• واکسن ایدز در مرحله آزمایش اثربخشی

  پژوهشگران شرکت تجهیزات دارویی جانسون اند جانسون اواخر سال کنونی میلادی واکسنی را که برای درمان بیماری ایدز تولید کرده‌اند در سطح جهانی آزمایش خواهند کرد.

  دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ۲۳:۲۹
 • بهره برداری از۴۰ بیمارستان جدید در کشور در سال جاری

  معاون درمان وزارت بهداشت از بهره برداری از ۴۰ بیمارستان جدید در کشور تا پایان سال خبر داد و گفت: یکی دیگراز سیاست های وزارت بهداشت در راستای اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت، تکمیل نیروهای متخصص برای شهرهای کمتر برخوردار است.

  يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۵۳
 • برگزاری چهارمین کارگاه دیپلماسی سلامت

  مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت هدف از برگزاری چهارمین کارگاه دیپلماسی سلامت را تقویت ارتباط سازمان های جهانی مرتبط با سلامت و دانشگاه ها معرفی کرد.

  يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۰۹
 • وزیر بهداشت از فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی خبر داد

  سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر بهداشت و درمان در نشست این فراکسیون، گفت: نمکی مبارزه با فساد را از دستورات اصلی وزارت بهداشت دانست و از وقوع فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی خبر داد.

  يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ۱۱:۵۱
 • بسیاری از مطالعات پزشکی هسته‌ای با هیچ تست دیگری قابل انجام نیست

  متخصص پزشکی هسته ای و فارغ التحصیل از دانشگاه UCL از بلژیک درباره پزشکی هسته ای و اهمیت آن گفت: پزشکی هسته ای یکی از روشهای تصویر برداری در پزشکی است. این روش نسبت به دیگر تکنیک های تصویربرداری نسبتا جوان تر بوده و سابقه ان به حدود ۷۰ سال پیش برمی گردد. زمانی که پزشکان و متخصصین غدد با استفاده از ید، تصویربرداری از تیروئید را شروع کردند. به مرور زمان این رشته اهمیت خود را نشان داد به طوری که امروزه ما تقریبا از کلیه اعضای بدن می توانیم با استفاده از رادیو ایزوتوپها تصویر برداری کنیم.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۱۷
 • ازن تاثیرات سوئی بر سلامت انسان دارد

  کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ازن می‌تواند تاثیرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشد. مواجهه با این آلاینده می‌تواند سبب تحریک سیستم تنفسی، ایجاد سرفه، تحریک گلو، درد قفسه سینه، ایجاد و تشدید آسم و آلرژی و در صورت مواجهه مکرر سبب تخریب بافت ریه شود.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۱۹:۵۶
 • تسهیل گردش صنعت دارو در گرو عملکرد سازمان‌های بیمه‌گر است

  سرپرست سازمان غذا و دارو بر حفظ حرمت و حمایت از افزایش پوشش بیمه‌ای داروها در جهت حفظ منافع بیماران تاکید کرد و افزود: در شرایط موجود لازم است که اعتبارات مورد نیاز برای بیمه‌ها از نظر میزان و زمان تخصیص مورد توجه قرار گیرد تا در نهایت گردش صنعت دارو تسهیل و تسریع شود.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۱۸:۰۳
 • کمک به توانایی بدن برای رشد استخوان

  برای اولین بار، محققین توانسته اند بررسی کننده که چگونه گرافت های استخوانی سنتتیک به سفتی و محکمی استخوان های طبیعی بدن می شود و چگونه می توانند به رشد مجدد و ترمیم استخوان کمک کنند.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۰۰:۵۸
 • تقویت حافظه با افشانه انسولین در بینی

  نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که افشانه انسولین در بینی موجب تقویت عملکرد شناختی در افراد چاق و نوجوانان مستعد ابتلا به دیابت می شود.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۰۰:۵۳
 • تشخیص و درمان سندرم روده تحریک پذیر متحول میشود

  محققان دانشگاه مکمستر کانادا موفق به شناسایی یک نشانگر زیستی جدید در ادرار شده اند که به سادگی قادر به تشخیص سندرم روده تحریک پذیر بدون نیاز به آزمایشهای تهاجمی است و میتواند روشهای درمانی را متحول کند.

  پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ ۰۰:۰۵
 • تولید نانو زیست کاهش عفونت در سوندهای پزشکی

  سوندهای ادرار یکی از عوامل عفونت زا در بیمارستان محسوب میشوند، پژوهشگران هندی برای رفع این مشکل موفق به تولید نانوزیست ماده ای شده اندکه میتواند چهار برابر مؤثرتر از ترکیبات آنتی باکتریال رایج عمل کند.

  چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ۲۳:۴۸
 • انجام اولین پیوند در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایران

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران از انجام اولین پیوند در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داد و اظهار کرد: پس از مدت‌ها تلاش و پیگیری، بخش پیوند در بیمارستان فیروزگر راه‌اندازی شد تا بتواند در خدمت رسانی به مردم کشورمان همراه ما باشد؛ خوشبختانه در روز هفدهم تیر ماه اولین پیوند موفقیت‌آمیز کبد در این مرکز درمانی انجام شد و در حال حاضر بیمار جراحی شده شرایط مناسبی دارد.

  سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ۲۱:۲۱
 • نشست مشترک وزیر بهداشت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست برگزار شد

  نشست مشترک وزیر بهداشت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست، مدیران این سازمان و رییس سازمان غذا و دارو با موضوع بررسی چالش تراریخته ها، حمایت وزارت بهداشت از بیوتکنولوژی، تاکید بر حمایت از نهال های دانش بنیان حوزه بیوتکنولوژی و تاکید بر رعایت قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد.

  دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۰۳
 • هشتمین جلسه ستاد اجرایی نظام سلامت الکترونیک برگزار شد

  هشتمین جلسه ستاد اجرایی نظام سلامت الکترونیک با حضور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونین بهداشت و درمان وزارت بهداشت، رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، معاون سازمان نظام پزشکی و نمایندگانی از سازمان غذا و دارو و سازمان های بیمه گر برگزار شد.

  دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ۱۹:۴۴
 • شیمی درمانی می‌تواند به سلول‌های اسپرم زا آسیب جدی وارد کند

  رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری با اشاره به این که درمان های بیماران مبتلا به سرطان ممکن است روی سلول ها باروری اثرات مخربی ایجاد کند، از امکان فریز کردن اسپرم و تخمک در چنین افرادی قبل از شیمی درمانی خبر داد.

  شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ۲۱:۲۷
 • تقویت بتائین ممکن است درمانی برای شیزوفرنی باشد

  بسیاری از داروهای روانپزشکی روی گیرنده های یا ترانسپورترهای نوروترانسمیترهای خاص در مغز عمل می کنند. با این حال، نیاز زیادی به تولید جایگزین های این داروها است و به همین دلیل محققین به دنبال اهدافی در مسیرهای متابولیک مغزی می گردند.

  شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ۱۳:۲۸
 • حذف ویروس ایدز(HIV) از ژنوم موجودات زنده

  در یک همکاری تحقیقاتی بین محققین دانشگاه های تمپل و نبراسکا، محققین برای اولین بار DNAی HIV-1 که ویروس مسئول بیماری ایدز است را از ژنوم موجودات زنده حذف کرده اند. نتایج این مطالعه در مجله معتبر Nature Communicationبه چاپ رسیده است.

  شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ۱۳:۲۵
 • روز جهانی زئونوز

  60 درصد بیماری های عفونی که به انسان ها منتقل می شوند، منشا حیوانی دارند

  شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ۱۰:۲۷
 • سلول‌های بنیادی پرتوان القایی قابلیت‌هایی مشابه سلول‌های بنیادی جنینی دارند

  عضو ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: کشف سلول‌های بنیادی پرتوان القایی انقلابی بزرگ در دنیای پزشکی به پا کرد، کشفی که امید برای درمان بیماری‌های مختلف در آینده را افزایش داده تا از توانایی بی‌شمار این سلول‌ها برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده استفاده شود.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۲۲:۲۸
 • تامین و تخصیص ارز شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی

  سرپرست سازمان غذا و دارویکی از مهم‌ترین موضوعات جلسات قرارگاه را پیگیری تامین و تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی عنوان کرد و گفت: اولویت تخصیص ارز نیز در این جلسات بررسی می‌ شود.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۲۲:۰۱
 • دانشگاه ها در جذب دانشجویان نخبه نقش آفرینی کنند

  وزیر بهداشت گفت: امروز دانشگاه ها باید به شدت در جذب دانشجویان نخبه نقش آفرینی کنند و در آنها علاقه وافری به ایران به وجود بیاورند. در برخی موارد، متاسفانه دانشجویان به قدری از ما بی مهری و کم لطفی می بینند که بیشتر مشتاق مهاجرت می شوند.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۲۷
 • محققان موفق به رشد مو با استفاده از سلولهای بنیادی شدند.

  به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس، محققان یک مؤسسه تحقیقاتی در کالیفرنیا در این روش از نوعی سلول به نام dermal papilla که در فولیکول مو یافت میشود استفاده کردند، این سلولها وظیفه رشد، ضخامت و طول مو را بر عهده دارند.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۱۳:۵۵
 • نقش میکروبیوم سالم در مبارزه با سرطان

  پژوهشگران "دانشگاه ملبورن" استرالیا در مطالعه اخیر دریافته اند که چگونه ریزاندامگان همزیست یا میکروبیومهای سالم میتوانند فعالیت "سلولهای ایمنی کشنده"(killer immune cells) که برای مبارزه با سرطان حیاتی هستند را افزایش دهند.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۱۳:۴۱
 • مرگ‌های زودرس چالش پیش روی وزارت بهداشت است

  معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت چالش پیش روی وزارت بهداشت را مرگ های زودرس خواند و گفت: بالغ بر ۳ هزار و ۸۰۰ مرگ زودرس در یک سال گذشته داشتیم که علت عمده آن که به مرگ و میرهای زیر ۷۰ سال گفته می شود، بیماری های غیر واگیر است.

  دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ۱۲:۳۲
 • محاسبه هزینه تمام‌شده خدمات برای تعیین تعرفه‌ها ضروری است

  رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: سازمان نظام پزشکی در حوزه پزشکی معتقد است که محاسبه هزینه تمام شده خدمات برای تعیین تعرفه‌ها ضروری است و طبق برنامه ششم، مردم کمتر از ۳۰ درصد این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و مابقی توسط بیمه‌ها و دولت باید تامین شود.

  يکشنبه ۹ تير ۱۳۹۸ ۲۱:۱۷
 • داروی لیراتان (ماسیتنتان) رونمایی شد

  همزمان با برگزاری سومین کنگره بین‌المللی بیماری‌های عروقی ریه در هتل پارس تبریز از داروی لیراتان (ماسیتنتان) تولید شرکت داروسازی نانوالوند رونمایی شد.

  شنبه ۸ تير ۱۳۹۸ ۱۸:۴۳
 • صنعت دارو گرفتار کمبود نقدینگی

  دارو به عنوان یک کالای حیاتی و استراتژیک، از حساسیت ویژه ای در نظام سلامت کشور برخودار است. به طوری که نمی توان منکر نقش دولت در تامین نیازهای اساسی صنعت داروسازی شد.

  شنبه ۸ تير ۱۳۹۸ ۱۸:۱۹
 • سلول های بنیادی به رشد مجدد اعصاب کمک می کند

  یک پلیمر زیستی به رشد مجدد اعصاب با استفاده از سلول های بنیادی کمک می کند و می تواند درمانی برای بیمارانی باشد که در اثر سانحه یا بیماری قادر به استفاده از یک یا تعداد بیشتری از اندام های حرکتی شان نیستند. این رویکرد با انجام تست های جانوری و تایید بی خطر بودن و موثر بودن آن در آینده ای نزدیک وارد بازار خواهد شد.

  پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ۱۴:۴۳
 • راهی برای پیشبرد بازسازی بافت قلبی بالغین

  بافت قلبی آسیب دیده قادر به خود ترمیمی نیست. سلول های عضلات قلبی یا کاردیومیوسیت ها به اندازه کافی تکثیر نمی شوند که بافت مرده یا آسیب دیده را ترمیم کنند؛ در نتیجه اغلب افرادی که دچار حملات قلبی می شوند دچار نارسایی قلبی می شوند و مشکلات مربوط به این عارضه عوارض جانبی زیادی را برای آن ها ایجاد می کند و حتی منجر به مرگ می شود.

  پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ۱۴:۳۳
 • جزئیات فعالیت‌های سازمان تامین اجتماعی چیست؟

  سرپرست سابق سازمان تامین اجتماعی گفت: ما اولین خریدار درمان و دومین تولیدکننده درمان در سطح کشور هستیم و در حوزه اقتصادی نیز دارای شرکت‌ها و هلدینگ‌هایی هستیم که در زیرمجموعه شستا فعالیت می‌کنند. تامین اجتماعی ماهانه ۲ هزار میلیارد تومان نیز در بخش درمان هزینه می‌کند، این سازمان مقداری از نظر نقدینگی دچار مشکل است که اگر مطالبات تامین وصول شود می‌تواند اقدامات خوبی را انجام دهد و این سازمان را از بحران نقدینگی نجات دهد.

  چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ۱۴:۲۵
 • خشکی چشم مانعی برای بهود زخم های اپی تلیالی قرنیه است

  بهبودی زخم های اپی تلیالی قرنیه که بوسیله سلول های بنیادی اپی تلیالی قرنیه وساطت می شود، شفافیت قرنیه را حفظ می کند و با حفظ اپی تلیوم سالم قرنیه، بینایی را بهبود می بخشد. التهاب دائمی و هایپر اسمولاریته(یا خشکی چشم) می تواند به سطح چشم و سلول های بنیادی/پیش ساز سطح آن آسیب برساند.

  چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ۰۰:۱۴
 • چگونه فیبرهای عصبی طی تکوین اولیه وارد طناب نخاعی می شوند

  تحقیقاتی جدید روی مسیری که فیبرهای عصبی طی تکوین اولیه گورخرماهی وارد دیواره طناب نخاعی می شوند می تواند منجر به ایجاد درمان های بازسازی کننده برای آسیب هایی شود که به شبکه بازویی وارد شده اند. شبکه بازویی گروهی از اعصابی است که از طناب نخاعی شروع شده و به بازو می روند.

  چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ۰۰:۱۰
 • پیشبینی پارکینسون ۲۰ سال قبل از شروع علائم

  مطالعات جدید نشان میدهد تغییرات سیستم سروتونین مغز که با استفاده از پت اسکن قابل مشاهده است، میتواند بیماری پارکینسون را بیست سال قبل از بروز علائم اولیه پیشبینی کند.

  چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ۰۰:۰۵
 • افزایش توانایی بدن در تولید استخوان

  محققان دانشگاه پورتسموث واقع در انگلیس برای اولین بار توانستند عملکرد استخوانهای مصنوعی را در محیط واقعی بدن و نحوه اثرگذاری آنها را بر فرآیند ترمیم استخوانها مورد مطالعه قرار دهند.

  سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ۲۳:۵۹
 • پرونده الکترونیک سلامت با تصریح قوانین پنجم و ششم توسعه آغاز به کار کرد

  استقرار پرونده الکترونیک سلامت یکی از آرزوهای نظام سلامت بود. آرزویی که با وجود سیستم ثبت اطلاعات در حوزه بهداشت و تا حد کمی در حوزه درمان، به پیوستگی لازم و کافی نرسیده بود و سرانجام کلید آغاز آن با "علی برکت الله" حسن روحانی زده شد تا وزیر بهداشت، همه فعالیت‌های انجام شده سال‌های اخیر در زمینه پرونده الکترونیک سلامت را به هم پیوند بدهد.

  سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ۱۴:۱۸
 • افراد غیر پزشک اجازه سرمایه گذاری در راه اندازی مطب پزشکان ندارند

  عضو شوای عالی سازمان نظام پزشکی گفت: بر اساس قانون مالیات وقتی که فرد غیر پزشک برای راه اندازی داروخانه و یا مراکز تشخیصی سرمایه‌گذاری می‌کند، مباحث مالیاتی تفاوت دارد و همین مسئله باعث ایجاد نقض قانون می‌شود. بنابراین افراد غیر پزشک اجازه سرمایه گذاری در راه اندازی مطب پزشکان ندارند.

  دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ۱۵:۱۳
 • کشف شیوه جدید برای درمان دیابت

  یافته های جدید نشان میدهد کاهش نوعی پروتئین خاص در سلولهای چربی، نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت دارد.

  يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ۱۵:۴۱
 • درمان آرتروز با یک پلیمر مصنوعی

  محققان دانشگاه کرنل موفق به ساخت یک پلیمر مصنوعی شده‌اند که مانند روان‌کننده مفاصل عمل کرده و از ساییدگی در ناحیه مفاصل به ویژه زانو جلوگیری می‌کند.

  يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ۱۵:۳۷
 • ایران در راه از بین بردن انتقال ‌‌‌‌‌ویروس HIV از مادر به کودک

  نماینده صندوق جهانی یونیسف در ایران، گفت: سابقه همکاری یونیسف با دولت و ملت ایران ۷ دهه بوده و اولین همکاری های ما با ایران مربوط به سال ۱۹۵۴ برای احداث کارخانه شیر پاستوریزه است. در برنامه پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک به ایران کمک کردیم و خوشبختانه ایران به سمتی حرکت می کند که انتقال ایدز از مادر به کودک از بین می رود.

  يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ۱۵:۱۰
 • سیگنال های سلول-سلول در قلب در حال تکوین

  طی مراحل آخر تکوین قلب، برهمکنش های بین اندوکاردیوم(لایه داخلی سلولی) و میوکاردیوم(عضله قلبی) حیاتی است. مطالعه پیام رسانی بین این دو لایه سلولی طی اولیه ترین مراحل تکوین قلب بسیار پیچیده تر است.

  يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ۱۵:۰۱
 • وزارت بهداشت نیازمند ۳۰ هزار نیروی جدید

  معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به پروژه‌های در حال ساخت این وزارتخانه، گفت: برای ایجاد هماهنگی، تمرکز در تصمیم گیری و نظارت مستمر و موثر بر اقدامات، مدیریت ستاد تحول سلامت دانشگاه ها، با الگوی قرارگاهی و مدیریت جهادی مقابله با تحریم‌ها تدوین می‌شود.

  شنبه ۱ تير ۱۳۹۸ ۱۵:۳۸
v Next121110765432[1]صفحه 1 از 12 (1127)
حامیان مجله