• آسیب مغزی کووید-۱۹ در اثر حمله مستقیم ویروس نیست

  محققان موسسه ملی سلامت آمریکا، تاثیر کووید-۱۹ بر مغز بیماران را بررسی کردند و نشانه‌های آسیب ناشی از نازک شدن و نشت رگ‌های خونی مغز را در نمونه‌های بافت مغز بیمارانی که اندکی پس از ابتلا به بیماری فوت کردند را یافتند.

  دوشنبه ۱۵ دي ۱۴۹۹ ۱۱:۰۲
 • رونق صنعت پلاسما در کشور سبب ارز آوری می‌شود

  معاون اجرایی مرکز اهدای پلاسمای بیودارو ضمن تاکید بر نهادینه شدن فرهنگ اهدای پلاسما افزود:‌ اکنون صنعت پلاسما یک صنعت پیشرفته در جهان است و در صورت رونق آن در کشور می تواند منبعی برای ارزآوری باشد.

  دوشنبه ۱۵ دي ۱۴۹۹ ۰۹:۵۱
 • خبرخوش، دومین واکسن ایرانی کرونا در انتظار تست انسانی

  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: برای یک بار دیگر رفتار زشت مدعیات حقوق بشر را برای تامین واکسن آنفلوانزا را تجربه کردیم، هزینه 14 میلیون دوز به سختی تامین شد و به خارج از کشور ارسال شد اما متاسفانه 2 میلیون عدد واکسن دریافت کردیم.

  دوشنبه ۱۵ دي ۱۴۹۹ ۰۸:۵۲
 • آلودگی هوا باعث افزایش موارد ابتلا و مرگ به علت کرونا می‌شود

  رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، آلودگی هوا باعث افزایش موارد ابتلا و مرگ به علت کرونا می‌شود، بر اساس مطالعات انجام شده، به ازای افزایش هر میکروگرم غلظت ذرات معلق، تا هشت درصد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا افزایش پیدا می‌کند، بنابراین رابطه مستقیمی بین افزایش غلظت ذرات معلق و موارد مرگ و میر به علت کووید ۱۹ وجود دارد. در نتیجه امسال باید اقدامات مناسب‌تر و دقیق‌تری در زمینه آلودگی هوا انجام شود.

  شنبه ۱۳ دي ۱۴۹۹ ۱۹:۴۳
 • رئیس ستاد اجرایی فرمان امام: می‌توانیم ماهانه ۱۲ میلیون دوز واکسن کرونا تولید کنیم

  رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ضمن اشاره به آغاز تست انسانی واکسن کرونای ایرانی گفت: در حال حاضر توانایی داریم که از دو یا سه هفته آینده ماهانه ۱.۵ میلیون دوز از واکسن کرونا را در ایران طراحی و تولید کنیم. این در حالیست که تجهیزاتی که آورده و متصل می‌شود، بخشی ادر داخل قابل تهیه هستند و این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم بیش از ۱۲ میلیون دوز واکسن در ماه تولید کنیم؛ قطعا اگر به این نقطه برسیم، دیگر چیزی به اسم مشکل واکسن نخواهیم داشت. امیدواریم با کمک خدا بتوانیم این اقدامات را پیش بریم.

  سه شنبه ۹ دي ۱۴۹۹ ۱۷:۱۶
 • جزئیات جدید از واکسن ایرانی کرونا

  سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسن ایرانی کرونا که مراحل تولید را می‌گذارند و امروز وارد فاز اول مطالعه انسانی شد از نوع ویروس غیرفعال است و ترکیبات آلومینیم هم همراه دارد.

  سه شنبه ۹ دي ۱۴۹۹ ۱۷:۰۹
 • فرمول واکسن انگلیسی کرونا ۱۰۰ درصد موثر است

  مدیر شرکت Astra Zeneca که با همکاری دانشگاه آکسفورد در حال تولید واکسن کووید ۱۹ است، اعلام کرد فرمولی را به دست آورده که شهروندان را در برابر بیماری شدید کرونا که منجر به بستری شدن آنها در بیمارستان می‌شود، ۱۰۰ درصد محافظت کرده و کارآیی آن با واکسن‌های فایزر و مدرنا برابری می‌کند.

  دوشنبه ۸ دي ۱۴۹۹ ۱۱:۱۷
 • درمان زوال عقل با دستگاه پوشیدنی تحریک بویایی

  دستگاه پوشیدنی جدید برای ارائه پالس‌های الکتریکی تحریک‌کننده سیستم بویایی به‌عنوان راهی برای پیشگیری یا کاهش سرعت تخریب عصبی مرتبط با زوال عقل پیشنهادشده است. گمان می‌رود که ناکارآمدی حس بویایی یکی از اولین علائم آلزایمر و پارکینسون است، پس این فرضیه وجود دارد که با تحریک بویایی می‌توان از این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

  چهارشنبه ۳ دي ۱۴۹۹ ۰۸:۱۹
 • معمای ۱۰۰ ساله نحوه تاثیر مالاریا روی مغز حل شد

  دانشمندان مرکز مطالعه مالاریای پیچیده در ایالت "ادیسا" هند، با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری از مغز، معمای ۱۰۰ ساله نحوه تأثیر مالاریا بر مغز را حل کرده‌اند. این پیشرفت نشان می‌دهد که چگونه این بیماری کشنده اثرات مختلفی بر بزرگسالان و کودکان می‌گذارد.

  سه شنبه ۲ دي ۱۴۹۹ ۱۰:۳۷
 • راهبردی جدید در کاهش رشد تومور و متاستاز

  گروهی از محققان دانشگاه وندربیلت آمریکا کشف کرده‌اند که انسداد یک مسیر خاص علامت‌دهی، ایمنی ضد تومور را افزایش و رشد تومور و متاستاز در مدل‌های سرطان پستان و ملانوم پوست را کاهش می‌دهد.

  سه شنبه ۲ دي ۱۴۹۹ ۰۸:۱۰
 • کشف یک مکانیسم جدید اتصال در مغز انسان

  دانشمندان "دانشگاه هلسینکی" و "دانشگاه آلتو" فنلاند اخیراً با استفاده از داده‌های ثبت شده درون مغز انسان یک مکانیسم جدید اتصال مرتبط با شبکه‌های عصبی را کشف کرده‌اند.

  سه شنبه ۲ دي ۱۴۹۹ ۰۷:۴۵
 • تازه ترین خبرها از تولید واکسن ایرانی کرونا

  مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با تاکید بر این که واکسن ایرانی کرونا به زودی وارد مرحله آزمایش انسانی می‌شود، گفت: سازمان غذا و دارو اجازه ورود به کارآزمایی بالینی این واکسن را صادر کرده و کد اخلاق آن اخذ شده است و همه مقدمات برای ورود به مرحله انسانی واکسن فراهم است.

  سه شنبه ۲ دي ۱۴۹۹ ۰۷:۳۴
 • تست انسانی واکسن ایرانی کرونا هفته جاری انجام می‌شود

  عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و محقق پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا گفت: همه مقدمات برای شروع مرحله انسانی واکسن ایرانی کرونا آماده است. زمان دقیق انجام این تست هنوز مشخص نیست اما در این هفته حتما انجام خواهد شد.

  دوشنبه ۱ دي ۱۴۹۹ ۱۰:۴۳
 • هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری برای خرید واکسن اقتصاد کشور را راه می‌اندازد

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: هزینه واکسن‌های تولید شده در دنیا بین ۴ تا ۴۰ دلار برای هر واکسن است، اگر دولت ۲۰۰ میلیون دلار برای خرید واکسن هزینه کند می‌توانیم اقتصاد کشور را راه بیندازیم و هرگونه تاخیر در این زمینه و منتظر ماندن تا تابستان به زیان کشور است.

  دوشنبه ۱ دي ۱۴۹۹ ۰۹:۲۵
 • امسال ۲۰ هزار پرستار جذب می‌کنیم

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امسال ۲۰ هزار نیروی پرستار را جذب می‌کنیم و اولویت با پرستارانی است که به عنوان شرکتی یا قراردادی در مجموعه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی زحمت کشیده یا در بخش‌های کرونا کار کرده‌اند.

  يکشنبه ۳۰ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۵۳
 • روز پرستار ۹۹

  پنجم جمادی‌الاول روز ولادت بانوی قهرمان کربلا، حضرت زینب (س) را روز پرستار می‌نامند، این روز با یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹ برابر است.

  يکشنبه ۳۰ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۴۴
 • علایم عصبی ماندگار در بیماران کرونا

  بررسی جدید علائم عصبی مبتلایان به کرونا نشان می‌دهد این بیماری تهدیدی برای سیستم عصبی است و بسیاری از بیماران بستری، تظاهرات عصبی شامل سردرد، سرگیجه، کاهش هوشیاری، مشکل در تمرکز، اختلالات بویایی و چشایی، تشنج، سکته مغزی، ضعف و درد عضلانی دارند.

  چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۵۵
 • احیای بینایی با استفاده از شبکیه مصنوعی

  - محققان اسپانیایی راهکار جدیدی را برای درمان دژنراسیون ماکولا (انحطاط ماکولا) مرتبط با سن ابداع کردند که در آن از یک شبکیه مصنوعی ساخته شده از الیاف ابریشم و سلول‌های زنده انسان به منظور ترمیم بافت چشم استفاده می‌شود.

  سه شنبه ۲۵ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۲۱
 • احتمال کاهش ساعت تردد به ۱۸ در شب یلدا

  سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که قرار نیست روزهای ۲۹ و ۳۰ آذر تعطیل شود و فقط کاهش ساعت تردد از ۲۱ به ۱۸ برای جلوگیری از برگزاری دورهمی‌های شب یلدا، در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و بررسی می‌شود

  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۲۹
 • دلیل تفاوت قیمت داروهای مشابه در داروخانه‌ها

  سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره نحوه اطلاع از قیمت واقعی داروها توضیحاتی ارائه داد و گفت: در بعضی از مواقع ممکن است تغییر قیمت دارو به علت وجود فاصله زمانی زیاد بین تاریخ تولید بسته بندی دارو و تاریخ تولید آن دارو باشد و در این بین چون تولید دارو پس از تولید بسته بندی صورت گرفته نیاز است تا هموطنان از راه های سه گانه استعلام از آخرین نرخ مصوب آن مطلع شوند.

  يکشنبه ۲۳ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۳۴
 • ژن‌درمانی یک چشم و بینایی هر دو چشم

  یکی از راه‌هایی که دانشمندان امیدوارند از طریق آن درمان‌های بهتری برای اختلال بینایی ارائه دهند، استفاده از ژن‌درمانی است که در آن، ماده ژنتیکی با دقت انتخاب‌شده، برای رفع جهش‌ها به چشم تزریق می‌شود.

  يکشنبه ۲۳ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۰۲
 • ارسال مستقیم داروها به تومور با کمک میکروحباب‌ها

  محققان دانشگاه لیدز(University of Leeds) انگلیس در مطلعه اخیرشان یک رویکرد جدید که شامل استفاده از حباب‌های کوچک/ میکروحباب‌ها برای ارسال دقیق دارو به تومورهای سرطانی است را ارائه کرده‌اند

  يکشنبه ۲۳ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۵۷
 • آغاز تست واکسن کرونای تولید ستاد اجرایی از دی‌ ماه

  رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) گفت: تست انسانی واکسن کرونای تولیدی ستاد اجرایی با مجوز صادر شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از هفته اول دی آغاز و در سه فاز ۲۸ روزه انجام خواهد شد.

  يکشنبه ۲۳ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۳۸
 • مرگ بافت‌های سرطانی به دست گلبول‌های سفید

  "گلبول‌های سفید" که "لوکوسیت‌" نیز نامیده می شوند، بخشی مهمی در سیستم ایمنی بدن هستند زیرا با حمله به باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌هایی که به بدن حمله می‌کنند، به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کنند.

  شنبه ۲۲ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۳۶
 • مراحل آزمایشگاهی واکسن ایرانی به تایید سازمان بهداشت جهانی رسید است

  معاون درمان ستاد مبارزه با کرونا در استان تهران با اشاره به اینکه مراحل آزمایشگاهی واکسن ایرانی تاییده سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده است گفت: واکسن‌ها یا ویروس کشته‌شده یا ضعیف شده یا نوترکیب و شبیه‌سازی شده هستند، واکسن‌های غربی عمدتا نوترکیب هستند، اما لزوما این نیست که این رو‌ش‌ها بهتر باشند و پایداری آنتی‌بادی هیچ کدام هنوز مشخص نیست، واکسن‌های روسی و چینی را هم نمی‌توانیم هنوز وارد کنیم چون تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارند.

  چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۳۱
 • تعرفه آزمایش کرونا اعلام شد

  رئیس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، تعرفه انجام تست پی سی آر برای تشخیص ابتلا به بیماری کووید۱۹ را در بخش دولتی ۲۳۸ هزار و ۴۲۵ هزار تومان و برای بخش خصوصی حدود ۳۰۲ هزار تومان اعلام کرد.

  چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۰۸
 • واکسن کرونا فایزر به تایید سازمان غذا و دارو نزدیک شد

  سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) روز گذشته اسنادی مبنی بر ایمن و کارآمدی واکسن فایزر (Pfizer ) و بیو ان تک (BioNTech) منتشر کرد و بر این اساس واکسن فایزر و بیو ان تک به دریافت تاییدیه سازمان غذا و دارو ایالات‌متحده برای استفاده اضطراری نزدیک‌تر شد.

  چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۵۴
 • رادیکال‌های اکسیژن به رشد مغز موش‌ها کمک می‌کنند

  مولکول‌های فعال اکسیژن(Reactive oxygen molecules) که به آنها "رادیکال‌های آزاد"(free radicals) نیز می‌گویند، به طور کلی مضر شناخته شده‌اند با این حال همانطور که اکنون در مطالعه گروهی از محققان مشخص شده، آنها فرایندهای سلولی را کنترل می‌کنند که برای توانایی سازگاری مغز در موش‌ها مهم هستند.

  چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۳۸
 • رییس رصدخانه حوزه بهداشت منصوب شد

  معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی اردشیر خسروی را به عنوان رییس رصدخانه حوزه بهداشت منصوب کرد.

  سه شنبه ۱۸ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۰۷
 • بازیابی بینایی با پیوند الکترود در مغز

  نتایج یک آزمایش که روی دو میمون انجام شد، نشان داد که پیوند الکترود در مغز با موفقیت موجب بازیابی بینایی ابتدایی در این حیوانات شد؛ نتایج این آزمایش می‌تواند به افراد نابینا اجازه دهد که دوباره ببینند.

  سه شنبه ۱۸ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۲۷
 • نامه نظام پزشکی به "جهانگیری" درباره واکسن کرونا

  رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در نامه ای به معاون اول رییس جمهور درخواست کرد که مسئله ثبت سفارش و خرید واکسن ضد کرونا با لحاظ شرایط کشورمان و درایت در انتخاب مبدأ خرید، در اولویت برنامه های بهداشتی کشور قرار گیرد.

  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۴۹۹ ۱۲:۲۷
 • کشف جهش‌ ژنتیکی کرونا در ایران

  معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: تعداد جهش‌های ویروس کرونا با فراوانی بیش از ۵ جهش در هر مکان ژنی ویروس از دو ماه پیش تا کنون از ۲۸ مورد به ۳۵ جهش در ۲۰۳ نمونه بیمار ایرانی رسیده است.

  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۳۹
 • کاشف واکسن کرونا به فهرست ثروتمندان جهان پیوست

  بنیان‌گذار شرکت بیو ان‌ تک (BioNTech)، اوگور شاهین پس از تایید استفاده از واکسن کووید-۱۹ که این شرکت آلمانی با شرکت فایزر (Pfizer) تولید کرده است، به فهرست ۵۰۰ ثروتمند جهان پیوست.

  شنبه ۱۵ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۴۱
 • یک روش جدید برای بررسی اختلال طیف اوتیسم

  تاکنون محققان حوزه مطالعات ژنتیک بسیاری از ژن‌های خطرناک مرتبط با ایجاد اختلال طیف اوتیسم را شناسایی کرده‌اند حال گروهی از محققان "دانشگاه هاروارد" و"موسسه بورد ام آی تی" مکانیسم‌های بالقوه بیولوژیکی مرتبط با اختلال طیف اوتیسم را شناسایی کرده‌اند.

  شنبه ۱۵ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۱۶
 • روز جهانی داوطلب

  داوطلبان سلامت، افرادی هستند که بدون هیچ گونه مزد و حقوقی فقط به خاطر عشق و انسانیت، رضای الهی و حس مسوولیت پذیری در برابر جامعه مانند پل ارتباطی بین مسوولان بهداشتی و مردم عمل می کنند.

  شنبه ۱۵ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۳۳
 • قیمت واکسن آنفلوآنزا اعلام شد

  مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به واردات واکسن آنفلوآنزا با ارز نیمایی، قیمت آن برای مصرف کننده را ۱۹۲ هزار تومان اعلام کرد.

  چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۴۹۹ ۱۲:۳۳
 • وضعیت محدودیت های کرونایی در هفته آینده

  با عنوان این مطلب که در شهرهای نارنجی فقط فعالیت گروه‌های شغلی سه و چهار ممنوع است. در این دو گروه شغلی، بیشتر کسب و کارها می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند به جز مراکزی مانند پاساژهای سرپوشیده، تالارهای مراسم، سینماها و برخی از اماکن فرهنگی و مذهبی که امکان تجمع در آنها وجود دارد.در خصوص اعمال محدودیت های کرونایی در هفته آینده،

  چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۴۶
 • سکته مغزی مهمترین عامل معلولیت در ایران است

  مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی گفت: سکته مغزی مهمترین عامل معلولیت در ایران است و پیش بینی می شود سالانه بین ۱۵۰ تا ۱۵۰ هزار نفر در کشور دچار سکته مغزی شوند.

  چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۲۴
 • 12 آذر برابر با 3 دسامبر روز جهانی معلولین

  سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذر از سال ۱۹۹۲ و از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین اعلام شده است. بیش از پانصد میلیون نفر به دلیل نقص در سیستم مغزی، جسمی و حسی از معلولیت رنج می‌برند.

  چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۰۵
 • ردیابی تلفن همراه کرونا مثبتها / نقض قرنطینه از سوی ۷۳ درصد مبتلایان

  فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به ردیابی هوشمند موارد کرونا در طرح بسیج محله محور گفت: در شروع هفته گذشته بر اساس ردیابی تلفن همراه بیمارانی که کرونا مثبت بودند نشان داد که تنها ۲۰ درصد این افراد قرنطینه را رعایت می کنند و ۷۳ درصد نقض قرنطینه می کنند. این به منزله یک بمب ساعتی در تهران قلمداد می شود که باید مورد توجه قرار گیرد.

  سه شنبه ۱۱ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۲۹
 • کروناویروس از راه بینی، مغز را آلوده می‌کند

  محققان دانشگاه "چریته"(Charité) آلمان در مطالعه اخیرشان نشان داده‌اند که ویروس کرونا می‌تواند پس از استنشاق از طریق بینی و گیر افتادن در مخاط بینی به مغز انسان برسد.

  سه شنبه ۱۱ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۲۸
 • شعار و اهداف روز جهانی ایدز اعلام شد

  اداره کنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی «همبستگی جهانی، مسئولیت مشترک» را شعار روز جهانی ایدز اعلام کرد.

  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۴۹۹ ۱۲:۱۱
 • روز جهانی مبارزه با ایدز

  از سال ۱۹۸۸ اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر) روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود. هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود. در روز جهانی ایدز مردم لباس‌های شان را به روبان قرمز مزین می‌کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را متذکر شده و به دیگران یادآور شوند که تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است.

  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۴۹۹ ۱۲:۰۲
 • پیش نیاز حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت‌های بیمه‌ای دارو از مصرف کنندگان است

  رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: پیش نیاز حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت‌های بیمه‌ای دارو از مصرف کنندگان است، در تمام دنیا دولت‌ها مردمان خود را بیمه می‌کنند. به عبارتی منابع مالی خود را از مسیر بیمه به مردم می‌رسانند. به طوری که حتی تمام پول پزشک و بیمارستان را بیمه پرداخت می‌کند.

  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۴۴
 • ایران به برنامه جهانی دیپ پیوست

  مدیر عامل انجبن دیابت ایران از پیوستن جمهوری اسلامی ایران به برنامه جهانی دیپ (DEEP ) شرکت نوو نوردیسک به عنوان بیستمین کشور خبر داد و گفت: تجربیات ایرانیان در مورد دیابت از طریق این برنامه با جهان به اشتراک گذاشته می شود.

  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۵۲
 • ردیابی جریان مایع مغزی نخاعی و حل یک معما

  هر زمان که اندام‌ها، پوست یا سایر قسمت‌های بدن کشیده و بزرگ می‌شوند ، "ورم" (Swelling) ایجاد می‌شود که این معمولاً نتیجه التهاب یا تجمع مایعات است.

  يکشنبه ۹ آذر ۱۴۹۹ ۲۰:۵۴
 • کشف عجیب‌ترین علامت ابتلا به ویروس کرونا!

  بر این اساس، متخصصان آمریکایی اعلام کرده اند که یکی از نشانه‌های عجیب مربوط به بیماری کرونا «افتادن دندان» است. اوایل ماه میلادی جاری، یک زن ۴۳ ساله در نیویورک پس از ابتلا به کرونا شاهد افتادن دندان هایش بود.

  شنبه ۸ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۳۵
 • شروع کاهش روند بیماری کرونا در ۱۴۵ شهر قرمز

  سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن محکوم کردن شهادت دانشمند هسته‌ای کشورمان در روز گذشته گفت: میزان رعایت پروتکل‌ها به بیش از ۹۰ درصد رسیده است، خبرهای خوبی نیز امروز داریم چراکه به طور کلی روند بیماری با توجه به رعایت مردم و روند بیماری رو به کاهش است. ۱۶۰ شهر و شهرستان در وضعیت قرمز بودند که در حال حاضر با توجه به رعایت پروتکل‌ها در حدود ۱۴۵ شهر روند رو به کاهش گذاشته است، روند کاهشی بیماری شروع شده است، امیدواریم در ۱۵ شهر باقی مانده نیز در طی این هفته دوباره این روند کاهشی شروع شود.

  شنبه ۸ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۲۰
 • سازمان نظام پزشکی به مدت یک هفته تعطیل است

  مطابق اعلام سازمان امور اداری و استخدامی کشور و در راستای کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ و همراهی با این مصوبه جهت قطع زنجیره انتقال بیماری ؛ سازمان نظام پزشکی از امروز ۸ آذرماه به مدت یک هفته تعطیل است.

  شنبه ۸ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۴۱
 • استرس سرعت ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد

  تایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد اضطراب می‌تواند باعث شود که افراد مبتلا به کاهش زوال عقل نسبت به افرادی که اضطراب ندارند سریعتر دچار آلزایمر کامل شوند.

  شنبه ۸ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۵۴
 • واکسن آنفلوآنزای نوترکیب ایرانی به مرحله اخذ مجوز اخلاق رسید

  دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از قرار گرفتن واکسن آنفلوآنزای نو ترکیب ایرانی در مرحله اخذ مجوز اخلاق خبر داد و گفت: ستاد توسعه زیست فناوری همیشه یکی از اولویت‌های کاری خود را تولید و بومی‌سازی انواع واکسن‌های کاربردی در نظام سلامت قرار داده است و صنعت واکسن را رگ حیات نظام سلامت می‌داند.

  چهارشنبه ۵ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۲۸
 • تولید کلیه‌ مینیاتوری به اندازه دانه برنج

  محققان با استفاده از فناوری چاپ زیستی سه‌بعدی توانستند یک نمونه مینیاتوری از کلیه‌های انسان را در آزمایشگاه تولید کنند. این کلیه‌ها در اندازه‌های مختلف از ابعاد یک دانه برنج گرفته تا ابعاد ناخن انسان تولید می‌شوند.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۰۱
 • آغاز آزمایش های بالینی واکسن سرطان

  واکسن سرطان محققان دانشگاه ایالت اوهایو در آمریکا که با عنوان PD۱-Vaxx تولید شده است، پس از سپری کردن موفقیت‌آمیز آزمایشات حیوانی، اولین مرحله از آزمایش های بالینی انسانی را آغاز می‌کند.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۵۴
 • یونیسف بزرگ‌ترین و سریع‌ترین عملیات توزیع واکسن را مدیریت می‌کند

  صندوق کودکان سازمان یونیسف اعلام کرد به محض اینکه واکسن کرونا در دسترس قرار گیرد، این سازمان با همکاری بیش از ۳۵۰ شرکت و سازمان فعال در حمل‌ونقل هوایی، زمینی، کشتیرانی و ارایه‌کنندگان خدمات بسته‌بندی و لجستیک در سراسر جهان، عملیات توزیع واکسن را در بیش از ۹۲ کشور هدایت خواهد کرد.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۳۲
 • ۴منبع ایران برای خرید ۱۸میلیون دوز واکسن کرونا

  وزیر بهداشت آخرین اقدامات انجام شده برای خرید واکسن خارجی کرونا و همچنین اقدامات انجام برای تولید واکسن ایرانی این بیماری را تشریح کرد و گفت: ما در کمیته واکسیناسیون با کمک دانشمندان، محققین و صاحب نظرانی که در کمیته حضور دارند کار واکسن کووید۱۹ را دنبال کردیم.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۴۲
 • تشخیص زودهنگام پارکینسون با هوش مصنوعی

  محققان دریافتند با انجام یک آزمایش ساده چشم و به کمک فناوری یادگیری ماشین و هوش مصنوعی می‌توان ابتلا به بیماری پارکینسون را تشخیص داد.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۲۹
 • معکوس کردن رویه پیری با استفاده از اتاق اکسیژن

  محققان ادعا می‌کنند که رویه پیری را با استفاده از یک اتاق اکسیژن معکوس کردند. دستگاه های بزرگ معروف به اتاق های اکسیژن هیپرباریک (اکسیژن پر فشار) استفاده های زیادی در زمینه های پزشکی دارند.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۰۸
 • داروی ضدکرونای «ریجنرون» در آمریکا تائید شد

  داروی شرکت ریجنرون که چند هفته پیش برای درمان بیماری کووید –۱۹ مقام های بلندپایه آمریکا نیز به کار برده شد، از سازمان غذا و داروی این کشور مجوز اضطراری کاربرد دریافت کرد.

  دوشنبه ۳ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۵۱
 • معاون وزیر بهداشت استعفا کرد

  رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال نامه‌ای خطاب به دکتر سعید نمکی از سمت خود استعفا کرد.

  شنبه ۱ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۳۵
 • دهان شویه ویروس کرونا را نابود می کند؟

  نتایج یک مطالعه علمی جدید نشان می دهد که دهانشویه های ضدعفونی کننده می تواند ویروس کرونا را طی 30 ثانیه پس از قرار گرفتن در محیط آزمایشگاهی نابود کند. البته این تاثیرگذاری هنوز در محیط دهان انسان اثبات نشده است.

  شنبه ۱ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۲۲
 • واکسن "ام‌ام‌ار" در برابر کرونا موثر است

  درحالی‌که دنیا در انتظار تایید واکسن‌های آزمایشی کووید-۱۹ است، محققان در حال یافتن مدارک بیشتری هستند که نشان می‌دهد یکی از واکسن‌های موجود می‌تواند از شدت ویروس بکاهد.

  شنبه ۱ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۴۱
 • تشخیص کووید-۱۹ در ۴۵ دقیقه با کیت جدید محققان کشور

  محققان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با استفاده از یک روش نوین کیت‌های تشخیص کووید-۱۹ را عرضه کردند که در مدت ۴۵ دقیقه قادر به تشخیص این ویروس است و به گفته آنها برنامه توسعه‌ای برای کاهش زمان تشخیص در دستور کار آنها قرار دارد.

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۲۹
 • راهکارهایی برای کاهش استرس کرونا

  استرس و اضطرابی که بیماری کرونا نصیب مردم جهان کرده است، گاه به اندازه خود بیماری دردسر ساز بوده و آسیب های متعددی را در بر دارد. محققان کشور برای غلبه بر این مسئله، فنون روان شناختی موثری را پیشنهاد داده اند.

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۱۶
 • ۲۰ گروه در کشور در حال تلاش برای ساخت واکسن کرونا هستند

  رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: در حال حاضر ۲۰ گروه در کشور در حال تلاش برای ساخت واکسن کرونا هستند که از میان آن‌ها ۸ گروه به مرحله‌ای رسیده‌اند که می‌توانند محصول خود را بر روی حیوانات آزمایش کنند، ایران از سبد مشترک سازمان بهداشت جهانی که شامل ۱۸ شرکت بزرگ تولید کننده واکسن کرونا است، پیش خرید واکسن کرونا را انجام داده و این تضمین می‌کند هر شرکتی به واکسن دست یافت، ایران سهمی از آن واکسن خواهد داشت.

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۰۱
 • هفته ی حمایت از بیماران کلیوی و روز جهانی کلیه

  از ‌سال ٢٠٠٦، کمپین روز جهانی کلیه با شعار «آیا کلیه‌های شما سالم هستند؟» شروع به فعالیت می‌کند و هدفش ارتقای آگاهی عمومی درباره بیماری‌های کلیوی، درمان و پیشگیری از این بیماری‌هاست. هرسال یک موضوع خاص برای این روز درنظر گرفته می شود:

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۰۸:۰۳
 • جزییات روند صدور مجوز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا

  دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا ضمن تشریح جزییات روند صدور مجوز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، گفت: اگر فاز سوم انسانی در اردیبهشت ۱۴۰۰ در ایران آغاز شود، تا سه ماه درگیر این فاز خواهیم بود؛ بنابراین ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال ۱۴۰۰ است.

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۳۳
 • سیاه‌ترین روز کرونا؛ رکورد روزانه جانباختگان به ۴۸۶ نفر رسید

  سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت۴۸۶ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۱ هزار و ۹۷۹ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

  دوشنبه ۲۶ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۱۳
 • ۵۰ تا ۸۰ درصد، میانگین افزایش قیمت مکمل‌ها

  رییس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران درباره وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو گفت: سندیکای تولیدکننده دارو به صراحت اعلام کرده است که با ارز ۴۲۰۰ موافق نیستیم که دلایل آن را هم به صورت مستند برای روسای قوا ارسال کردیم و تبعات آن را مطرح کردیم و در عین حال راهکار هم برای کمک به بیماران و عدم افزیش پرداخت از جیب بیماران ارائه دادیم.

  يکشنبه ۲۵ آبان ۱۴۹۹ ۱۶:۴۵
 • ۲۴ آبان روز جهانی دیابت

  روز جهانی دیابت ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان) است و فرصت مناسبی برای افزایش آگاهی در مورد عوارض، انواع، درمان و پیشگیری از دیابت است.

  شنبه ۲۴ آبان ۱۴۹۹ ۱۷:۰۰
 • شناسایی ترکیبات جدید برای درمان کووید۱۹

  محققان ترکیبات دارویی جدیدی را شناسایی کردند که قابلیت درمان کووید ۱۹ را دارد. این ترکیبات دارویی، عملکرد یک ساختار پروتئینی درون سلول‌های انسان را که برای تولید مثل و بقای ویروس‌ها ضروری است، مختل می‌کنند.

  شنبه ۲۴ آبان ۱۴۹۹ ۱۶:۵۲
 • روشی سریع برای تشخیص افسردگی

  محققان انگلیسی اعلام کردند با بررسی جرم گوش می‌توان به راحتی از ابتلای افراد به افسردگی و یا استرس پی برد.

  پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۴۹۹ ۲۱:۲۰
 • کشف یک ژن جدید مخفی در کروناویروس!

  پژوهشگران تایوانی در بررسی‌های خود روی کروناویروس توانستند یک ژن جدید را در آن کشف کنند که می‌تواند در تکامل ویروس و همه‌گیری کووید-۱۹ نقش داشته باشد.

  پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۴۹۹ ۲۰:۵۸
 • واکسن روسی کرونا نیز ۹۰ درصد موثر است

  بر اساس اعلام وزارت بهداشت روسیه، واکسن "اسپوتنیک وی"(Sputnik V) روسیه که برای مقابله و پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ طراحی شده است نیز مانند واکسن شرکت آمریکایی "فایزر" به موفقیت بیش از ۹۰ درصدی دست یافته است.

  سه شنبه ۲۰ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۲۱
 • آیا هذیان از علائم کووید-۱۹ است؟

  یکی از جنبه‌های چالش‌برانگیز تشخیص بیماری کووید-۱۹ و آنفلوآنزا مشابه بودن علائم این دو بیماری است که شامل خستگی، تب و بدن‌درد می‌شود.

  سه شنبه ۲۰ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۲۶
 • فروش مکمل‌های تغذیه‌ای در فضای مجازی ممنوع است

  سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: فروش مکمل‌های تغذیه‌ای در فضای مجازی ممنوع است، تنها داروخانه های اینترنتی دارای مجوز، مجاز به فروش مکمل ها در پلتفرم های اینترنتی هستند و این داروخانه ها نیز برای فروش آنلاین باید از سازمان غذا و دارو یا معاونت های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی مجوزهای لازم را کسب کنند.

  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۴۹۹ ۰۹:۴۰
 • دیابتی‌ها به خصوص افرادی که قند خون طبیعی دارند از کرونا نترسند

  دیابتی‌ها به خصوص افرادی که قند خون طبیعی دارند، از کرونا نترسند و تمام پروتکل‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت را رعایت کنند و دائماً قند خون خود را در منزل کنترل کنند، اگر هموگلبین شان زیر ۷.۵ بود، اصلا نباید از کرونا بترسند و قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارند

  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۴۹۹ ۰۹:۲۰
 • عوارض هولناک سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا

  ممکن است ۳ تا ۴ سال آینده با یک سونامی سرطان ناشی از سی تی اسکن های ریه مواجه شویم سی تی اسکن بی رویه می تواند بعد از چند سال به دلیل مضرات اشعه به صورت سرطان خود را نشان دهد و افراد باید بدانند انجام سی تی اسکن‌های بی رویه فقط باعث می شود که دوز تجمعی اشعه تجمعی در بدن افزایش پیدا کند و در نهایت حداقل ۳ تا ۴ سال آینده با یک سونامی سرطان ناشی از سی تی اسکن های ریه مواجه شویم.

  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۵۱
 • راهکاری برای کاهش شدت روماتیسم مفصلی

  نتایج پژوهشی در خصوص تاثیر عصاره هسته انگور (داروی گراپکس) بر روی بیماری آرتریت روماتویید نشان داد که عصاره هسته انگور شدت بیماری را کاهش می‌دهد و می‌تواند به عنوان مکمل در کنار سایر درمان‌های متداول، استفاده شود.

  يکشنبه ۱۸ آبان ۱۴۹۹ ۰۹:۰۵
 • بیماران کرونایی یک روزه دفترچه بیمه سلامت می‌گیرند

  بیماران کرونایی فاقد دفترچه بیمه‌ می‌توانند یک روزه صاحب دفترچه سلامت شده و از خدمات آن استفاده کنند، هزینه درمان هر بیمار کرونایی بر اساس محاسبه کشوری بیش از ۴۰ میلیون ریال است، با توجه به اهمیت رعایت فاصله‌گذاری به منظور پیشگیری از شیوع بیش از پیش این بیماری در کشور آنچه مسلم است نباید به هیچ وجه وضعیت عادی محسوب شده و از رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی غفلت شود.

  شنبه ۱۷ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۰۱
 • آیا افسردگی و سکته مغزی به هم مرتبط اند؟

  مطالعات جدید محققان آمریکایی نشان می‌دهد بین افسردگی و سکته مغزی ارتباط مستقیمی وجود دارد و افراد مبتلا به افسردگی ۳۹ درصد بیشتر از افراد غیرمبتلا در معرض سکته مغزی قرار دارند.

  چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۵۱
 • ساخت داروی پارکینسون از ضایعات مواد غذایی

  محققان دانشگاه ملی سنگاپور روشی یافتند که با استفاده از ضایعات مواد غذایی داروی درمان بیماری پارکینسون و اسیدآمینه ضروری برای تولید کلاژن تولید کنند.

  چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۱۹
 • ابتلا به کرونا مغز شما را ۱۰ سال پیر می‌کند!

  نتایج یک مطالعه انگلیسی در کالج امپریال لندن نشان داد افرادی که از ویروس کرونا بهبود می‌یابند ممکن است تاثیرات قابل توجهی بر عملکرد مغز آن‌ها برجای بماند؛ به گونه‌ای که در بدترین حالت منجر به انحطاط روانی می‌شود که این معضل برابر با ۱۰ سال پیری برای مغز است. محققان این مطالعه را تحت نظر "آدام همپشایر" پزشک کالج امپریال لندن بر روی بیش از ۸۴۰۰۰ نفر انجام دادند و کسانی که بیشتر تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اند ۸.۵ واحد ضریب هوشی آن‌ها کاهش یافته است.

  جمعه ۹ آبان ۱۴۹۹ ۱۴:۰۸
 • تفاوت ژنتیکی باعث ابتلای بیشتر مردان به کرونا می‌شود

  اثر ویروس کرونا بر زن و مرد متفاوت عمل می کند، در واقع تفاوت ژنتیکی بین آقایان و خانم ها وجود دارد که باعث ابتلای بیشتر مردان به کرونا می شود و حتی افزایش مرگ و میر بر اثر کرونا در مردان نسبت به زنان دیده شده است.

  جمعه ۹ آبان ۱۴۹۹ ۱۳:۳۲
 • روز جهانی سکته مغزی

  روز پنجشنبه به مناسبت فرارسیدن ۲۹ اکتبر (٨ آبان) روز جهانی سکته مغزی :کرونا با مکانیزم های مختلف می تواند میزان لخته سازی در عروق را افزایش داده و منجر به سکته های مغزی و قلبی می شود.

  پنجشنبه ۸ آبان ۱۴۹۹ ۱۱:۴۲
 • 7 آبان (29 اکتبر)؛ روز جهانی پسوریازیس

  7 آبان (29 اکتبر) روز جهانی پسوریازیس است. هدف از تعیین این روز جلب توجه پزشکان، بیماران و عموم مردم و اطلاع رسانی گسترده در مورد بیماری پوستی پسوریازیس است.

  چهارشنبه ۷ آبان ۱۴۹۹ ۱۰:۰۴
 • تشخیص سکته با کمک تلفن همراه

  پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" در بررسی جدید خود، نوعی اپلیکیشن ابداع کرده‌اند که می‌تواند نشانه‌های سکته را در بیمار به سرعت تشخیص دهد تا بیمار زودتر تحت مراقبت‌های لازم قرار بگیرد.

  شنبه ۳ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۴۳
 • انسولین قلمی ارزان می‌شود

  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: محموله جدید انسولین قلمی از امروز(شنبه) در داروخانه ها توزیع می‌شود و با ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان این دارو، انسولین قلمی با قیمتی به مراتب ارزان‌تر از قبل در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

  شنبه ۳ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۱۹
 • سونامی دیسک گردن در راه است

  استفاده روزافزون و ناصحیح تجهیزات الکترونیکی از جمله تلفن همراه و تبلت به ویژه در بین کودکان و نوجوانان، نسبت به شیوع فتق دیسک گردن در آینده نزدیک

  شنبه ۳ آبان ۱۴۹۹ ۰۶:۴۸
 • هفته پیشگیری از مسمومیت ها فردا آغاز می شود

  پانزدهمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیت ها، با ‏شعار «پیشگیری از مسمومیت در همه گیری کرونا، با افزایش آگاهی، مانع مسمومیت دارویی شویم» اول تا هفتم آبان برگزار می شود.

  چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۵۴
 • واکسن آنفلوانزا با ارز نیمایی و آزاد هم وارد می شود

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱.۵ میلیون واکسن آنفلوانزا برای گروههای پر خطر به صورت رایگان توزیع شد، محموله بعدی برای این گروهها تا یک ماه آینده وارد می شود، برای توزیع در داروخانه ها نیز علاوه بر واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی اجازه واردات با ارز نیمایی و آزاد هم داده شده است.

  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۴۹۹ ۱۳:۵۹
 • آمار کرونا در جهان تا ۲۷ مهر (اینفوگرافیک)

  تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح یکشنبه (۲۷ مهر) به مرز ۴۰ میلیون نفر نزدیک شد و تعداد قربانیان این ویروس نیز از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفت.

  يکشنبه ۲۷ مهر ۱۴۹۹ ۱۰:۳۹
 • پیوند بافت با الهام از اختاپوس!

  پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کردند تا از قدرت مکش اختاپوس برای پیوند بافت الهام بگیرند.

  يکشنبه ۲۷ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۴۴
 • نامزد واکسن چینی کرونا بی‌خطر است

  یافته‌های یک مطالعه بالینی کوچک در فاز اولیه نشان می‌دهد، نامزد واکسن چینی کووید۱۹ برپایه ویروس غیرفعال SARS-CoV-۲، بی‌خطر است و واکنش‌های آنتی‌بادی ایجاد می‌کند.

  يکشنبه ۲۷ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۰۱
 • هفته سلامت روان

  هفته سلامت روان امسال با شعار «سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر، برای همه، همه جا» برگزار می شود

  پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۴۰
 • روز جهانی سل

  ۲۴ مارس هر سال، برای افزایش آگاهی عمومی در خصوص همه‌گیری جهانی سل و تلاش برای نابودی آن اختصاص داده شده‌است.

  چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۵۶
v Next1716157654321Prevصفحه 3 از 17 (3365)
حامیان مجله