امتیاز شما :
امتیاز : ۴

پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۰

مصاحبه‌ی جناب آقای دکتر ناصر اقدمی بنیان‌گذار طب احیاگر و درمان سلولی پژوهشکده‌ی رویان.

ایران جزو ۱۰ کشوری است که در حوزه سلول‌هاي بنیادی پیشرفت‌های قابل ملاحظه داشته است.

پیش‌بینی‌ها حاکی بر این است که تا سال ۲۰۵۰ نصف هزینه‌هایی که در ساختار بهداشتی تمام کشورها برآورد می‌شوند از طریق سلول‌‌درمانی و ژن‌تراپی خواهند بود.
سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در تاریخ ۳ آذر ۱۳۹۷ تا ۱۰ آذر ۱۳۹۷ توسط ریاست جمهوری معاونت علمی و فناوری و ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی-دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران در شهر تهران برگزار می‌شود.

طی سالهای اخیر اهمیت سلول‌ها و سلول درمانی بسیار افزایش یافته است.

سلول‌های بنیادی در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن به‌دنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده‌ شوند تا به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

بنا به اهمیت موضوع سلول‌های بنیادی، مصاحبه‌ای تدارک دیده‌ایم با دبیر علمی جشنواره امسال جناب آقای دکتر ناصر اقدمی، رئیس مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان.


استاد لطفا در رابطه با کاربرد سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های مختلف در سطح دنیا صحبت بفرمایید.

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر گرایش به استفاده از سلول‌های بنیادی در سراسر دنیا افزایش پیدا کرده است، اما رویکردی که در حال حاضر شاهد آن هستیم در واقع یک رویکرد قانون مدارتر از آن چیزی هست که در سال‌های گذشته وجود داشت، معمولا هر فناوری در مسیر توسعه خود چندین مرحله را طی می‌کند، مراحل اولیه، زمانی است که قوانین و ضوابط را در سطح بالاتر و در واقع در سطح مجامع بهداشتی و قانون‌گذار ندارد از این رو اغلب مطالعات در این بازه، مطالعاتی هستند که ممکن است با گذشت زمان حمایت نشده و یا با مشکلاتی روبرو شوند، بنابراین افتی را شاهد خواهیم بود که علتش کاملا واضح است، اینکه معمولا در این پروسه خیلی از مجموعه‌ها به صورت غیرقانونی وارد عمل شده و نتیجه‌هایی که حاصل می‌شوند نتیجه‌های رضایت‌بخشی نیستند. در کل جوامع در استفاده از هر تکنولوژی جدید با این روند مواجه می‌شوند. اما دوره‌ی بعدی معمولا دوره‌ی مؤفقیت‌آمیزی است، زیرا قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط و استفاده‌های بخصوص واحد‌های درمانی شکل می‌گیرند.

سازمان‌های غذا و دارو مثل FDA و یا سازمان غذا و داروی اروپا EMA-FDA و یا حتی در خود کشور ما سازمان‌های غذا و دارو شروع به نوشتن قانون و مقرراتی می‌کنند که باعث می‌شوند بتوانیم از یک ماده‌ی دارویی یا روش درمانی جدید استفاده کنیم، در این مرحله سرمایه‌گذاران واقعی و درمان‌های علمی‌تر وارد عرصه شده و شاهد افزایش سرمایه‌گذاری دراین زمینه می‌شویم. در حال حاضر تا سال ۲۰۲۰ شاهد تجمع سرمایه‌گذاران خواهیم بود و از سال ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۳۰ افزایش تولید، مصرف و بازار را در این زمینه خواهیم داشت، آنچه پیش‌بینی شده این است که به احتمال زیاد در سال ۲۰۵۰ نصف هزینه‌هایی که در ساختار بهداشتی تمام کشورها برآورد می‌شوند از طریق سلول‌‌درمانی و ژن‌تراپی خواهند بود.


جناب آقای دکتر آیا اختصاصا سلول‌های بنیادی در درمان برخی بیماری‌ها در سطح دنیا تأییدیه‌ی جهانی دریافت کرده‌اند؟

بله، در حال حاضر بیش از ۵۰ محصول وجود دارد که با روش‌های مختلف و یا مرتبط با سلول‌درمانی دارای مجوز می‌باشند، به طور شاخص در ایالات متحده آمریکا حدود ۱۰ محصول وجود داشته که سال‌های قبل مجوز گرفته بودند ولی از سال‌های ۲۰۱۷ سرعت اخذ مجوز برای این محصولات بیشتر شده است، قابل ذکر است در سال گذشته برای دو محصول که همزمان سلول‌درمانی و ژن‌تراپی انجام می‌دهند مجوز صادر گردیده است.

در کشور ما حداقل ۳ یا ۴ محصول موجود است که روند اولیه‌ی اخذ مجوز جهت ورود به بازار را دریافت کرده‌اند، در کشورهای شرقی مثل کره جنوبی و چین تعداد محصولات بیشتر می‌باشد.

در اروپا نیز در سال ۲۰۱۶ چند محصول از جمله محصولی برای آرتروز و محصولی برای سوختگی چشم مجوز ورود به بازار را اخذ کرده است، حتی محصولی از شرکت تایژن که یک محصول برای  نقص‌های آرتروزی و غضروفی می‌باشد را با شرایط پوشش بیمه‌ای کامل در اختیار دارند.


جایگاه سلول‌های بنیادی در ایران چگونه است؟ آیا در حال حاضر سلول‌های بنیادی در وضعیت تحقیقاتی هستند؟ یا کاربردهای درمانی نیز برای آن‌ها متصور‌ است؟

جمهوری اسلامی ایران طی ۱۰ الی ۱۲ سال گذشته تجربه مطلوبی در این زمینه داشته و توانسته است با فعالیت‌های گسترده‌ به دانش پایه این حوزه دست پیدا کند، چنانچه شاهد ایجاد شرکت‌های دانش بنیان تولید‌کننده‌ی سلول برای استفاده بالینی هستیم، مانند شرکت سل‌ تک فارمد، شرکت سینا سل، شرکت همانند ساز بافت کیش و شرکت‌هایی که  مقدمات اولیه‌ی تولید را فراهم کرده و تولید به صورت صنعتی انجام می‌دهند.


استاد جایگاه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه در سطح دنیا چگونه است؟

جایگاهی که دارای رتبه‌بندی باشد مطرح نیست، اما می‌توان گفت ایران جزو ۱۰ کشوری است که فعالیت‌های بسیاری در این زمینه داشته است.


آقای دکتر لطفا راجع به سومین جشنواره سلول‌های بنیادی و دستاوردهای اصلی این کنگره توضیح بفرمایید.

اهداف اصلی جشنواره توسعه فناوری‌های مرتبط با سلول درمانی و ژن درمانی و پزشکی بازساختی است. با همین هدف جشنواره دارای بخش های متعددی است از جمله :

کنگره بین‌المللی  
- کارگاه‌های آموزشی تخصصی
- نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان
- فن‌بازار
- کانون اندیشه و نوآوری

- جایزه ملی
- رویداد استارتاپ‌ها
- بخش دانشجویی
- بخش دانش‌آموزی

تعداد سخنرانان داخلی و خارجی این جشنواره به چه صورت خواهد بود؟

سخنرانی‌های علمی محققین برجسته خارجی و داخلی در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی خواهیم داشت، در کل ۷۸ سخنران مدعو به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت همچنین حدود ۵۵ سخنران با ارسال خلاصه مقاله سخنرانی خواهند داشت و تقریبا ۳۴۰ مقاله هم به صورت پوستر ارائه خواهند شد.


با تشکر و سپاس از حضور جنابعالی، لطفا به عنوان مطلب نهایی محورهای اصلی جشنواره را نیز بفرمایید.

محتوای علمی جشنواره امسال شامل ۱۲ محور اصلی می‌باشد که عبارتند از:

. فناوری های کاربردی در پژوهش‌های سلولهای بنیادی  
. سلول‌ایمنی‌درمانی  
. ژن‌درمانی و ویرایش ژنی  
. اندام‌واره‌ها در مدلسازی بیماری‌ها و تکوین  
. پرتوانی و بازبرنامه‌نویسی
. زیست مواد‌ها و تجهیزات  
. مهندسی بافت  
. بانک سلولی
. پیام‌رسانی سلولی و وزیکول‌های مشتق از سلول  
. کارآزمایی‌های بالینی و مداخلات مبتنی بر پزشکی بازساختی   
. تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر سلول و پزشکی بازساختی  
. مسائل اخلاقی، قانونی و اجتماعی.


کلمات کلیدی :

نسخه چاپی
حامیان مجله