• استفاده از سلول‌های بنیادی جسد برای درمان نابینایی

  محققان در مطالعه‌ای که گامی در جهت درمان اختلال عملکردی است که باعث نابینایی 200 میلیون نفر در سراسر جهان شده است، از سلول‌های بنیادی شبکیه انسان‌های فوت شده برای درمان نابینایی در میمون‌ها استفاده کردند.

  دوشنبه ۲۹ دي ۱۳۹۹ ۰۸:۱۸
 • امید به درمان آسیب نخاعی زنده شد

  محققان دانشگاه "رور بوخوم" آلمان در مطالعه اخیرشان از روش جدیدی خبر داده‌اند که به وسیله آن موش‌های فلج توانسته‌اند دوباره راه بروند.

  دوشنبه ۲۹ دي ۱۳۹۹ ۰۷:۵۳
 • وضعیت تولید واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹/قرار گرفتن ایران در میان ۱۵ کشور واکسن‌ساز

  در حالی که در گذشته برای تولید واکسن‌ها به فرآیند ۱۰ تا ۱۵ ساله نیاز بود، ولی با شیوع ویروس کرونا و توسعه دانش و تجهیزات پزشکی پیشرفته این زمان موجب شد که محققان دنیا در کمتر از یک سال به تولید واکسن کووید-۱۹ دست یابند و محققان ایرانی در ۸ نهاد و شرکت نیز در حال حاضر در حال تولید این واکسن بر پایه فناوری‌هایی چون "ویروس غیر فعال"، "پروتئین ‌نوترکیب"، "واحد زیر پروتئینی" و RNA هستند که تاکنون یکی از واکسن‌ها به فاز کارآزمایی بالینی رسیده است.

  شنبه ۲۷ دي ۱۳۹۹ ۰۸:۱۵
 • بهبود یادگیری بصری هوش مصنوعی با عملکردی شبیه به مغز انسان

  دو دانشمند مغز و اعصاب که مدلی بسیار شبیه به یادگیری بصری انسان طراحی کرده‌اند،‌ می‌گویند: هوش مصنوعی کامپیوتری هنگامی که برای استفاده روشی سریع‌تر به منظور یادگیری اجسام جدید برنامه‌نویسی شد توانست عملکردی شبیه‌ به مغز انسان داشته باشد.

  سه شنبه ۲۳ دي ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱
 • واکسن سینوفارم چین در ۷ کشور تایید شده است

  سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسن کرونای سینوفارم علاوه بر چین تا این لحظه در امارات، بحرین، عربستان، ترکیه، اردن، مصر و پاکستان، ثبت و تایید شده است.

  سه شنبه ۲۳ دي ۱۳۹۹ ۰۷:۳۹
 • ابداع سلول‌های بنیادی نامرئی

  محققان سلول‌های بنیادی نامرئی ابداع کردند که می‌توانند از سیستم ایمنی بدن فرار کنند؛ این سلول‌ها زمینه را برای ابداع درمان‌های جدید سرطان، دیابت و بیماری قلبی هموار می‌سازند.

  سه شنبه ۲۳ دي ۱۳۹۹ ۰۷:۳۱
 • تعدد سامانه‌ها یکی از مشکلات اجرای نسخه نویسی الکترونیک

  معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی معتقد است که پیشرفت‌های مناسبی در طرح نسخه نویسی الکترونیک انجام شده، اما این طرح در مرحله اجرا مشکلاتی دارد که در این زمینه می‌توان به تعدد سامانه‌ها و آموزش ناکافی اشاره کرد.

  دوشنبه ۲۲ دي ۱۳۹۹ ۱۱:۰۸
v Next7978777654321صفحه 1 از 79 (1573)
حامیان مجله