امتیاز شما :
امتیاز :

يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ ۲۲:۰۸

دانستني هاي مهم گوارش

با آپانديسيت آشنا شويم

• آپاندیس یه زائده‌ کوچک و انگشتی شکل است که از انتهای روده‌ بزرگ در راست شکم بیرون زده است. هنوز بطور دقیق نمی دانیم آپاندیس چه عملکردی در بدن دارد اما این را می دانیم که التهاب و عفونی شدن آن می تواند مشکلات خطرناکی را برای ما ایجاد کند.
•  آپاندیس یه زائده‌ کوچک و انگشتی شکل است که از انتهای  روده‌ بزرگ در راست شکم بیرون زده است. هنوز بطور دقیق نمی دانیم آپاندیس چه عملکردی در بدن دارد اما این را می دانیم که التهاب و عفونی شدن آن می تواند مشکلات خطرناکی را برای ما ایجاد کند. 

•  آپاندیسیت به حالت التهابی و چرکی شده آپاندیس گفته می شود. درد مربوط به آپاندیسیت معمولا از اطراف ناف شروع می شود و اصطلاحاً به سمت راست و پایین شکم می زند. این درد ۱۲ تا ۱۸ ساعت طول می کشد و به تدریج زیاد و زیادتر می شود. 

•  آپاندیسیت اغلب بخاطر انسداد آپاندیس بوسیله مدفوع، جسم خارجی، یا عفونت بوجود می آید. اگر این مشکل بموقع درمان نشود، امکان پارگی و ترکیدن آپاندیس وجود دارد. 

•  نشانه های آپاندیس کمی گیج کننده است،‌ چون معمولاً با دردهای مبهم و غیرمتمرکز شروع می شوند. این علایم معمولاً به شکل درد و تیرکشیدن دراطراف ناف شروع و بعد از چند ساعت شدیدتر می شوند. حساسیت و درد زمانی که شما به سمت راست و پایین شکم فشار می آورید بیشتر می شود و با راه رفتن،‌ سرفه و سایر فعالیت ها شدت پیدا می کند.

•  همانطور که گفتیم نشانه های آپاندیس ممکن است طیف وسیعی از مشکلات را شامل شود، اما هر وقت درهایتان با تهوع، استفراغ، کاهش اشتها و تب همراه بود احتمال آپاندیسیت را در نظر بگیرید. اسهال، یبوست، ورم شکم و ناتوانی در خارج کردن باد شکم در کنار علایمی که گفته شد نشان میدهند که شما قطعاً دچار مشکل آپاندیس شدید.

•  وقتی این علایم را مشاهده کردید خیلی سریع باید به دکتر مراجعه کنید چرا که پاره شدن آپاندیس می تواند باعث نفوذ محتویات روده ها به داخل حفره شکم شود. این موضوع  باعث تشکیل آبسه در شکم می شود و ممکن است عفونت را به داخل خون و ارگان های داخلی سرریز کنه. بهمین دلیل در صورت مواجه شدن با علایم خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید.

www.salamattv.ir


کلمات کلیدی : آپانديسيت

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله