پسندیدم : ۸۸

سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۲۱

دانستني هاي مهم روز

۲۵ درصد سالمندان دچار پوکی استخوان هستند

طی تحقیقاتی که شبکه پوکی استخوان کشور انجام داده، در هشت سال گذشته به علت بهبود وضعیت تغذیه شیوع این بیماری در مردم ایرانی کاهش یافته اما هنوز حدود ۲۵ درصد افراد بالای ۶۰ سال کشور به این بیماری مبتلا هستند.
✅سلامت نیوز: با توسعه اقدامات و فعالیتهای شبکه بهداشت و درمان کشور و افزایش آگاهی مردم، درصد ابتلا به پوکی استخوان در بین سالمندان کشور از حدود 40 درصد به 25 درصد کاهش یافته است.


✅ طی تحقیقاتی که شبکه پوکی استخوان کشور انجام داده، در هشت سال گذشته به علت بهبود وضعیت تغذیه شیوع این بیماری در مردم ایرانی کاهش یافته اما هنوز حدود 25 درصد افراد بالای 60 سال کشور به این بیماری مبتلا هستند.

✅ استخوان، یک بافت زنده است که دائما در حال شکسته شدن و جایگزینی و بهبود است، پوکی استخوان زمانی اتفاق می افتد که تولید استخوان جدید با حذف استخوان های قدیمی همراه نباشد. این بیماری در 40 سالگی به بعد شیوع فراوانی دارد.
✅این بیماری در زنان بعد از دوران یائسگی بسیار شایع است، زیرا هورمونهای زنانه که از استخوان ها محافظت می کنند، بعد از یائسگی کاهش می یابند و زنان دردهای استخوانی را بیشتر احساس می کنند.

✅ در واقع از پوکی استخوان به عنوان یک بیماری خاموش یاد می‌شود چون در مراحل اولیه اصولا علائم ظاهری وجود ندارد، با شکستگی‌های خود به خود با کمترین ضربه خود را نشان می‌دهد که دقیق‌ترین روش برای تشخیص و پیگیری درمان، سنجش تراکم استخوان است.
✅ استخوان‌ها از مواد معدنی به خصوص کلسیم و فسفر تشکیل شده‌اند، قسمت‌ اصلی وزن استخوان را کلسیم تشکیل می‌دهد. کلسیم باعث ساختن و استحکام استخوان‌ها می‌شود و میزان نیاز به کلسیم براساس سن، جنس و شرایط خاص مثل بارداری و شیردهی متفاوت است.
✅تامین کلسیم، با مصرف شیرهای غنی شده با ویتامین D، لبنیات و تغذیه مناسب امکانپذیر است، اما با توجه به شرایط اقتصادی امروز و گران شدن بسیاری از مواد غذایی مانند شیر، مصرف کمتر شیر می تواند شیوع پوکی استخوان را افزایش دهد.

✅شیوه زندگی و رژیم غذایی مناسب در کودکان و نوجوانان باعث پیشگیری از پوکی استخوان در سنین بالا می‌شود، خوردن مواد کلسیم‌دار به خصوص در اوایل طفولیت و جوانی و رسیدن کلسیم به استخوان‌ها باعث استحکام طولانی استخوان‌ها شده و مصرف کلسیم در محدوده سنی 10 تا 20 سالگی برای ساخت استخوان‌های محکم و قوی باید بیشتر مورد توجه باشد.

✅ استفاده ناکافی و مناسب از منابع غذایی کلسیم و ویتامین D در دوران کودکی و نوجوانی باعث سوء تغذیه می‌شود، این سوء تغذیه در آینده بر وضعیت جسمانی و ذهنی فرد اثر نامطلوب میگذارد.


کلمات کلیدی : كلسيم-ويتامين D-پوكي استخوان

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله