پسندیدم : ۳۱۵

چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۱۵

مصاحبه جناب آقای دکتر محمد کریمی

سکته مغزی چرا به سراغمان می آید؟ بهترین راه درمان چیست؟ برای پیشگیری چه باید کرد؟

سکته‌های مغزی در اثر بسته شدن یک رگ مغزی و یا پاره شدن یک رگ داخل مغز ایجاد می گردد.
چنانچه خون رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شود و متوقف گردد، این قسمت از مغز دیگر نمی تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد، این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می نامند. سکته مغزی می تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ های خون رسان مغز ایجاد شود  جهت آشنایی هر چه بیشتر با انواع سکته مغزی، عوامل موثر در سکته های مغزی مصاحبه ای تدارک دیده‌ایم با جناب آقای دکتر محمد کریمی، متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ نورواینترونشن.

ـ جناب آقای دکتر با توجه به اینکه جنابعالی پیشکسوت در زمینه درمان سکته مغزی هستید، لطفاً دلایل بروز این بیماری را بفرمایید.

دو عامل مهم در بروز سکته مغزی دخیل هستند:

1 ) عامل غیر قابل پیشگیری                                2 ) عوامل قابل پیشگیری

مهم ترین علتی که نمی توان پیشگیری کرد، افزایش سن فرد است. معمولاً با کهولت سن مسئله تصلب شریان atherosclerosis بوجود می آید. نتیجۀ این فرآیند تشکیل پلاک های فیبری چربی(آتروما) است که با افزایش سن به مرور زیاد می شود و در نتیجه موجب تنگی رگ یا دیگر عواقب می گردد.

اما مواردی که قابل پیشگیری هستند مثل فشار خون، دیابت، چربی خون بالا و استعمال دخانیات را می توان اشاره کرد که باعث سکته‌های آترواسکلروتیک می شوند، یکسری دیگر از شایع ترین عوامل قابل پیشگیری و درمان علل قلبی و بیماری های خونی نیز هستند که این دو علت در بین جوانان بیشتر مشاهده می شود.


ـ لطفاً راجع به انواع سکته‌های مغزی توضیح بفرمایید :

سکته‌های مغزی 2 نوع هستند: سکته‌های خون ریزی دهنده، که اصطلاحاً خونریزی مغزی گفته می شوند و سکته‌های غیر خونریزی دهنده که اغلب علل قلبی دارند.

سکته‌های غیرخونریزی دهنده نیز به دو دسته تقسیم می شوند: یا رگ داخل مغزی تنگ شده و یا لخته از جای دیگری مثل قلب و یا تنگی عروق گردن به مغز آمده و باعث انسداد رگ می گردد.

سکته مغزی ایسکمیک، یکسری خونریزی‌ها با عنوان هماتوم ساب دورال مطرح هستند که اغلب در بیماران مسنی که به علت مشکلات قلبی قرص وارفارین مصرف می کنند شایع است، خونریزی هماتوم ساب دورال، تجمع خون بین مغز و غشائی است که آنرا احاطه کرده است، هماتوم ساب دورال مزمن یک نوع رایج از خونریزی داخل جمجمه است که اغلب در افراد مسن بدون هیچ سابقه‌ای سبب  پارگی رگها شده و به خونریزی مغزی از نوع هماتوم ساب دورال مبتلا می شوند.


سکته مغزی هموراژیک : وقتی یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خونریزی در مغز شود.

یکسری خونریزی‌های دیگر با عنوان تحت عنکبوتی یا ساب آراکنوئید نیز هستند که معمولاً به علت آسیب‌های مغزی ایجاد می شوند.

ـ آیا در رابطه با سکته مغزی در ایران و دنیا آمار مستند موجود است ؟

متاسفانه آمار سکته مغزی در ایران چندان مشخص نیست، برطبق مطالعه‌ای که در چند سال گذشته در شهرستان مشهد به انجام رسیده نشان دهنده این است که افراد در ایران 10 سال زودتر از سایر کشور ها به سکته مغزی مبتلا می شوند، می توان کم تحرکی، استعمال دخانیات، رژیم نامناسب  غذایی و عدم مراجعه جهتchek up را عواملی برای افزایش سکته‌های مغزی ایرانیان شمرد.

ـ  ایران از لحاظ دارویی و درمانی سکته مغزی در چه سطحی قرار دارد ؟

سکته‌های مغزی خونریزی دهنده درمان های معمول خود را دارند، اما در حال حاضر درمان سکته‌های مغزی غیر خونریزی دهنده در دنیا پیشرفت‌های بسیاری داشته است و در ایران هم در چند سال اخیر با در دسترس داشتن داروهای در فاز حاد و فوق حاد که موجب حل کردن لخته در مغز می شوند، پیشرفت‌های چشمگیری اتفاق افتاده است.

جهت درمان سکته‌های مغزی فاز حاد اگر تا 4/5 ساعت اولیه ی بروز علائم مراجعه شود می توان از طریق تزریق وریدی آمپول rTPA  که یک داروی ضد لخته است، به مقدار زیادی مانع ایجاد معلولیت بیمار و بهبود کیفیت زندگی فرد شد.

اما درصورت تاخیر در مراجعه به مراکز پزشکی، یعنی بعد از گذشت 4/5 ساعت اول، تا 24 ساعت بعدی می توان به صورت داخل شریانی از طریق عروق وارد شده و لخته را خارج کرد و این یک تحول بزرگ در بخش درمان سکته‌های مغزی محسوب می شود.

البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که در کشورهای پیشرفته امکانات و سیستم‌های انتقال‌دهی بیماران مهم ترین فاکتوری است که جان بیماران را نجات می دهد، متاسفانه در ایران تنها بخشی از مراکز از چنین سیستم هایی برخوردار هستند، همچنین علاوه بر این ضعف‌های موجود، مشکل اطلاع رسانی نیز وجود دارد، عدم آگاهی خانواده ها در مورد ضرورت و حیاتی بودن زمان مراجعه و نداشتن اطلاعات کافی از تجهیزات دارویی و درمانی جدید، بی شک آموزش همگانی در جهت ارتقاء سطح آگاهی عمومی جامعه می تواند در کاهش این تاخیر زمانی موثر باشد.

اما بزرگترین اشکال دیگر که در این پروسه درمانی وجود دارد عدم وجود زیر ساخت های صحیح برای تزریق این دارو است، در شرایط فعلی عمده‌ترین مشکل نبود دارو نیست، بلکه نبود تعرفه‌های مورد نیاز است که اعمال نشده اند. این تزریق‌ها در مراکز دولتی و دانشگاهی انجام می شوند، اما در مراکز خصوصی به این دلیل که درآمدی حاصل نمی شود تمایل زیادی به انجامش ندارند، در حالیکه درکشورهای جهان اول با اختصاص دادن هزینه‌های بالا جهت انجام این تزریق کمک شایانی به بهبود زندگی بیماران و متعاقبا سلامت جامعه می کنند.

ضمن عرض تشکر و قدردانی از توضیحات جنابعالی به عنوان صحبت نهایی چه سفارشات و یا توصیه هایی برای خوانندگان دارید

مهم ترین بحث پیشگیری از سکته های مغزی است، بنابراین توصیه می‌شود مردم دیابت و فشار خون را جدی بگیرند، همچنین چربی خون بالا و استعمال دخانیات که باید کنترل شوند، در بحث درمان نیز تاکید بر این است که بدون هیچ تاخیری، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنند و همچنین سطح اطلاعات عمومی خود را در این زمینه افزایش دهند.کلمات کلیدی : سکته مغزی، مصاحبه دکتر کریمی

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله