پسندیدم : ۰

شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ۱۷:۰۳

دانستنی های پزشکی

چند توصیه برای تهیه بهترین غذا با کمترین هزینه

در ایام کرونایی و با توجه به افزایش قیمت‌ها، خانواده‌ها باید فهرستی از مواد غذایی که ارزش تغذیه‌ای بالایی دارند مانند انواع مختلف حبوبات و یا مواد غذایی حاوی آهن را بر اساس قیمت اولویت‌بندی کنند.
بهترین مواد غذایی را متناسب با بودجه مورد نظر پیدا کنید و غذاهای گیاهی در عین اینکه قیمت مناسبی دارند بخش سالم و مناسبی از مواد اولیه غذایی را تامین می کنند.

پروتئین ها به خصوص گوشت ها، لبنیات و غیره هزینه زیادی را به خود اختصاص می دهند، در صورتی که در خانواده کودکان و یا افراد مسنی که به دریافت این پروتئین ها نیاز دارند، می توانید از جایگزین های گیاهی که معمولا قیمت مناسب تری دارند استفاده کنید و ترکیب غلات و حبوبات در مجموع پروتئین کاملی هستند که می تواند جایگزین مصرف گوشت شود.

 گاهی صرفه جویی نامناسب در هزینه های مربوط به مواد غذایی باعث ایجاد ضررهای بیشتری می شود، به عنوان مثال خرید روغن جامد به جای روغن های مایع به دلیل قیمت پایین تر ممکن است در طول مدت هزینه های سرسام آور جراحی عروق قلبی را به افراد تحمیل و صرفه جویی در چنین مواردی نه تنها به اقتصاد خانوار کمک نمی کند بلکه ممکن است ضرر و زیان بیشتری را به سلامت جامعه ایجاد کند.

 خرید کلی بعضی از مواد غذایی می تواند تا حدی باعث صرفه جویی در هزینه ها شود، به عنوان نمونه چند خانواده می توانند با یکدیگر شریک شده و مواد غذایی را به صورت یکجا خریداری و با هم تقسیم کنند تا هزینه کمتری بپردازند.

آلودگی به حشرات و یا سایر آلاینده ها، بوی کپک و رطوبت، پارگی و یا آسیب دیدگی بسته بندی ها، حبوبات پلاسیده، ناخالصی در آرد در برخی غلات وجود دارد و باید به این موارد در هنگام خرید توجه شود و افراد جامعه باید یاد بگیرند تا به تاریخ تولید و مصرف مندرج بر بسته بندی مواد غذایی توجه و از خرید مواد غذایی تاریخ گذشته پرهیز کنند.

 بعضی از مواد غذایی قیمت بالایی دارند اما از نظر ارزش تغذیه ای کیفیت مطلوبی نداشته به همین دلیل این گونه مواد غذایی ارزش صرف هزینه ندارند انواع نشابه های گازدار، آبنبات ها و شیرینی هایی که منبع شکر هستند و برای سلامت دندان ها مضر بوده و این گروه از مواد غذایی نباید در برنامه غذایی کودکان گنجانده شوند و فقط می توان گاهی اوقات به صورت تفریحی و تفننی از آن ها استفاده کرد.

اغلب مواد غذایی که با ریزمغذی ها غنی شده اند نیز برای خرید مناسب نیستند به ویژه وقتی که قیمت بالایی داشته باشند، البته مواد غذایی مثل نمک و مواد غذایی اصلی مثل آرد و غلات غنی شده که معمولا نسبت به انواع غیر غنی شده قیمت بالاتری هم ندارند از این موضوع مستثنی هستند و خانواده ها می توانند از فواید تغذیه ای آن ها با قیمت مناسبی برخوردار شوند.

 به لحاظ خواص تغذیه ای و بهداشتی توصیه می شود که مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذاهای سالم و بی ضرر تامین کنید، در زمانی که افراد قادر به مصرف ماهی و سایر غذاهای دریایی به عنوان منابع غنی ید نباشند خطر پیشرفت کمبود ید وجود خواهد داشت.

مکمل های مواد مغذی و انرژی زاها معمولا از اقلامی هستند که ارزش صرف هزینه و مصرف ندارند، این گروه معمولا قیمت بالایی دارند و بر این اساس است که هر فردی باید مواد مغذی مورد نیاز خود را با مصرف انواع مختلف مواد غذایی تامین کند.


کلمات کلیدی : مکمل های مواد مغذی. تهیه بهترین غذا

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله