پسندیدم : ۹۷

يکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۰۰:۲۱

دانستني هاي مهم روز

احتمال نقص جنین درافراد مبتلا به تشنج دو برابرافراد سالم است

تهران- ایرنا- به نظر می ‌رسد احتمال نقایص جنینی در افراد مبتلا به تشنج حدود ٢ برابر بیشتر از سایر افراد است اما اگر داروها را به موقع مصرف کند، بیماری در دوران ٩ ماه بارداری ساکت خواهد بود.
✅از هر دو هزار نفر از جمعیت ایران یک نفر به بیماری صرع مبتلا است.
✅زنان مبتلا اگر قصد بارداری دارند باید در این زمینه اطلاعات زیادی داشته باشند، حملات تشنج در بارداری اغلب تغییر نمی‌‌کند و در 35 درصد موارد ممکن است حملات تشنجی بیشتر شود.
✅ اگر فردی که قصد بارداری دارد به موقع داروهای خود را مصرف کند بیماری در این ٩ ماه ساکت خواهد بود و اگر زن باردار در این ٩ ماه تشنج نداشته باشد بارداری سالمی را پشت سر خواهد گذاشت.
✅ در موارد صرع کوتاه مدت، احتمال بروز عوارض جنینی کمتر خواهد بود ولی در صرع های طولانی احتمال بروز عوارض جنینی مانند سقط وجود خواهد داشت؛ علل افزایش حملات تشنجی در بارداری افزایش سطح خونی استروژن و کاهش آستانه تشنج است.
✅فاکتورهای هیجانی و روحی، پذیرش کمتر داروهای ضد صرع، اختلال در خواب، تهوع و استفراغ و تغییر در مصرف یا جذب دارو و تنفس‌ های عمیق از علل افزایش تشنج در بارداری به شمار می‌روند؛ به نظر می ‌رسد احتمال نقایص جنینی در افراد مبتلا به تشنج حدود ٢ برابر بیشتر از سایر افراد است.
✅ شیوع تولد نوزاد مرده و عقب افتاده در افراد مبتلا به صرع بیشتر از سایر افراد است؛ اختلالات تشنج در مادران صرعی بدون مصرف دارو 2 درصد، با مصرف دارو 5.5 درصد، با مصرف سه دارو 11 درصد و با مصرف 4 دارو 33 درصد گزارش شده است.
✅ فرد باید به وسیله پزشک متخصص ویزیت و هدف از بارداری مشخص شود؛ شانس بارداری در زنان مبتلا به صرع 15 درصد کمتر از زنان سالم است.
✅اگر خانم مبتلا به صرع ٢ سال تشنج نکرده باشد بنا به صلاحدید پزشک می‌تواند داروها را کم و یا آن را قطع کند، ولی قبل از بارداری باید ٦ ماه تحت نظر پزشک باشد؛ به علت تداخل داروهای ضد صرع به شروع درمان تکمیلی با اسید فولیک سه ماه قبل از بارداری توصیه می‌‌شود.
✅کنترل دارویی در بارداری باید هر یک تا ٢ ماه صورت گیرد و در صورت تکرار حمله تشنج باید با فاصله کمتر انجام شود؛ رژیم غذایی مادر در این دوران بسیار مهم است چرا که توانایی فرد اهمیت دارد و به بهبود وضعیت جسمی و روحی بسیار کمک می‌کند.


کلمات کلیدی : تشنج-داروي ضد صرع-نقص جنيني

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله