگي لگن

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله