پسندیدم : ۱۹۲

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۲۲

پنجمین همایش نقشه برداری مغز ایران

هرساله دانشگاه شهید بهشتی به عنوان پیشتاز علم نقشه برداری مغز کشور، با گرد هم آوردن دانشمندان برجسته داخلی و خارجی در حوزه های علوم پزشکی، مهندسی، ریاضیات، روانشناسی، کامپیوتر و سایر حوزه های مرتبط با این علم، فرصتی برای تبادل اطلاعات واستفاده ازتکنولوژیهای پیشرفته به منظوردرک سیستم اعصاب و بیماری های مربوط به آن فراهم کرده است. محورهای این همایش شامل روش‌های نوین مختلف استخراج اطلاعات دقیق و جامع از فعالیت‌های مغز انسان و کنترل مغز به‌کمک ابزارهای مرسوم تصویربرداری و تعامل با مغز شامل MRI ,CT ،EEG ،PET ،MT ،fNIRS ،OCT ،TMS است. همچنین استفاده از این اطلاعات در راستای شناخت نارسایی‌های علوم مغز و اعصاب، علوم شناختی، توانبخشی، روانپزشکی و روانشناسی را در بر می‌گیرد.
زمان : ۷-۹ مهر ماه ۱۳۹۷           ساعت : ۸ الی ۱۸

مکان: تهران- مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی

پنجمین همایش نقشه برداری مغز ایران و صحبت کوتاهی با دبیر علمی این همایش جناب آقای دکتر مسعود طهماسیان؛ دکترای علوم اعصاب از دانشگاه مونیخ، فوق دکتری از دانشگاه کلن، در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و معاون آموزشی و پژوهشیِ پژوهشکده علوم و فناوری های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی؛

- اهداف برگزاری کنگره:

نقشه برداری مغز یک دانش میان رشته ای است که با بکارگیری فناوری های جدید و پیشرفته ای ابزار مفیدی را جهت مطالعه ی عملکرد و ساختار مغز فراهم کرده است و معمولا در Brain mapping رشته هایی مثل علوم پزشکی، مهندسی پزشکی، کامپیوتر، روانشناسی، ریاضیات و سایر حوزه هایی که در این حیطه ها هستند همکاری می کنند.

دانشگاه شهید بهشتی پیشرو این علم بوده و هر ساله برگزار کننده این همایش می باشد، مهمانان خارجی امسال از دانشگاههای معتبر جهان از جمله دانشگاه کالیفرنیا، دوسلدورف، توبینگن و مونیخ آلمان، دانمارک جنوبی، آکسفورد، پنسلوانیا و استرالیا خواهند بود.

حدود 60 سخنرانی، پوستر و خلاصه مقاله ارسال شده است که در تاریخ 7 الی 9 مهرماه در سالن بین المللی دانشگاه شهید بهشتی ارائه خواهند شد. از همینجا دعوت می کنیم از تمام اساتید و دانشجویانی که در این حوزه فعالیت می کنند، مشارکت فرموده و از حضور اساتید بین الملل برجسته و همچنین اساتید داخلی بهره مند شوند.

- تازه ترین اخبار علمی که در همایش منعکس خواهد شد:

مهمانان خارجی که پیشروترین دانشمندان در این علم هستند، نتایج تحقیقات خود را ارائه خواهند کرد، همچنین در دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران و شهرستان ها فعالیتهای بسیار خوبی در این زمینه در حال انجام است و تمام مقالاتی که ارائه شده اند، مقالاتی هستند که در مجلات معتبر چاپ شده اند و یا در حال چاپ هستند، بزودی یافته های جدید از طریق این همایش ارائه خواهد شد.

- تمایزات بین کنگره چهارم و کنگره پنجم:

در کنگره چهارم با حضور همین اساتید بین الملل یک سری پروژه هایی آغاز شدند که قصد پیشرفت هر چه بیشتر و ادامه این پروژه ها را در کنگره پنجم نیز داریم. از جمله دستاوردهای مهم کنگره چهارم؛ به گسترش حیطه علمی و ارتباطی دانشجویان، همکاری در ارائه مقالات مشترک، راهنمایی پایان نامه ها و بورسیه تحصیلی میتوان اشاره کرد.

امسال نیز توانسته ایم ارتباط خود را با اساتید بین الملل حفظ کنیم و مهمانان خارجی جدید و بیشتری دعوت کنیم، فرصت خوبی بوجود آمده، فضایی مناسب برای اساتید داخلی که میتوانند تبادل علمی داشته و در بحث ها و گفتگوها شرکت کنند.

پنل های ویژه ای خواهیم داشت، یک مجمع عمومی انجمن علوم شناختی خواهیم داشت که در تاریخ 97/7/9 ساعت 16 الی 18 برگزار میشود، در این مجمع اعضای علوم شناختی کشور می توانند به بررسی مشکلات حیطه خود بپردازند، علاوه بر این مجمع 3 کارگاه مجزا نیز خواهیم داشت؛

- کارگاه ثبت EEG، نوار مغزی که زمان آن قبل از کنگره و در تاریخ های 97/7/4 و 97/7/5 میباشد.

- کارگاه متا آنالیز تصویربرداری مغز با حضور بنده و پروفسور Eickhoff از آلمان که مطرح ترین دانشمند دنیا در این زمینه هستند، در تاریخ 97/7/6 خواهیم داشت.

یک کارگاه 3 روزه نیز بعد از کنگره در تاریخهای 10 الی 12 مهرماه، با همکاری اساتید دانشگاه آکسفورد و اساتید داخل کشور برگزار خواهد شد.

- از جمله دستاوردهای مهم کنگره:

باید در نظر داشت که برگزاری چنین همایش هایی با وضعیت اقتصادی فعلی کشور بسیار امر دشواری است، ولی ما علیرغم این مشکلات در حال تدارکات جهت برگزاری همایش هستیم تا این ارتباط علمی چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور همچنان برقرار باشد، برگزاری این همایش صرفاً ارائه یکسری مقالات و سخنرانی ها نبوده و قطعاً دستاوردهای علمی نیز خواهد داشت، از جمله اینکه بتوانیم پروژه های مشترک بین المللی در رابطه با بیماریهای روان پزشکی و مغز و اعصاب به انجام برسانیم.

دو نمونه از پروژه های مشترک بین المللی که در مورد آنها برنامه ریزی انجام خواهد شد عبارتند از: موضوع اختلالات خواب، که رئیس این پروژه جهانی یکی از مدعوین ما هستند و پروژه دیگر با موضوع افسردگی؛ تصویربرداری مغز از بیماران افسرده با همکاری دانشگاه "توبینگن" آلمان به انجام خواهد رسید.

در پایان به اطلاع اساتید و دانشجویان علاقمند میرساند؛ جهت آشنایی بیشتر با جزئیات همایش و در صورت تمایل به شرکت در این کنگره میتوانند به آدرس وب سایت همایش: humanbrainmapping.ir مراجعه فرمایند.

 

مسئول هماهنگی: محمد شاه بیگی

تهیه و تنظیم گزارش: سودا رسولی وند 


کلمات کلیدی : مغز ، همایش

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله