امتیاز شما :
امتیاز :

يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۴۳

دانستني هاي مهم

آشنايي با بيماري هاري

بیماری هاری یک التهاب حاد مغزی آنسفالیت حاد و تقریباً بدون استثناء کشنده است که با نشانه‌های احساس دلهره، سردرد، تب، بیقراری و تغییرات مبهم و حسی که اغلب در ناحیه گاز گرفته شده بدن توسط حیوان ملموس است، تظاهر می‌کند .
*** بیماری هاری یک التهاب حاد مغزی آنسفالیت حاد و تقریباً بدون استثناء کشنده است که با نشانه‌های احساس دلهره، سردرد، تب، بیقراری و تغییرات مبهم و حسی که اغلب در ناحیه گاز گرفته شده بدن توسط حیوان ملموس است، تظاهر می‌کند .
*** هر گونه گاز گرفتگی بوسیله حیوانات را مشکوک به هاری تلقی نموده و فوراً محل آن را با آب و صابون بشویید.
*** برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مهلک هاری و سایر آلودگی‌ها، از نزدیک شدن اطفال به سگ و گربه های ولگرد و یا خانگی واکسینه نشده ممانعت نمایید.
*** دستان خود را بعد از تماس با پرنده و یا تمیز کردن قفس آن و به خصوص پیش از غذا خوردن و آشامیدن و یا آشپزی با آب و صابون به خوبی بشویید.
*** در موقع تماس با پرنده بی‌حال و بیمار، حتماً از دستکش استفاده کنید.
*** بهتر است قفس پرنده را در اتاق خواب قرار ندهید.
*** هیجان و ترس از جریان هوا از نشانه‌های شایع بیماری هاری است.
*** گاز گرفتن حیواناتی مانند گربه، خفاش، موش و گرگ نیز منجر به بروز بیماری هاری می‌شود.
*** بیماری هاری نیز یکی از بیماری‌های کشنده قابل انتقال از حیوان به انسان می‌باشد که در صورت ابتلای انسان به این بیماری مرگ آن فرد حتمی است که ارائه آموزش‌های لازم به کودکان در خصوص عدم نزدیک شدن به سگ و گربه، شستن محل زخم با صابون و آب فراوان و مراجعه سریع به مراکز بهداشتی از مهمترین راههای پیشگیری هستند.
*** بزاق حیوانِ "هار" حاوی مقادیر زیادی ویروس است که با بریدگی‌های ناشی از گاز و یا خراش وارد بدن میزبان می‌گردد.
*** هاری نوعی بیماری ویروسی کشنده  است که ویروس آن از طریق بزّاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن می‌شود.
*** در صورت انجام اقدامات اولیه، بیماری "هاری" قابل پیشگیری است ولی متأسفانه پس از بروز علائم هاری، بیماری دیگر درمان‌پذیر نیست و بیمار با وجود مراقبت‌های کامل، طی یک یا دو هفته جان خود را از دست خواهد داد.
*** نیمی از روند درمان هاری بسته به شستشوی مناسب و کافی محل جراحت دارد، سپس ضدعفونی کردن محل عارضه و واکسیناسیون باید صورت گیرد.
*** توصیه می‌شود با فشار آب و صابون مایع به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه محل گَزش حیوانِ هار شستشو داده  شود.
*** توصیه می‌شود به منظور پیشگیری از حیوان گزیدگی، از تحریک حیوانات خصوصا سگ و گربه خودداری کنید و در زمان مواجهه با حیوانات از کودکان مراقبت نمایید.

منبع:www.salamattv.ir


کلمات کلیدی : هاري-گازگرفتگي

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله