امتیاز شما :
امتیاز : ۵

يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۵۵

دانستني هاي مهم قلب و عروق

قاتل خاموش؛فشار خون

بله، در مورد فشار خون حرف می زنیم؛ مشکل شایعی که از هر ۵ بزرگسال، یک نفر به آن مبتلا است و حدود یک میلیارد نفر در گوشه و کنار جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ یک میلیارد نفری که سالانه ۹ میلیون نفرشان به دنبال ابتلا به عوارض قلبی عروقی فشار خون، جان خود را از دست می دهند.
اسمش را گذاشته اند ((قاتل خاموش)) چون  بی سروصدا پیشرفت می کند و آرام آرام کار را به جاهای باریک می کشاند. عوارضی هم که ایجاد می کند، یکی دو تا نیست؛ سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی، نارسایی کلیوی، اتساع عروق و تخریب شبکیه چشم.

بله، در مورد فشار خون حرف می زنیم؛ مشکل شایعی که از هر ۵ بزرگسال، یک نفر به آن مبتلا است و حدود یک میلیارد نفر در گوشه و کنار جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ یک میلیارد نفری که سالانه ۹ میلیون نفرشان به دنبال ابتلا به عوارض قلبی عروقی فشار خون، جان خود را از دست می دهند.

فشارخون یعنی فشاری که از طرف خون بر سطح داخلی رگ های بدن وارد می شود. اما وقتی می گوییم کسی فشارخون دارد یا به بیماری فشارخون مبتلاست، منظورمان چیز دیگری است. در این حالت، منظورمان این است که شخص مزبور دچار افزایش فشارخون شریانی شده است .

از لحاظ تغذیه ای عوامل متعددی باعث بروز فشار خون بالا می شود و این قضیه راه چاره ای جز محدود کردن نمک غذایی و منابع غذایی دارای سدیم بالا و البته خبر خوب اینکه افزایش مصرف منابع غذایی با پتاسیم بالا مانند میوه و سبزی ندارد، ولی برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر فشار خون بالا باید روش تغذیه اشتباه خود را تغییر دهید. البته این رژیم غذایی باید به همراه ورزش و استفاده از دیگر گروههای غذایی به مقدار مورد نیاز و متعادل باشد. به نظر خیلی ها کاهش نمک و شوری غذا طعم را کاملا از بین می برد و بهتر است این غذا مصرف نشود. اما خوب است پرزهای چشایی خود را با طعم جدید و سالمتری آشنا کنیم. بهترین راه استفاده از آب لیمو و نارنج و آبغوره های طبیعی است. امروزه تهیه سریع غذا و روی آوردن به مصرف غذاهای آماده و کنسروی افزایش یافته است. علاوه بر تازه نبودن مواد اولیه این غذاها، مواد نگهدارنده و نمک فراوان آنها باعث بر هم خوردن تعادل در میزان سدیم دریافتی شما به میزان چندین برابر می شود. پس برای شرایط شما یک سوپ یا نان و پنیر و گردویی ساده بسیار مناسب تر از یک غذای پرچرب و پر نمک است. در مورد پنیر این جزء جدا نشدنی از صبحانه ما ایرانی ها بهتر است یادآوری کنیم که نمک ماده اصلی نگهداری این ماده غذایی است و بهتر است یا انواع کم نمک و کم چرب را خریداری کنید و یا آنها را پس از خرید به مدت ۲۴ ساعت در آب جوشیده سرد شده قرار دهید و بعد آب را دور بریزید و سپس میل کنید. گوشت قرمز را به صورت ماهیانه مصرف کنید و به جای آن از مغزهای بدون نمک به صورت روزانه استفاده نمایید. همیشه ۳/۲ بشقاب خود را از میوه به خصوص موز و سبزیجات تازه و مابقی را از غلات سبوس دار و گوشت سفید پر کنید. از مصرف قهوه بیش از ۲ فنجان در روز خودداری کنید زیرا باعث نوسان فشار خون شما می شود.

اگر اضافه وزن داشته باشید، حتما باید وزن کم کنید. حتی کاهش وزن به اندازه ۲ کیلوگرم هم اثر فوق العاده ای بر فشارخون تان خواهد داشت. ورزش هم یادتان نرود. فعالیت فیزیکی شما باید بیش از ۱۸۰ دقیقه در هفته باشد.

مصرف الکل و سیگار را کاملا قطع کنید.آنها  بر قلب و ریه اثر می گذارد و باعث افزایش فشارخون می شود. آنها با صدمه شدیدی که به دیواره شریان ها می زنند، روند سفت شدن آنها را تسریع می کنند. قطع مصرف این دو، برای کنترل بهتر فشارخون، ضروری است.

منبع:www.salamattv.ir


کلمات کلیدی : فشار خون-بيماري قلبي عروقي-سكته قلبي

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله