امتیاز شما :
امتیاز :

سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶

دانستني هاي مغز و اعصاب

تنگی کانال گردن

تنگی کانال گردن یا سرویکال کانال استنوز از بیماریهای شایع و مهم انسان در سنین متوسط به بعد است.
شایعترین علت پاراپارزی اسپاستیک (ضعف اتدامهای تحتانی) در سنین متوسط به بعد تنگیهای کانال عصبی گردن است که باعث اثرات فشاری به نخاع شده است .
بیماران با علایم گردن درد ، دردهای تیرکشنده به دستها، ضعف دست و پا ، و گاهی علایم اختلال ادراری و مدفوعی مراجعه میکنند و متاسفانه اغلب آنقدر دیر مراجعه کرده اند که توانایی حرکتشان محدود شده است .
قطر کانال نخاعی حدود ۲۵ میلی متر است اما در هنگامی که به ۱۲ برسد علایم تنگی کانال بروز میکند و در زیر ۱۰ میلی مترعلایم شدت می یابد .
اگر به تنگی کانال و علایم ان توجه نکنیم و درمان مناسب انجام نشود به تدریج نخاع دچار کم خونی و ایسکیمی میشود و بدنبال ان تغییر رنگ نخاع که بعلت جایگزینی سلولهای عصبی با بافتهای فیبروزه و مرده است بوجود می اید . در این حالت حتی جراحی دکمپرسیون نمیتواند علایم بیمار را کاملا از بین ببرد .
روشهای درمان متعدد بر حسب علایم و شرایط توسط جراحان اعصاب به بیماران پیشنهاد میشود .
از درمانهای طبی و فیزیوتراپی تا جراحی لامینکتومی ،لامینوپلاستی و فیوژن گردن .
در اکثر بیماران که علایم شدید دارند جراحی بسیار کمک کننده است و هر چه بیمار زودتر و در فضای مناسب تری جراحی شود برایش جراحی مفیدتر خواهد بود .
عوارض این جراحی از عواقب جراحی نکردن بسیار کمتر است و معمولا بیماران یک روز تا دو روز پس از جراحی با گردنبند طبی راه میروند و از بیمارستان ترخیص میشوند و حدود سه هفته بعد به کارهای روز مره خود بر میگردند.

دكتر حسام عبدالحسين پور


کلمات کلیدی : تنگي كانال گردن-ضعف اندام-اختلال ادراري

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله