امتیاز شما :
امتیاز : ۴

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹

سومین همایش توانبخشی عصبی ابن سینا و صحبت های دبیر علمی همایش

مصاحبه با دکتر نورالدین نخستین انصاری ؛ استاد گروه فیزیوتراپی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر علمی سومین همایش توانبخشی عصبی ابن سینا
اهداف برگزاری همایش :
همایش توانبخشی عصبی ابن سینا برای سومین سال متوالی به همت معاونت پژوهشی و دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی همدان، برگزار شد.
توانبخشی عصبی شاخه ای از نورولوژی است که امروزه در دنیا اهمیت بسزایی دارد. در قدیم، بیمارانی که دچار آسیب های عصبی و یا عارضه ی نورولوژیکی ، مانند سکته مغزی ، ام اس یا فلج مغزی می شدند، تنها درمان پزشکی را دریافت می کردند و علائم و نشانه های بیماری آنها کنترل می شد و در واقع اگر مشکلی وجود داشت که حیات بیمار را در معرض خطر قرار می داد ، گروه پزشکی نورولوژی سعی می کردند که زندگی را به فرد بر گردانند و نشانه ها و علائم آن را کنترل کنند. اما بعدها مشخص شد که گرچه با درمان پزشکی، علائم و نشانه ها کنترل می شوند، ولی ممکن است بیمار همچنان در فعالیت های زندگی روزمره خود با مشکل مواجه باشد و نتواند به طور مستقل زندگی کند. ، در نتیجه نخواهد توانست وارد اجتماع شده و نقش خود را به خوبی ایفا کند. به همین دلیل توانبخشی عصبی به عنوان یک شاخه از نورولوژی و با این هدف ایجاد شد ؛ که به بیمار کمک کند تا استقلالش را در جنبه های مختلف ؛ فیزیکی ، روانی ، اجتماعی و حرفه ای تا حد امکان بدست بیاورد. طبیعتا میزان استقلال به دست آمده، متناسب با شدت بیماری و محدودیت هایی است که در محیط وجود دارد. در توانبخشی عصبی، هدف بالا بردن کیفیت زندگی فرد از طریق افزایش استقلال فرد در فعالیتهای روزمره و اجتماعی وی است . بنابراین مرکز اصلی برای تحلیل درمان، خود بیمار و خانواده او می باشند . باید نیازها و اینکه چه مسائلی در وهله ی اول برایشان حائز اهمیت است بررسی شوند و با کمک خود بیمار به توانبخشی عصبی هدایت شده، و با حمایت و کمک تیم توانبخشی عصبی، تلاش می شود تا این اهداف عملی شوند. در توانبخشی عصبی تیم درمان متشکل از پزشک، پرستار ، فیزیوتراپیست ، کار درمانگر ، گفتار درمانگر و متخصص ارتزو پروتز و حتی روانشناس به صورت جمعی شرایط بیمار را با کمک خود او ارزیابی می کنند و برای ارائه ی بهترین مداخله ی درمانی، تصمیم گیری کرده و آن را عملی می کنند.
هدف همایش توانبخشی عصبی در دانشکده ی توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز، همکاری و تبادل نظر متخصصین حرفه های مختلف برای پیشبرد آموزشی و پژوهشی در این راستا بوده است . یکی دیگر از ویژگی های همایش توانبخشی عصبی این است که در آن تمام حرفه ها از جمله پزشک ، پرستار ، متخصص فیزیوتراپی ، کاردرمانی، گفتار درمانی ، شنوایی شناسی ، روانشناسی و متخصص ارتزوپروتز حضور دارند ، اما در اغلب همایش های تخصّصی دیگر ، اینچنین نیست و صرفاً متخصّصین مرتبط با حیطه ای مشخص، حضور دارند . از ویژگی دیگر شاخه توانبخشی عصبی این است که تمام حرفه های نامبرده،با دیدگاههای خودشان تحقیقاتی انجام داده و نتایج آنها را ارائه می دهند. وقتی تیم توانبخشی یا به عبارتی، "توانمندسازی" می خواهند برای بیمار تصمیم گیری کنند ، اعضای تیم به صورت بین حرفه ای کار می کنند و اهداف درمان فرد نیازمند را بصوت جداگانه و تنها مبتنی بر حرفه و تخصّص خودشان اعم از فیزیوتراپی ، شنوایی ، پزشکی و ... تعیین نمی کنند ، بلکه نیازهای بیمار است که تعیین می کند چه اقداماتی برای بهبود و پیشرفت روند درمان بایستی انجام پذیرد .

تازه ترین اخبار علمی که در این همایش منتشر شد:
توانبخشی، حرفه ای پویا ، دینامیک و همواره از لحاظ روشهای مورد استفاده و کارآیی آنها، درحال رشد است. در حال حاضر یکی از پرکاربردترین این رویکردها مبحث واقعیت مجازی است ؛
با توجه به اینکه بسیاری از بیماران ، مانند سکتۀ مغزی و یا فلج مغزی نیازمند درمان دراز مدّت هستند بسیار مهم است تا در مسیر درمان و بهبودی، نقش فعالی داشته باشند و بطور پویا در مراحل درمان مشارکت کنند ، از آنجائیکه این بیماری ها محدودیت های حرکتی در افراد بوجود آورده و متعاقباً عملکرد آنها را مختل می کنند ، یکی از رویکردهای درمانی مناسب برای توانمندسازی آنها در این پروسه، استفاده از واقعیت مجازی می باشد که به بیماران انگیزه داده و موجب فعّالیّت ، سرگرمی و رضایتمندی بیشتر افراد، از طریق انجام تمرین هایی که در این شیوه برای آنها طراحی شده است ، می شود. به عنوان مثال ممکن است برای یک بیمار تمرین فعّالیّت راه رفتن بسیار ضروری باشد امّا فرد برای مدت کمی انگیزه انجامش را به تنهایی داشته باشد و زمان کمی را به تمرین اختصاص دهد. ولی استفاده از واقعیت مجازی فرد را قادر می سازد ، ساعات طولانی حتی در انجام سخت ترین حرکات به راحتی مشارکت کند .
در حیطۀ توانبخشی روشهایی برای gait (گام برداشتن بیمار ) استفاده می شود ؛
یکی از این روشها برای بیمارانی که قادر به حمل وزن خود بر روی پاهایشان نیستند، طرّاحی شده است . در این روش دستگاه، بخشی ازوزن بیمار راتحمل می کند و وزن کمتری روی پای بیمار می افتد و بیمار تدریجاً قادر به تمرین ، انجام حرکات و گام برداشتن خواهد شد و یا برای بیمارانی که به دلایلی مانند سکتۀ مغزی قادر به حرکت دست و بازکردن آرنج یا برداشتن شیء مثل یک لیوان نیستند ، استفاده از این ابزارها موجب افزایش توانایی عضلات می شود.
در جاهای دیگر، این واقعیت های مجازی از طریق ایجاد درجات مختلف سختی در تمرینات و با استفاده از اثرات موسیقی، به بیماران انگیزه بیشتری برای انجام تمرین ها می دهد. در واقع توجه بیمار را به خود جلب می کند، تا بتواند ساعت های بیشتری را فعال باشد .
به طور خلاصه، بخش زیادی از این ابزارها با تحریک الکتریکی عضلات توسط شبیه سازهای فعالیتها، عضلات را در سیکل راه رفتن و یا در فرایند گرفتن یا بلند کردن اجسام توسط دست بیماران، فعال می کنند.
به طور کلی این حیطه درحال پیشرفت روزافزون همگام با پیشرفت تکنولوژی است . در کشور ما نیز شرکت های دانش بنیان تلاش های موثری در این راستا داشته اند .

تمایزات همایش امسال با سالهای قبل :
امسال در سومین سال این همایش، شاهد استقبال بیشتری بودیم ، مقالات زیادی ارائه شد و اساتید بیشتری با تخصّص های مختلف مشارکت داشتند ، ضمن این که برای اولین بار خلاصه ی مقالات در پایگاه سیویلیکا ایندکس شد .

صحبت نهایی :
در خاتمه، از دانشگاه علوم پزشکی همدان به دلیل توجهی که برای مقوله ی توانبخشی عصبی و برگزاری این همایش مبذول داشته است تشکر و قدردانی می نمایم .
امید است با برقراری ارتباط با سازمان های بین المللی مربوطه، موجبات برگزاری همایش بین المللی توانبخشی عصبی در همدان، در آینده ای نزدیک فراهم شود و شاهد استقبال و حضور هر چه بیشتر اساتید ، دانشجویان رشته های مختلف ، و درمانگرها، و ارائه مقالات گسترده تر باشیم و نتایج تحقیقات آنها منجر به بهبود حداکثری بیماری هایی شود که هم اکنون بسیار مشکل ساز هستند. زیرا در نتیجه ی ارائه ی درمانهای موثرتر، هزینه های هنگفتی از دوش فرد، خانواده و جامعه برداشته خواهد شد.


مسئول هماهنگی: محمد شاه بیگی

تهیه و تنظیم گزارش: سودا رسولی وند


 


کلمات کلیدی : همایش ابن سینا ، مصاحبه ، دبیر علمی

نسخه چاپی
حامیان مجله