سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۱۱

تازه های بیماری های داخلی

داروی سرطان سینه می تواند برای درمان لوسمی نیز مورد استفاده قرار گیرد

دارویی که به تازگی در درمان سرطان سینه تاییدیه دریافت کرده است می تواند برای درمان یک نوع از لوسمی تهدید کننده حیات مورد استفاده قرار گیرد.
October ۹, ۲۰۱۸

Newcastle University

هر ساله حدود ۲۵۰۰ مرگ ناشی ازAML و ۳۱۰۰ کیس جدید آن در انگلیس گزارش می گردد.

دارویی که به تازگی در درمان سرطان سینه تاییدیه دریافت کرده است برای درمان یک نوع از لوسمی تهدید کننده حیات می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

محققان دانشگاه نیوکاستل نشان داده اند که داروی palbociclib که برای درمان نوع پیشرفته سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند به طوراثربخشی برای درمان لوسمی میلوئیدی حاد(AML) عمل نماید.

برخلاف داروهای شیمی درمانی که برای درمان AML استفاده می شوند، palbociclib اثرات جانبی کمتری دارد.

مطالعات انجام شده در شرایط آزمایشگاهی و روی موش انجام گردید و در مجله Cancer Cell منتشر شد و یک گام کلیدی در درمان بیماری های جدی در اطفال و بزرگسالان می باشد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که palbociclib که در درمان نوع پیشرفته سرطان سینه استفاده می گردد می تواند یک درمان اثربخش و با عوارض توکسیک کمتر برای بیماران مبتلا به AML نیز باشد.

این دارو که به صورت قرص در دسترس می باشد با جلوگیری از فعالیت مولکول های کلیدی برای چرخه سلولی، مانع از رشد تومور می گردد. Palbociclib باعث محدود شدن CDK۴ و CDK۶ می گردد. این دو فاکتور برای ورود سلول به فاز رپلیکاسیون DNA ضروری بوده و منجر به سرطان می  گردد.

محققان دانشگاه نیوکاستل و بیرمنگهام سلول های AML را از نظر ژنومی بررسی کردند و نشان دادند که دو مولکول کلیدی درگیر در پیشروی لوکمی، CDK۶ و CCND۲ می باشند.

نتایج مطالعات نشان می دهد که این بیماری می تواند به طور موثری توسط palbociclib از طریق هدف گیری سلول های بدخیم CDK۶ مورد استفاده قرار گیرند.

اطلاعات بیشتر:

DOI: ۱۰. ۱۰۱۶/ j.ccell. ۲۰۱۸.۰۸.۰۱۵

تهیه کننده خبر و مترجم: دکتر سهیلا کیان پورراد

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به  نشریه تازه های تندرستی می باشد.