• رییس رصدخانه حوزه بهداشت منصوب شد

  معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی اردشیر خسروی را به عنوان رییس رصدخانه حوزه بهداشت منصوب کرد.

  سه شنبه ۱۸ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۰۷
 • بازیابی بینایی با پیوند الکترود در مغز

  نتایج یک آزمایش که روی دو میمون انجام شد، نشان داد که پیوند الکترود در مغز با موفقیت موجب بازیابی بینایی ابتدایی در این حیوانات شد؛ نتایج این آزمایش می‌تواند به افراد نابینا اجازه دهد که دوباره ببینند.

  سه شنبه ۱۸ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۲۷
 • نامه نظام پزشکی به "جهانگیری" درباره واکسن کرونا

  رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در نامه ای به معاون اول رییس جمهور درخواست کرد که مسئله ثبت سفارش و خرید واکسن ضد کرونا با لحاظ شرایط کشورمان و درایت در انتخاب مبدأ خرید، در اولویت برنامه های بهداشتی کشور قرار گیرد.

  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۴۹۹ ۱۲:۲۷
 • کشف جهش‌ ژنتیکی کرونا در ایران

  معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: تعداد جهش‌های ویروس کرونا با فراوانی بیش از ۵ جهش در هر مکان ژنی ویروس از دو ماه پیش تا کنون از ۲۸ مورد به ۳۵ جهش در ۲۰۳ نمونه بیمار ایرانی رسیده است.

  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۳۹
 • کاشف واکسن کرونا به فهرست ثروتمندان جهان پیوست

  بنیان‌گذار شرکت بیو ان‌ تک (BioNTech)، اوگور شاهین پس از تایید استفاده از واکسن کووید-۱۹ که این شرکت آلمانی با شرکت فایزر (Pfizer) تولید کرده است، به فهرست ۵۰۰ ثروتمند جهان پیوست.

  شنبه ۱۵ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۴۱
 • یک روش جدید برای بررسی اختلال طیف اوتیسم

  تاکنون محققان حوزه مطالعات ژنتیک بسیاری از ژن‌های خطرناک مرتبط با ایجاد اختلال طیف اوتیسم را شناسایی کرده‌اند حال گروهی از محققان "دانشگاه هاروارد" و"موسسه بورد ام آی تی" مکانیسم‌های بالقوه بیولوژیکی مرتبط با اختلال طیف اوتیسم را شناسایی کرده‌اند.

  شنبه ۱۵ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۱۶
 • روز جهانی داوطلب

  داوطلبان سلامت، افرادی هستند که بدون هیچ گونه مزد و حقوقی فقط به خاطر عشق و انسانیت، رضای الهی و حس مسوولیت پذیری در برابر جامعه مانند پل ارتباطی بین مسوولان بهداشتی و مردم عمل می کنند.

  شنبه ۱۵ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۳۳
 • قیمت واکسن آنفلوآنزا اعلام شد

  مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به واردات واکسن آنفلوآنزا با ارز نیمایی، قیمت آن برای مصرف کننده را ۱۹۲ هزار تومان اعلام کرد.

  چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۴۹۹ ۱۲:۳۳
 • وضعیت محدودیت های کرونایی در هفته آینده

  با عنوان این مطلب که در شهرهای نارنجی فقط فعالیت گروه‌های شغلی سه و چهار ممنوع است. در این دو گروه شغلی، بیشتر کسب و کارها می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند به جز مراکزی مانند پاساژهای سرپوشیده، تالارهای مراسم، سینماها و برخی از اماکن فرهنگی و مذهبی که امکان تجمع در آنها وجود دارد.در خصوص اعمال محدودیت های کرونایی در هفته آینده،

  چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۴۶
 • سکته مغزی مهمترین عامل معلولیت در ایران است

  مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی گفت: سکته مغزی مهمترین عامل معلولیت در ایران است و پیش بینی می شود سالانه بین ۱۵۰ تا ۱۵۰ هزار نفر در کشور دچار سکته مغزی شوند.

  چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۲۴
 • 12 آذر برابر با 3 دسامبر روز جهانی معلولین

  سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذر از سال ۱۹۹۲ و از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین اعلام شده است. بیش از پانصد میلیون نفر به دلیل نقص در سیستم مغزی، جسمی و حسی از معلولیت رنج می‌برند.

  چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۰۵
 • ردیابی تلفن همراه کرونا مثبتها / نقض قرنطینه از سوی ۷۳ درصد مبتلایان

  فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به ردیابی هوشمند موارد کرونا در طرح بسیج محله محور گفت: در شروع هفته گذشته بر اساس ردیابی تلفن همراه بیمارانی که کرونا مثبت بودند نشان داد که تنها ۲۰ درصد این افراد قرنطینه را رعایت می کنند و ۷۳ درصد نقض قرنطینه می کنند. این به منزله یک بمب ساعتی در تهران قلمداد می شود که باید مورد توجه قرار گیرد.

  سه شنبه ۱۱ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۲۹
 • کروناویروس از راه بینی، مغز را آلوده می‌کند

  محققان دانشگاه "چریته"(Charité) آلمان در مطالعه اخیرشان نشان داده‌اند که ویروس کرونا می‌تواند پس از استنشاق از طریق بینی و گیر افتادن در مخاط بینی به مغز انسان برسد.

  سه شنبه ۱۱ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۲۸
 • شعار و اهداف روز جهانی ایدز اعلام شد

  اداره کنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی «همبستگی جهانی، مسئولیت مشترک» را شعار روز جهانی ایدز اعلام کرد.

  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۴۹۹ ۱۲:۱۱
 • روز جهانی مبارزه با ایدز

  از سال ۱۹۸۸ اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر) روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود. هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود. در روز جهانی ایدز مردم لباس‌های شان را به روبان قرمز مزین می‌کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را متذکر شده و به دیگران یادآور شوند که تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است.

  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۴۹۹ ۱۲:۰۲
 • پیش نیاز حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت‌های بیمه‌ای دارو از مصرف کنندگان است

  رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: پیش نیاز حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت‌های بیمه‌ای دارو از مصرف کنندگان است، در تمام دنیا دولت‌ها مردمان خود را بیمه می‌کنند. به عبارتی منابع مالی خود را از مسیر بیمه به مردم می‌رسانند. به طوری که حتی تمام پول پزشک و بیمارستان را بیمه پرداخت می‌کند.

  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۴۴
 • ایران به برنامه جهانی دیپ پیوست

  مدیر عامل انجبن دیابت ایران از پیوستن جمهوری اسلامی ایران به برنامه جهانی دیپ (DEEP ) شرکت نوو نوردیسک به عنوان بیستمین کشور خبر داد و گفت: تجربیات ایرانیان در مورد دیابت از طریق این برنامه با جهان به اشتراک گذاشته می شود.

  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۵۲
 • ردیابی جریان مایع مغزی نخاعی و حل یک معما

  هر زمان که اندام‌ها، پوست یا سایر قسمت‌های بدن کشیده و بزرگ می‌شوند ، "ورم" (Swelling) ایجاد می‌شود که این معمولاً نتیجه التهاب یا تجمع مایعات است.

  يکشنبه ۹ آذر ۱۴۹۹ ۲۰:۵۴
 • کشف عجیب‌ترین علامت ابتلا به ویروس کرونا!

  بر این اساس، متخصصان آمریکایی اعلام کرده اند که یکی از نشانه‌های عجیب مربوط به بیماری کرونا «افتادن دندان» است. اوایل ماه میلادی جاری، یک زن ۴۳ ساله در نیویورک پس از ابتلا به کرونا شاهد افتادن دندان هایش بود.

  شنبه ۸ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۳۵
 • شروع کاهش روند بیماری کرونا در ۱۴۵ شهر قرمز

  سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن محکوم کردن شهادت دانشمند هسته‌ای کشورمان در روز گذشته گفت: میزان رعایت پروتکل‌ها به بیش از ۹۰ درصد رسیده است، خبرهای خوبی نیز امروز داریم چراکه به طور کلی روند بیماری با توجه به رعایت مردم و روند بیماری رو به کاهش است. ۱۶۰ شهر و شهرستان در وضعیت قرمز بودند که در حال حاضر با توجه به رعایت پروتکل‌ها در حدود ۱۴۵ شهر روند رو به کاهش گذاشته است، روند کاهشی بیماری شروع شده است، امیدواریم در ۱۵ شهر باقی مانده نیز در طی این هفته دوباره این روند کاهشی شروع شود.

  شنبه ۸ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۲۰
 • سازمان نظام پزشکی به مدت یک هفته تعطیل است

  مطابق اعلام سازمان امور اداری و استخدامی کشور و در راستای کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ و همراهی با این مصوبه جهت قطع زنجیره انتقال بیماری ؛ سازمان نظام پزشکی از امروز ۸ آذرماه به مدت یک هفته تعطیل است.

  شنبه ۸ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۴۱
 • استرس سرعت ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد

  تایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد اضطراب می‌تواند باعث شود که افراد مبتلا به کاهش زوال عقل نسبت به افرادی که اضطراب ندارند سریعتر دچار آلزایمر کامل شوند.

  شنبه ۸ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۵۴
 • واکسن آنفلوآنزای نوترکیب ایرانی به مرحله اخذ مجوز اخلاق رسید

  دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از قرار گرفتن واکسن آنفلوآنزای نو ترکیب ایرانی در مرحله اخذ مجوز اخلاق خبر داد و گفت: ستاد توسعه زیست فناوری همیشه یکی از اولویت‌های کاری خود را تولید و بومی‌سازی انواع واکسن‌های کاربردی در نظام سلامت قرار داده است و صنعت واکسن را رگ حیات نظام سلامت می‌داند.

  چهارشنبه ۵ آذر ۱۴۹۹ ۰۹:۲۸
 • تولید کلیه‌ مینیاتوری به اندازه دانه برنج

  محققان با استفاده از فناوری چاپ زیستی سه‌بعدی توانستند یک نمونه مینیاتوری از کلیه‌های انسان را در آزمایشگاه تولید کنند. این کلیه‌ها در اندازه‌های مختلف از ابعاد یک دانه برنج گرفته تا ابعاد ناخن انسان تولید می‌شوند.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۰۱
 • آغاز آزمایش های بالینی واکسن سرطان

  واکسن سرطان محققان دانشگاه ایالت اوهایو در آمریکا که با عنوان PD۱-Vaxx تولید شده است، پس از سپری کردن موفقیت‌آمیز آزمایشات حیوانی، اولین مرحله از آزمایش های بالینی انسانی را آغاز می‌کند.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۵۴
 • یونیسف بزرگ‌ترین و سریع‌ترین عملیات توزیع واکسن را مدیریت می‌کند

  صندوق کودکان سازمان یونیسف اعلام کرد به محض اینکه واکسن کرونا در دسترس قرار گیرد، این سازمان با همکاری بیش از ۳۵۰ شرکت و سازمان فعال در حمل‌ونقل هوایی، زمینی، کشتیرانی و ارایه‌کنندگان خدمات بسته‌بندی و لجستیک در سراسر جهان، عملیات توزیع واکسن را در بیش از ۹۲ کشور هدایت خواهد کرد.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۳۲
 • ۴منبع ایران برای خرید ۱۸میلیون دوز واکسن کرونا

  وزیر بهداشت آخرین اقدامات انجام شده برای خرید واکسن خارجی کرونا و همچنین اقدامات انجام برای تولید واکسن ایرانی این بیماری را تشریح کرد و گفت: ما در کمیته واکسیناسیون با کمک دانشمندان، محققین و صاحب نظرانی که در کمیته حضور دارند کار واکسن کووید۱۹ را دنبال کردیم.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۴۲
 • تشخیص زودهنگام پارکینسون با هوش مصنوعی

  محققان دریافتند با انجام یک آزمایش ساده چشم و به کمک فناوری یادگیری ماشین و هوش مصنوعی می‌توان ابتلا به بیماری پارکینسون را تشخیص داد.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۲۹
 • معکوس کردن رویه پیری با استفاده از اتاق اکسیژن

  محققان ادعا می‌کنند که رویه پیری را با استفاده از یک اتاق اکسیژن معکوس کردند. دستگاه های بزرگ معروف به اتاق های اکسیژن هیپرباریک (اکسیژن پر فشار) استفاده های زیادی در زمینه های پزشکی دارند.

  سه شنبه ۴ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۰۸
 • داروی ضدکرونای «ریجنرون» در آمریکا تائید شد

  داروی شرکت ریجنرون که چند هفته پیش برای درمان بیماری کووید –۱۹ مقام های بلندپایه آمریکا نیز به کار برده شد، از سازمان غذا و داروی این کشور مجوز اضطراری کاربرد دریافت کرد.

  دوشنبه ۳ آذر ۱۴۹۹ ۰۸:۵۱
 • معاون وزیر بهداشت استعفا کرد

  رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال نامه‌ای خطاب به دکتر سعید نمکی از سمت خود استعفا کرد.

  شنبه ۱ آذر ۱۴۹۹ ۱۱:۳۵
 • دهان شویه ویروس کرونا را نابود می کند؟

  نتایج یک مطالعه علمی جدید نشان می دهد که دهانشویه های ضدعفونی کننده می تواند ویروس کرونا را طی 30 ثانیه پس از قرار گرفتن در محیط آزمایشگاهی نابود کند. البته این تاثیرگذاری هنوز در محیط دهان انسان اثبات نشده است.

  شنبه ۱ آذر ۱۴۹۹ ۱۰:۲۲
 • واکسن "ام‌ام‌ار" در برابر کرونا موثر است

  درحالی‌که دنیا در انتظار تایید واکسن‌های آزمایشی کووید-۱۹ است، محققان در حال یافتن مدارک بیشتری هستند که نشان می‌دهد یکی از واکسن‌های موجود می‌تواند از شدت ویروس بکاهد.

  شنبه ۱ آذر ۱۴۹۹ ۰۷:۴۱
 • تشخیص کووید-۱۹ در ۴۵ دقیقه با کیت جدید محققان کشور

  محققان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با استفاده از یک روش نوین کیت‌های تشخیص کووید-۱۹ را عرضه کردند که در مدت ۴۵ دقیقه قادر به تشخیص این ویروس است و به گفته آنها برنامه توسعه‌ای برای کاهش زمان تشخیص در دستور کار آنها قرار دارد.

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۲۹
 • راهکارهایی برای کاهش استرس کرونا

  استرس و اضطرابی که بیماری کرونا نصیب مردم جهان کرده است، گاه به اندازه خود بیماری دردسر ساز بوده و آسیب های متعددی را در بر دارد. محققان کشور برای غلبه بر این مسئله، فنون روان شناختی موثری را پیشنهاد داده اند.

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۱۶
 • ۲۰ گروه در کشور در حال تلاش برای ساخت واکسن کرونا هستند

  رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: در حال حاضر ۲۰ گروه در کشور در حال تلاش برای ساخت واکسن کرونا هستند که از میان آن‌ها ۸ گروه به مرحله‌ای رسیده‌اند که می‌توانند محصول خود را بر روی حیوانات آزمایش کنند، ایران از سبد مشترک سازمان بهداشت جهانی که شامل ۱۸ شرکت بزرگ تولید کننده واکسن کرونا است، پیش خرید واکسن کرونا را انجام داده و این تضمین می‌کند هر شرکتی به واکسن دست یافت، ایران سهمی از آن واکسن خواهد داشت.

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۰۱
 • هفته ی حمایت از بیماران کلیوی و روز جهانی کلیه

  از ‌سال ٢٠٠٦، کمپین روز جهانی کلیه با شعار «آیا کلیه‌های شما سالم هستند؟» شروع به فعالیت می‌کند و هدفش ارتقای آگاهی عمومی درباره بیماری‌های کلیوی، درمان و پیشگیری از این بیماری‌هاست. هرسال یک موضوع خاص برای این روز درنظر گرفته می شود:

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۰۸:۰۳
 • جزییات روند صدور مجوز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا

  دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا ضمن تشریح جزییات روند صدور مجوز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، گفت: اگر فاز سوم انسانی در اردیبهشت ۱۴۰۰ در ایران آغاز شود، تا سه ماه درگیر این فاز خواهیم بود؛ بنابراین ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال ۱۴۰۰ است.

  چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۳۳
 • سیاه‌ترین روز کرونا؛ رکورد روزانه جانباختگان به ۴۸۶ نفر رسید

  سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت۴۸۶ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۱ هزار و ۹۷۹ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

  دوشنبه ۲۶ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۱۳
 • ۵۰ تا ۸۰ درصد، میانگین افزایش قیمت مکمل‌ها

  رییس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران درباره وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو گفت: سندیکای تولیدکننده دارو به صراحت اعلام کرده است که با ارز ۴۲۰۰ موافق نیستیم که دلایل آن را هم به صورت مستند برای روسای قوا ارسال کردیم و تبعات آن را مطرح کردیم و در عین حال راهکار هم برای کمک به بیماران و عدم افزیش پرداخت از جیب بیماران ارائه دادیم.

  يکشنبه ۲۵ آبان ۱۴۹۹ ۱۶:۴۵
 • ۲۴ آبان روز جهانی دیابت

  روز جهانی دیابت ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان) است و فرصت مناسبی برای افزایش آگاهی در مورد عوارض، انواع، درمان و پیشگیری از دیابت است.

  شنبه ۲۴ آبان ۱۴۹۹ ۱۷:۰۰
 • شناسایی ترکیبات جدید برای درمان کووید۱۹

  محققان ترکیبات دارویی جدیدی را شناسایی کردند که قابلیت درمان کووید ۱۹ را دارد. این ترکیبات دارویی، عملکرد یک ساختار پروتئینی درون سلول‌های انسان را که برای تولید مثل و بقای ویروس‌ها ضروری است، مختل می‌کنند.

  شنبه ۲۴ آبان ۱۴۹۹ ۱۶:۵۲
 • روشی سریع برای تشخیص افسردگی

  محققان انگلیسی اعلام کردند با بررسی جرم گوش می‌توان به راحتی از ابتلای افراد به افسردگی و یا استرس پی برد.

  پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۴۹۹ ۲۱:۲۰
 • کشف یک ژن جدید مخفی در کروناویروس!

  پژوهشگران تایوانی در بررسی‌های خود روی کروناویروس توانستند یک ژن جدید را در آن کشف کنند که می‌تواند در تکامل ویروس و همه‌گیری کووید-۱۹ نقش داشته باشد.

  پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۴۹۹ ۲۰:۵۸
 • واکسن روسی کرونا نیز ۹۰ درصد موثر است

  بر اساس اعلام وزارت بهداشت روسیه، واکسن "اسپوتنیک وی"(Sputnik V) روسیه که برای مقابله و پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ طراحی شده است نیز مانند واکسن شرکت آمریکایی "فایزر" به موفقیت بیش از ۹۰ درصدی دست یافته است.

  سه شنبه ۲۰ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۲۱
 • آیا هذیان از علائم کووید-۱۹ است؟

  یکی از جنبه‌های چالش‌برانگیز تشخیص بیماری کووید-۱۹ و آنفلوآنزا مشابه بودن علائم این دو بیماری است که شامل خستگی، تب و بدن‌درد می‌شود.

  سه شنبه ۲۰ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۲۶
 • فروش مکمل‌های تغذیه‌ای در فضای مجازی ممنوع است

  سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: فروش مکمل‌های تغذیه‌ای در فضای مجازی ممنوع است، تنها داروخانه های اینترنتی دارای مجوز، مجاز به فروش مکمل ها در پلتفرم های اینترنتی هستند و این داروخانه ها نیز برای فروش آنلاین باید از سازمان غذا و دارو یا معاونت های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی مجوزهای لازم را کسب کنند.

  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۴۹۹ ۰۹:۴۰
 • دیابتی‌ها به خصوص افرادی که قند خون طبیعی دارند از کرونا نترسند

  دیابتی‌ها به خصوص افرادی که قند خون طبیعی دارند، از کرونا نترسند و تمام پروتکل‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت را رعایت کنند و دائماً قند خون خود را در منزل کنترل کنند، اگر هموگلبین شان زیر ۷.۵ بود، اصلا نباید از کرونا بترسند و قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارند

  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۴۹۹ ۰۹:۲۰
 • عوارض هولناک سی تی اسکن بی رویه برای تشخیص کرونا

  ممکن است ۳ تا ۴ سال آینده با یک سونامی سرطان ناشی از سی تی اسکن های ریه مواجه شویم سی تی اسکن بی رویه می تواند بعد از چند سال به دلیل مضرات اشعه به صورت سرطان خود را نشان دهد و افراد باید بدانند انجام سی تی اسکن‌های بی رویه فقط باعث می شود که دوز تجمعی اشعه تجمعی در بدن افزایش پیدا کند و در نهایت حداقل ۳ تا ۴ سال آینده با یک سونامی سرطان ناشی از سی تی اسکن های ریه مواجه شویم.

  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۵۱
 • راهکاری برای کاهش شدت روماتیسم مفصلی

  نتایج پژوهشی در خصوص تاثیر عصاره هسته انگور (داروی گراپکس) بر روی بیماری آرتریت روماتویید نشان داد که عصاره هسته انگور شدت بیماری را کاهش می‌دهد و می‌تواند به عنوان مکمل در کنار سایر درمان‌های متداول، استفاده شود.

  يکشنبه ۱۸ آبان ۱۴۹۹ ۰۹:۰۵
 • بیماران کرونایی یک روزه دفترچه بیمه سلامت می‌گیرند

  بیماران کرونایی فاقد دفترچه بیمه‌ می‌توانند یک روزه صاحب دفترچه سلامت شده و از خدمات آن استفاده کنند، هزینه درمان هر بیمار کرونایی بر اساس محاسبه کشوری بیش از ۴۰ میلیون ریال است، با توجه به اهمیت رعایت فاصله‌گذاری به منظور پیشگیری از شیوع بیش از پیش این بیماری در کشور آنچه مسلم است نباید به هیچ وجه وضعیت عادی محسوب شده و از رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی غفلت شود.

  شنبه ۱۷ آبان ۱۴۹۹ ۱۲:۰۱
 • آیا افسردگی و سکته مغزی به هم مرتبط اند؟

  مطالعات جدید محققان آمریکایی نشان می‌دهد بین افسردگی و سکته مغزی ارتباط مستقیمی وجود دارد و افراد مبتلا به افسردگی ۳۹ درصد بیشتر از افراد غیرمبتلا در معرض سکته مغزی قرار دارند.

  چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۵۱
 • ساخت داروی پارکینسون از ضایعات مواد غذایی

  محققان دانشگاه ملی سنگاپور روشی یافتند که با استفاده از ضایعات مواد غذایی داروی درمان بیماری پارکینسون و اسیدآمینه ضروری برای تولید کلاژن تولید کنند.

  چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۱۹
 • ابتلا به کرونا مغز شما را ۱۰ سال پیر می‌کند!

  نتایج یک مطالعه انگلیسی در کالج امپریال لندن نشان داد افرادی که از ویروس کرونا بهبود می‌یابند ممکن است تاثیرات قابل توجهی بر عملکرد مغز آن‌ها برجای بماند؛ به گونه‌ای که در بدترین حالت منجر به انحطاط روانی می‌شود که این معضل برابر با ۱۰ سال پیری برای مغز است. محققان این مطالعه را تحت نظر "آدام همپشایر" پزشک کالج امپریال لندن بر روی بیش از ۸۴۰۰۰ نفر انجام دادند و کسانی که بیشتر تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اند ۸.۵ واحد ضریب هوشی آن‌ها کاهش یافته است.

  جمعه ۹ آبان ۱۴۹۹ ۱۴:۰۸
 • تفاوت ژنتیکی باعث ابتلای بیشتر مردان به کرونا می‌شود

  اثر ویروس کرونا بر زن و مرد متفاوت عمل می کند، در واقع تفاوت ژنتیکی بین آقایان و خانم ها وجود دارد که باعث ابتلای بیشتر مردان به کرونا می شود و حتی افزایش مرگ و میر بر اثر کرونا در مردان نسبت به زنان دیده شده است.

  جمعه ۹ آبان ۱۴۹۹ ۱۳:۳۲
 • روز جهانی سکته مغزی

  روز پنجشنبه به مناسبت فرارسیدن ۲۹ اکتبر (٨ آبان) روز جهانی سکته مغزی :کرونا با مکانیزم های مختلف می تواند میزان لخته سازی در عروق را افزایش داده و منجر به سکته های مغزی و قلبی می شود.

  پنجشنبه ۸ آبان ۱۴۹۹ ۱۱:۴۲
 • 7 آبان (29 اکتبر)؛ روز جهانی پسوریازیس

  7 آبان (29 اکتبر) روز جهانی پسوریازیس است. هدف از تعیین این روز جلب توجه پزشکان، بیماران و عموم مردم و اطلاع رسانی گسترده در مورد بیماری پوستی پسوریازیس است.

  چهارشنبه ۷ آبان ۱۴۹۹ ۱۰:۰۴
 • تشخیص سکته با کمک تلفن همراه

  پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" در بررسی جدید خود، نوعی اپلیکیشن ابداع کرده‌اند که می‌تواند نشانه‌های سکته را در بیمار به سرعت تشخیص دهد تا بیمار زودتر تحت مراقبت‌های لازم قرار بگیرد.

  شنبه ۳ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۴۳
 • انسولین قلمی ارزان می‌شود

  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: محموله جدید انسولین قلمی از امروز(شنبه) در داروخانه ها توزیع می‌شود و با ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان این دارو، انسولین قلمی با قیمتی به مراتب ارزان‌تر از قبل در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

  شنبه ۳ آبان ۱۴۹۹ ۰۷:۱۹
 • سونامی دیسک گردن در راه است

  استفاده روزافزون و ناصحیح تجهیزات الکترونیکی از جمله تلفن همراه و تبلت به ویژه در بین کودکان و نوجوانان، نسبت به شیوع فتق دیسک گردن در آینده نزدیک

  شنبه ۳ آبان ۱۴۹۹ ۰۶:۴۸
 • هفته پیشگیری از مسمومیت ها فردا آغاز می شود

  پانزدهمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیت ها، با ‏شعار «پیشگیری از مسمومیت در همه گیری کرونا، با افزایش آگاهی، مانع مسمومیت دارویی شویم» اول تا هفتم آبان برگزار می شود.

  چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۵۴
 • واکسن آنفلوانزا با ارز نیمایی و آزاد هم وارد می شود

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱.۵ میلیون واکسن آنفلوانزا برای گروههای پر خطر به صورت رایگان توزیع شد، محموله بعدی برای این گروهها تا یک ماه آینده وارد می شود، برای توزیع در داروخانه ها نیز علاوه بر واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی اجازه واردات با ارز نیمایی و آزاد هم داده شده است.

  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۴۹۹ ۱۳:۵۹
 • آمار کرونا در جهان تا ۲۷ مهر (اینفوگرافیک)

  تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح یکشنبه (۲۷ مهر) به مرز ۴۰ میلیون نفر نزدیک شد و تعداد قربانیان این ویروس نیز از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفت.

  يکشنبه ۲۷ مهر ۱۴۹۹ ۱۰:۳۹
 • پیوند بافت با الهام از اختاپوس!

  پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کردند تا از قدرت مکش اختاپوس برای پیوند بافت الهام بگیرند.

  يکشنبه ۲۷ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۴۴
 • نامزد واکسن چینی کرونا بی‌خطر است

  یافته‌های یک مطالعه بالینی کوچک در فاز اولیه نشان می‌دهد، نامزد واکسن چینی کووید۱۹ برپایه ویروس غیرفعال SARS-CoV-۲، بی‌خطر است و واکنش‌های آنتی‌بادی ایجاد می‌کند.

  يکشنبه ۲۷ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۰۱
 • هفته سلامت روان

  هفته سلامت روان امسال با شعار «سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر، برای همه، همه جا» برگزار می شود

  پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۴۰
 • روز جهانی سل

  ۲۴ مارس هر سال، برای افزایش آگاهی عمومی در خصوص همه‌گیری جهانی سل و تلاش برای نابودی آن اختصاص داده شده‌است.

  چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۵۶
 • تولید واکسن کرونا در ۳ شرکت خصوصی/حمایت ۱۰۰ میلیاردی از ۹۰ محصول حوزه سلامت

  رئیس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری از تولید واکسن کرونا در ۳ شرکت خصوصی خبر داد و گفت: علاوه بر آن تاکنون از ۵ ماده موثره دارویی که ارزبری بالای ۳۰ میلیون دلار داشته، رونمایی کردیم و امیدواریم تا پایان سال جاری نیز ۱۵ قلم ماده اولیه دارویی دیگر را برای رونمایی داشته باشیم.

  سه شنبه ۲۲ مهر ۱۴۹۹ ۰۹:۰۰
 • ساخت سنسور تشخیص کووید ۱۹ در چند ثانیه

  گروه تحقیقاتی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک، با همکاری محققان دانشگاه مالزی موفق به ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه شدند.

  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۴۵
 • رکوردزنی کرونا تا کی ادامه می‌یابد؟

  ویروس کرونا آن‌قدر جسور شده که در سایه بی‌توجهی‌ها به راحتی مشغول رکوردزنی پی در پی است و به نظر می‌رسد در کورس پاییزه نیز شکست را به انسان‌ها تحمیل کند.

  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۴۵
 • ویروس کرونا ۲۸ روز روی سطوح زنده می‌ماند

  محققان استرالیایی در نتیجه تحقیقات خود متوجه شدند که SARS-CoV-۲، ویروس عامل کووید-۱۹ می‌تواند تا ۲۸ روز روی سطوح مشترک مانند اسکناس، شیشه صفحه نمایش‌های تلفن همراه و سطوح فلزی باقی بماند.

  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۰۹
 • روز جهانی بینایی

  تبریک روز جهانی بینایی در ارتباط با اهمیت بینایی و درست دیدن: سازمان بهداشت جهانی از سال ۱۹۷۵ برنامه‌های متعددی برای جلوگیری از نابینایی انجام و طرح ریزی کرده که یکی از مهم‌ترین آنها طرح پیشگیری از نابینایی به نام طرح ۲۰۲۰ بود که در سال تحقق آن هستیم.

  يکشنبه ۲۰ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۱۴
 • ۸۰ درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است

  عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران ضمن تاکید بر جایگاه اپتومتریست‌ها در برنامه‌های پیشگیری از نابینایی و کم بینایی گفت: ۸۰ درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است.

  يکشنبه ۲۰ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۵۸
 • علت ابتلا به نوع شدید کرونا کشف شد

  یک سلول از نوع CD۴ + T به بدن نسبت به عفونت هشدار می‌دهد و از سلول‌های ایمنی برای مبارزه با عفونت دعوت می‌کند. بر این اساس، سلول‌های TFH باعث تولید آنتی بادی می‌شوند و سلول‌های T نظارتی، فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند.

  شنبه ۱۹ مهر ۱۴۹۹ ۲۲:۱۰
 • خاموش کردن ژن های سلول های مغز استخوان با نانوذرات

  محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با استفاده از نانوذرات توانستند ژن های موجود در سلول های مغز استخوان را خاموش کنند که این پیشرفت در تحقیقات نانوذرات می تواند به درمان چندین بیماری کشنده منجر شود.

  شنبه ۱۹ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۱۷
 • پدر پیوند کبد ایران درگیر با کرونا

  پروفسور سید علی ملک حسینی پدر پیوند کبد ایران به بیماری کرونا مبتلا شده است و این استاد برجسته علوم پزشکی اکنون دوران نقاهت را سپری می‌کند.

  پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۴۹۹ ۱۴:۴۶
 • ۱۶ میلیون واکسن آنفلوآنزا امسال توزیع می‌شود

  مدیر کل نظارت بر دارو و فرآورده های تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: امسال حدود ۱۶ میلیون واکسن آنفلوانزا وارد و توزیع می‌شود اما اکنون فقط ۱.۵ میلیون دوز واکسن وارد شده و بعد از توزیع ۲.۵ میلیون واکسن در مراکز بهداشتی، توزیع داروخانه‌ای آن شروع خواهد ‌شد.

  چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۵۷
 • هشدار؛ انتشار ویروس کرونا در آستانه خروج از کنترل است

  رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، اعمال بیشتر محدودیت‌ها برای کنترل بیماری کرونا را ضروری دانست و به مردم هشدار داد: شیوع ویروس کووید ۱۹ در کشور در وضعیت بحرانی بوده و انتشار این ویروس در حال خارج شدن از حد کنترل است.

  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۳۰
 • محموله‌های جدید واکسن آنفلوآنزا در شرف وارد شدن به کشور هستند

  بانک مرکزی باید تا ۱۸ مهر ماه پیش پرداخت مربوط به تامین واکسن کرونا به کُووَکس پرداخت کند سخنگوی سازمان غذا و دارو ضمن اعلام آخرین وضعیت تامین و توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها گفت: در حوزه تبادلات ارزی و بانکی برای واردات واکسن آنفلوآنزا مشکلاتی وجود داشت که اکنون حل شده و محموله‌ها به تدریج وارد کشور خواهند شد، بنا شده که ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا را برای امسال تامین کنیم. وقتی واکسن وارد کشور شود، بلافاصله برچسب‌گذاری شده و توزیع می‌شود. در حال حاضر محموله‌های جدید واکسن آنفلوآنزا در شرف وارد شدن به کشور هستند.

  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۱۳
 • کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، جریمه می‌شوند

  فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران از اعمال جریمه افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، خبر داد و گفت: اگر وضعیت تهران با همین شرایط ادامه یابد باید منتظر افزایش سه تا پنج برابری آمار مبتلایان کووید۱۹ و ۱.۵ تا ۳ درصدی میزان مرگ و میر باشیم.

  يکشنبه ۱۳ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۰۱
 • آخرین وضعیت اعمال محدودیت‌های کرونایی در استان‌ها

  با آغاز موج سوم شیوع کرونا همزمان با فصل پاییز و روند صعودی ابتلای به بیماری کووید ۱۹ که تمام استان های کشور را تحت تاثیر قرار داده‌است، ستادهای استانی کرونا اقدام به اعمال محدودیت‌هایی کرده‌اند.

  يکشنبه ۱۳ مهر ۱۴۹۹ ۰۷:۲۷
 • با دردناک‌ترین علایم عصبی ابتلا به کرونا آشنا شوید

  ویروس کرونا در جهان مرگبارترین همه گیری را در یک قرن اخیر رقم زده است. کشور‌های جهان روز به روز شاهد شدت یافتن این همه گیری هستند به طوری که تنها در طول سه ماه گذشته تلفات مربوط به کووید ۱۹ دو برابر شده است. از ماه سپتامبر تاکنون به طور متوسط روزانه ۵ هزار و ۴۰۰ تن در جهان به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند. از آنجا که هنوز راهکاری قطعی برای مقابله با کووید ۱۹ کشف نشده است، سازمان جهانی بهداشت از مردم خواسته است مقررات بهداشتی و محدودیت‌های وضع شده از سوی دولت‌ها را رعایت کنند. استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتبط دست‌ها با آب و صابون از مهم‌ترین نکاتی است که مقامات بهداشتی بر آن تاکید دارند.

  شنبه ۱۲ مهر ۱۴۹۹ ۰۹:۵۹
 • خطر عوارض قلبی دائمی در مبتلایان شدید کرونا

  معاون مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برخی عوارض قلبی در موارد شدید کرونا مشاهده شده که ممکن است دائمی شود، اما در حال حاضر صحبت در این زمینه زود و بسیاری از موارد در این زمینه در حال تغییر است.

  سه شنبه ۸ مهر ۱۴۹۹ ۰۹:۱۲
 • 7 مهر (29 سپتامبر)؛ روز جهانی قلب

  علائم بیماری‌های قلبی در بسیاری از موارد دیر ظاهر می‌شوند و نداشتن علامت، دلیل بر سلامت قلب نیست. اولین گام برای داشتن یك قلب سالم، شناخت عوامل خطری است كه قلب را تهدید می‌كنند.

  سه شنبه ۸ مهر ۱۴۹۹ ۰۸:۵۹
 • 30 شهریور ماه روز جهانی آلزایمر

  5درصد از جمعیت 65 ساله و بالاتر به بیماری آلزایمر متوسط تا شدید مبتلا هستند و این در حالیست که 15-10 درصد سالمندان در همین گروه سنی از بیماری آلزایمر خفیف رنج می برند.

  يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۹۹ ۰۹:۵۸
 • آغاز پیک جدیدِ خفیفِ کرونا در کشور

  ۶ استان در روند ثبات در روند کشوری بیماری کووید-۱۹ در هفته منتهی به ۱۴ شهریور ماه، تعداد کل موارد مرگ و ابتلا نسبت به هفته پیش کاهش یافته بود اما به نظر می‌رسد در اواخر این هفته یک پیک جدید خفیف در حال شکل‌گیری باشد. روند مختصر صعودی یا شروع پیک خفیف و جزئی در ۱۹ استان دیده می‌شود.

  دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۹۹ ۰۸:۴۰
 • چاپ مقاله مروری کامل به بیماری لایم و نحوه اپروچ به این بیماری در ایران، در ژورنال BIOMEDICAL

  بیماری لایم علیرغم شیوع نسبی در کشورهای امریکا و اروپا، خوشبختانه در ایران دارای شیوع کمی است. ولی از آنجا که یکی از بیماری های قابل افتراق با بیماری ام اس (MS) محسوب می شود، بسیار مورد توجه است و در خیلی از موارد در آزمایش های در خواستی همکاران نورولوژیست، به چشم می خورد! از این رو تیم پژوهشی ما، که از دوستان و اساتید رشته های مختلف دانشگاهی، وزارت بهداشت و انستیتو پاستور تشکیل شده است، دست به تهیه و گزارش این مقاله زده است. این مقاله، مروری جامع به بیماری لایم و تظاهرات بالینی و بالاخص نورولوژی آن دارد. نکته قابل توجه در خصوص چاپ این مقاله در ژورنال تخصصی بیومدیکال این است که از زمان ارسال مقاله تا انتشار آن، کمتر از سه هفته طول کشیده است! مطالعه این مقاله را به تمام همکاران پیشنهاد می نماییم. ضمنا روز پزشک نیز مبارک باد🌹🌹🌹 با ارادت قلبی دکتر سعید شاه بیگی

  چهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۴۹۹ ۰۸:۰۵
 • واکسن آنفلوانزا در بیماران مبتلا به ام اس

  دوست عزیزم سلام، در خصوص واکسن آنفلوانزا در ام اس باید خاطر نشان سازم که: - تزریق واکسن آنفلوانزا در بیماران ام اس ، مثل همه افراد دیگر جامعه ( البته افراد بالای 6 ماه) توصیه می شود. - تزریق واکسن آنفلوانزا در بیماران ام اس توصیه می شود، در حالی که استفاده از نوع استنشاقی واکسن معمولا توصیه نمی شود. - واکسن آنفلوانزا تزریقی! چون از ویروس مرده درست شده است، هیچ عارضه ی بیماری زایی ندارد، پس نگران نباشید. - این واکسن، در بیمارانی که اینترفرون یا گلاتیرامر استات و یا تری فلوناماید استفاده می کنند، کاملا در برابر ویروس آنفلوانزا کمک کننده است، ولی در بیمارانی که فینگولیمود و یا دی متیل فومارات یا تایسابری استفاده می کنند، ممکن است پوشش کامل را نداشته باشد. - در بیماران مبتلا به ام اس که در فاز حمله هستند و یا از کورتون استفاده می کنند، مصرف واکسن آنفلوانزا را باید به تعویق انداخت. _ در بیمارانی که از داروی ریتوکسیماب و یا اکرلیزوماب استفاده می کنند، تزریق واکسن آنفلوانزا لازم و کمک کننده است. _ بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا از میانه شهریور ماه تا حدود اواخر مهر ماه است. شاد و سلامت باشید.... دکتر سعید شاه بیگی

  سه شنبه ۱۱ شهريور ۱۴۹۹ ۱۳:۰۸
 • آنتی‌بادی کرونا تولید شد

  محققان روس با کشت سلول‌های موش در آزمایشگاه موفق به تولید مقدار زیادی آنتی‌بادی ویروس کرونا شده‌اند که به درمان کووید۱۹ کمک می‌کند.

  سه شنبه ۱۱ شهريور ۱۴۹۹ ۰۸:۴۱
 • تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۴۶۲ نفر رسید

  سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۷۳ هزار و ۵۷۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۰۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۴۶۲ نفر رسیده است.

  يکشنبه ۹ شهريور ۱۴۹۹ ۱۳:۴۷
 • روند صعودی کرونا در ۷ استان

  کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در هفت استان، اصفهان، آذربایجان شرقی، سمنان، البرز، قزوین، تهران و کهگیلویه و بویراحمد همچنان روند صعودی آمار کرونا مشاهده می‌شود.

  يکشنبه ۲ شهريور ۱۴۹۹ ۱۰:۰۷
 • رابطه عجیب خواب و کاهش اضطراب و عملکرد مغز

  اضطراب خوره‌ای است که نه تنها در دوران جوانی، افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه اثرات آن در میانسالی نیز باقی می‌ماند. یعنی اضطراب هم اثرات کوتاه مدت به همراه دارد و هم طولانی مدت. البته هنوز اثرات کامل آن ناشناخته مانده، اما روانشناسان دریافته اند که اگر می‌خواهید اضطراب شما در میانسالی موجب زوال عقل و کم شدن عملکرد مغزی‌ نشود، یک راه‌حل بیشتر ندارید و آن خواب خوب است.

  يکشنبه ۲ شهريور ۱۴۹۹ ۰۸:۰۰
 • تاثیر شکلات تلخ بر استرس اکسیداتیو

  نتایج یک مطالعه مروری نشان می‌دهد مصرف شکلات تلخ می‌تواند باعث تقویت سیستم آنتی اکسیدانی بدن شود و در جلوگیری از بسیاری بیماری‌ها مانند سرطان و بیماری قلبی-عروقی مؤثر باشد.

  يکشنبه ۲ شهريور ۱۴۹۹ ۰۷:۲۱
 • کبد چرب را با این سبزی تابستانه و تمرینات هوازی درمان کنید

  در پژوهشی که توسط محققان کشورمان انجام شده است، روشی جدید برای کنترل کبد چرب ارائه‌شده که در آن از تمرین‌های ورزشی خاص و عصاره یک گیاه دارویی مهم که به‌عنوان یک سبزی پرطرفدار هم شناخته می‌شود، استفاده شده است.

  يکشنبه ۲ شهريور ۱۴۹۹ ۰۶:۵۷
 • عاملان پنهان شیوع "کرونا" شناسایی شدند

  محققان آمریکایی می گویند که مبتلایان زیر ۶۰ سال کووید-19 سه برابر بیشتر از افراد مسن‌تر بیشتر ناقل هستند و با احتمال بیشتری بیماری را به افراد دیگر منتقل می‌کنند.

  شنبه ۱ شهريور ۱۴۹۹ ۱۴:۳۸
 • آمار شهدای مدافع سلامت تاکنون ۱۶۴ نفر است

  فداکاری و ایثار پزشکان در حضور در صحنه، ریسک ابتلای آنان را افزایش داده است رئیس کل سازمان نظام پزشکی در برنامه طبیب شبکه سه سیما ضمن گرامیداشت روز پزشک، گفت: آمار شهادت مدافعان سلامت تاکنون ۱۶۴ نفر بوده و بیش از ۶ هزار نفر از آنان نیز به کووید ۱۹ مبتلا شده اند، حتی دستیاران سال آخر که باید مشغول آماده سازی خود برای شرکت در امتحان بورد باشند بسیار فداکاری کرده و در صحنه حضور دارند و این ایستادگی، فداکاری و ایثار در صحنه رفتن میزان ابتلا و مرگ و میر را در کادر درمان افزایش داده است.

  شنبه ۱ شهريور ۱۴۹۹ ۱۰:۲۶
 • روز پزشک

  اول شهریور ماه، هم‌زمان با زادروز بوعلی سینا، به پاس تألیفات و خدمات وی به علوم پزشکی و تجلیل از پزشکان، روز پزشک نام‌گذاری شده‌است.

  شنبه ۱ شهريور ۱۴۹۹ ۰۶:۴۹
 • تشخیص بهتر سرطان کلیه با کمک هوش مصنوعی

  محققان "دانشگاه کالیفرنیای جنوبی" در مطالعه اخیرشان در حال استفاده از فناوری هوش مصنوعی هستند تا توسط آن بتوانند با اطمینان بیشتری بیماران مبتلا به سرطان کلیه و کووید-۱۹ را تشخیص دهند.

  چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۹۹ ۰۸:۲۲
 • ترتیب بروز علایم کرونا کشف شد

  دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکا دریافتند که علائم کرونا با نظم مشخصی ظاهر می‌شوند. اکتشافی که می‌تواند به تشخیص زودتر و معالجه بیماران بی‌شماری کمک کند.

  دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۹۹ ۰۹:۲۴
 • توزیع واکسن مننژیت از ابتدای شهریور ماه آغاز می‌شود

  مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: ما در سازمان غذا و دارو هر سال با توجه به درخواست معاونت بهداشت وزارت بهداشت واردات واکسن مننژیت را انجام می‌دهیم، در حال حاضر درخواست‌های لازم را برای واردات واکسن مننژیت داده ایم و مجوز واردات این واکسن صادر شده است و از ابتدای شهریور ماه این واکسن در سراسر کشور توزیع می‌شود.

  دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۹۹ ۰۸:۳۹
 • نسخه سوم پروتکل بهداشتی کنکور ابلاغ شد

  معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسخه سوم دستورالعمل بهداشتی برگزاری آزمون‌های سراسری را (ویژه کنکور سراسری) به همه مراکز برگزاری این آزمون ابلاغ کرد.

  دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۹۹ ۰۶:۵۲
v Next1716157654321Prevصفحه 3 از 17 (3304)
حامیان مجله