• روز جهانی کار درمانی

  روز جهانی «کاردرمانی» که نخستین بار در روز 27 اکتبر سال 2010 میلادی نامگذاری شد با عنوان «دسترسی جهانی، ‌استفاده داخلی» برگزیده شده است.

  يکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۸:۳۸
 • تدوین بسته خدمات بیمه‌ای برای بیماران اوتیسم

  کمیته راهبردی اوتیسم در وزارت بهداشت تشکیل شد رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های‌ خاص وزارت بهداشت گفت: امروز اختلال اتیسم یکی از دغدغه‌های وزارت بهداشت شده است، دستگاه‌های مختلف نیز به این امر ورود کرده‌اند. در وزارت بهداشت کمیته راهبردی اوتیسم، با حضور آموزش و پرورش استثنائی و سازمان بهزیستی تشکیل شده است. این کمیته با تقسیم وظایف مشخص، در راستای رفع معضلات بیماران اوتیسم فعالیت می‌کند.

  يکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۷:۵۹
 • نتایج یک مطالعه مقدماتی در زمینه سلول درمانی سکته

  نتایج مطالعه ای بوسیله ساویتز و همکارانش در دانشگاه تگزاس نشان داده است که سلول های مغز استخوان که در فاز I یک مطالعه برای درمان سکته ایسکمیک استفاده کرده اند نه تنها بی خطر و مناسب بوده اند بلکه منجر به ریکاوری بهتر بیماران نیز شده اند.

  چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۷:۱۷
 • یکم آبان، روز ملی اطلاع رسانی هپاتیت

  اول آبان ماه، به عنوان روز ملی اطلاع رسانی هپاتیت نامگذاری شده است. بار ها شنیده ایم که نباید از لیوان مشترک آب خورده و یا قاشقی که یک بار از آن استفاده شده بدون شستن دوباره مصرف شود. اما شاید بی توجهی به این گونه مسائل ما را به دردسرهای بزرگ و خطرناکی بیاندازد و سلامت ما را تهدید کند. زیرا تنها سرماخوردگی نیست که از این روش انتقال پیدا می کند.

  چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۰:۰۰
 • روز جهانی پوکی استخوان

  به مناسبت 28 مهر روز جهانی پوکی استخوان در 30 سال گذشته محققان در مورد بیماری های قلبی عروقی به عنوان تهدیدی جدی در کشورهای در حال توسعه هشدار دادند. متاسفانه این هشدارها غالبا مورد توجه قرار نگرفت و امروزه در کشورهای در حال توسعه با شیوع بسیار زیاد بیماری های قلبی- عروقی مواجه هستیم. پزشکان معتقدند که نباید اجازه دهیم اتفاق مشابهی در مورد پوکی استخوان بیفتد. متاسفانه بی توجهی به پوکی استخوان هنوز در میان افراد مرتبط با بهداشت، بیماران و عموم مردم به طور واضح دیده می شود. 20 اکتبر (28 مهر) هر سال روز جهانی پوکی استخوان نامیده می شود. در این روز برنامه های مختلفی در سراسر جهان برای آگاه کردن عموم در مورد پیشگیری از این بیماری که هنوز هم اغلب افراد شناخت دقیقی از آن ندارند به اجرا در می آید. در واقع اهداف برنامه های آموزشی پیشنهاد شده توسط سازمان بهداشت جهانی در جهت افزایش اطلاعات عامه مردم از نحوه عملکرد استخوان ها و پوکی استخوان است تا بدین ترتیب آگاهی نسبت به عوامل خطرساز اساسی، پیشگیری و مراقبت از بیماری افزایش یابد.

  يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ۲۷ مهرماه آغاز هفته بیماری صرع

  27 مهرماه آغاز هفته صرع :این بیماری از طریق آسیب مغزی عموما در کودکی و یا دوران پیری بروز می‌کند و علت ارثی ندارد.

  شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ۲۵ مهرماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی تروما

  17 اکتبر روز جهانی تروما Trauma در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک آسیب و حادثه وارد شده بر بدن انسان گفته می‌شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد.

  پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۲۲:۱۷
 • ۲۵ مهرماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی کمر درد

  17 اکتبر (مصادف با 25 مهر)، روز جهانی کمر درد :کشیدگی رباط های ناحیه کمر به دنبال انجام فعالیت های بدنی ناصحیح یا بلند کردن اجسام از زمین به طریق نادرست در افراد ایجاد می شود

  پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۲۲:۰۴
 • به جایگاه ارائه خدمت دانشجو بعد از فارغ‌التحصیلی فکر نکرده‌ایم

  ۴۴ درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان لیسانس به بالا هستند وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۴۴ درصد بیکاران کشور فارغ التحصیلان لیسانس به بالا هستند، علت آن این است که به بازار کار آنها توجه نکرده ایم و باید در ساختار تربیت نیروی انسانی دانشگاهی بازنگری کنیم.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۰۰
 • ماجرای تخلف دانشجویان برای دور زدن کنکور پزشکی

  معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: انتقال دانشجویان پزشکی از خارج از کشور به داخل شرایط خاصی دارد به عنوان مثال معدل دیپلم باید از یک عدد مشخص بالاتر باشد یا نمره دروس در دانشگاه خارجی ملاک قرار می گیرد، همچنین در جهت ارتقای سطح داوطلبان مورد پذیرش در دانشگاه های داخلی اقداماتی انجام دادیم و دانشگاه‌های دنیا را با رنکینگ های بین المللی مورد بررسی قرار دادیم تا دانشجویان دانشگاه های سطح بالا را بتوانیم در کشور پذیرش بکنیم.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۲۰
 • مهم‌ترین محورهای شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی

  معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: مهم‌ترین محورهای شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی که در حال برگزاری است، شامل بیماری‌های واگیر در منطقه، بیماری‌های غیرواگیر، حوادث ترافیکی، پوشش همگانی سلامت، دسترسی به داروهای اساسی، مبارزه با دخانیات و حوادث منطقه‌ای می‌شود.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱
 • مجوز جذب ۲ هزار عضو هیات علمی اخذ شده است

  معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه تربیت نیروی انسانی و جذب اعضای هیات علمی بر اساس نیازهای بومی و نقشه توسعه علمی دانشگاه ها یکی از اهداف مهم در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی است از طراحی نقشه جامع اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با همکاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت خبر داد و گفت: مجوز جذب حدود ۲ هزار عضو هیات علمی اخذ شده و فرایند جذب این افراد به زودی آغاز خواهد شد.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۱
 • تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون دخانیات مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخته شد

  با پیگیری مصرانه وزیر بهداشت و معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، طرح استفساریه تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات که در جلسه مورخ ۲/۷/۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود، مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخته شد.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • روز جهانی غذا و تغذیه

  روز جهانی غذا بیست و چهارم مهر ماه، برابر با شانزدهم اکتبر، سالروز جهانی غذاست. این روز به افتخار تاسیس سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ نامگذاری شده و در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. در این روز، سازمان های بین المللی، به منظور برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست، تلاش می کنند. استفاده از تجربیات، نحوه تغذیه، انتقال فن آوری از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، موجب رونق و پیشرفت در صنعت مواد غذایی در ملل جهان سوم می شود. روز جهانی غذا، تلنگری برای بیداری وجدان های به خواب رفته و روز هم دردی با گرسنگانی است که از ابتدایی ترین حق زندگی، یعنی غذا محرومند.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • متخصصان بیهوشی سختی کار بالا و درآمد کمتری دارند

  رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران ضمن تبریک روز جهانی بیهوشی به تمامی فعالان این حوزه گفت: متخصصان بیهوشی در نظام سلامت ایران از سختی کار بیشتر و درآمد کمتری نسبت به سایر کشورها برخوردارند.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۱
 • ۲۴ مهرماه مصادف با ۱۶ اکتبر روز جهانی بیهوشی

  روزجهانی بیهوشی برابر با ۱۶ اکتبر ۱۸۴۶ روزی است که اولین استفاده موفقیت‌آمیز از اتر برای بیهوشی به ثبت رسید. این اتفاق یکی از مهمترین رویدادهای مهم تاریخ پزشکی بود که در بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به وقوع پیوست. این کشف باعث شد تا بیمار بتواند از مزایای جراحی بدون درد استفاده ببرد. در حال حاضر این روز به عنوان روزجهانی بیهوشی در سراسر جهان به رسمیت شناحته شده‌است

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ایران از نظر شاخص پوشش خدمات سلامت در جایگاه بالاتر از متوسط جهانی قرار دارد

  معاون کل وزارت بهداشت گفت: برآورد سازمان جهانی بهداشت از شاخص پوشش خدمات سلامت کشور ایران این است که در سال ۲۰۲۳ جایگاه ایران در منطقه EMRO به ۸۰ خواهد رسید، با توجه به کاهش سرانه تولید ناخالص ملی، افزایش درصد یا سهم هزینه های عمومی سلامت از تولید ناخالص ملی و نیز کاهش درصد پرداختی از جیب از تولید ناخالص ملی بعد از اجرای طرح تحول سلامت، به دلیل کاهش مقدار سرانه تولید ناخالص ملی و کاهش سهم پرداختی از جیب از تولید ناخالص ملی، مقدار خالص پرداختی از جیب مردم هم به طور قابل توجه کاهش یافته است.

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰
 • روز ملی مبارزه با سل

  بیماری سل به عنوان شایع‌ترین علت مرگ انسان‌ها در میان دیگر بیماری‌های عفونی شناخته شده است که بنا به اهمیت مبارزه با این بیماری،۲۳ مهرماه روز ملی مبارزه با سل نام گرفت.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۸:۵۱
 • محققان ژاپنی مدعی ساخت خونی مصنوعی با قابلیت پیوند به همه شدند

  محققان ژاپنی از تولید یک نوع خون مصنوعی خبر دادند که صرفنظر از گروه خونی افراد نیازمند به تزریق خون، برای همه آنها قابل استفاده است. این خون مصنوعی که از سوی تیمی از دانشمندان دانشکده پزشکی دفاع ملی ژاپن روی خرگوشها آزمایش شد، میتواند شانس زنده ماندن مصدومانی که نیاز سریع به تزریق خون دارند، به صورت چشمگیری افزایش می دهد.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۶:۵۷
 • ایران رهبر بهداشتی در منطقه مدیترانه شرقی است

  دبیرکل سازمان بهداشت جهانی گفت: ایران رهبر بهداشتی در منطقه مدیترانه شرقی است و توانسته است با ارتقای خدمات بهداشتی، مرگ و میر کودکان، زنان و بیماری های واگیر را کنترل کند.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۶:۰۰
 • افزایش ۲۰ ساله امید به زندگی، یکی از خدمات پزشکان به مردم ایران بوده است

  رئیس جمهوری تحریم های ظالمانه امریکا را خیانت بزرگ به بشریت و به ملت ایران دانست و گفت: ۸۳ میلیون ایرانی این جنایت آمریکا را فراموش نخواهد کرد و آمریکا شکست خورده این میدان خواهد بود، اگر چه مردم و دولت ایران تحت فشار هستند اما در سازمان ملل در دنیای اخلاق و سیاست و حتی اقتصاد ایران پیروز و آمریکا شکست خورده است، بعد از ۱۸ ماه فشار مداوم در چند ماه اخیر شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصادی هستیم و بازار سرمایه در ۶ ماه گذشته در بورس حدود ۷۱ درصد و در فرابورس ۷۲ درصد رشد داشته است.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۰۰
 • دلالان در عرصه توریسم درمانی یک آفت هستند

  نظام پزشکی برای ساماندهی به توریسم سلامت ورود کند عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که توجه به صنعت گردشگری سلامت می تواند درآمد زایی بالایی برای نظام سلامت داشته باشد گفت: زیرساختهای گردشگری سلامت در کشور ما مغفول واقع شده و این درحالی است که جامعه پزشکی از توان بالایی در ارائه خدمات توریسم درمانی برخوردارند.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۲۰
 • راه‌اندازی اولین سایت فارسی زبان روانپزشکی

  رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: انجمن علمی روانپزشکان ایران با همکاری کمیته سلامت روان شهری، از دو سال قبل به دنبال راه اندازی وب سایت برای آموزش عمومی مسائل روانپزشکی بود.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۱۰
 • مصرف بی‌رویه انسولین باعث ضرر اقتصادی و ارزبری از کشور می‌شد

  طی چند ماه اخیر بیماران مبتلا به دیابت با مشکلاتی برای دریافت انسولین از داروخانه‌ها مواجه شده اند و وقتی به داروخانه می‌روند به آنها گفته می‌شود که باید به مرکز اسناد پزشکی و پایگاه های تعیین شده دیگر مراجعه و تاییدیه مجددی از تامین اجتماعی دریافت کنند تا بتوانند سهمیه دارویی خود را دریافت کنند.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱
 • ارائه خدماتی مانند زالو درمانی و طب سنتی در منزل غیرقانونی است

  معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی ایران گفت: افرادی که در منزل اقدام به انجام خدمات غیر مجاز مانند زالو درمانی می‌کنند قطعا غیر پزشک هستند و با شناسایی این افراد به دانشگاه‌های علوم پزشکی، کمیسیون ماده ۱۱، سازمان تعزیرات و دادگاه جرایم پزشکی معرفی می‌شوند.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۲۱
 • با اجرای سند جامع خدمات سلامت، داروخانه‌ها خدمت‌محور می‌شوند

  عضو هیت مدیره انجمن داروسازان ایران گفت: داروسازان می‌توانند پرچمدار نقش مراقبتی و پایش سلامت باشند، البته نه جایگزین پزشک درمان‌گر، بخشی از اهداف اجرایی سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌ها ممانعت از مداخلات غیرضروری و پر هزینه بعضی درمانگران برای نظام سلامت کشور و کاهش بار مالی بر دولت و بیمه‌ها است.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • تولید ۵۶ درصد مواد اولیه دارویی در ایران

  عضو هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد شیمیایی دارویی و بسته‌بندی دارویی با تاکید بر این‌که تحریم‌ها تاثیری در تولید مواد اولیه دارویی نداشته است، گفت: تخمین زده می‌شود که حدود ۵۶ تا ۶۰ درصد از مواد اولیه دارویی در داخل کشور تولید می‌شود.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • 15 اکتبر ؛ روز جهانی عصای سفید

  بسیاری از نابینایی ها قابل پیش گیری هستند؛ زیرا نابینایی و کم بینایی، یا ارثی است یا غیرارثی که هر کدام، پیش گیری و درمان مخصوص به خود را دارد.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ممانعت از دسترسی ما به دارو و تجهیزات پزشکی جنایت علیه بشریت است

  وزیر بهداشت با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه آمریکا و ممانعت از دسترسی ما به دارو، تجهیزات پزشکی و غذا، جنایتی علیه بشریت است، خطاب به شرکت‌کنندگان در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی، گفت: از شما و سازمان بهداشت جهانی انتظار می‌رود نگذارید سلامت مردم صلح طلب ایران لگدمال زورگویی و عهدشکنی یک حکومت خودکامه شود.

  سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۰:۰۰
 • اجرای طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" از نیمه دوم امسال

  از اواخر سال ۹۹ کشور با چالش کمبود پزشک در مناطق محروم روبرو نخواهد شد وزیر بهداشت گفت: برای جامعه محور کردن خدمت و جامعه محور کردن علوم پزشکی در نیمه دوم امسال با همت همه همکاران، طرح "هر خانه، یک پایگاه سلامت" را دنبال می‌کنیم و به افرادی که از خانواده‌ها انتخاب می‌شوند، آموزش‌هایی برای پیشگیری و مراقبت‌های اولیه و توان بخشی ارائه می‌شود.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۰۴
 • پوشش همگانی سلامت بحثی فرهنگی و تاریخی است

  رییس دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: پوشش همگانی سلامت بحثی فرهنگی و تاریخی است و همه کشورها با آن درگیر هستند. یعنی دولت‌ها باید خدمات درمانی و مراقبت‌های بهداشتی لازم را در اختیار همه مردم قرار دهند. برخی دولت‌ها سیاست‌های پوشش همگانی سلامت را با سیاست‌های توسعه‌ای تلفیق کردند.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۳۱
 • دیدار وزیر بهداشت کشورمان با مدیرکل سازمان جهانی بهداشت

  مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: تعهد سیاسی ایران در زمینه پوشش همگانی سلامت که البته یک تعهد جهانی هم محسوب می‌شود ستودنی است و بسیاری از کشورها هم در زمینه پوشش همگانی سلامت و مراقبت‌های اولیه سلامت یاد از ایران الگوبرداری کنند.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۰۱
 • وزیر بهداشت سودان: ایران پوشش‌های خوبی در حوزه بهداشتی داشته است

  وزیر بهداشت سودان گفت: کشورهایی که در اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی شرکت دارند، کشورهایی هستند که اقدامات و تجارب بسیار خوبی در زمینه بیماری‌هایی همچون سل، ایدز و کاهش مرگ و میر مادران و کودکان داشته و به توفیقاتی دست یافته‌اند و می‌توانند در این زمینه‌ها همکاری های دوجانبه و چندجانبه داشته و به همدیگر کمک کنند.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۵۱
 • داروی لوزارتان مخاطره‌ای برای بیماران ندارد

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: پس از طی مراحل آزمایشی و مشخص شدن نتایج، سرانجام سازمان غذا و دارو به این نتیجه رسیده که این داروی لوزارتان مخاطره‌ای برای بیماران ندارد و به این جهت موضوع باید به اطلاع مردم، پزشکان و داروسازان برسد تا دغدغه خاطری در این رابطه نداشته باشند.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۳۰
 • هفته ی ملی سلامت بانوان ایرانی

  هفته ملی "سلامت بانوان ایران"، همه ساله در هفته پایانی مهرماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروههای مختلف جامعه در خصوص اولویتهای سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، برگزار می شود. امسال به خاطر تقارن برنامه های این هفته با ایام اربعین از 10 لغایت 16 آبان ماه1398 برگزار خواهد شد.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۰
 • روز جهانی استاندارد

  22 مهر (14 اکتبر)؛ روز جهانی استاندارد مؤسسه استاندارد در صورت کشف کالاهای غیر استاندارد و زیانبار برای سلامت مردم ، ضمن اعلام جرم علیه تولید کنندگان آن کالاها و تقاضای مجازات برای متخلفان از مراجع قضایی ، فرآورده های غیر استاندارد را از مراکز تولید، توزیع و فروش جمع آوری و از ورود آنها به بازار جلوگیری بعمل می آورد.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • نسخ صادر شده اعضای نظام پزشکی بدون مهر، فاقد اعتبار است

  مهر باید دارای استانداردهای لازم باشد مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به آیین نامه استانداردسازی تابلو، مهر و سرنسخه موسسات پزشکی، شاغلان حرف پزشکی و وابسته پزشکی گفت: تمام نسخ صادر شده توسط اعضای سازمان نظام پزشکی بدون مهر فاقد اعتبار بوده و مهر یاد شده باید دارای استانداردهای لازم باشد.

  دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۰
 • راه‌اندازی فروشگاه آنلاین اقدامی در جهت رفع مشکلات توزیع کارپول در کشور

  ماهیانه یک میلیون کارپول در کشور تولید می شود مدیر عامل یک شرکت پخش دارو گفت: توزیع دارو و به خصوص کارپول از طریق فروشگاه‌های آنلاین باعث می‌شود تا کارپول و دیگر تجهیزات دندانپزشکی به صورت مستقیم از درب کارخانه به دست مصرف کننده برسد و واسطه‌ای به نام دلال برای التهاب قیمت کارپول از بین برود.

  يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۰۱
 • تحریم دارو از طرف کره جنوبی را تایید نمی‌کنیم

  مدیرکل اداره امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: تاکنون بازخوردی از تحریم دارو از طرف کره جنوبی به سازمان غذا و دارو اعلام نشده است و این موضوع را تایید نمی‌کنیم.

  يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۰
 • ۲۷ درصد مردم تهران از اختلالات روان رنج می‌برند

  عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ۲۷ درصد مردم تهران از اختلالات روان رنج می‌برند،‌ گفت: بزودی مدیریت شهری در ۳ فاز برنامه ارتقاء سلامت روان شهروندان را اجرایی می‌کند.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۲۲:۵۱
 • هفته سلامت روان

  شعار و روز شمار هفته سلامت روان سال 98 ( 18 لغایت 24 مهر ماه)

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۸:۴۶
 • از "جراحی ‎با ربات" تا "بومی‌سازی مغز نیروگاه‌"

  مقام معظم رهبری در بازدید دو ساعته از دستاوردهای علمی با تاکید بر اصلاح نگاه‌های غلط، خرید دستگاه‌های مشابه آنچه که در کشور تولید می‌شود را ناشی از فرهنگ اقتصاد نفتی دانستند. به گزارش ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های برتر ساخت ایران در حسینیه‌ امام خمینی (رحمةالله) بازدید کردند.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۷:۰۰
 • رژیم غذایی مناسب در ام اس

  ویدئوی مصاحبه با دکتر سعید شاه بیگی در خصوص رژیم غذایی مناسب برای بیماران ام اس

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۶:۰۱
 • تا امروز یک میلیون و ۹۰۰ هزار نسخه الکترونیک در کشور صادر شده است

  معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت گفت: بدون تردید برای عملکرد بهینه نظام سلامت و حمایت مالی از اقشار نیازمند ارزیابی وسع و بدنبال آن بیمه اجباری پایه سلامت باید پس از فراهم شدن زیرساخت های مورد نیاز درکشور، اجرایی شود.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۳۱
 • ارز ۴۲۰۰ از حوزه دارو حذف شود

  یارانه حوزه دارو از طریق بیمه‌ها پرداخت شود نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: یکی از راه‌های برون رفت از رانت حوزه دارو ، حذف ارز‌های دو نرخی و پرداخت یارانه‌‌ دارو از طریق بیمه‌ها به مردم است.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۰۰
 • واردات داروهای ممنوعه به هیچ‌وجه قابل بخشش نیست

  عضو فراکسیون غذا و دارو مجلس، با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان مربوطه برای نظارت بر واردات غذا و دارو از آنها خواست تا متخلفانی که با ارز دولتی اقدام به واردات داروهای ممنوعه کرده‌اند را به دستگاه قضایی معرفی کنند تا به اشد مجازات برسند.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱
 • داروی داخلی خوراکی و تزریقی تالاسمی‌ها تامین شد

  داروی جدید که ارزان‌تر است مبنای پوشش بیمه‌ای قرار گرفته است مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری‌ها از تامین داروی خوراکی بیماران تالاسمی خبر داد و گفت: در حال حاضر داروی آهن‌زدای خوراکی تولید داخلی که بیمار می‌تواند آن را به صورت رایگان تهیه کند، در بازار وجود دارد.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱
 • برخی همکاران پزشک با عملکرد نادرست خود موجب سلب اعتماد مردم می‌شوند

  با تبلیغات نامتعارف پزشکی برخورد انتظامی می‌کنیم رییس کل سازمان نظام پزشکی برخورد با تبلیغات غیر حرفه ای در حوزه پزشکی را از وظایف سازمان نظام پزشکی دانست و گفت: تبلیغات در رسانه های مختلف رصد می شود که در صورت مشاهده تبلیغات نامتعارف پزشکی در وهله اول تذکر و در صورت تکرار برخورد انتظامی صورت خواهد پذیرفت.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱
 • ۳۰ درصد بازار دارو و تجهیزات پزشکی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان است

  هیات امنای صرفه جویی ارزی از دانش‌بنیان‌ها حمایت می‌کند رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: هر ساله فراخوان اولویت های حوزه بهداشت، درمان، دارو و تجهیزات پزشکی در قالب یک کتابچه به فناوران و شرکت های دانش بنیان ارائه می شود و حمایت های مالی بر مبنای اولویت های ارائه شده به این شرکت ها است.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۰
 • ۲۰ مهر برابر با ۱۲ اکتبر، روز جهانی "آرتروز"

  "آرتروز" شایعترین بیماری مفصلی است که در آن غضروف مفصلی دچار آسیب و تخریب می‌شود و به تدریج بی‌تحرکی و ضعف قدرت عضلانی را به دنبال می‌آورد. روز بیستم مهرماه برابر با دوازدهم اکتبر به عنوان “روز جهانی آرتروز” نام‌گذاری شده است.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • روز جهانی اسکان معلولان و سالمندان

  روز جهانی اسکان معلولان و سالمندان در سال ۹۸ چه روزی است ؟ روز جهانی اسکان معلولان و سالمندان در تقویم میلادی مصادف است با 12 اكتبر. روز جهانی اسکان معلولان و سالمندان در سال ۹۸ مصادف است با شنبه 20 مهر ماه.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
 • ۲۰ مهر روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی

  ۲۰ مهرماه؛ روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری شده است. نامگذاری این روز از وجوه گوناگونی دارای اهمیت بوده و ضروری است با گرامیداشت این مناسبت، بیش از پیش راهکارهای کاهش اثرات آسیب‌ها و بلایای طبیعی مورد توجه جدی قرار گیرد.

  شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۰۰
 • عقد تفاهم نامه ایجاد نمایشگاه محصولات صادراتی تجهیزات پزشکی

  تفاهم نامه ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات صادراتی تجهیزات پزشکی بین پارک فناوری سلامت پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با مشارکت انجمن ها و اتحادیه های حوزه تجهیزات پزشکی منعقد شد.

  جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ ۱۸:۱۵
 • ۱۹ مهرماه برابر با ۱۱ اکتبر مصادف است با روز جهانی مبارزه با درد.

  ۱۹ مهرماه برابر با ۱۱ اکتبر مصادف است با روز جهانی مبارزه با درد. این مناسبت بهانه خوبی است برای جلب‌توجه جهانیان به نیاز فوری بشر به تسکین دردهای مزمن و درد از بیماری‌هایی مانند سرطان و ایدز است. اکثریت افرادی که از درد بیماری‌های مزمن و خطرناک رنج می‌برند در کشورهای کم‌درآمد و فقیر زندگی می‌کنند. منابع محدود بهداشتی نیاز درمان و پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها را در کشورهای کم‌درآمد تأمین نمی‌کند. بنا بر آمار صادرشده توسط سازمان بهداشت جهانی از هر ۵ نفر یک نفر در جهان از دردهای شدید مزمن رنج می‌برد. بین نصف تا دوسوم جمعیت جهان دردهای مزمن را تجربه می‌کنند و به همین دلیل از زندگی روزمره خود لذتی نمی‌برند.

  جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰
 • ساخت مغز مینیاتوری به منظور بررسی اختلالات عصبی در مغز

  مشاور عالی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: سامانه‌ای در حال طراحی است تا انواع روش‌های تشخیصی در این سامانه به ثبت برسد، اقدامات خوبی در زمینه تولید مغز مینیاتوری شده است و این یک آزمایشگاه برای محققان است تا تاثیر اختلالات را در مغز بررسی کنند. مغز مینیاتوری در موسسه رویان انجام گرفته است و در این زمینه همکاری‌های علمی بین ایران و فرانسه در حال انجام است.

  پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۷:۵۸
 • استفاده از وزیکول های خارج سلولی مشتق از سلول های بنیادی عصبی برای مقابله با آسیب طناب نخاعی در مدل های حیوانی

  محققان اخیرا از وزیکول های خارج سلولی مشتق از سلول های بنیادی عصبی در مدل رتی آسیب طناب نخاعی استفاده کرده اند. ارزیابی های آن ها نشان داده است که این رویکرد مبتنی بر وزیکول های خارج سلولی موجب کاهش آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی سلولی و هم التهاب عصبی شد. هم چنین استفاده از این وزیکول ها با القای اتوفاژی به عنوان یک مکانیسم سلولی تنظیم شده که اجزای غیر ضروری و فاقد عملکرد را حذف می کند، موجب ریکاوری عملکردی رت مدل شده برای آسیب طناب نخاعی شد.

  پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۰۳
 • استفاده از فناوری ارگانوئیدها و توالی یابی RNA تک سلولی برای مطالعه سرطان مثانه

  بررسی مکانیسم های زیستی در بافت اوروتلیال (یکی از سه بافت سازنده سیستم ادراری)، به دلیل فقدان فناوری هایی که اجازه کار با جمعیتی دائمی و با طول عمر زیاد از سلول های سازنده این بافت را بدهند، با محدودیت همراه است. به همین دلیل مکانیسم های دخیل در بیماری های مربوط به این بافت مانند سرطان مثانه یا سیستیک به خوبی شناخته نشده است.

  پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۰۰
 • روز جهانی و هفته بهداشت روان:

  دهم اکتبر از طرف فدراسیون جهانی بهداشت روان(WFMH) به عنوان "روز جهــــــانی بهـــــــداشت روان " نامگذاری شده است.این فدراسیون برای این روز در هر سال، یک شعار خاص را انتخاب می کند. در ایران (18لغایت24 مهر) به نام هفته بهداشت روان نام گذاری شده است وعمده ترین هدف در این هفته ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییرو اصلاح نگرش مردم نسبت به مسائل بهداشت روان می باشد

  چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
 • ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی کشور در انبارها بلااستفاده مانده‌اند

  رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: ارتقا و ترمیم تجهیزات سرمایه‌ای حتی بلا استفاده در بیمارستان‌ها و مراکز دانشگاهی سراسر کشور منجر به صرفه جویی ۴۲۸ میلیون دلاری در هزینه‌های نظام سلامت می‌شود.

  سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۳۱
 • وزیر بهداشت: بزرگ‌ترین اولویتم در حوزه "دارو" حذف "رانت" است

  سامانه تی‌تک به سوی شفافیت حرکت نکرده است وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه شفاف‌سازی در سازمان غذا و دارو و سایر زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت و با تاکید بر اینکه بزرگ‌ترین اولویتم در "دارو"، حذف "رانت" است، گفت: سامانه تی‌تک همچنان نواقصی دارد و به عنوان مثال یک کاربر توانسته آمپول تستوسترون را به عنوان پودر نارگیل و پودر کاکائو به کشور وارد کند.

  سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۰۱
 • بیمه سلامت ۷۰ درصد هزینه بستری بیمارستان‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد

  برخی از بیمارستان‌های خصوصی با سازمان بیمه سلامت طرف قرارداد نیستند معاون سازمان بیمه سلامت گفت: در حال حاضر سازمان بیمه سلامت ۷۰ درصد از هزینه بستری بیمارستان‌ها و مراکز دولتی را تحت پوشش قرار می‌دهد. ۷۰ درصد خدمات‌ ما در دانشگاه‌ها وبیمارستان‌های دولتی ارائه می‌شود و ۳۰ درصد از هزینه‌های پرداختی مربوط به بیمارستان‌های غیر دولتی تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح و بخش خصوصی است.

  سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱
v Next2726251211109321Prevصفحه 10 از 27 (2604)
حامیان مجله