• تعرفه‌های خدمات سلولی مستلزم بازنگری است

  دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: با توجه به سرعت گسترش فناوری سلول‌های بنیادی، بازنگری در تعرفه‌های خدمات سلولی ضروری است .

  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۱۶
 • انحصار در پزشکی چگونه "حقوق مردم" را پایمال کرده است؟

  پزشکان با کنترل ورودی‌ها و پایین نگه داشتن تعداد پزشکان در کشور باعث ایجاد انحصار در نظام سلامت، کاهش کیفیت خدمات درمانی و افزایش خطاهای پزشکی، قیمت بالا، صف طولانی انتظار برای دریافت خدمات، رفتار نامناسب برخی پزشکان با بیماران، زیرمیزی و ... شده‌اند

  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۵۲
 • لزوم افزایش مالیات بر سیگار / ضرورت اخذ مالیات از توتون قلیان سیگار

  دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به جامع مبارزه و کنترل دخانیات در کشور مصوب سال 85، گفت: جهت الزام در اجرای تمامی بندهای این قانون، باید طوفان فکری و اطلاع رسانی میان مسئولان مربوطه، مردم و از جمله سازمان امور مالیاتی به راه افتد تا بدین وسیله شهروند مطالبه‌گر، مسئولان را ملزم به اجرای تمامی بندهای قانون کرده و خود نیز در کاهش مصرف انواع محصولات دخانی با سیاستگذاران همراه باشد.

  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱
 • نحوه تعیین مالیات و وضعیت معافیت‌های مالیاتی جامعه پزشکی

  معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی گفت: افراد حقیقی که تا پایان خرداد ماه اظهارنامه‌هایشان را اعلام کردند و افراد حقوقی هم تا پایان تیر ماه اظهارنامه‌هایشان را ارائه داده‌اند که جامعه پزشکی را هم شامل می‌شود.

  شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۵۱
 • تولید سلول‌های بنیادی عصبی از آستروسیت‌ها

  نتایج پژوهشهای محققان رویان نشان میدهد میتوان از پروتئینی خاص برای تبدیل آستروسیتها (یکی از سلولهای پرشمار در دستگاه عصبی مرکزی) به سلولهای بنیادی عصبی با هدف درمانی استفاده کرد.

  پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۹:۳۰
 • چگونه استرس مزمن منجر به آسیب مغزی می شود

  استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژیک سلول های بنیادی عصبی هیپوکامپ بالغ (NSCs) می شود. انتظار می رود این یافته راهگشای استراتژی های درمانی جدید برای مقابله با بیماری های عصبی مربوط به استرس باشد.

  پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۹:۰۳
 • سهم دارو در سبد سلامت سنگین ترین سهم‌هاست

  در حمایت از صنعت داروی کشور ترمز ورود دارو با چند برابر قیمت به کشور را می‌کشیم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سهم دارو در سبد سلامت سنگین ترین سهم‌هاست، در حمایت از صنعت داروی کشور ترمز ورود دارو با چند برابر قیمت به کشور را می کشیم و سازوکاری را اتخاذ می کنیم که دارو با یک دهم قیمت در داخل کشور تولید شود.

  پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۰۰
 • تولید ۲ واکسن پنوموکوک و روتاویروس در ایران

  رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: با تصوب مجلس شورای اسلامی و موافقت مقام معظم رهبری یک صد میلیون دلار برای تولید ۲ واکسن پنوموکوک و روتاویروس تخصیص پیدا کرد تا کودکان را در برابر بیماری‌ها واکسینه کنیم.

  پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۴۹
 • اطلاعیه شرکت اکتوور درباره ابهامات ارز دارو

  به‌دنبال انتشار تصویر نامه‌ای از رئیس کل بانک مرکزی خطاب به مقام ریاست جمهوری با موضوع میزان ارز دریافتی و تعهدات رفع نشده برخی شرکت‌های دارویی که در آن به نام شرکت اکتوور نیز اشاره شده بود، توضیحات زیر جهت شفافیت هرچه بیشتر موضوع به استحضار ملت شریف ایران می‌رسد:

  چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۰۰
 • ۶ محصول دانش بنیان پزشکی در شیراز به بازار راه یافت

  شیراز - ایرنا - شرکت‌های دانش بنیان در حوزه علوم پزشکی ثمره دستیابی به دانشگاه نسل سوم است، رویکردی که می رود تا از علم و دانش تولید ثروت و کارآفرینی کند ، شش محصول از شرکت‌های دانش بنیان که بر این اساس تولیدات خود را به بازار عرضه می‌کنند روز سه شنبه در شیراز رونمایی شد. معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز سه شنبه در آیین رونمایی از این محصولات توضیح داد: شرکت «آریانا شیمی گیاه تیرازی» از جمله مراکز رشد گیاهان دارویی و طب سنتی در زمینه استخراج و خالص سازی ترکیبات ویژه گیاهی، تولید عصاره و اسانس های گیاهی و استاندارد سازی آنها و انجام آنالیز و مشاوره در مورد گیاهان دارویی فعالیت دارد که محصولات این شرکت در صنایع داروسازی، موادغذایی، آرایشی و بهداشتی به کار می رود.

  چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۴۸
 • تقدم پیشگیری بر درمان در گام دوم طرح تحول دنبال می‌شود

  طرح تحول ماندگاری کادر پزشکی در مناطق محروم را افزایش داد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کمک به ارتقای سلامت در مناطق محروم و دورافتاده از دیگر مزایای اجرای طرح تحول نظام سلامت است به گونه ای که اجرای این طرح، ماندگاری کادر پزشکی در مناطق محروم را به طور محسوسی افزایش داد.

  چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۶
 • ۵۵ درصد تخت‌های بیمارستانی کشور، تخت‌های آموزشی هستند

  نیمی از بیمارستان‌های کشور زیر ۱۰۰ تخت‌خوابی هستند بی‌پولی، ناپایداریِ منابعِ سلامت، محدودیت و عدم تخصیصِ منابع و در نهایت تحریم، همه و همه چالش‌هایی هستند که این روزها سلامت را احاطه کرده و موجب شده که وزارت بهداشتی‌ها ترمز ساخت‌وسازهای بهداشتی درمانی را بکشند.

  چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۳۰
 • تلاش برای رفع نواقص سامانه تیتک

  رییس سازمان غذا و دارو از تعامل با شرکت های پخش دارو برای اتصال به سامانه تیتک خبر داد و گفت: انتقال اطلاعات شرکت های پخش به سامانه تیتک در دست پیگیری است و تلاش می کنیم که نواقص سامانه تیتک به مرور برطرف شود.

  چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۱۱
 • پزشکان با گردش مالی کمتر از ۳۲ میلیون تومان از مالیات معاف هستند

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بودجه سال ۹۸ بر این اساس بسته شده است که کارمندان دولتی که ماهیانه کمتر از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان درآمد دارند مالیات به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد به همین دلیل پزشکانی که گردش آنها سالانه زیر ۳۲ میلیون تومان است بر اساس قانون بودجه سال ۹۸ معاف از پرداخت مالیات هستند.

  چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۱
 • سال آینده ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی علوم پزشکی دوبرابر خواهد شد

  قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت گفت: زیرساخت‌های لازم جهت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور فراهم شده است و در سال آینده ظرفیت پذیرش این افراد دوبرابر خواهد شد، برای افزایش پذیرش دانشجویان خارجی، کمیته‌ای در وزارت بهداشت تشکیل شده است که بر اساس آن برنامه‌های کارشناسان جهت جذب بیشتر دانشجویان خارجی بررسی و در صورت دارا بودن تمام شرایط لازم، طرح‌های کارشناسان عملیاتی می‌شود.

  چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۴۵
 • داروخانه‌های اینترنتی فقط مجاز به فروش اقلام غیردارویی هستند

  رئیس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران گفت: بر اساس مجوز سازمان غذا و دارو داروخانه‌های اینترنتی مجاز هستند اقلام غیردارویی نظیر تجهیزات پزشکی، آرایشی و بهداشتی و برخی اقلام ارتوپدی را به فروش برسانند، اینگونه داروخانه‌ها باید مسئولیت فروش هرگونه اقلام دارویی،‌بهداشتی و تجهیزات پزشکی را بر عهده بگیرند.

  چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۳۰
 • سهم زیادی از داروی تولید داخل با ارز آزاد تولید می‌شود

  رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران گفت: سهم زیادی از داروی تولید داخل با ارز آزاد تولید می‌شود اما داروی وارداتی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود؛ اگر صنعت تولید داخل در شرایط جنگ اقتصادی مورد حمایت قرار نگیرد، مردم در تامین دارو دچار مشکل می‌شوند

  سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۵۶
 • به بهانه کمبود پزشک کارانه را بالا می برند

  برای کمبود پرستار 200 درصد ظرفیت را بالا میبرند اما برای کمبود پزشک اصرار بر عدم افزایش ظرفیت دارند !/به جای صرف هزینه های سنگینِ ماندگاری پزشکان در مناطق محروم،پزشک وارد کنید

  سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۰۰
 • درمان سرطان پانکراس با یک داروی جدید

  محققان دانشگاه کلمبیا موفق به ساخت دارویی برای درمان سرطان پانکراس شده‌اند که نسبت‌ به داروهای موجود ماندگاری بیشتری دارد و میزان مسمومیت آن کمتر است.

  دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۹:۲۷
 • دوای درد حوزه پزشکی پر کردن شکاف توسعه است نه ازدیاد پزشک

  در چند سال اخیر با توجه به افزایش تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی در کنکور سراسری و افزایش تقاضای داوطلبان برای قبولی در رشته‌های دکتری پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، در آستانه کنکور زمزمه‌هایی مبنی بر لزوم افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در کشور شنیده می‌شود.

  يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۰۸
 • جزئیات تخصیص سهمیه‌ رشته‌های پزشکی/افزایش مجدد ظرفیت رشته‌های پرطرفدار

  معاون آموزشی وزارت بهداشت در توضیح سهمیه‌های ورود به رشته‌های پزشکی گفت: بطورکلی ۶۰ درصد داوطلبان ورود به رشته‌های پزشکی بر اساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند که ۳۰ درصد آن به داوطلبان بومی اختصاص داده شده است که البته این نوع سهمیه‌ها به عنوان یک نوع شیوه پذیرش از بین داوطلبان آزاد انتخاب می شود.

  يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۲۵
 • توجه به مشکلات رشته دندانپزشکی ضروری است

  تهران- ایرنا- شورای صنفی دانشکده‌های پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نامه ای خواستار رسیدگی وزارت بهداشت به مشکلات رشته دندانپزشکی از جمله کمبود فضای آموزشی، ناکافی بودن نسبت استاد به دانشجو و مسایل توسعه زیرساخت ها متناسب با حجم پذیرش دانشجویان شد

  يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۰
 • افتتاح 10 بانک شیر مادر در سال جاری در سراسر کشور

  مدیرکل دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از افتتاح سه بانک شیر در اهواز، یزد و شیراز خبر داد و گفت:10 بانک شیر در سال جاری و 16 بانک شیر دیگر نیز در سال آینده افتتاح خواهد شد

  يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۱
 • وزارت بهداشت در حمایت از تولید داخل، پیشرو است

  معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: ساختار کشور، بر واردات متمرکز است و از وقتی نفت کشف شد، در سیستم اقتصادی یاد گرفته ایم که نفت بفروشیم و کالا وارد کنیم و این ساختار در کشور، شکل گرفته است

  يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • سیاست وزارت بهداشت، حمایت حداکثری از شرکت‌های تولید داخل و به خصوص دانش بنیان ها است

  بخش اخبار صنفی پزشکی مدیریت بخش: محمد شاه بیگی وزیر بهداشت گفت: استاندارد داروهای ایرانی بسیار بالا است و حتی به بسیاری از کشورهای جهان دارو صادر می‌کنیم. اظهارنظرهای مختلف درباره کیفیت داروی تولید داخل، جوسازی است و باندهای واردات دارو که رقیب تولیدکننده داخلی هستند، برخی از این جوسازی ها را هدایت می‌کنند که با همکاری سازمان نظام پزشکی و انجمن های علمی و روشنگری در مردم و با کمک داروسازان، این ذهنیت نادرست را اصلاح می کنیم.

  يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۲۸
 • هیئت‌های مدیره نظام پزشکی‌؛ شمع‌های پر فروغ

  غائله کارتخوان و مالیات و آنچه در پیرامون آن رخ داد‌، با همه مشکلات جدی که به بار آورده دارای برکاتی چشمگیر بوده است . هیئت‌های مدیره نظام پزشکی‌های مختلف در سراسر کشور با اعلام مواضع علمی و حقوقی شجاعانه و به دور از انفعال توانستند تحولی عالی را فراهم کنند...

  شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۴۸
 • آمریکایی‌ها تحریم‌های دارویی و غذایی را بی‌رحمانه پیگیری می‌کنند

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: آمریکایی‌ها برخلاف ژست حقوق بشری، تحریم‌های دارویی و غذایی را بی‌رحمانه پیگیری می‌کنند، گذشته از بحث واردات دارو، مادامی که به دلیل فشارهای آمریکا تبادلات مالی کاملا قفل شده عملا امکان واردات دارو و مواد غذایی هم فراهم نخواهد شد. اگرچه تحریم‌های ظالمانه آمریکایی‌ها برخلاف ادعای‌شان، گستره درمان و داروها را نیز در برمی‌گیرد.

  شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۰۷
 • جمعیت ۲۰۰ هزار نفری پزشکان در هفت سال آینده

  قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: ۵۵ هزار دانشجوی رشته پزشکی تا هفت سال آینده به تعداد ۱۷۵ هزار پزشک اضافه می شوند و جمعیت پزشکان به ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد

  شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۲۹
 • اختصاص ۸ میلیارد تومان گرنت به پروژه‌های فناورانه علوم پزشکی

  تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حمایت از پروژه‌های فناورانه را از رویکردهای جدی این وزارتخانه برشمرد و گفت: حدود ۳۲ پروژه فناوری در موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد ) فعال هستند که ۸ میلیارد تومان گرنت طی سه سال گذشته به آن‌ها تخصص یافته است.

  شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۵۰
 • برخی با بزرگنمایی موضوع کارتخوان خواهان لطمه به جامعه پزشکی هستند

  تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی نظام پزشکی با بیان اینکه جامعه پزشکی جزو شناسنامه دارترین اقشار در همه حوزه ها از جمله امور مالیاتی بوده و مقررات را رعایت می کنند، گفت: برخی با بزرگنمایی و ایجاد شائبه بین اذهان مردم سعی در خدشه دار کردن حیثیت جامعه پزشکی دارند.

  شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۵۹
 • سرنخ های جدیدی در مورد نحوه شروع اوتیسم

  پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده اند که یک ژن خاص به سازماندهی داربست های سلول های مغزی موسوم به پیش سازهای شعاعی که برای تشکیل مغز الزامی است کمک می کند. مطالعات گذشته نشان داده اند که در افراد مبتلا به اوتیسم این ژن جهش یافته است.

  جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۳۸
 • استفاده از ایمنی درمانی برای لنفومای مقاوم به درمان

  محققین مونت سینای برای اولین بار راهی برای استفاده از داروهای ایمنی درمانی علیه لنفومای غیر هوجکین مقاوم به درمان ارائه داده اند که شامل ترکیب این داروها با پیوند سلولی است و به عقیده محققین می تواند موفقیت این داروها را در مورد سرطان هایی مانند ملانوما و ریه به طور قابل توجهی افزایش دهد.

  جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۳۲
 • کلسترول بالا خطر ابتلا به آلزایمر را در سالمندان سه برابر می‌کند

  نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کلسترول بالا خطر ابتلا به آلزایمر را در افرادی که در دهه شصت سالگی خود به سر می‌برند سه برابر افزایش می‌دهد، به همین منظور پزشکان به افراد سالمند توصیه می‌کنند که برای محافظت از مغز خود کمتر پنیر و کره مصرف کنند.

  جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۲۷
 • لاغری با تزریق هورمون

  مطالعات اخیر محققان امپریال کالج لندن نشان می‌دهد، تزریق سه هورمون روده قادر به کاهش وزن و سطح گلوکز افراد چاق و دارای اضافه وزن است.

  جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۲۳
 • 17 مرداد؛ روز خبرنگار

  کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد. لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند

  پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۰
 • پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با سن با تحریک الکتریکی گوش

  مطالعات اخیر نشان می‌دهد با استفاده از جریان‌های الکتریکی کنترل‌شده و تحریک بخش‌های خاص گوش، می‌توان تعادل متابولیکی بدن را بازتنظیم کرد و احتمال بروز بیماری‌های مرتبط با سن از جمله فشار خون، بیماری‌های قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی را کاهش داد.

  جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۳۷
 • درمان موثر کبد چرب با داروی خوراکی

  نتایج اولیه آزمایش یک دارو برای درمان کبد چرب غیر الکلی با موفقیت گزارش شد. این عارضه تا امروز هیچ درمان موثری نداشت.

  جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۳۴
 • هفته جهانی شیر مادر

  (به انگلیسی: World Breastfeeding Week) به هفت روز از هر سال که از ۱ اوت شروع و تا ۷ اوت ادامه دارد گفته می‌شود. این مراسم توسط اتحاد جهانی برای اقدام شیردهی WABA سرپرستی و ادره می‌شود و سالانه برای پیوستن تمامی حامیان، دولت‌ها و مؤسسه‌های شیردهی در سراسر جهان تشکیل و در بیش‌تر از ۱۷۰ کشور انجام می‌پذیرد

  چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ۲۲:۰۲
 • باکتری های روده روند بیماری ALS را کُند می کنند

  به گفته محققان، حداقل یک رشته باکتری روده می تواند روند پیشرفت بیماری ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) را کُند نماید که ممکن است منجر به یک نوع درمان جدید برای بیماری شود.

  چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۵۳
 • «مغز روی تراشه» راهبردی به سوی ساخت مغز مصنوعی

  محققان با ساخت تراشه ای نشان دادند که می توان فعالیت هایی نظیر ذخیره سازی یا حذف اطلاعات در مغز را شبیه سازی کنند. این تراشه در واقع بخشی از فعالیت های مغز را انجام می دهد.

  چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۴۰
 • روز ملی فیزیوتراپی

  با تلاش انجمن‌های فیزیوتراپی، در ۲ مرداد سال ۷۸ فیزیوتراپ‌ها توانستند، استقلال حرفه‌ای خود را به‌دست آورند. به همین مناسبت دوم مردادماه در ایران به عنوان روز فیزیوتراپی اعلام گردید.

  چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۲۸
 • ادامه فعالیت سانوفی در ایران با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌ها

  مدیر منطقه اوراسیا و خاورمیانه شرکت سانوفی گفت: با لانچ داروی توژئو در بازار ایران نشان دادیم که با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌ها برای فعالیت ما در بازار ایران تلاش می‌کنیم تا جدیدترین راه‌حل‌های درمانی را در اختیار بیماران ایرانی قرار دهیم.

  دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ۱۹:۳۰
 • تا سال ۱۴۰۴ به استانداردهای روز دنیا می‌رسیم

  معاون کل وزارت بهداشت گفت: امروزه نسبت تخت به جمعیت در بیمارستان‌های کشور به طور متوسط ۱/۶ به ازای هر هزار نفر جمعیت است و بر اساس برنامه قرار است این نسبت تا سال ۱۴۰۴ به ۲/۶ تخت برسد که مطابق با استاندارد روز دنیاست.

  دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ۱۸:۳۲
 • اساس گردشگری سلامت، پیشرفت‌های علمی در زمینه پزشکی است

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران از صنعت گردشگری سلامت کشور می‌گوید بخش آکادمیک گردشگری سلامت از مهمترین قسمت‌های این صنعت است که می‌تواندگردشگری پزشکی این حوزه را رونق ببخشد، دانشگاه پایه و اساس گردشگری سلامت کشور است و ایران جز آن دسته از کشورهایی است که در راستای این علم تجارت را با آن ادغام کرده که نتیجه بسیار خوبی را برای صنعت گردشگری سلامت کشور داشته است.

  دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ۱۸:۱۱
 • روز جهانی مغز

  میگرن، شعار امسال روز جهانی مغز

  دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ۱۱:۱۳
 • روز ملی معلولان جسمی حرکتی

  تعداد معلولان جسمی حرکتی در ایران، ۳۰ درصد از کل جمعیت معلولان کشورمان را تشکیل می دهند.

  دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ۰۹:۵۹
 • 30 تیر روز عقب‌ماندگی ذهنی

  بیش از دویست سال است که از شناخت عقب‌ماندگی ذهنی، در کودکان می‌گذرد. عقب‌ماندگی ذهنی نارسایی است که در فعالیت‌های عقلی و اجتماعی اختلال ایجاد می‌کند و به سه دسته تقسیم می‌شود: ۱- عمیق و شدید۲- خفیف ۳- ملایم. در نوع اول، بیمار رفتاری کاملا غیرارادی دارد. در نوع دوم، تعادل جسمی ند

  يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ۱۰:۲۲
 • پرونده الکترونیک سلامت باعث حذف خطا در پرونده درمانی بیمار می‌شود

  سرپرست روابط عمومی و سخنگوی سازمان غذا و دارو در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ با تاکید بر ضرورت همکاری و هماهنگی میان دستگاه های ذیربط به منظور ارائه خدمات بهتر سامانه پرونده الکترونیک سلامت، گفت: سامانه پرونده الکترونیک سلامت باعث حذف خطا در ثبت اطلاعات درمانی و بهداشتی مردم می شود.

  شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ۲۲:۲۳
 • آمپول متوپرولول البرز دارو در عراق ثبت شد

  هانی پرسا مدیرعامل شرکت برکت الصحه در گفت‌وگو با فانا خبر داد:آمپول متوپرولول شرکت البرز دارو در عراق توسط شرکت برکت‌ الصحه به ثبت رسید و امروز گواهینامه آن‌را از وزارت بهداشت دریافت کردیم

  شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ۲۱:۱۹
 • انعکاس آلزایمر در رگ‌های خونی چشم

  محققان آمریکایی در مطالعه‌ای متوجه شدند که با شمارش رگ‌های خونی در شبکیه چشم افراد می‌توان علائم اولیه ابتلا به آلزایمر را تشخیص داد.

  پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ۰۹:۴۵
 • ترمیم غضروف با سلول‌های بنیادی مغناطیسی

  مطالعات جدید محققان دانشگاه هیروشیما نشان می‌دهد افزودن نانوذرات مغناطیسی به سلول‌های بنیادی و هدایت آن‌ها توسط میدان مغناطیسی خارجی راهکار موثری برای ترمیم بافت‌های مختلف به ویژه بافت غضروف است.

  پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ۰۹:۴۲
 • کشف راهی جدید برای هدایت سلول های بنیادی به بافت قلبی

  برای اولین بار در جهان، محققین راه جدیدی را برای هدایت سلول های بنیادی به بافت قلبی کشف کرده اند. یافته های این مطالعه صورت گرفته در دانشگاه بریستول می تواند درمان بیماری های قلبی عروقی را بهبود ببخشد که دلیل یک چهارم مرگ در سراسر دنیا می باشند.

  پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ۰۹:۲۴
 • پروتئین p٣٨ عامل تنظیم کننده عروق خونی جدید در تومورها

  در مطالعه ای که در انستیتو تحقیقات بارسلونا(IRB Barcelona) انجام پذیرفته است، محققین نشان داده اند که مهار پروتئین p38 تشکیل عروق خونی را در سرطان کولون انسانی و موشی افزایش می دهد. این فرایند کلیدی برای تغذیه سلول های سرطانی حیاتی است و به آن ها اجازه رشد و در نهایت متاستاز را می دهد.

  پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ۰۹:۲۱
 • واکسن ایدز در مرحله آزمایش اثربخشی

  پژوهشگران شرکت تجهیزات دارویی جانسون اند جانسون اواخر سال کنونی میلادی واکسنی را که برای درمان بیماری ایدز تولید کرده‌اند در سطح جهانی آزمایش خواهند کرد.

  دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ۲۳:۲۹
 • بهره برداری از۴۰ بیمارستان جدید در کشور در سال جاری

  معاون درمان وزارت بهداشت از بهره برداری از ۴۰ بیمارستان جدید در کشور تا پایان سال خبر داد و گفت: یکی دیگراز سیاست های وزارت بهداشت در راستای اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت، تکمیل نیروهای متخصص برای شهرهای کمتر برخوردار است.

  يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۵۳
 • برگزاری چهارمین کارگاه دیپلماسی سلامت

  مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت هدف از برگزاری چهارمین کارگاه دیپلماسی سلامت را تقویت ارتباط سازمان های جهانی مرتبط با سلامت و دانشگاه ها معرفی کرد.

  يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۰۹
 • وزیر بهداشت از فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی خبر داد

  سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر بهداشت و درمان در نشست این فراکسیون، گفت: نمکی مبارزه با فساد را از دستورات اصلی وزارت بهداشت دانست و از وقوع فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی خبر داد.

  يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ۱۱:۵۱
 • بسیاری از مطالعات پزشکی هسته‌ای با هیچ تست دیگری قابل انجام نیست

  متخصص پزشکی هسته ای و فارغ التحصیل از دانشگاه UCL از بلژیک درباره پزشکی هسته ای و اهمیت آن گفت: پزشکی هسته ای یکی از روشهای تصویر برداری در پزشکی است. این روش نسبت به دیگر تکنیک های تصویربرداری نسبتا جوان تر بوده و سابقه ان به حدود ۷۰ سال پیش برمی گردد. زمانی که پزشکان و متخصصین غدد با استفاده از ید، تصویربرداری از تیروئید را شروع کردند. به مرور زمان این رشته اهمیت خود را نشان داد به طوری که امروزه ما تقریبا از کلیه اعضای بدن می توانیم با استفاده از رادیو ایزوتوپها تصویر برداری کنیم.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۱۷
 • ازن تاثیرات سوئی بر سلامت انسان دارد

  کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ازن می‌تواند تاثیرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشد. مواجهه با این آلاینده می‌تواند سبب تحریک سیستم تنفسی، ایجاد سرفه، تحریک گلو، درد قفسه سینه، ایجاد و تشدید آسم و آلرژی و در صورت مواجهه مکرر سبب تخریب بافت ریه شود.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۱۹:۵۶
 • تسهیل گردش صنعت دارو در گرو عملکرد سازمان‌های بیمه‌گر است

  سرپرست سازمان غذا و دارو بر حفظ حرمت و حمایت از افزایش پوشش بیمه‌ای داروها در جهت حفظ منافع بیماران تاکید کرد و افزود: در شرایط موجود لازم است که اعتبارات مورد نیاز برای بیمه‌ها از نظر میزان و زمان تخصیص مورد توجه قرار گیرد تا در نهایت گردش صنعت دارو تسهیل و تسریع شود.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۱۸:۰۳
 • کمک به توانایی بدن برای رشد استخوان

  برای اولین بار، محققین توانسته اند بررسی کننده که چگونه گرافت های استخوانی سنتتیک به سفتی و محکمی استخوان های طبیعی بدن می شود و چگونه می توانند به رشد مجدد و ترمیم استخوان کمک کنند.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۰۰:۵۸
 • تقویت حافظه با افشانه انسولین در بینی

  نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که افشانه انسولین در بینی موجب تقویت عملکرد شناختی در افراد چاق و نوجوانان مستعد ابتلا به دیابت می شود.

  شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ۰۰:۵۳
 • روز جهانی جمعیت و تنظیم خانواده

  یازدهم ژوئیه روز جهانی جمعیت نامیده شده است. روزی که از سال ۱۹۸۹ وارد تقویم شد تا جهان، عواقب رشد بی‌رویه جمعیت را از یاد نبرد. این تاریخ یادآور یازدهم ژوئیه ۱۹۸۷ است که در آن جمعیت جهان از مرز ۵ میلیارد گذشت.

  پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ ۱۱:۱۷
 • تشخیص و درمان سندرم روده تحریک پذیر متحول میشود

  محققان دانشگاه مکمستر کانادا موفق به شناسایی یک نشانگر زیستی جدید در ادرار شده اند که به سادگی قادر به تشخیص سندرم روده تحریک پذیر بدون نیاز به آزمایشهای تهاجمی است و میتواند روشهای درمانی را متحول کند.

  پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ ۰۰:۰۵
 • تولید نانو زیست کاهش عفونت در سوندهای پزشکی

  سوندهای ادرار یکی از عوامل عفونت زا در بیمارستان محسوب میشوند، پژوهشگران هندی برای رفع این مشکل موفق به تولید نانوزیست ماده ای شده اندکه میتواند چهار برابر مؤثرتر از ترکیبات آنتی باکتریال رایج عمل کند.

  چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ۲۳:۴۸
 • انجام اولین پیوند در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایران

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران از انجام اولین پیوند در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داد و اظهار کرد: پس از مدت‌ها تلاش و پیگیری، بخش پیوند در بیمارستان فیروزگر راه‌اندازی شد تا بتواند در خدمت رسانی به مردم کشورمان همراه ما باشد؛ خوشبختانه در روز هفدهم تیر ماه اولین پیوند موفقیت‌آمیز کبد در این مرکز درمانی انجام شد و در حال حاضر بیمار جراحی شده شرایط مناسبی دارد.

  سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ۲۱:۲۱
 • نشست مشترک وزیر بهداشت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست برگزار شد

  نشست مشترک وزیر بهداشت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست، مدیران این سازمان و رییس سازمان غذا و دارو با موضوع بررسی چالش تراریخته ها، حمایت وزارت بهداشت از بیوتکنولوژی، تاکید بر حمایت از نهال های دانش بنیان حوزه بیوتکنولوژی و تاکید بر رعایت قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد.

  دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۰۳
 • هشتمین جلسه ستاد اجرایی نظام سلامت الکترونیک برگزار شد

  هشتمین جلسه ستاد اجرایی نظام سلامت الکترونیک با حضور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونین بهداشت و درمان وزارت بهداشت، رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، معاون سازمان نظام پزشکی و نمایندگانی از سازمان غذا و دارو و سازمان های بیمه گر برگزار شد.

  دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ۱۹:۴۴
 • شیمی درمانی می‌تواند به سلول‌های اسپرم زا آسیب جدی وارد کند

  رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری با اشاره به این که درمان های بیماران مبتلا به سرطان ممکن است روی سلول ها باروری اثرات مخربی ایجاد کند، از امکان فریز کردن اسپرم و تخمک در چنین افرادی قبل از شیمی درمانی خبر داد.

  شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ۲۱:۲۷
 • تقویت بتائین ممکن است درمانی برای شیزوفرنی باشد

  بسیاری از داروهای روانپزشکی روی گیرنده های یا ترانسپورترهای نوروترانسمیترهای خاص در مغز عمل می کنند. با این حال، نیاز زیادی به تولید جایگزین های این داروها است و به همین دلیل محققین به دنبال اهدافی در مسیرهای متابولیک مغزی می گردند.

  شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ۱۳:۲۸
 • حذف ویروس ایدز(HIV) از ژنوم موجودات زنده

  در یک همکاری تحقیقاتی بین محققین دانشگاه های تمپل و نبراسکا، محققین برای اولین بار DNAی HIV-1 که ویروس مسئول بیماری ایدز است را از ژنوم موجودات زنده حذف کرده اند. نتایج این مطالعه در مجله معتبر Nature Communicationبه چاپ رسیده است.

  شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ۱۳:۲۵
 • روز جهانی زئونوز

  60 درصد بیماری های عفونی که به انسان ها منتقل می شوند، منشا حیوانی دارند

  شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ۱۰:۲۷
 • سلول‌های بنیادی پرتوان القایی قابلیت‌هایی مشابه سلول‌های بنیادی جنینی دارند

  عضو ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: کشف سلول‌های بنیادی پرتوان القایی انقلابی بزرگ در دنیای پزشکی به پا کرد، کشفی که امید برای درمان بیماری‌های مختلف در آینده را افزایش داده تا از توانایی بی‌شمار این سلول‌ها برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده استفاده شود.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۲۲:۲۸
 • تامین و تخصیص ارز شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی

  سرپرست سازمان غذا و دارویکی از مهم‌ترین موضوعات جلسات قرارگاه را پیگیری تامین و تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی عنوان کرد و گفت: اولویت تخصیص ارز نیز در این جلسات بررسی می‌ شود.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۲۲:۰۱
 • دانشگاه ها در جذب دانشجویان نخبه نقش آفرینی کنند

  وزیر بهداشت گفت: امروز دانشگاه ها باید به شدت در جذب دانشجویان نخبه نقش آفرینی کنند و در آنها علاقه وافری به ایران به وجود بیاورند. در برخی موارد، متاسفانه دانشجویان به قدری از ما بی مهری و کم لطفی می بینند که بیشتر مشتاق مهاجرت می شوند.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۲۰:۲۷
 • محققان موفق به رشد مو با استفاده از سلولهای بنیادی شدند.

  به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس، محققان یک مؤسسه تحقیقاتی در کالیفرنیا در این روش از نوعی سلول به نام dermal papilla که در فولیکول مو یافت میشود استفاده کردند، این سلولها وظیفه رشد، ضخامت و طول مو را بر عهده دارند.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۱۳:۵۵
 • نقش میکروبیوم سالم در مبارزه با سرطان

  پژوهشگران "دانشگاه ملبورن" استرالیا در مطالعه اخیر دریافته اند که چگونه ریزاندامگان همزیست یا میکروبیومهای سالم میتوانند فعالیت "سلولهای ایمنی کشنده"(killer immune cells) که برای مبارزه با سرطان حیاتی هستند را افزایش دهند.

  چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ۱۳:۴۱
 • مرگ‌های زودرس چالش پیش روی وزارت بهداشت است

  معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت چالش پیش روی وزارت بهداشت را مرگ های زودرس خواند و گفت: بالغ بر ۳ هزار و ۸۰۰ مرگ زودرس در یک سال گذشته داشتیم که علت عمده آن که به مرگ و میرهای زیر ۷۰ سال گفته می شود، بیماری های غیر واگیر است.

  دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ۱۲:۳۲
 • محاسبه هزینه تمام‌شده خدمات برای تعیین تعرفه‌ها ضروری است

  رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: سازمان نظام پزشکی در حوزه پزشکی معتقد است که محاسبه هزینه تمام شده خدمات برای تعیین تعرفه‌ها ضروری است و طبق برنامه ششم، مردم کمتر از ۳۰ درصد این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و مابقی توسط بیمه‌ها و دولت باید تامین شود.

  يکشنبه ۹ تير ۱۳۹۸ ۲۱:۱۷
 • داروی لیراتان (ماسیتنتان) رونمایی شد

  همزمان با برگزاری سومین کنگره بین‌المللی بیماری‌های عروقی ریه در هتل پارس تبریز از داروی لیراتان (ماسیتنتان) تولید شرکت داروسازی نانوالوند رونمایی شد.

  شنبه ۸ تير ۱۳۹۸ ۱۸:۴۳
 • صنعت دارو گرفتار کمبود نقدینگی

  دارو به عنوان یک کالای حیاتی و استراتژیک، از حساسیت ویژه ای در نظام سلامت کشور برخودار است. به طوری که نمی توان منکر نقش دولت در تامین نیازهای اساسی صنعت داروسازی شد.

  شنبه ۸ تير ۱۳۹۸ ۱۸:۱۹
 • سلول های بنیادی به رشد مجدد اعصاب کمک می کند

  یک پلیمر زیستی به رشد مجدد اعصاب با استفاده از سلول های بنیادی کمک می کند و می تواند درمانی برای بیمارانی باشد که در اثر سانحه یا بیماری قادر به استفاده از یک یا تعداد بیشتری از اندام های حرکتی شان نیستند. این رویکرد با انجام تست های جانوری و تایید بی خطر بودن و موثر بودن آن در آینده ای نزدیک وارد بازار خواهد شد.

  پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ۱۴:۴۳
v Next7654321صفحه 1 از 7 (1260)
حامیان مجله