امتیاز شما :
امتیاز :

جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ ۱۸:۳۷

دانستني هاي مهم روانپزشكي

💢آنچه باید در مورد افسردگی پس از زایمان بدانید

افسردگی پس از زایمان قابل درمان است. این درمان ممکن است از طریق تجویز دارو توسط پزشک، درمان های روانشناختی و یا ترکیبی از این دو روش صورت گیرد.
✅ افسردگی پس از زایمان بسیار شایع است. از هر ۶ زنی که نوزادی را به دنیا می آورد، یک زن دچار افسردگی پس از زایمان می شود.✅ علائم اصلی افسردگی، احساس غمگینی مداوم و عدم علاقه به انجام اموری است که فرد پیش از این به راحتی انجام می داده است. در صورتی که این علائم بیش از دو هفته طول بکشد و در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد کند، به آن بیماری افسردگی گفته می شود.

✅ علاوه بر علائم بالا ، علائم دیگری نیز ممکن است در مبتلایان به افسردگی دیده شوند که عبارتند از کاهش اشتها، کاهش یا افزایش میزان خواب، احساس اضطراب و بیقراری، تحریک پذیری و زود از کوره در رفتن، کاهش توان تمرکز، کاهش قدرت تصمیم گیری، احساس بی ارزشی یا پوچی، احساس ناامیدی، احساس گناه و افکار خودکشی و آسیب به خود.
✅ علاوه بر آنچه گفته شد، علائم افسردگی پس از زایمان ممکن است به شکل احساس درماندگی، گریه های طولانی و بی دلیل، احساس عدم دلبستگی به نوزاد و احساس ناتوانی در مراقبت و حمایت از نوزاد و حتی احساس خشم و تنفر از همه نیز ظاهر شود.
💢در صورت افسردگی پس از زایمان، چه کارهایی باید انجام بدهید؟
✅ افسردگی پس از زایمان قابل درمان است. این درمان ممکن است از طریق تجویز دارو توسط پزشک، درمان های روانشناختی و یا ترکیبی از این دو روش صورت گیرد.
✅ بسیاری از داروهای ضد افسردگی را می توان در دوران شیردهی نیز با تجویز روانپزشک مصرف نمود.
✅ اگر افسردگی پس از زایمان درمان نشود ممکن است ماهها و حتی سال ها طول بکشد و هم بر سلامت شما و هم بر رشد و تکامل فرزندتان تاثیر منفی بگذارد.
در صورت امکان با مادران دیگری که شرایط مشابه شما را داشته یا دارند، صحبت کنید و از توصیه و تجربه هایشان بهره مند شوید.
✅ اگر افکار خودکشی و آسیب به خود و یا آسیب به نوزاد دارید حتما به صورت فوری به پزشک مراجعه کنید.
💢در صورت احساس افسردگی پس از زایمان، چه کارهایی باید انجام بدهید؟
✅ با نزدیکان خود درباره احساسات و مشکلات خود صحبت کنید و از آنها کمک و مشورت بخواهید. برخی از آنها می توانند به شما کمک کنند تا از نوزادتان مراقبت کنید و هم زمان بتوانید زمانی را به مراقبت از خودتان اختصاص بدهید و یا استراحت کنید.
✅ سعی کنید ارتباطتان را با دوستان و اعضای خانواده خود حفظ کنید و زمان هایی را در کنار آنها بگذرانید.
✅ اگر برایتان مقدور است، از خانه خارج شوید و زمانی را در فضای باز بگذرانید و حتی اگر محیط اطراف شما مناسب است، می توانید نوزادتان را هم به همراه خودتان ببرید. در چنین شرایطی، یک پیاده روی مختصر، در حالی که نوزادان را هم به همراه خودتان آورده باشید، هم برای سلامت خود و هم برای سلامت نوزادتان مفید است.
👈صاحب فرزند شدن یکی از بزرگترین اتفاق های زندگی یک زن است که گاهی با نگرانی ، خستگی و غمگینی همراه می شود. البته این قبیل احساسات معمولا زیاد طول نمی کشند ، اما اگر این علائم بیشتر از یک ماه ادامه پیدا نکردند، شما ممکن است دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید.
👈یادتان باشد
افسردگی پس از زایمان بسیار شایع است . اگر فکر می کنید دچارش شده اید، حتما دنبال درمان باشید.
منبع: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی


کلمات کلیدی : افسردگي پس از زايمان-سايكوز-اضطراب-افكار خودكشي

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله