• روز جهانی معلولین گرامی باد

  12 آذر مصادف با سوم دسامبر از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین نامگذاری شده است

  سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۲۱:۱۴
 • روز جهانی ایدز

  روز جهانی ایدز از سال ۱۹۸۸ به منظور افزایش بودجه‌ها و افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها به اول دسامبر[۱] (برابر ۱۰ آذر) هر سال اطلاق می‌گردد و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود. هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.

  شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ۱۹:۱۵
 • روز جهانی اتاق عمل

  ۱۴ نوامبر مصادف با ۲۳ آبان ماه را به تکنولوژیست های جراحی تبریک می گوییم

  پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۲۲:۰۳
 • 23 آبانماه (14 نوامبر)؛ روز جهانی دیابت

  دیابت یک عارضه ناشى از اختلال در تولید و یا عملکرد انسولین در بدن است. انسولین هورمون یا ماده‌اى است که در لوزالمعده (پانکراس) تولید مى‌شود و سلول‌ها را قادر مى‌سازد تا گلوکز را از خون بگیرد و براى تولید انرژى استفاده کنند.

  پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۸:۴۴
 • ۲۱ آبان روز جهانی پنومونی (ذات الریه)

  بر طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، بیماریهای پنوموکوکی اولین بیماریهای عفونی کشنده در سراسر دنیاست و سالانه بیش از یک میلیون کودک زیر ۵ سال بر اثر ابتلا به بیماریهای پنوموکوکی جان خود را از دست می دهند.

  سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۸:۲۱
 • بیش از ۹۰ درصد بیماری‌ها بر اساس استعداد ژنتیکی رخ می‌دهد

  دبیر علمی هشتمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها گفت: بر اساس برخی از تحقیقات و مطالعات انجام شده در جهان مشخص شده که بیش از ۹۰ درصد بیماری‌ها با ژنتیک مرتبط بوده و برخی از بیماری‌ها ۱۰۰ درصد تاثیرگذار از ژنتیک است، حتی در بیماری‌هایی مانند سل که نوعی بیماری عفونی محسوب می‌شود در دو نفر با شرایط محیطی یکسان می‌تواند بروز متفاوتی داشته باشد و یکی از این افراد به دلیل استعداد ژنتیکی مستعد ابتلا به سل باشد.

  يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ۲۲:۲۴
 • 18 آبان؛ روز ملی کیفیت

  کیفیت زمانی قابل دستیابی است که فرآیندها و فعالیت های سازمان به طور مستمر با نیازها و انتظارات مشتری های سازمان طراحی شود و به اجرا درآید. هجدهم آبان ماه، به عنوان روز ملی کیفیت نام گذاری شده است.

  شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ۲۳:۱۹
 • 17 آبان (8 نوامبر)؛ روز جهانی پرتونگاری (رادیولوژی)

  پرتوشناسی یا رادیولوژی و گاهی تصویربرداری تشخیصی نام یک رشته از تخصصهای پزشکی است که از پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتوها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیر طبیعی کمک می گیرد. 17 آبان، مصادف با 8 نوامبر سالروز کشف پرتو ایکس، روز جهانی رادیولوژی نام گذاری شده است.

  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ۲۱:۲۴
 • 7 آبانماه روز جهانی سکته مغزی

  هفتم آبان ماه خورشیدی، برابر با ۲۹ اکتبر میلادی از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان روز جهانی سکته مغزی معرفی شده است. سکته مغزی (استروک) از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان می باشد. از این رو ۲۹ اکتبر (هفتم آبان ماه روز جهانی پیشگیری از سکته مغزی نامگذاری شده تا بهانه ای برای توجه به این بیماری باشد.

  سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ ۰۸:۴۷
 • روز جهانی کار درمانی

  روز جهانی «کاردرمانی» که نخستین بار در روز 27 اکتبر سال 2010 میلادی نامگذاری شد با عنوان «دسترسی جهانی، ‌استفاده داخلی» برگزیده شده است.

  يکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۸:۳۸
 • یکم آبان، روز ملی اطلاع رسانی هپاتیت

  اول آبان ماه، به عنوان روز ملی اطلاع رسانی هپاتیت نامگذاری شده است. بار ها شنیده ایم که نباید از لیوان مشترک آب خورده و یا قاشقی که یک بار از آن استفاده شده بدون شستن دوباره مصرف شود. اما شاید بی توجهی به این گونه مسائل ما را به دردسرهای بزرگ و خطرناکی بیاندازد و سلامت ما را تهدید کند. زیرا تنها سرماخوردگی نیست که از این روش انتقال پیدا می کند.

  چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۰:۰۰
 • روز جهانی پوکی استخوان

  به مناسبت 28 مهر روز جهانی پوکی استخوان در 30 سال گذشته محققان در مورد بیماری های قلبی عروقی به عنوان تهدیدی جدی در کشورهای در حال توسعه هشدار دادند. متاسفانه این هشدارها غالبا مورد توجه قرار نگرفت و امروزه در کشورهای در حال توسعه با شیوع بسیار زیاد بیماری های قلبی- عروقی مواجه هستیم. پزشکان معتقدند که نباید اجازه دهیم اتفاق مشابهی در مورد پوکی استخوان بیفتد. متاسفانه بی توجهی به پوکی استخوان هنوز در میان افراد مرتبط با بهداشت، بیماران و عموم مردم به طور واضح دیده می شود. 20 اکتبر (28 مهر) هر سال روز جهانی پوکی استخوان نامیده می شود. در این روز برنامه های مختلفی در سراسر جهان برای آگاه کردن عموم در مورد پیشگیری از این بیماری که هنوز هم اغلب افراد شناخت دقیقی از آن ندارند به اجرا در می آید. در واقع اهداف برنامه های آموزشی پیشنهاد شده توسط سازمان بهداشت جهانی در جهت افزایش اطلاعات عامه مردم از نحوه عملکرد استخوان ها و پوکی استخوان است تا بدین ترتیب آگاهی نسبت به عوامل خطرساز اساسی، پیشگیری و مراقبت از بیماری افزایش یابد.

  يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ۲۷ مهرماه آغاز هفته بیماری صرع

  27 مهرماه آغاز هفته صرع :این بیماری از طریق آسیب مغزی عموما در کودکی و یا دوران پیری بروز می‌کند و علت ارثی ندارد.

  شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ۲۵ مهرماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی تروما

  17 اکتبر روز جهانی تروما Trauma در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک آسیب و حادثه وارد شده بر بدن انسان گفته می‌شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد.

  پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۲۲:۱۷
 • ۲۵ مهرماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی کمر درد

  17 اکتبر (مصادف با 25 مهر)، روز جهانی کمر درد :کشیدگی رباط های ناحیه کمر به دنبال انجام فعالیت های بدنی ناصحیح یا بلند کردن اجسام از زمین به طریق نادرست در افراد ایجاد می شود

  پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۲۲:۰۴
 • روز جهانی غذا و تغذیه

  روز جهانی غذا بیست و چهارم مهر ماه، برابر با شانزدهم اکتبر، سالروز جهانی غذاست. این روز به افتخار تاسیس سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ نامگذاری شده و در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. در این روز، سازمان های بین المللی، به منظور برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست، تلاش می کنند. استفاده از تجربیات، نحوه تغذیه، انتقال فن آوری از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، موجب رونق و پیشرفت در صنعت مواد غذایی در ملل جهان سوم می شود. روز جهانی غذا، تلنگری برای بیداری وجدان های به خواب رفته و روز هم دردی با گرسنگانی است که از ابتدایی ترین حق زندگی، یعنی غذا محرومند.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • ۲۴ مهرماه مصادف با ۱۶ اکتبر روز جهانی بیهوشی

  روزجهانی بیهوشی برابر با ۱۶ اکتبر ۱۸۴۶ روزی است که اولین استفاده موفقیت‌آمیز از اتر برای بیهوشی به ثبت رسید. این اتفاق یکی از مهمترین رویدادهای مهم تاریخ پزشکی بود که در بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به وقوع پیوست. این کشف باعث شد تا بیمار بتواند از مزایای جراحی بدون درد استفاده ببرد. در حال حاضر این روز به عنوان روزجهانی بیهوشی در سراسر جهان به رسمیت شناحته شده‌است

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • روز ملی مبارزه با سل

  بیماری سل به عنوان شایع‌ترین علت مرگ انسان‌ها در میان دیگر بیماری‌های عفونی شناخته شده است که بنا به اهمیت مبارزه با این بیماری،۲۳ مهرماه روز ملی مبارزه با سل نام گرفت.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۸:۵۱
 • 15 اکتبر ؛ روز جهانی عصای سفید

  بسیاری از نابینایی ها قابل پیش گیری هستند؛ زیرا نابینایی و کم بینایی، یا ارثی است یا غیرارثی که هر کدام، پیش گیری و درمان مخصوص به خود را دارد.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
v Next4321صفحه 1 از 4 (73)
حامیان مجله