• آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی التهابی است که باعث درد ، تورم ، سفتی و همچنین خستگی مفاصل می شود.

  این التهاب زمینه ای ممکن است سایر سیستم های بدن را تحت تأثیر قرار دهد. دمانس نیز از جمله بیماری های مغزی است که می تواند توسط بیماری های مختلف ایجاد شود . شایع ترین نوع دمانس آلزایمر می باشد و علایم آن شامل از دست دادن حافظه ، مشکل در تمرکز ، گیجی و تغییرات خلقی است. هنوز مشخص نشده است که چه عاملی باعث بروز زوال عقل می شود ، اما تصور می شود که برخی از آسیب ها می تواند نشات گرفته از بیماری های زمینه ای باشد. همینطور نارسایی قلبی نیز زمانی اتفاق می افتد که قلب ضعیف یا سفت شود و قادر به پمپاژ مناسب خون در بدن نباشد. افراد مبتلا به نارسایی قلبی ممکن است حتی در حالت استراحت که نفس می کشند، احساس خستگی شدید کنند و دچار تورم مچ پا باشند

  چهارشنبه ۲۳ تير ۱۴۰۰ ۰۶:۴۹
 • كشف ژن افسردگی در كودكان

  محققان موفق به شناسایی ژنی شده اند كه می تواند برخی كودكان را مستعد ابتلا به افسردگی كند .

  سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۷:۵۹
 • محققان دریافتند که چاقی با کاهش جریان خون در مغز مرتبط است

  یک مطالعه جدید در کالج دوبلین نشان می دهد که اضافه وزن یا چاقی به طور قابل توجهی جریان خون در مغز را کاهش می دهد. این مطالعه همچنین نشان می دهد که افزایش فعالیت بدنی می تواند این کاهش جریان خون مغز را اصلاح یا حتی نفی کند. از آنجا که کاهش جریان خون در مغز ، یا "پرفیوژن خون مغزی" ، یک مکانیسم اولیه در زوال عقل عروقی و بیماری آلزایمر است، این مطالعه بسار حائز اهمیت است .

  شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۵۹
 • فناوری جدیدی برای تصویربرداری ۳ بعدی از مغز

  جزئیات موجود در فناوری جدید تصویربرداری سه بعدی و فوق‌العاده دقیق از مغز، ممکن است بتواند به شناسایی ناهنجاری‌ هایی مانند ناهنجاری‌ های ایجاد شده توسط انسداد مایعات نخاعی که شامل خون و مایع نخاعی در مغز است، کمک کند.

  سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۷:۲۵
 • لزام دستیاران به شرکت در غربالگری سلامت روان

  معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت از طراحی و رونمایی از سامانه ویژه غربالگری روانی دانشجویان علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: بر اساس تصمیمی که اتخاذ شده است تمامی دانشجویان دوره دستیاری و رزیدنتی ملزم به ثبت نام در این سامانه و غربالگری روانی قرار هستند.

  سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۷:۰۲
 • سیستم عصبی هدف مطلوبی برای تهاجم کرونا است

  فرمانده ستاد عملیات بیماری کرونا در کلان شهر تهران سیستم عصبی را هدف مطلوبی برای تهاجم ویروس کووید ۱۹ برشمرد و گفت: شایع‌ترین علایم بالینی مبتلایان به کرونا سردرد بوده که به طور معمول تنشی یا کششی است و بعد از ۲ تا سه روز به حداکثر خودش می‌رسد.

  دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۵۲
 • محققان دارویی شبیه روانگردان بدون عوارض جانبی توهم زا را شناسایی کردند

  داروهای روانگردان اثرات نویدبخشی را برای درمان اختلالات اعصاب و روان مانند افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه نشان داده اند. با این حال، به دلیل عوارض جانبی توهم آور، برخی از محققان در تلاشند داروهایی را شناسایی کنند که می توانند فواید داروهای روانگردان را ایجاد کنند بدون آنکه ایجاد توهم کند. .

  دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۶:۵۳
 • بررسی شیوع افسردگی در سالمندان ایرانی

  پژوهشگران با انجام یک فراتحلیل در بازه زمانی ۱۳۸۲ تا فروردین ۱۳۹۹، مقالات منتشر شده مرتبط با شیوع افسردگی در سالمندان ایرانی را بررسی کردند.

  يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۱۴
 • تحقیقات نشان می دهد یادگیری آنلاین عادات خواب دانش آموزان را بهبود نمی بخشد

  تحقیقات جدید از دانشگاه سایمون فریزر نشان می دهد دانشجویانی که از راه دور یاد می گیرند شب ها کمتر می خوابند. اما علی رغم این مطالعه به رهبری رالف میستلبرگر ، استاد روانشناسی ، آندره اسمیت و میریام جودا ، در آزمایشگاه ریتم های شبانه روزی و خواب SFU ،داده های گزارش شده مربوط به عادات خواب 80 دانشجوی ثبت نام شده در یک دوره جلسه تابستانی 2020 در SFU را با داده های جمع آوری شده از 450 دانشجو که در ترم های تابستانی قبلی در همان دوره ثبت نام کرده بودند، مقایسه کردند. نتایج این تحقیق اخیراً در مجله PLOS ONE منتشر شده است .

  يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۶:۳۱
 • ذهن آگاهی آنلاین ممکن است باعث بهبود سلامت روان در طی بیماری همه گیر COVID-19 شود

  ترس ، اضطراب و استرس مرتبط با بیماری همه گیر COVID-19 بر سلامت روان تأثیر گذاشته است. اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که این علائم ممکن است با استفاده از روش های آنلاین مراقبت ایمن و راحت کاهش یابد. این مطالعه که اخیراً در ژورنال Global Advances in Health and Medicine منتشر شده است ، نشان می دهد که یک مداخله آنلاین آگاهی ممکن است باعث کاهش استرس ، اضطراب و نگرانیCOVID-19 شود.

  دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۷:۲۸
 • اثر متقابل میتوکندری و لیزوزم ها در بیماری پارکینسون

  بر اساس تحقیقی که در Nature communications منتشر شده است دانشمندان عواقب تماس میتوکندری و لیزوزم ها را در اکسون ها و سیناپس های سلول های عصبی را شناسایی کرده اند. در این تحقیق دیده شد که تماس طولانی مدت میتوکندری ها و لیزوزم ها درسلول های عصبی مدل سازی شده بیماری پارکینسون باعث توزیع نابجای میتوکندری ها شده که به اختلال عملکرد سلول های عصبی می انجامد.دانشمندان علت این پدیده را جهش در انزیم بتا _گلوکوسربروزیداز لیزوزم ها اعلام کرده اند.

  يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۶:۲۹
 • شنیدن بهتر با کاشت حلزون نوری

  کاشت حلزون به افراد دارای کم شنوایی عمیق کمک می کند تا کیفیت زندگی بهتری را تجربه کنند.

  پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۳۰
 • 9 اردیبهشت روز جهانی روانشناس و مشاور

  9 اردیبهشت مصادف با 28 آوریل، هرساله به عنوان روز روانشناس و مشاور در سرتاسر جهان، مراسم هایی در رستای معرفی هرچه بهتر این شاخه از علم برگزار می شود. تاریخ روانشناسی به عنوان دانش مطالعهٔ رفتار و ذهن انسان به یونان باستان باز می گردد. شواهدی نیز بر مطالعهٔ این دانش توسط مصری های باستان وجود دارد. دانش روانشناسی تا سال 1879 بخشی از فلسفه انگاشته می شد تا زمانی که به عنوان دانشی مستقل در آلمان و آمریکا مورد مطالعه قرار گرفت.

  چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۵۹
 • چای سبز احتمالا می‌تواند از ابتلا به کرونای شدید، پیشگیری کند.

  نتایج یک تحقیق جدید که در مجله پزشکی "BioRxiv" در آمریکا منتشر شده، نشان می‌دهد ماده‌ای در چای سبز وجود دارد که احتمالا می‌تواند با جلوگیری از اتصال نوع جدید ویروس کرونا به سلول‌های انسانی، از ابتلا به بیماری کووید۱۹ به ویژه در انواع شدید و جهش یافته ویروس، جلوگیری کند.

  سه شنبه ۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۶:۳۷
 • مکمل های امگا 3 وظیفه مضاعفی در محافظت در برابر استرس دارند

  تحقیقات جدید نشان می دهد که دوز بالای روزانه مکمل امگا 3 با سرکوب آسیب و تقویت محافظت در سطح سلولی در حین و بعد از یک رویداد استرس زا ، می تواند به اثرات پیری کمک کند‌. محققان دانشگاه ایالتی اوهایو دریافتند مکمل های روزانه حاوی 2.5 گرم اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 که بالاترین دوز آزمایش شده است ، بهترین کمک به بدن در برابر اثرات مخرب استرس است.

  شنبه ۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۳۸
 • بیماری همه گیر COVID-19 به شدت بر سلامت روان جوانان تأثیر می گذارد

  یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله Psychiatry Research گزارش شده است که بیماری همه گیر COVID-19 با افزایش سطح افسردگی بالینی ، به شدت بر سلامت روان جوانان تأثیر می گذارد . کاهش مصرف الکل در میان جوانان در طی همه گیری نیز مشخص شد.در طی این مطالعه منحصر به فرد ، محققان دانشگاه سوره از 259 جوان مبتلا به همه گیری (پاییز 2019) و در میان اقدامات اولیه قفل (ماه مه / ژوئن 2020) در مورد میزان افسردگی ، اضطراب ، رفاه ، استفاده از الکل و کیفیت خواب آنها نظر سنجی کردند.

  شنبه ۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۴۰
 • روز جهانی مننژیت

  4 اردیبهشت برابر با24 آوریل به عنوان روز جهانی مننژیت نامگذاری شده است.

  شنبه ۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۰۶:۲۵
 • عصاره دانه کنجد، نویدبخش کاهش علایم پارکینسون

  عصاره دانه کنجد، نویدبخش کاهش علایم پارکینسون بعد از بیماری آلزایمر، پارکینسون دومین اختلال عصبی شایع است.بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرونده مغزی است که بر سلول های عصبی تولید کننده دوپامین تأثیر می‌گذارد. این علائم باعث لرزش یا سفتی عضلانی و کندی حرکت می‌شود.

  سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۹۹ ۱۱:۱۷
 • آیا می توانید برای میگرن آسپرین مصرف کنید؟

  افراد می توانند طیف وسیعی از داروها را برای میگرن مصرف کنند ، از جمله داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین. از نظر بسیاری ، آسپرین یک درمان مقرون به صرفه ، راحت و موثر برای میگرن است.

  سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۹۹ ۰۹:۱۶
 • درمان پارکینسون با دانه کنجد

  دانشمندان کشف کردند که ماده شیمیایی موجود در دانه کنجد (سزامینول) می‌تواند نقش محافظتی در برابر این بیماری ایفاء کند.

  شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۱۴
 • توقف بیماری آلزایمر با داروی جدید

  هرچند هنوز هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر ارائه نشده اما محققان با کشف داروی جدیدی که می‌تواند به‌صورت قرص عرضه شود، میلیون‌ها بیمار زوال عقل در سراسر جهان را امیدوار کردند.

  چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۲۵
 • کاهش درد با کمک واقعیت مجازی!

  یک شرکت آمریکایی در یک ارزیابی جدید، از تاثیر بالای محصول واقعیت مجازی خود در کاهش درد خبر داده است.

  سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۲۶
 • اثر معجزه‌آسای خوردن هسته سیب

  دانشمندان دانشگاه کوئینزلند و مرکز بیماری‌های نورودژنراتیو آلمان اثرات غیرمنتظره خوردن سیب کشف کرده‌اند.

  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۵۶
 • تشخیص زودهنگام ابتلا به آلزایمر با روشی ارزان‌قیمت

  با توجه به دشواری تشخیص آلزایمر، دانشمندان در حال بررسی انواع روش‌ها و تکنیک‌هایی هستند که ممکن است بیماری را در مراحل اولیه نشان دهد و تحقیقات جدید دانشگاه تنسی ایالات‌متحده (UT) یک مثال جالب توجه در این مورد است.

  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۴۰
 • بررسی فعالیت دوپامین در مغز با نانوحسگرهای کاراتر

  محقق ایرانی دانشگاه نیویورک با همکاری سایر پژوهشگران نشان دادند که استفاده از کربن نانوگرافیتی می‌تواند عملکرد حسگرهای دوپامین برای بررسی فعالیت مولکول دوپامین در مغز را تقویت کند و توانستند حساسیت این حسگرها را بهبود دهند.

  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۱۷
 • ۶۰ انجمن علمی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی فعال شده است

  دبیر علمی هفته آگاهی از مغز ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: تاسیس انجمن‌های علمی مغز و شناخت در دانشگاه ها در دستورکار قرار گرفته و تاکنون ۶۰ انجمن علمی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی ایجاد و فعال شده است.

  يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۹۹ ۱۰:۲۵
 • شناسایی دارویی جدید برای درمان کرونا

  محققان دانشگاه "ای اند ام" تگزاس در مطالعه اخیر خود اظهار کرده‌اند یک داروی قلب مورد تأیید فدرال تأثیر قابل توجهی در تداخل ورود کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ به سلول انسانی میزبان نشان داده است.

  چهارشنبه ۶ اسفند ۱۴۹۹ ۰۹:۳۴
 • عوارض خطرناک بیداری شبانه

  دانشمندان علوم مغز و اعصاب پیامدهای احتمالی بیدار ماندن در طول شب برای سلامتی انسان را بررسی کردند.

  سه شنبه ۵ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۳۵
 • بهبود عملکرد مغزی سالمندان با آوازخوانی

  نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد، آواز خواندن در یک گروه موسیقی یا کر، عملکرد مغز را افزایش می‌دهد و حس همبستگی بیشتری به‌ویژه در افراد سالمند ایجاد می‌کند.

  دوشنبه ۴ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۴۱
 • مغز چگونه زبان اشاره را پردازش می‌کند؟

  محققان موسسه‌ی مکس پلانک(MPI CBS) اکنون می‌خواهند بدانند کدام قسمت‌های مغز در پردازش زبان اشاره دخیل هستند و فعالیت کدام مناطق از مغز در افرادی که از زبان اشاره استفاده می‌کنند و آن دسته از افراد که از طریق زبان گفتاری صحبت می‌کنند همپوشانی دارد.

  دوشنبه ۴ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۳۲
 • باید مطابق با نرخ تورم روی اجزای تعرفه های پزشکی کار کنیم

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در ارتباط با تعیین تعرفه های پزشکی سال ۱۴۰۰ توضیحاتی ارائه داد و گفت: گفت: باید مطابق با نرخ تورم و افزایش حقوق و دستمزد روی اجزای تعرفه ها کار کنیم تا بتوانیم در سال ۱۴۰۰ تعرفه ها را به میزان واقعی خود نزدیک کنیم.

  يکشنبه ۳ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۴۹
 • خط تولید واکسن "اسپوتنیک وی" در ایران راه‌اندازی می‌شود

  سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر واردات حدود دو میلیون واکسن "اسپوتنیک وی" که به تدریج صورت می‌گیرد، خط تولید این واکسن نیز بزودی در بخش خصوصی در کشور ایجاد می‌شود و امیدواریم تا قبل از شروع سال ۱۴۰۰ انجام شود، امیدواریم با تولید مشترک این واکسن در ایران دهها میلیون دوز از این واکسن را در کشور تولید و در سال ۱۴۰۰ به بازار عرضه کنیم.

  شنبه ۲ اسفند ۱۴۹۹ ۰۹:۱۰
 • مصرف قهوه ساختار مغز را تغییر می‌دهد

  طبق نتایج یه مطالعه جدید مشخص شده که مصرف منظم کافئین باعث کم شدن حجم ماده خاکستری در مغز می‌شود، این تحقیق ثابت می کند که مصرف قهوه می‌تواند توانایی پردازش اطلاعات را مختل کند.

  شنبه ۲ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۲۳
 • آنتی بادی کلید درمان آلزایمر و سکته مغزی

  محققان آمریکایی موفق به کشف آنتی بادی شدند که پلاک های مضر مغزی را که با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سکته مغزی ارتباط دارند از بین می‌برد.

  شنبه ۲ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۴۱
 • فصلنامه نظام پزشکی منتشر شد

  فصلنامه سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در دوره انتشار جدید، با تلاش بسیار احیا و منتشر شد.

  چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۹۹ ۱۱:۲۸
 • شناسایی ۲۴ مورد ثابت شده ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور

  رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به شناسایی ۲۴ مورد ثابت شده ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در کشور، گفت: توصیه اکیدم آن است هر کس که علائم سرماخوردگی دارد، به عنوان کرونا فرض کرده و خود را قرنطینه کند، علائم این ویروس فرقی با کرونای اصلی ندارد، اما ممکن است شدت و سرعت پیشرفتش بیش از کرونای قبلی باشد. البته هنوز اطلاعات کافی و مطمئنی درباره این گونه در دست نیست که بتوانیم اعلام کنیم و فعلا در این حد می‌توان گفت که یک گونه جهش یافته از کرونا شناسایی شده است. این آخرین جهش هم نخواهد بود و ویروس مدام در حال جهش است.

  چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۹۹ ۱۱:۱۴
 • آغاز ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی از امروز

  ثبت نام متقاضیان برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ از امروز ۲۹ بهمن از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت آغاز می شود و تا ۱۰ اسفند ماه ادامه دارد.

  چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۹۹ ۱۰:۲۰
 • شناسایی مکملی برای تقویت حافظه و درمان اختلال خواب

  محققان دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو در ژاپن با آزمایش روی موش‌ها نشان دادند که متابولیت ملاتونین موسوم به AMK موجب تقویت حافظه بلندمدت می‌شود و اختلال خواب را نیز از بین می‌برد.

  چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۴۸
 • مقدمات هشتمین انتخابات نظام پزشکی برای سال ۱۴۰۰ کلید خورد

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی با ارسال نامه ای به وزیر بهداشت، از او خواست با عنایت به مواد قانونی و سر فصل‌های شروع دوره و تاریخ اعتبارنامه‌های اعضای هیات مدیره شهرستان‌ها و تاریخ تنفیذ حکم ریاست کل سازمان، موضوع انتخابات دوره آتی سازمان نظام پزشکی را مد نظر قرار داده و موارد مرتبط با جدول زمانی انتخابات و تشکیل هیات مرکزی نظارت بر انتخابات سازمان نظام پزشکی و هیات‌های اجرایی مربوطه را مورد توجه و در دستور کار قرار دهد.

  سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۳۵
 • وزارت بهداشت از بانک جهانی وام دریافت کرد

  معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۰۵ وزارت بهداشت موفق شد که وامی که حق مسلم ما از مراجع بین المللی بود را از بانک جهانی دریافت کند.

  سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۱۲
v Next3433327654321Prevصفحه 3 از 34 (3365)
حامیان مجله