پسندیدم : ۰

دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۱۳

دانستنی های تغذیه

مصرف کدام چربی ها برای سلامتی بهتر است؟

به طور کلی، چربی اشباع شده در مقایسه با چربی های اشباع نشده، اثر سلامتی کمتری در بدن دارد. این بدان معنی است که چربی اشباع نشده ممکن است یک انتخاب عاقلانه تر باشد، اگرچه برخی موارد استثنا نیز وجود دارد.
اطلاعات مهم پزشکی

مدیریت:دکتر مژده بلورچیان

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، چربی یک ماده مغذی اساسی است که بدن برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارد. چربی ها انرژی لازم را ایجاد می کنند، ویتامین ها و مواد معدنی خاصی را جذب می کنند و به حفظ دمای بدن و عایق بندی اعضای حیاتی بدن کمک می کنند.

 

چربی ها به سه گروه اصلی طبقه بندی می شوند:

 

چربی های اشباع شده

 

اینها چربیهایی هستند که بین مولکولهای خود پیوندهای منفرد دارند و با مولکولهای هیدروژن “اشباع” می شوند. آنها معمولاً در دمای اتاق جامد هستند مانند کره.

 

منابع غذایی غنی از چربی اشباع شامل پنیر، کره، بستنی، برش های پرچرب گوشت، روغن نارگیل، روغن نخل است.

 

چربی های غیر اشباع

 

چربی های غیر اشباع حاوی یک یا چند پیوند دو یا سه برابر بین مولکول ها هستند. این چربی ها در دمای اتاق مایع هستند. آنها همچنین در غذاهای جامد یافت می شوند.

 

منابع غذایی چربی های اشباع نشده شامل: آووکادور و روغن آووکادو، زیتون و روغن زیتون،بادام زمینی و کره بادام زمینی و روغن بادام زمینی، روغنهای گیاهی مانند آفتابگردان، ذرت یا کلزا، ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، آجیل و دانه هایی مانند بادام ، بادام زمینی و دانه کنجد می شود.

 

چربی ترانس

 

این چربی ها چربی های مایع هستند که در طی تکنیک های پردازش مواد غذایی به چربی های جامد تبدیل می شوند.

 

برخی از گوشت ها و لبنیات حاوی مقادیر کمی از چربی های ترانس هستند اما معمولاً و بیشتر در غذاهای فرآوری شده یافت می شوند.

 

نمونه هایی از محصولات غذایی که ممکن است حاوی چربی های ترانس باشد شامل کوکی ها، دونات ها و غذاهای سرخ شده است.

 

نتایج تحقیقات نشان می دهد که چربیهای اشباع شده ممکن است سطح کلسترول بد- لیپوپروتئین با چگالی کم یاLDL – را افزایش دهند. مصرف زیاد کلسترول LDL ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را در فرد افزایش دهد.

 

در مقابل، فواید سلامتی چربی های اشباع نشده به خوبی تثبیت شده است. چربیهای غیر اشباع به کاهش سطح کلسترول LDL در فرد، کاهش التهاب و ایجاد غشای سلولی قوی تر در بدن کمک می کنند.

 

بیشتر سازمان های بهداشتی و متخصصان رژیم غذایی توصیه می کنند که چربی های اشباع شده در حد اعتدال مصرف شوند و در صورت امکان با چربی های غیر اشباع جایگزین شوند.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com


کلمات کلیدی : چربی-اسید چرب-روغن ماهی-زیتون

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله