پسندیدم : ۱۲۳

چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۱:۱۱

دانستنی های روز

سکته مغزی چگونه درمان می شود؟

درمان سکته مغزی به عوامل زیادی بستگی دارد. اینها شامل نوع و مدت دوام آن است. هرچه زودتر بتوانید پس از سکته مغزی به دنبال کمک باشید ، احتمال بهبودی شما بهتر است.
TIA

درمان های TIA شامل مصرف داروهایی است که به جلوگیری از سکته های مغزی در آینده کمک می کند. این داروها شامل پلاکت و ضد انعقاد خون هستند .

ضد پلاکت احتمال چسبندگی اجزای خون به نام پلاکت را کاهش داده و باعث ایجاد لخته می شود. آسپرین و کلوپیدوگرل (پلاویکس) داروهای ضد پلاکت هستند.

داروهای ضد انعقاد داروهایی هستند که تجمع پروتئین های لخته کننده را کاهش می دهند. چندین نوع مختلف از این داروها وجود دارد ، از جمله وارفارین (کومادین) و دابیگاتران (پراداکسا).

پزشک همچنین ممکن است جراحی را به نام آندارترکتومی کاروتید توصیه کند. این باعث تجمع پلاک در شریان کاروتید گردن شما می شود که دلیل اصلی سکته مغزی است.

سکته مغزی ایسکمیک

درمان های سکته مغزی ایسکمیک به سرعت مراجعه شما به بیمارستان بستگی دارد. آنها همچنین به سابقه پزشکی فردی شما بستگی دارند.

اگر در طی سه ساعت به دنبال درمان این نوع سکته مغزی باشید ، پزشک ممکن است بتواند دارویی به شما بدهد که به آن فعال کننده پلاسمینوژن بافت (tPA) معروف است. این دارو که از طریق IV تزریق می شود ، می تواند لخته را حل کند. با این حال ، همه افراد به دلیل خطرات خونریزی نمی توانند tPAدریافت کنند. پزشک شما باید قبل از استفاده از tPAسابقه پزشکی شما را به دقت بررسی کند.

پزشکان می توانند با استفاده از روش های جسمی لخته را برطرف کنند یا داروهای تجمع دهنده لخته را به مغز شما برسانند.

سکته هموراژیک

درمان های سکته مغزی هموراژیک شامل تلاش برای جلوگیری از خونریزی در مغز و کاهش عوارض جانبی مرتبط با خونریزی مغزی است. عوارض جانبی ممکن است شامل افزایش فشار داخل جمجمه باشد . روش های جراحی شامل بریدگی یا کلاف جراحی است. اینها برای جلوگیری از خونریزی بیشتر رگ خونی طراحی شده اند.

ممکن است به شما داروهایی برای کاهش فشار داخل جمجمه داده شود. همچنین ممکن است برای افزایش خونریزی جهت افزایش خون ، به انتقال خون نیاز داشته باشید.

منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی

 


کلمات کلیدی : سکته مغزی. درمان سکته مغزی. درمان TIA. پلاسمینوژن بافت. tPA. IV.

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله