امتیاز شما :
امتیاز : ۴

سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۵

برگزاری جلسه‌‌ی فرهنگ‌سازی در حوزه‌ی سرطان پستان، به ریاست دکتر سیاوش شهریور فرماندار منطقه ۱ تهران، در محل سالن اجتماعات فرمانداری شمیرانات.

ارتباط مستقیم و تنگاتنگ سرطان پستان با رویدادهای زندگی

پویش همگانی همه با هم به سوی آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی تشخیص زودرس سرطان پستان
امروزه سرطان سینه یا پستان یکی از مهمترین نگرانی های بانوان است که می تواند تعدادی از آنان را درگیر کند. بسیار مهم است که سرطان پستان در همان ابتدا تشخیص داده شود، بنابراین شما باید علائم آن را بطور کامل بشناسید و از راه‌های پیشگیری و درمان این بیماری کاملا آگاه باشید، آگاهی از علائم و تشخیص به موقع راه مهمی برای کاهش خطر خواهد بود. در این راستا و با توجه به جایگاه مهم مادران این مرز و بوم که مهمترین ارکان خانواده و بالطبع جامعه محسوب می شوند، پیگیری زودهنگام بیماری های این جمعیت مهم جامعه بسیار حائز اهمیت است، لذا از ماه های قبل کارگروه سلامت فرمانداری شمیرانات با همکاری اساتید دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و مرکز بهداشت شمال و شمیرانات و دفتر سازمان جهانی یونسکو در تهران، دست به برنامه جامع آموزشی سرطان پستان در منطقه یک تهران و شمیرانات زدند که بازتاب گسترده ای نیز به‌دنبال داشت.
همزمان با روز جهانی مبارزه با سرطان پستان، طی نشستی در فرمانداری منطقه‌ی ۱ تهران (شمیرانات) به ریاست جناب آقای دکتر شهریور که میزبان این جلسه بودند و حضور اساتید دانشگاه و نماینده یونسکو بحثی با عنوان آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی تشخیص زود‌رس سرطان پستان، با حضور پزشکان و متخصصین برگزار شد.

♦ جناب آقای دکتر شهریور با جدیت تمام و حمایت‌های همه‌جانبه خویش در این جلسه حضور بهم رسانده و بیان داشتند:
زمانی خانواده و اجتماع از نشاط اجتماعی برخوردار می‌‌شوند که رضایت از زندگی و سلامت روح و روان افزایش پیدا کرده و در نتیجه‌ی آن نیز آسیب‌های اجتماعی کاهش و انگیزه کار و تلاش بیشتر شود.
▪️جناب دکتر شهریور در رابطه با لزوم برگزاری این جلسه چنین توضیح دادند: از آنجائیکه سلامت جامعه در گرو سلامت خانواده‌ و در راس آن با توجه به نقش مهم و کلیدی بانوان در تحکیم بنیان خانواده، سلامت بانوان می‌باشد، بنابراین باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد، از این رو است که سلامت روانی و جسمی زنان در هر جامعه‌ای بسیار حائز اهمیت بوده و به مراتب رسیدگی و توجه بیشتری را می‌طلبد.

♦ در این جلسه، جناب آقای پروفسور محمد اسماعیل اکبری - رئیس مرکز تحقیقات سرطان و پدر پزشکی جامعه نگر ایران، سخنان مبسوطی را اعلام نمودند.


▪ آقای دکتر اکبری ابراز داشتند: عامل اصلی سرطان پستان، مسائل پیرامونی زنان و زندگی پر تنش می باشد. ایشان افزودند:
شایع‌ترین دلیل سرطان پستان در ایران نه سابقه فامیلی، نه سیگار کشیدن نه چاقی و نه عوامل شناخته شده‌ی دیگر است، بلکه همه‌ی این عوامل جزو ریز فاکتورها محسوب می‌شوند، از نظر ایشان رویداد‌های سخت زندگی مهم‌ترین و اولین مؤلفه‌ی سرطان است، همچنین عوامل روانی، اجتماعی و معنوی نقش پررنگی در ایجاد این بیماری دارند؛ مثلا اتفاقات ناگواری که شخص نتوانسته آن را کنترل کند و یا بپذیرد، استرس های طولانی مدت، نبود جایگاه امن اجتماعی، عوامل اقتصادی و عدم پشتیبانی های خانوادگی و اجتماعی از عوامل جدی هستند!


▪ جناب پروفسور اکبری، بحث در خصوص سرطان پستان را بسیار پیچیده و حیاتی تلقی کرده و بیان داشتند:
عضوی که قرار است ساختار اجتماعی زن را تعریف کند، عضوی که در تعبیر مادری تعریف و جایگاه بی‌نظیری دارد، مسلما بود و نبودش مهم است و نباید سهل و آسان گرفته شود، نمی‌شود حرف‌های خشک و تکنیکالی زد و نباید بدون تشخیص قطعی مردم را پریشان و نگران کرد، نمیتوان با علائم عمومی و طبیعی این عضو، همچون درد یا ترشحات احتمالی، هزینه‌های هنگفت تصویربرداری، نمونه‌برداری یا هر آزمایش دیگر را برای مراجعه کننده‌ تحمیل کرد، بلکه تشخیص‌ها مستلزم معاینات تخصصی و دقیق‌تر می‌باشند.


▪ پروفسور اکبری با تاکید بر آگاهی بانوان از عوامل خطر در مدیریت این بیماری، اینگونه توضیح دادند:
باید دانست که کشف زودرس سرطان در مراحل اولیه، منجر به درمان های آسان تری می شود و مهمترین فردی که در این کشف می تواند کمک کند شخص خانم‌ها هستند. ایشان همچنین اظهار داشتند: در غربالگری‌ها به این نتیجه رسیده‌ایم که اگر ما بتوانیم تومور را به اندازه‌ی یک سانت کوچک کنیم، عمر بیمار را تا ۱۰‎٪ افزایش داده‌ایم، لذا تشخیص زود هنگام سرطان سینه حائز اهمیت است.


▪ پروفسور اکبری اهمیت ریز مغذی‌ها را نیز خاطر نشان کرده و افزودند: بیش از ۳۰‎٪ بانوان در سن باروری و بیش از ۵۰‎٪ درصد زنان باردار کمبود آهن دارند، به گفته‌ی ایشان با کمبود آهن علاوه بر بی‌حالی و احساس خستگی، سلول‌ها دچار Hypoxia (کاهش اکسیژن‌رسانی) می‌شوند، ایشان همچنین به کمبود کلسیم، روی و ویتامین D که مهمترین نوع ریز مغذی‌ها محسوب می‌شوند، اشاره داشته و بیان کردند: ۸۰‎٪ از ما با کمبود ویتامین D مواجه هستیم که یکی دیگر از فاکتور‌های مؤثر در ابتلا به سرطان می‌باشد.


▪جناب دکتر اکبری با بیان اینکه سرطان پستان در کشور ما بیماری تقریبا نادری است، اما اعلام داشتند:
از بین ۲۵ میلیون بانویی که در معرض این بیماری هستند، تنها ۱۵ هزار نفر مبتلا هستند! می‌توان گفت این آمار رقم، خیلی بالایی نیست، اما در حال حاضر با رشد ۶ درصدی در سال مواجه هستیم،
پروفسور اکبری در همین راستا اینچنین توضیح دادند: تا امروز اقدام خاصی که بتواند از این بیماری پیشگیری کند رخ نداده است، اما کم کردن عوامل خطر متعدد و در رأس آن‌ها بهبود روش زندگی که در موردش بحث شد، تا حدودی می‌توان از میزان بروز این بیماری پیشگیری کرد.


▪آقای دکتر در رابطه با مراحل درمانی در کشورمان گفتند:
سالانه تقریبا ۱۰ هزار سرطان سینه جدید پیدا می‌شود که تحت درمان قرار می‌گیرند و به‌لطف الهی مرکز تحقیقات سرطان به عنوان بنیانگذار و پیشرو در آموزش این بیماری و تربیت افراد فوق تخصص و فلوشیپ، سهم ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.

▪ پروفسور اکبری در پایان صحبت‌هایشان خطاب به همه بانوان ضمن رعایت و کنترل عوامل خطر، توصیه داشتند:
بعد از 30 سالگی به ویژه با داشتن سابقه فامیلی مثبت، هر ماه پس از اتمام قاعدگی خود را معاینه کنند و سالی یک بار به همکاران در گروه پزشکی اعم از پزشک خانواده، پزشکان عمومی، ماماها یا جراحان عمومی مراجعه کنند. جراحان فلوشیپ بیماریهای پستان، به عنوان نقطه اتکای نهایی این برنامه پاسخ گوی سوالات پیچیده و اقدامات تشخیصی درمانی هستند.

♦ بعد از سخنان پروفسور اکبری، نماینده یونسکو سرکار خانم دکتر شیدا مهنام، مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی به اهمیت و تأثیر گذاری چنین فضاها و اقدامات اشاره کرده و خاطر نشان کردند:
وظیفه اصلی یونسکو این است که بین پژوهش و سیاست‌گذاری ارتباط منسجم برقرار کند، چیزی که در حال حاضر شاهد آن هستیم و این اتفاق به زیبایی تمام در فرمانداری شمیرانات به وقوع پیوسته است، نهادی که اگر چه جنس مردمی هم دارد اما به هر حال به عنوان یک نهاد دولتی محسوب می‌شود، می‌توان گفت آقای دکتر شهریور ایثار کرده و با تمام گرفتاری‌ها و مشغله‌های کاری، جامعه‌ی علمی را وارد برنامه‌های خود کرده‌اند.

▪ ایشان چنین جلسات را دارای ارزش کیفی دانسته و بیان داشتند:
امیدواریم الگو سازی شود و شاهد چنین اقداماتی در مناطق دیگر نیز باشیم.

▪ سرکار خانم دکتر در ادامه سخنان خود در رابطه با وظایف و ارزش‌های یونسکو ابراز داشتند:
این جلسه ۳ ارزش یونسکویی دارد، تحت عنوان مدیریت دگرگونی‌های اجتماعی، یکی از موضوعات مهم در این برنامه تقویت ارتباط بین مسئولین نهاد‌های دولتی با متخصصین و جامعه علمی می‌باشد، نکته بعدی توجه به موضوع از نظر خانواده است، که بسیار حائز اهمیت است، سلامت زن به عنوان فردی که آینده‌ی مطلوب را می‌سازد، مادر سالم تر، مادر شادتر، مادر آگاه‌تر… قطعا می‌تواند آینده‌ی یک کشور را تغییر دهد و اما نکته سوم بحث اخلاق پزشکی است که بسیار مورد نظر یونسکو می‌باشد، با عنوان حق بیمار و تکلیف پزشک، که در این راستا نیز جلساتی برگزار می‌کنیم.

▪ دکتر مهنام در رابطه با نقش آموزش، به یک آمار تحقیقاتی از سوی یونسکو اشاره کرده و چنین بیان داشتند:
سازمان یونسکو در سال ۲۰۱۳ در شمال آفریقا که تقریبا ۵۰‎٪ کودکان زیر ۵ سال به دلیل موقعیت جغرافیایی، نبود غذا، نبود بهداشت و تمام کمبودها تلف می‌شدند، طی یک پروژه‌ی یکسال و هشت ماهه با آموزش دادن به مادران از بدو تولد، با همان شرایط سابق، توانستند ۲۶‎٪ آمار مرگ و میر را کاهش دهند و این بسیار آمار چشمگیری است و نشان می‌دهد آموزش تا چه حد می‌تواند تاثیر گذار باشد.


▪️خانم دکتر مهنام در پایان سخنرانی خود همکاری یونسکو با چنین جلسات را در جهت اعتبار بخشی هر چه بیشتر برای مخاطبین، کمک در اطلاع‌رسانی و انجام یکسری برنامه‌های عملیاتی دانسته و افزودند:
می‌توانیم ورکشاپ‌هایی تدارک ببینیم و این جلسه به عنوان شروع همکاری‌ها باشد و برنامه‌ریزی داشته باشیم تا یکسری کارگاه‌های آموزشی در همین راستا برگزار کنیم.

♦ در این جلسه جناب آقای دکتر مهدی حسینیان سراجه لو عضو كميسيون ملي يونسكو - ايران و پیشنهاد دهنده‌ی این طرح ، ضمن ابراز تشکر و قدردانی از فرمانداری شمیرانات، جناب آقای دکتر شهریور که در حیطه مسائل اجتماعی و حوزه‌ی سلامت حساسیت نشان داده و چنین مراسمی را قبول زحمت فرموده‌‌اند، بیان داشتند:
از چند ماه پیش این موضوع که ماه اکتبر، ماه آگاهی بخشی سرطان پستان در سراسر دنیا است مطرح شد و به دنبال آن خوشبختانه با پیگیری‌های جدی فرماندار فرهیخته جناب آقای دکتر شهریور تا کنون اقدامات و برنامه‌های بسیار خوبی رقم خورده است.


▪ دکتر حسینیان دبير علمي پويش همگاني در ادامه عنوان داشتند: در حال حاضر در حیطه‌ی آگاهی‌بخشی، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌‌‌سازی البته با نگاه تشخیص زود‌رس در حال همکاری با تمامي گروه هاي سازماني در منطقه شميرانات هستیم و امیدواریم شاهد منسجم تر شدن این همکاری‌ها در آینده باشیم.


♦ در خاتمه جناب آقای دکتر شاه‌بیگی متخصص مغزواعصاب، سردبیر و مسئول نشریه‌ی تازه‌های تندرستی ضمن استقبال و تشکر از فراهم‌آوری چنین فضایی از جناب آقای دکتر شهریور و جناب آقای دکتر حسینیان بانی این طرح، آن را بسیار ایده‌ی با ارزش و قابل تحسین خوانده و خواستار ادامه این نوع همکاری‌ها و برجسته‌تر شدن طرح‌های اینچنینی در حوزه سلامت شدند.


▪ آقای دکتر شاه بیگی در ادامه مطرح نمودند، یکی از اشکالات عمده ما در سیستم پزشکی آن است که نسبت به جمع آوری اطلاعات و تهیه گزارشات مناسب ملی و بین المللی دست توانایی نداریم! بطور مثال طرح بزرگ تحول نظام سلامت در کشور اجرا می شود و مبالغی بیش از یکصد هزار میلیارد تومان! هزینه می شود ولی حتی کمتر از انگشتان دست، مقاله از این همه بودجه ملی تهیه و استخراج و ارائه نمی شود. این یکی از بزرگترین مشکلات مجموعه اجرایی کشور است. در حالی که اگر این بودجه در کشورهای توسعه یافته هزینه می شد چه انعکاس بزرگ جهانی به همراه داشت. ایشان خاطر نشان نمودند که انشالله در این پروژه بزرگ فرهنگ سازی سرطان پستان، دوستان و همکاران به این امر مهم نیز عنایت داشته باشند و بتوانند گزارشات مبسوطی را تهیه و منعکس نمایند.گالری تصاویر
خبرگزاری نشریه‌ی تازه‌های تندرستی
تهیه و تنظیم: سودا رسولی‌وند

 


کلمات کلیدی :

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله