دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ ۱۷:۲۵

تازه های پزشکی

درمان سرطان با فناوری‌های خورشیدی

محققان دانشگاه ایالتی میشیگان، راهکار جدیدی را برای تشخیص و درمان سرطان با استفاده از فناوریهای خورشیدی مورد استفاده برای تامین الکتریسیته ابداع کردند.


  گروه تازه های تندرستی_ بخش اخبار پزشکی                                         

   مدیریت بخش: دکتر سهیلا کیان پورراد


به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در این شیوه جدید، نانوذرات یک نمک ارگانیک با استفاده از یک روش الکترونیک نوری به رنگدانههای غیرسمی حساس به نور تبدیل میشوند که میتوان با کنترل آنها، اطلاعات زیادی را در رابطه با سرطان گردآوری کرده و تصاویر بهینهای را از بافت سرطانی به دست آورد.
به گفته محققان،کارکرد این شیوه جدید روی نمونههای کشت شده سلولهای سرطان سینه، ریه و پوست و همچنین روی موشها مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج امیدبخشی به دست آمده است.
رنگدانههای فلوروسنت که در حال حاضر برای مقاصد تشخیصی و درمانی مورد استفاده قرار میگیرند دارای ایرادات متعدد از جمله درخشش کم، سمی بودن برای سلولهای سالم، قدرت نفوذ اندک و سایر عوارض جانبی ناخواسته هستند. اما این شیوه جدید، ایرادات موجود در رنگدانههای فلوروسنت را رفع کرده و امکان استفاده از رنگدانههای غیرسمی و حساس به نور را در زمینههای مختلف از تشخیص و درمان سرطان گرفته تا ساخت فتوکاتالیزورها در اختیار میگذارد.  
به گفته محققان کلید توسعه این فناوری، کنترل ویژگیهای الکترونیکی مولکولها به طور مستقل از خصوصیات نوری آنها و سپس ایجاد یک جهش فکری برای استفاده از این دانش، به یک شیوه جدید و در یک حوزه به ظاهر نامربوط است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

 

منبع: ایرنا

 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به  نشریه تازه های تندرستی می باشد.