امتیاز شما :
امتیاز :

شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ ۲۰:۰۰

دانستني هاي مهم غدد و متابوليك

ديابت عيد و غيرعيد نمي شناسد

دیابت یک شغل ۳۶۵ روزه و ۲۴ ساعته است،بدون مرخصی و تعطیلی! پس دیابتی ها با در نظر گرفتن این نکته باید بدانند در مصرف مواد قندی و شیرین جات عید و غیر عید معنا ندارد.
خبرنگار بهداشت نیوز گفتگویی اختصاصی با دکتر امیرکامران نیکو سخن، مدیر عامل انجمن دیابت ایران انجام داده و او توصیه هایی جدی برای بیماران دیابتی در ایام نوروز داشت؛


مصرف شیرینی در افراد انسولینی 

او در ابتدا ضمن تأکید فراوان بر اینکه بیمار مبتلا به دیابت باید بین شیرینی مواد قندی و شیرینی جات و شیرینی سلامتی یکی را انتخاب کند، گفت: اکثر افراد دیابتی قند کنترل نشده ای دارند و پزشکشان آن ها را از مصرف قندهای زودجذب منع کرده است.

دکتر نیکو سخن در رابطه با مصرف شیرینی جات در افراد دیابتی هم افزود: بیماران دیابتی انسولینی اگر آموزش دیده اند و قندهای کنترل شده دارند گاها می توانند با مصرف یک شیرینی دوز انسولین خود را تنظیم بکنند. اما برای بقیه ی افراد دیابتی که دارو مصرف می کنند امکان چنین مصرفی هم وجود ندارد و اگر بخواهند در تعطیلات عید برای خود مرخصی بگذارند، به شدت تنظیم میزان قند خونشان به هم می خورد.

دیابت عید و غیر عید نمی شناسد

وی به نکته قابل تأملی اشاره کرد: ما همیشه گفته ایم دیابت یک شغل 365 روزه و 24 ساعته است، بدون مرخصی و تعطیلی! پس بیمار دیابتی با در نظر گرفتن این نکته باید بداند در مصرف مواد قندی و شیرین جات، عید و غیر عید معنا ندارد.

همچنین مدیر عامل انجمن دیابت ایران به بهداشت نیوز گفت: حتی ما به افراد سالم که دیابت ندارند هم توصیه می کنیم مواد غذایی مفید دیگری چون میوه جات و مغزها را که برای بدنشان سودمند است جایگزین انواع شیرینی ها و شکلات ها در ایام نوروز کنند.

دکتر امیر کامران نیکو سخن ادامه داد: متأسفانه ما می بینم که اکثر بیماران دیابتی پس از ایام عید نوروز، قند کنترل نشده ای دارند چون به انواع قندها و شیرینی ها روی آورده اند و در واقع با عدم رعایت رژیم صحیح، برای خود مرخصی قائل شده و ناپرهیزی کرده اند.

چربی شیرینی جات خطرناک تر است

او اضاقه کرد: مسأله مهم دیگر چربی موجود در شیرینی هاست چرا که چربی بالا در آن ها باعث اضافه وزن می شود و اکثر افراد دیابتی نوع دو که به طور عادی چاقی و اضافه وزن هم دارند، فقط نباید به قند یک ماده غذایی توجه کنند بلکه باید میزان چربی و کالری آن ماده غذایی را هم در نظر بگیرند.

وی با بیان اینکه یک گرم چربی 9 کیلو کالری انرژی و یک گرم قند 4 کیلو کالری انرژی دارد، خاطر نشان کرد: در حقیقت بر عکس تصور عامه بیشتر مشکل ما با خوردن شیرینی جات در افراد دیابتی، شاید قند آن هم نباشد بلکه کالری بالای موجود در شیرینی جات است که موجب اضافه وزن و چاقی و بر هم خوردن کنترل دیابت در آن ها می شود.

کنترل روزانه ی قند خون در تعطیلات نوروز

دکتر نیکو سخن گفت: توصیه می کنیم بیماران دیابتی برای کنترل و بهبود وضعیت خود در ایام نوروز، کنترل روزانه با دستگاه قند خون خود را فراموش نکنند چون این کنترل روزانه به آن ها انگیزه می دهد. به عبارتی وقتی با مصرف ماده غذایی نامناسب قند خون فرد بالا می رود زنگ خطر برای او به صدا در می آید.

وی در این باره افزود: دیابتی ها این نکته مهم را هم به خاطر بسپارند که به شیرینی جات به دید اینکه فقط قند دارند نگاه نکنند، مشکل اصلی ما با شیرین جات، چربی و کالری آن هاست که باعث اضافه وزن می شود و اضافه وزن روی قند آن ها مستقیما اثر گذار است.

دکتر امیرکامران نیکو سخن، مدیر عامل انجمن دیابت ایران درانتهای گفتگو به بهداشت نیوز گفت: سالانه 40 میلیون نفر در جهان (معادل تقریبا نیمی از جمعیت ایران) به خاطر 4 بیماری غیر واگیر از بین می روند که دیابت یکی از این بیماری هاست. بعلاوه این چهار بیماری غیرواگیر، 4 عامل خطر مشترک دارند که یکی از آن ها تغذیه ی نامناسب یعنی همین مصرف مواد قندی و چرب است.
کلمات کلیدی : ديابت-انسولين-تغذيه در ديابت

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله