• تشخیص سرطان پروستات با یک روش غیر تهاجمی

  محققان دانشگاه کویین مری در لندن موفق به توسعه یک آزمایش خون شده اند که در ترکیب با روش رایج و بدون نیاز به نمونه برداری، قادر به تشخیص سرطان تهاجمی پروستات با دقتی بیش از ۹۰ درصد است.

  سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ ۰۷:۰۲
 • پیش بینی نارسایی قلبی در بیماران دیابتی با کمک هوش مصنوعی

  محققان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس با همکاری محققان بیمارستان Brigham and Women's با استفاده از فناوری یادگیری ماشین، مدلی را توسعه دادند که قادر است احتمال بروز نارسایی قلبی را در بیماران مبتلا به دیابت با دقت بالایی پیش بینی کند.

  سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ ۰۶:۵۷
 • پیش بینی دیابت با اسکن عدسی چشم

  اخیر محققان نشان می دهد با اسکن عدسی چشم می توان دیابت و حالت پیش دیابت را با دقت بالا پیش بینی کرد.

  سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ ۰۶:۵۳
 • آنتی هیستامین هایی که منجر به مرگ سلول های بنیادی لوکمیایی می شوند

  لوکمیای میلوئید حاد(AML) نوعی از لوکمیا است که بدترین پیش آگهی را دارد. درمان آن با شیمی درمانی نرخ موفقیت متغیری بین 50 تا 85 درصد دارد و احتمال عود مجدد بیماری بعد از درمان نیز بسیار بالا است. احتمال عود مجدد این بیماری را سلول های بنیادی لوکمیایی می دانند که به درمان مقاوم هستند و موجب متاستاز سرطان نیز می شوند.

  سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ ۰۶:۴۴
 • ویروس هرپس سیمپلکس نورون زایی را در افراد بالغ را مختل می کند

  مطالعه ای جدید بوسیله روبرتو پیاسنتینی و همکارانش در دانشگاه کاتولیکا دل سارکو کوره رم در ایتالیا شواهد جدیدی ارائه کرده است که آلودگی به ویروس هرپس سیمپلکس 1(HSV-1) تکثیر سلول های بنیادی عصبی و تمایزی عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد.

  جمعه ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ ۰۶:۰۲
 • مکان مقابله با سرطان خون با داروی آنتی هیستامین

  محققان اسپانیایی می گویند به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد می توان با تغییراتی، از داروی آنتی هیستامین برای مقابله با سلولهای بنیادی عامل سرطان خون استفاده کرد.

  دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ ۰۵:۳۶
 • تاثیر منفی دود سیگار بر روی سلول های بنیادی مجاری تنفسی

  دود سیگار موجود در محل که اصطلاحا آن را thirdhand smoke یا THS نیز می نامند زمانی حاصل می شود که دود ناشی از بازدم سیگار یا دود حاصل از خود سیگار روی سطح لباس، مو،مبلمان، اتومبیل و ... باقی می ماند و هر چند شبیه دود خود سیگار نیست اما در واقع باقی مانده اثرات سیگار محسوب می شود. این دود و یا به عبارت دیگر بو، برای بسیاری از افراد غیر سیگاری ناخوشایند و حتی مشمئز کننده می باشد و حال محققین نشان داده اند که این بو یا دود می تواند اثرات ناخوشایند دیگری نیز داشته باشند.

  شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ۱۸:۲۷
 • دهان شویه‌ها اثرات مفید ورزش را کاهش می‌دهند

  محققان انگلیسی در جریان مطالعه‌ای متوجه شدند که دهان شویه‌های ضد باکتری موجب از بین بردن باکتری‌های مفید دهان می‌شوند و در نتیجه اثرات مفید ورزش بر قلب و عروق را کاهش می‌دهند.

  چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ۱۴:۳۰
 • ارتقای ۱۷ پله‌ای ایران در تولید علم سلول‌های بنیادی

  دبیر ستاد توسعه سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به انتشار دو هزار و ۱۴۹ مقاله نمایه شده در اسکوپوس توسط محققان ایرانی در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد: ایران در تولید علم سلول‌های بنیادی از رتبه ۳۱ در چهار سال گذشته به رتبه ۱۴ ارتقاء یافته است.

  چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ۱۳:۰۱
v Next3736357654321صفحه 1 از 37 (724)
حامیان مجله