• توقف بیماری آلزایمر با داروی جدید

  هرچند هنوز هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر ارائه نشده اما محققان با کشف داروی جدیدی که می‌تواند به‌صورت قرص عرضه شود، میلیون‌ها بیمار زوال عقل در سراسر جهان را امیدوار کردند.

  چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۲۵
 • کاهش درد با کمک واقعیت مجازی!

  یک شرکت آمریکایی در یک ارزیابی جدید، از تاثیر بالای محصول واقعیت مجازی خود در کاهش درد خبر داده است.

  سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۲۶
 • اثر معجزه‌آسای خوردن هسته سیب

  دانشمندان دانشگاه کوئینزلند و مرکز بیماری‌های نورودژنراتیو آلمان اثرات غیرمنتظره خوردن سیب کشف کرده‌اند.

  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۵۶
 • تشخیص زودهنگام ابتلا به آلزایمر با روشی ارزان‌قیمت

  با توجه به دشواری تشخیص آلزایمر، دانشمندان در حال بررسی انواع روش‌ها و تکنیک‌هایی هستند که ممکن است بیماری را در مراحل اولیه نشان دهد و تحقیقات جدید دانشگاه تنسی ایالات‌متحده (UT) یک مثال جالب توجه در این مورد است.

  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۴۰
 • بررسی فعالیت دوپامین در مغز با نانوحسگرهای کاراتر

  محقق ایرانی دانشگاه نیویورک با همکاری سایر پژوهشگران نشان دادند که استفاده از کربن نانوگرافیتی می‌تواند عملکرد حسگرهای دوپامین برای بررسی فعالیت مولکول دوپامین در مغز را تقویت کند و توانستند حساسیت این حسگرها را بهبود دهند.

  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۱۷
 • ۶۰ انجمن علمی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی فعال شده است

  دبیر علمی هفته آگاهی از مغز ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: تاسیس انجمن‌های علمی مغز و شناخت در دانشگاه ها در دستورکار قرار گرفته و تاکنون ۶۰ انجمن علمی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی ایجاد و فعال شده است.

  يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۹۹ ۱۰:۲۵
 • شناسایی دارویی جدید برای درمان کرونا

  محققان دانشگاه "ای اند ام" تگزاس در مطالعه اخیر خود اظهار کرده‌اند یک داروی قلب مورد تأیید فدرال تأثیر قابل توجهی در تداخل ورود کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ به سلول انسانی میزبان نشان داده است.

  چهارشنبه ۶ اسفند ۱۴۹۹ ۰۹:۳۴
 • عوارض خطرناک بیداری شبانه

  دانشمندان علوم مغز و اعصاب پیامدهای احتمالی بیدار ماندن در طول شب برای سلامتی انسان را بررسی کردند.

  سه شنبه ۵ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۳۵
 • بهبود عملکرد مغزی سالمندان با آوازخوانی

  نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد، آواز خواندن در یک گروه موسیقی یا کر، عملکرد مغز را افزایش می‌دهد و حس همبستگی بیشتری به‌ویژه در افراد سالمند ایجاد می‌کند.

  دوشنبه ۴ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۴۱
 • مغز چگونه زبان اشاره را پردازش می‌کند؟

  محققان موسسه‌ی مکس پلانک(MPI CBS) اکنون می‌خواهند بدانند کدام قسمت‌های مغز در پردازش زبان اشاره دخیل هستند و فعالیت کدام مناطق از مغز در افرادی که از زبان اشاره استفاده می‌کنند و آن دسته از افراد که از طریق زبان گفتاری صحبت می‌کنند همپوشانی دارد.

  دوشنبه ۴ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۳۲
 • باید مطابق با نرخ تورم روی اجزای تعرفه های پزشکی کار کنیم

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در ارتباط با تعیین تعرفه های پزشکی سال ۱۴۰۰ توضیحاتی ارائه داد و گفت: گفت: باید مطابق با نرخ تورم و افزایش حقوق و دستمزد روی اجزای تعرفه ها کار کنیم تا بتوانیم در سال ۱۴۰۰ تعرفه ها را به میزان واقعی خود نزدیک کنیم.

  يکشنبه ۳ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۴۹
 • خط تولید واکسن "اسپوتنیک وی" در ایران راه‌اندازی می‌شود

  سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر واردات حدود دو میلیون واکسن "اسپوتنیک وی" که به تدریج صورت می‌گیرد، خط تولید این واکسن نیز بزودی در بخش خصوصی در کشور ایجاد می‌شود و امیدواریم تا قبل از شروع سال ۱۴۰۰ انجام شود، امیدواریم با تولید مشترک این واکسن در ایران دهها میلیون دوز از این واکسن را در کشور تولید و در سال ۱۴۰۰ به بازار عرضه کنیم.

  شنبه ۲ اسفند ۱۴۹۹ ۰۹:۱۰
 • مصرف قهوه ساختار مغز را تغییر می‌دهد

  طبق نتایج یه مطالعه جدید مشخص شده که مصرف منظم کافئین باعث کم شدن حجم ماده خاکستری در مغز می‌شود، این تحقیق ثابت می کند که مصرف قهوه می‌تواند توانایی پردازش اطلاعات را مختل کند.

  شنبه ۲ اسفند ۱۴۹۹ ۰۸:۲۳
 • آنتی بادی کلید درمان آلزایمر و سکته مغزی

  محققان آمریکایی موفق به کشف آنتی بادی شدند که پلاک های مضر مغزی را که با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سکته مغزی ارتباط دارند از بین می‌برد.

  شنبه ۲ اسفند ۱۴۹۹ ۰۷:۴۱
 • فصلنامه نظام پزشکی منتشر شد

  فصلنامه سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در دوره انتشار جدید، با تلاش بسیار احیا و منتشر شد.

  چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۹۹ ۱۱:۲۸
 • شناسایی ۲۴ مورد ثابت شده ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور

  رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به شناسایی ۲۴ مورد ثابت شده ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در کشور، گفت: توصیه اکیدم آن است هر کس که علائم سرماخوردگی دارد، به عنوان کرونا فرض کرده و خود را قرنطینه کند، علائم این ویروس فرقی با کرونای اصلی ندارد، اما ممکن است شدت و سرعت پیشرفتش بیش از کرونای قبلی باشد. البته هنوز اطلاعات کافی و مطمئنی درباره این گونه در دست نیست که بتوانیم اعلام کنیم و فعلا در این حد می‌توان گفت که یک گونه جهش یافته از کرونا شناسایی شده است. این آخرین جهش هم نخواهد بود و ویروس مدام در حال جهش است.

  چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۹۹ ۱۱:۱۴
 • آغاز ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی از امروز

  ثبت نام متقاضیان برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ از امروز ۲۹ بهمن از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت آغاز می شود و تا ۱۰ اسفند ماه ادامه دارد.

  چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۹۹ ۱۰:۲۰
 • شناسایی مکملی برای تقویت حافظه و درمان اختلال خواب

  محققان دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو در ژاپن با آزمایش روی موش‌ها نشان دادند که متابولیت ملاتونین موسوم به AMK موجب تقویت حافظه بلندمدت می‌شود و اختلال خواب را نیز از بین می‌برد.

  چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۴۸
 • مقدمات هشتمین انتخابات نظام پزشکی برای سال ۱۴۰۰ کلید خورد

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی با ارسال نامه ای به وزیر بهداشت، از او خواست با عنایت به مواد قانونی و سر فصل‌های شروع دوره و تاریخ اعتبارنامه‌های اعضای هیات مدیره شهرستان‌ها و تاریخ تنفیذ حکم ریاست کل سازمان، موضوع انتخابات دوره آتی سازمان نظام پزشکی را مد نظر قرار داده و موارد مرتبط با جدول زمانی انتخابات و تشکیل هیات مرکزی نظارت بر انتخابات سازمان نظام پزشکی و هیات‌های اجرایی مربوطه را مورد توجه و در دستور کار قرار دهد.

  سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۳۵
 • وزارت بهداشت از بانک جهانی وام دریافت کرد

  معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۰۵ وزارت بهداشت موفق شد که وامی که حق مسلم ما از مراجع بین المللی بود را از بانک جهانی دریافت کند.

  سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۱۲
 • تولید مغز اجداد ما در آزمایشگاه!

  محققان ارگانوئیدهای کوچک مغز-مانندی(بافت مصنوعی) تولید کرده‌اند که حاوی ژن دو خویشاوند منقرض شده‌ی انسان یعنی دنیسووان‌ها و نئاندرتال‌ها است.

  دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۹۹ ۰۹:۱۹
 • زالی از شناسایی ۷ مورد کرونای انگلیسی در تهران خبر داد

  فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران از شناسایی ۷ مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران خبر داد و گفت: برغم بروز جهش در ویروس کووید- ۱۹، کماکان رعایت پروتکل های بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلا خواهد شد.

  يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۰۷
 • داروی ضد افسردگی نویدبخش درمان آرتروز

  محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا دریافتند یک داروی ضدافسردگی مورد تایید سازمان غذا و دارو، زنجیره رخدادهای عامل بروز آرتروز را مختل کرده، مانع پیشرفت این بیماری می‌شود و حتی فرایند بازتولید غضروف را در مفاصل بهبود می‌بخشد.

  يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۵۴
 • درمان سرگیجه با ایپملنت گوش میانی

  محققان ایمپلنت جدیدی را برای گوش میانی ساختند که توانایی تحریک عصب دهلیزی حلزونی گوش را دارد و موجب بهبود سرگیجه در افراد مبتلا به این عارضه می‌شود.

  يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۵۰
 • نحوه دسترسی پزشکان به سامانه نسخه نویسی الکترونیکی تامین اجتماعی اعلام شد

  بنابر اعلام سازمان تامین اجتماعی ‏‏سامانه نسخه الکترونیک سازمان تامین اجتماعی در دسترس تمامی مراکز درمانی طرف قرارداد است و تمامی پزشکان اعم از طرف قرارداد و غیرطرف قرارداد، می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه نسخه الکترونیک سازمان به نشانی ep.tamin.ir و دریافت نام کاربری، نسبت به نسخه نویسی الکترونیک اقدام کنند.

  شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۹۹ ۰۹:۳۷
 • تقویت سیستم ایمنی بدن با روشی جدید

  محققان مرکز پزشکی دانشگاه یوتا ایالات‌متحده، داروی جدیدی مبتنی بر نانو ذرات ایجاد کردند که می‌تواند سیستم ایمنی ذاتی بدن را تقویت کرده و آن را در مبارزه با تومورها موثرتر کند.

  سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۳۵
 • واکسیناسیون کرونا در ایران با فرمان رییس جمهوری آغاز شد

  واکسیناسیون کرونا در ایران با استفاده از واکسن «اسپوتنیک وی» روسی امروز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه در مراسمی با فرمان حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری و با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شد.

  سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۱۹
 • رونمایی از واکسن کرونای رازی در البرز

  واکسن رازی کوو پارس نخستین واکسن تزریقی- استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا روز دوشنبه در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مستقر در کرج رونمایی شد.

  دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۹۹ ۱۱:۴۳
 • تاثیر سن نیمکره چپ و راست مغز بر بیماری آلزایمر

  محققان دانشگاه اسلو نروژ به این نتیجه رسیدند که، از ۳۰ سالگی قسمت هایی از مغز در افراد ،تند تر کاهش می‌یابد و در فرد مبتلابه بیماری آلزایمر ،این تغییرات مغزی سرعت می‌گیرد.

  يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۱۸
 • ۱۵ بهمن، روز جهانی سرطان

  ۴ فوریه برابر با ۱۵ بهمن در تقویم جهانی با عنوان روز سرطان ثبت شده است.

  چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۴۵
 • نشانه ای که سلامت مغز را تهدید می‌کند

  محققان دانشگاه شفیلد و دانشگاه فنلاند شرقی اسکن مغزی ام آر آی ۴۷ بیمار که از نظر بالینی دارای بیماری آلزایمر تشخیص داده شده‌اند، ۶۸ بیمار با اختلال شناختی خفیف و ۵۷ فرد از نظر شناختی سالم را مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه جدید از سه تکنیک مکمل و محاسباتی برای بررسی آناتومی مغز، جریان خون و همچنین الیاف مغز استفاده کرده است.

  چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۴۰
 • اثربخشی ۹۱.۶ درصدی اسپوتنیک وی تایید شد

  نتایج بررسی جدید منتشر شده در مجله لانست حاکی از آن است که واکسن کروناویروس روسیه موسوم به "اسپوتنیک وی" در برابر موارد علامت دار بیماری کووید-۱۹ اثربخشی ۹۱.۶ درصدی دارد.

  چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۱۷
 • سند ملی سلامت روانی و اجتماعی دانشجویان تصویب شد

  سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان از سند ملی سلامت روانی و اجتماعی دانشجویان خبر داد و گفت: محور فعالیت مراکز مشاوره در سال آتی براساس این سند خواهد بود.

  سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۴۷
 • هشدار، خیز چهارم کرونا در راه است

  رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به آمار رو به افزایش بیماران کرونایی در تهران،گفت: شاهد عادی انگاری و کاهش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در جامعه هستیم که عوارض زیانبار آن را می‌توانیم در روزهای آتی ببینیم.

  سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۳۴
 • سفر به شمال ممنوع

  سخنگوی ستاد کرونا: در ۳ استان شمالی ممنوعیت سفر اعمال شده است.

  سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۲۷
 • چاقی عوارض آلزایمر را تشدید می‌کند

  مطالعات اخیر محققان نشان می‌دهد اضافه وزن و چاقی بر سلامت مغز اثرات مخرب دارد و علائم بیماری آلزایمر را تشدید می‌کند.

  يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۵۴
 • واکسن «اسپوتنیک وی» در راه ایران

  یک سال است که کرونا می‌تازد و جهان در تکاپو برای تولید و تهیه واکسن این ویروس شاخدار، اما قرار است اواخر بهمن ماه واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در ایران هم آغاز شود.

  يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۴۳
 • ریشه بیماری "ام.اس" می‌تواند در کودکی افراد باشد

  محققان "دانشگاه ایلینوی در اِربانا—شَمپِین"(UIUC) در مطالعه اخیر خود خبر داده‌اند آزمایشات آنها بر روی موش‌ها نشان داده که تروما دوران کودکی (Childhood trauma) می‌تواند بر ابتلای فرد به بیماری "ام اس" و پاسخ بدن آنها به درمان در بزرگسالی تأثیر بگذارد.

  يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۳۵
 • فوتی‌های کرونا در تهران به زیر ۲۰ نفر رسید

  رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: مرگ و میر ناشی از کرونا در پایتخت به کمتر از 20 مورد در روز و بین 15 تا 20 رسیده ولی هنوز شرایط تهران ویژه است و باید در آماده باش باشیم.

  شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۹۹ ۱۰:۰۷
 • کنترل افسردگی با گیاه

  نتایج مطالعه جدیدی که توسط پژوهشگران کشور انجام شده، نشان از آن دارد که استفاده از گیاه دارویی "بادرنجبویه"، می‌تواند به قدر استفاده از برخی داروهای افسردگی در کنترل این بیماری مؤثر باشد.

  شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۵۶
 • هشتم بهمن ماه روز جراح عمومی

  امروز ۸ بهمن ماه روز جراح عمومی نامیده شده است این روز را به همه جراحان تبریک عرض می نماییم.

  چهارشنبه ۸ بهمن ۱۴۹۹ ۰۹:۳۱
 • اثر "کانابیدیول" شاهدانه در جلوگیری از پیشرفت آلزایمر

  پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، طی یک کار تحقیقاتی تأثیر یکی از ماده‌های اصلی گیاه شاهدانه (کانابیدیول) را در کاهش و جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر بررسی کردند.

  چهارشنبه ۸ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۱۴
 • نانوذره‌ای که می‌تواند سلول‌های بنیادی را ردیابی کند

  در یک مطالعه میزان سمیت نانوذرات اکسید آهن در سلول‌های بنیادی مشتق شده از غشای آمنیوتیک مورد بررسی قرار گرفت و تایید شد که این نانوذرات در غلظت‌های کم‌تر از ۱۰۰ میکروگرم در میلی‌لیتر، می‌توانند برای ردیابی سلول‌های بنیادی استفاده شوند.

  چهارشنبه ۸ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۰۸
 • ارز دارو سال آینده تک نرخی می‌شود

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق و پس از تصویب نهایی در صحن علنی مجلس، ارز دارو در سال آینده تک نرخی می‌شود اما نرخ دقیق آن را دولت تعیین می‌کند.

  چهارشنبه ۸ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۰۴
 • ارائه مشوق‌های بیمه‌ای برای اجرای طرح نسخه الکترونیک از نیمه دوم بهمن

  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای جلوگیری از تحمیل هزینه‌ها به مطب پزشکان، داروخانه‌ها و سایر مراکز پاراکلینیک از نیمه دوم بهمن ماه برای اجرای طرح نسخه الکترونیک مشوق‌هایی از جمله افزایش حداقلی در ویزیت از سوی بیمه و تسهیلات بدون ضامن در نظر گرفته شده است.

  چهارشنبه ۸ بهمن ۱۴۹۹ ۰۷:۵۹
 • وزارت بهداشت موفق به دریافت وام از بانک جهانی شد

  معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۰۵ وزارت بهداشت موفق شد، وامی را که حق مسلم ما از مراجع بین المللی است، از بانک جهانی دریافت کند. وی افزود: با وجود کارشکنی جدی آمریکایی‌ها که در هیات مدیره بانک جهانی تلاش کردند این وام در اختیار ایران قرار نگیرد، خوشبختانه با تلاش‌های صوزت گرفته حدود ۸۰ دستگاه سی تی اسکن از محل این وام، وارد کشور و در مدت چهار ماه اخیر در بیمارستان‌ها نصب شد.

  شنبه ۴ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۵۴
 • تاخیر در رویه پیری با ژن درمانی

  محققان چینی در آزمایش روی موش‌ها موفق به ابداع یک نوع ژن درمانی شدند که رویه پیری را به تاخیر می‌اندازد.

  شنبه ۴ بهمن ۱۴۹۹ ۰۸:۱۳
v Next3433327654321Prevصفحه 3 از 34 (3304)
حامیان مجله