• ۲۷ مهرماه آغاز هفته بیماری صرع

  27 مهرماه آغاز هفته صرع :این بیماری از طریق آسیب مغزی عموما در کودکی و یا دوران پیری بروز می‌کند و علت ارثی ندارد.

  شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ۲۵ مهرماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی تروما

  17 اکتبر روز جهانی تروما Trauma در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک آسیب و حادثه وارد شده بر بدن انسان گفته می‌شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد.

  پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۲۲:۱۷
 • ۲۵ مهرماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی کمر درد

  17 اکتبر (مصادف با 25 مهر)، روز جهانی کمر درد :کشیدگی رباط های ناحیه کمر به دنبال انجام فعالیت های بدنی ناصحیح یا بلند کردن اجسام از زمین به طریق نادرست در افراد ایجاد می شود

  پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۲۲:۰۴
 • روز جهانی غذا و تغذیه

  روز جهانی غذا بیست و چهارم مهر ماه، برابر با شانزدهم اکتبر، سالروز جهانی غذاست. این روز به افتخار تاسیس سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ نامگذاری شده و در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. در این روز، سازمان های بین المللی، به منظور برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست، تلاش می کنند. استفاده از تجربیات، نحوه تغذیه، انتقال فن آوری از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، موجب رونق و پیشرفت در صنعت مواد غذایی در ملل جهان سوم می شود. روز جهانی غذا، تلنگری برای بیداری وجدان های به خواب رفته و روز هم دردی با گرسنگانی است که از ابتدایی ترین حق زندگی، یعنی غذا محرومند.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • ۲۴ مهرماه مصادف با ۱۶ اکتبر روز جهانی بیهوشی

  روزجهانی بیهوشی برابر با ۱۶ اکتبر ۱۸۴۶ روزی است که اولین استفاده موفقیت‌آمیز از اتر برای بیهوشی به ثبت رسید. این اتفاق یکی از مهمترین رویدادهای مهم تاریخ پزشکی بود که در بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به وقوع پیوست. این کشف باعث شد تا بیمار بتواند از مزایای جراحی بدون درد استفاده ببرد. در حال حاضر این روز به عنوان روزجهانی بیهوشی در سراسر جهان به رسمیت شناحته شده‌است

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • روز ملی مبارزه با سل

  بیماری سل به عنوان شایع‌ترین علت مرگ انسان‌ها در میان دیگر بیماری‌های عفونی شناخته شده است که بنا به اهمیت مبارزه با این بیماری،۲۳ مهرماه روز ملی مبارزه با سل نام گرفت.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۸:۵۱
 • 15 اکتبر ؛ روز جهانی عصای سفید

  بسیاری از نابینایی ها قابل پیش گیری هستند؛ زیرا نابینایی و کم بینایی، یا ارثی است یا غیرارثی که هر کدام، پیش گیری و درمان مخصوص به خود را دارد.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • هفته ی ملی سلامت بانوان ایرانی

  هفته ملی "سلامت بانوان ایران"، همه ساله در هفته پایانی مهرماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروههای مختلف جامعه در خصوص اولویتهای سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، برگزار می شود. امسال به خاطر تقارن برنامه های این هفته با ایام اربعین از 10 لغایت 16 آبان ماه1398 برگزار خواهد شد.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۰
 • روز جهانی استاندارد

  22 مهر (14 اکتبر)؛ روز جهانی استاندارد مؤسسه استاندارد در صورت کشف کالاهای غیر استاندارد و زیانبار برای سلامت مردم ، ضمن اعلام جرم علیه تولید کنندگان آن کالاها و تقاضای مجازات برای متخلفان از مراجع قضایی ، فرآورده های غیر استاندارد را از مراکز تولید، توزیع و فروش جمع آوری و از ورود آنها به بازار جلوگیری بعمل می آورد.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • هفته سلامت روان

  شعار و روز شمار هفته سلامت روان سال 98 ( 18 لغایت 24 مهر ماه)

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۸:۴۶
 • روز جهانی اسکان معلولان و سالمندان

  روز جهانی اسکان معلولان و سالمندان در سال ۹۸ چه روزی است ؟ روز جهانی اسکان معلولان و سالمندان در تقویم میلادی مصادف است با 12 اكتبر. روز جهانی اسکان معلولان و سالمندان در سال ۹۸ مصادف است با شنبه 20 مهر ماه.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ۲۰ مهر برابر با ۱۲ اکتبر، روز جهانی "آرتروز"

  "آرتروز" شایعترین بیماری مفصلی است که در آن غضروف مفصلی دچار آسیب و تخریب می‌شود و به تدریج بی‌تحرکی و ضعف قدرت عضلانی را به دنبال می‌آورد. روز بیستم مهرماه برابر با دوازدهم اکتبر به عنوان “روز جهانی آرتروز” نام‌گذاری شده است.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ۲۰ مهر روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی

  ۲۰ مهرماه؛ روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری شده است. نامگذاری این روز از وجوه گوناگونی دارای اهمیت بوده و ضروری است با گرامیداشت این مناسبت، بیش از پیش راهکارهای کاهش اثرات آسیب‌ها و بلایای طبیعی مورد توجه جدی قرار گیرد.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۰۰
 • ۱۹ مهرماه برابر با ۱۱ اکتبر مصادف است با روز جهانی مبارزه با درد.

  ۱۹ مهرماه برابر با ۱۱ اکتبر مصادف است با روز جهانی مبارزه با درد. این مناسبت بهانه خوبی است برای جلب‌توجه جهانیان به نیاز فوری بشر به تسکین دردهای مزمن و درد از بیماری‌هایی مانند سرطان و ایدز است. اکثریت افرادی که از درد بیماری‌های مزمن و خطرناک رنج می‌برند در کشورهای کم‌درآمد و فقیر زندگی می‌کنند. منابع محدود بهداشتی نیاز درمان و پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها را در کشورهای کم‌درآمد تأمین نمی‌کند. بنا بر آمار صادرشده توسط سازمان بهداشت جهانی از هر ۵ نفر یک نفر در جهان از دردهای شدید مزمن رنج می‌برد. بین نصف تا دوسوم جمعیت جهان دردهای مزمن را تجربه می‌کنند و به همین دلیل از زندگی روزمره خود لذتی نمی‌برند.

  جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰
 • روز جهانی و هفته بهداشت روان:

  دهم اکتبر از طرف فدراسیون جهانی بهداشت روان(WFMH) به عنوان "روز جهــــــانی بهـــــــداشت روان " نامگذاری شده است.این فدراسیون برای این روز در هر سال، یک شعار خاص را انتخاب می کند. در ایران (18لغایت24 مهر) به نام هفته بهداشت روان نام گذاری شده است وعمده ترین هدف در این هفته ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییرو اصلاح نگرش مردم نسبت به مسائل بهداشت روان می باشد

  چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • 14 مهر روز جهانی دامپزشکی مبارک باد

  دامپزشکی یک علم به حساب می آید که با شناسایی و درمان و جلوگیری از بیماری های حیوانات به غیر از انسان ها پرداخته می شود. در این علم به بیماری های مشترک انسان و دام پرداخته شده است. دام پزشکی دانشی ست قدیمی ، که در ایران به نام بیطار یاد می گردد. واژه انگلیسی دامپزشکی veterinary برای اولین بار توسط توماس براون در سال 1646 به کار گرفته شد.

  يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • روز جهانی سالمند وهفته ملی سالمند:

  سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد. به همین همه ساله درایران هفته ای تحت عنوان هفته ملی سالمند تعیین و برنامه های متنوعی به همین مناسبت برگزار می گردد. هر ساله از طرف سازمان جهانی شعاری برای این روز در نظر گرفته می‌شود.

  سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۰۱
 • 7 مهر (29 سپتامبر)؛ روز جهانی قلب با شعار( قهرمان سلامت قلب شوید)

  (از روز قلب حرف می زنیم، قلبی که قهرمانش تویی ) علائم بیماری‌های قلبی در بسیاری از موارد دیر ظاهر می‌شوند و نداشتن علامت، دلیل بر سلامت قلب نیست. اولین گام برای داشتن یك قلب سالم، شناخت عوامل خطری است كه قلب را تهدید می‌كنند.

  يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۰۱
 • هفته ملی سالمند ( 4 الی 10 مهر ماه ) گرامی باد

  خبر خوب وزارت بهداشت در آستانه هفته ملی سالمند آخرین سرشماری که در سال 95 انجام شد، 9.28 درصد جمعیت ما را سالمندان (افراد بالای 60 سال) تشکیل می دهند که الان می توان گفت ده درصد است.

  چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۶:۰۰
v Next321صفحه 1 از 3 (60)
حامیان مجله