امتیاز شما :
امتیاز :

يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ ۲۲:۱۲

دانستني هاي مهم گوارش

در مورد ‌فتق چه می دانیم؟!

فتق‌ بطورکلی به بیرون زدگی های غیر طبیعی جداره شکم گفته می شود. وقتی لایه های عضلانی جدار شکم ضعیف بشوند، روده وگاهی بعضی اندامای داخلی دیگر از این قسمت ضعیف بیرون می زنند و باعث شکل گیری یک برآمدگی می شوند
فتق‌ بطورکلی به بیرون زدگی های غیر طبیعی جداره شکم گفته می شود. وقتی  لایه های عضلانی جدار شکم ضعیف بشوند، روده وگاهی بعضی اندامای داخلی دیگر از این قسمت  ضعیف بیرون می زنند و باعث شکل گیری یک برآمدگی می شوند.

•  فتق به دو صورت باعث بروز مشکلاتی در زندگی بیمار می شود،‌ اول اینکه ایستادن های طولانی یا بلند کردن اشیاء سنگین یا فشار آوردن، ‌باعث ایجاد درد می شود و دیگر اینکه بخاطر وجود تورم در آن محل، ‌شکم از شکل طبیعی اش خارج شده و بدمنظره می شود.
•  اما هیچکدوم از دو دلیلی که گفتیم دلایل درمان اورژانسی فتق نیستند، ‌در اصل بر اثراین بیماری ممکن اس روده یا یک عضوی دیگر، داخل  فتق اصطلاحاً به دام بیفتد و این موضوع  باعث انسداد روده و در نهایت سیاه شدگی و پاره شدن آن شود. این وضعیت می تواند باعث خطر مرگ در بیمار شود.
•  فتق انواع مختلفی دارد.   فتق ران که باعث برجستگی کشاله ران یا درون کیسه بیضه می شود،‌  فتق ناف که در اطراف ناف برجستگی ایجاد می کند و فتق برشی که در محل عمل جراحی قبلی روی جدار شکم ایجاد می شود.
•  خیلی وقتها دلیل روشنی برای فتق پیدا نمی شود، اما گاهی این بیماری را به بلند کردن وزنه های سنگین نسبت می دهند.همینطور فتق در افراد چاق، مردانی که پروستات بزرگی دارند و کسانی که بطور مزمن مبتلا به یبوست بوده و برای تخلیه مدفوع باید به خودشون فشار بیاورند بیشتر دیده می شود.
•  بغیر از فتق نافی که در اکثر موارد تا سن ۴ سالگی خوب می شود، در مورد سایر موارد، باید در اولین فرصت پس از تشخیص،‌ بیمار عمل جراحی شود. خصوصا اگر بیمار دچار تهوع، استفراغ و یا تب شود و محل فتق، قرمز ارغوانی، تیره و یا کلاً دچار تغییر رنگ شود.
 ‌راهکارها:
•  ابتلا به فتق دلایل مشخصی ندارد اما می شود با بکارگیری روش های مناسب برای بلند کردن وزنه یا اشیا سنگین و کاهش وزن در افراد چاق از بروز آن پیشگیری کرد.
•  جلوگیری از ایجاد یبوست هم روش دیگری است که مانع از ایجاد فتق می شود. با خوردن سبزی ها، میوه ها ونوشیدن مقادیر زیادی مایعات و انجام  ورزش های منظم می توانیم از یبوست جلوگیری کنیم.
•  تشخیص فتق در بزرگسالان با دیدن علایم و معاینه بالینی انجام می شود اما درکودکان و نوزادان باید اندازه توده را هنگام گریه کردن و یا سرفه بچه چک کرد.
•  تقریباً در تمام موارد فتق احتیاج به جراحی دارد که بهتر است این عمل قبل از ایجاد عوراض انجام شود. در این جراحی ممکن است از بیهوشی عمومی یا موضعی استفاده شود. بعد از جراحی، منطقه عمل پانسمان می شود و بعد از یکی دو  روز برداشته می شود.
از عوارض این جراحی عفونت و ایجاد آبسه است و برای رفع درد بعد از عمل گاهی از مسکن استفاده می شود. البته نتیجه این جراحی در اکثر موارد عمل خوب است  و درصد عود هم چیزی کمتر از ۵ درصد است.
•  بعد از عمل بیمار نباید فعالیت های سنگین  داشته باشد. همینطور به زخم نباید تا ۴۸ ساعت آب بخورد. از عوارض دیگر جراحی فتق، سوزش و خارش محل عمل است که موقتی است و زود بهبود پیدا می کند.

www.salamattv.ir


کلمات کلیدی : فتق-هرني اينگوئينال

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله