امتیاز شما :
امتیاز :

چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۰۷

دانستني هاي مهم روز

پیشگیری از سرطان همت می خواهد

سرطان این روزها پیر و جوان نمی‌شناسد هر جا که بتواند یقه انسان‌ را می‌گیرد و در این میان آلودگی هوا، سبک نادرست زندگی و بی توجهی به نشانه های این بیماری نیز به افزایش آمار انواع سرطان‌ها کمک می کند
✅ در این میان به جز ابتلای افراد به این بیماری سخت درمان، موضوع درمان و تقبل هزینه‌های درمانی هم جزو مشکلات مهم بیماران و خانواده‌های آنها شده است که با تکانه های قیمت‌ ها و افزایش قیمت دلار و ناکارآمدی دفترچه‌های بیمه درمانی، هزینه‌های بیماری بیش از پیش بر دوش بیماران و خانواده‌های آنان سنگینی می‌کند.
✅ محققان می گویند که افراد با پرهیز از بسیاری از عوامل سرطان زا می توانند از ابتلای خود به این بیماری پیشگیری کنند؛ چرا که در 92 درصد سرطان ها عامل محیطی مانند آب، هوا و غذای آلوده موثر است و فقط در هشت درصد باقی مانده، عوامل وراثتی در بروز سرطان دخیل هستند.
✅ از زمان نخستین جهش ژنتیکی تا بروز نشانه های ابتلا به سرطان اغلب هفت سال طول می کشد؛ پس از نخستین جهش سلولی به دلیل این که فرد از محیط، آب، غذا و هوایی که استنشاق و عوامل سرطان زا مانند نیترات و مشتقات نفت را دریافت می کند به مرور سلول های دیگر نیز دچار جهش سلولی می شوند و زمانی که سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف شود، سرطان بروز می کند.
✅ در مورد ابتلا به سرطان در اثر عوامل ارثی و ژنتیکی : افرادی که در بستگان نزدیک خود مواردی از ابتلا به سرطان داشته اند، 30 درصد ، احتمال بروز سرطان در آنها بیشتر از سایر افراد جامعه است.
✅ افراد پرخطر از نظر ابتلا به سرطان مانند افرادی که سابقه فامیلی ابتلا به این بیماری دارند، لازم است از حدود سن 30 سالگی زیر معاینات دوره ای تشخیصی قرار گیرند.
✅ نشانه های اولیه ابتلا به سرطان: تعریق شبانه، کاهش اشتها، کاهش وزن، خونریزی غیرمنتظره، درد مفاصل و ضعف عمومی از جمله علایم اولیه ابتلا به سرطان به شمار می رود و افرادی که بیشتر از 2 هفته این نشانه را داشته باشند، باید از نظر ابتلا به سرطان معاینه شوند.
✅ افرادی نیز که در محیط های آلوده مانند کلان شهرها زندگی می کنند و سوء تغذیه دارند، دچار استرس های روزانه اند، مسائل بهداشت شخصی را به درستی رعایت نمی کنند و آگاهی کافی در زمینه سرطان ندارند با احتمال بیشتری در زمینه ابتلا به سرطان مواجه هستند.
منبع :ایرنا


کلمات کلیدی : پيشگيري-سرطان

نسخه چاپی
حامیان مجله