امتیاز شما :
امتیاز : ۵

سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۷:۵۲

مصاحبه دبیر علمی همایش ; جناب آقای دکتر سینا صالحی

همایش بین المللی علوم اعصاب - شیراز

نوروتکنولوژی و نقشه برداری مغزی
همایش بین المللی علوم اعصاب

نوروتکنولوژی و نقشه برداری مغزی

2 4  آبان 1397 شیراز ایران

صحبت های دبیر علمی همایش : جناب آقای دکتر سینا صالحی ، متخصص علوم اعصاب شناختی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز :


اهداف برگزاری همایش :  


این همایش با عنوان نقشه برداری مغز Brain mapping و نوروتکنولوژی نام گذاری شده است .

هدف علوم اعصاب شناختی این است که بداند فعالیتهای مغزی چگونه انجام می شوند و درباره ی توانایی های شناختی مغز مانند حافظه ، احساسات ، تصمیم گیری و ... به بررسی می پردازد و اینکه این اعمال در مغز چگونه کد گذاری و اجرا می شوند، شواهدی را ارائه می دهند. اگر چگونگی کد گذاری و اجرای توانایی های شناختی در مغز را شناسایی کنیم این امکان وجود خواهد داشت که با استفاده از مدل سازی اعصاب محاسباتی مدلی از کارکرد مغز ارائه کنیم و بتوانیم چیپ های الکترونیکی بسازیم که رفتار مغز را شبیه سازی کنند. در این صورت قابل تصور خواهد بود که اگر بخشی از مغز بدلیل بیماری آسیب ببیند بتوانیم با کاشت یک ریز مدار الکترونیک در مغز آن قابلیت را بازیابی کنیم یا بتوانیم قابلیتهای شناختی مغز را افزایش دهیم.

در سالهای اخیر قدرت پردازشی کامپیوترها و میکروالکترونیک پیشرفت چشمگیری داشته است و باعث پیشرفت روشهای مختلفی شده است که در پژوهش های مرتبط با فعالیتهای شناختی مغز وجود دارد که امروزه به این تکنولوژی ها، نقشه برداری مغز گفته می شود و در این مسیر از دستگاههای به روز مانند اف ام آر آی FMRI ، انواع روشهای الکتروفیزیولوژی، تحریک مغزی  و بسیاری روشهای متفاوت دیگر استفاده می شود.

بنابراین هدف این کنگره، آشنایی هر چه بیشتر اساتید، دانشجویان و پژوهشگران با چنین پیشرفت ها و تکنولوژی جدید این دانش می باشد و محور های این همایش نیز در این راستا هستند که شامل: نقشه شناختی مغز، علوم اعصاب محاسباتی ، الکتروفیزیولوژی، پروتزهای سیستم عصبی، توانبخشی عصبی با استفاده از نوروتکنولوژی و کانکتومیکس مغز  میشوند.

 


تازه ترین اخبار علمی که در همایش منعکس خواهد شد:

همایش به محورهای مجزا تقسیم بندی شده است و مختص با هر یک از این محورها از اساتید ویژه جهت سخنرانی دعوت به عمل آمده است. این محورها عبارتند از :

  • نقشه شناختی مغز ، که در این زمینه دعوت شده از پروفسور حسین استکی ( بنیانگذار علوم شناختی در ایران ) از دانشگاه شهید بهشتی تهران، که از اساتید برجسته بین المللی در علوم شناختی هستند و راجع به آگاهی در مغز صحبت خواهند کرد.   همچنین پروفسور میر نجفی زاده که در مورد استفاده از سیستمهای اپتوژنتیک در علوم اعصاب سخنرانی خواهند کرد.
  • علوم اعصاب محاسباتی Computational neuroscience ، در این حوزه از اساتید متعددی دعوت به عمل آمده است: پروفسور اردلان اعرابی از دانشگاه پیکاردی فرانسه که در مورد مدل سازی عملکردهای مغز با استفاده از نوار مغزی EEG ، همچنین آقای دکتر ولی زاده از دانشگاه علوم پایه زنجان نیز جز مدعوین این حوزه هستند .
  • ایمپلنت های مغزی، دیوایس هایی که در مغز کاشته می شوند، در این حوزه دعوت شده از پروفسور استیو پاتر  دانشگاه تکنولوژی جیورجیا، آمریکا ) که از اساتید و متخصص در زمینه سیستمهای هیبرید هستند. هیبرید سیستم اشاره به سیستمی متشکل از ترکیب میکروالکترونیک و  موجود زنده دارد. در همین حوزه از دانشگاه تهران پروفسور امید شعاعی حضور خواهند داشت که در زمینه ساخت دستگاه های قابل کاشت در مغز مانند سیستم تحریک عمقی مغز Deep Brain Stimulation کار میکنند.

در پایان شایان ذکر است آزمایشگاه نقشه برداری مغز دانشگاه علوم پزشکی شیراز (مرکز تحقیقات علوم اعصاب) با امکانات وسیع و مجهز در این زمینه بعد از آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در تهران بزرگترین مرکز در این زمینه محسوب می شود.

 


کلمات کلیدی : همایش ، علوم اعصاب شناختی ، نقشه برداری مغری

نسخه چاپی
حامیان مجله