امتیاز شما :
امتیاز :

چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۲

دانستني هاي مهم روز

شناسایی ساختار چربی موجود در اشک چشم

محققان استرالیایی توانستند ساختار نوعی چربی دارای زنجیره بلند را که در لایه چربی سطح اشک نقش اساسی بر عهده دارد، شناسایی کنند.
 ‍
✅ محققان استرالیایی توانستند ساختار نوعی چربی دارای زنجیره بلند را که در لایه چربی سطح اشک نقش اساسی بر عهده دارد، شناسایی کنند.


✅ لایه چربی اشک، یک لایه میکروسکوپی از چربی است که روی اشک چشم را پوشانده و مانع تبخیر آن می شود و این چربی دارای زنجیره بلند، از سفت شدن لایه چربی (ماسیدن) جلوگیری می کند. لایه چربی اشک توسط میبوم که در زیر پلک قرار دارد، ترشح می شود.
✅ از مدت ها قبل محققان می دانند که چربی زنجیره بلند از دو نوع اسید چرب تشکیل شده است، اما نحوه اتصال این اسیدهای چرب تا کنون مشخص نبوده که آیا این چربی ها به صورت شاخه ای به یکدیگر متصل می شوند یا پیوندهای سر به سر دارند. روش های متداول طیف سنجی نیز نتوانستند ساختار این ترکیب ها را مشخص کنند.
✅ خوشبختانه محققان در طول دهه گذشته روش های طیف سنجی جدیدی را توسعه داده اند که راه را برای شناسایی ویژگی های خاص چربی ها فراهم می کند. محققان با استفاده از این روش های نوین دریافتند اغلب چربی های دارای زنجیره بلند به صورت سربه سر با یکدیگر پیوند برقرار می کنند.
✅ اکنون محققان در تلاشند تا یک چربی دارای زنجیره بلند را شناسایی کنند که بتوان از آن به عنوان یک مولفه قطره های چشمی برای جلوگیری از خشک شدن چشم استفاده کرد. منبع:ایرنا


کلمات کلیدی : اشك-خشكي چشم

نسخه چاپی
حامیان مجله