يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ۰۷:۰۶

تازه های بیماری های داخلی

ابداع روشی جدید برای حفاظت از قلب پس از حمله قلبی

مطالعات محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن بر روی موشهای آزمایشگاهی نشان داد که افزایش فعالیت در برخی سلولهای ایمنی خاص در پی حمله قلبی، میتواند از بدن در بروز نارسایی قلبی محافظت کند.


  گروه تازه های تندرستی_ بخش اخبار پزشکی                                         

   مدیریت بخش: دکتر سهیلا کیان پورراد


به گزارش خبرگزاری شینهوا، پژوهشگران در این مطالعه راهی برای افزایش فعالیت سلولهای ماکروفاژ و بالابردن قابلیت آنان در هضم و دورانداختن بافتهای قلبی بر جای مانده پس از یک حمله قلبی پیدا کردند. رمز این کار در تحریک کیسههای تخصصی موسوم به لیزوزومهاست که در درون سلولهای ایمنی قرار دارند. هضم و دورانداختن زبالهها در داخل لیزوزومها اتفاق میافتد.

محققان در جریان این تحقیق، مولکولی به نام TFEB را فعال کردند که ماکروفاژهای قلب را تحریک کرد تا لیزوزومهای بیشتری بسازند. TFEB همچنین به لیزوزومها کمک کرد تا مولکولهای چربی را به طور موثرتری هضم کند.

آبیناو دیوان کاردیولوژیست و مولف ارشد این پژوهش میگوید: «ماکروفاژها سلولهای خورنده هستند و لیزوزومها به مثابه معده آنها عمل میکنند. وقتی تعداد لیزوزومها را افزایش دادیم، قابلیت آنها را برای هضم سلولهای قلبی آسیب دیده ارتقا دادیم. این کار به جای تحریک نارسایی قلبی، التهاب را کاهش داده و به کاهش پیشرفت نارسایی قلبی در موشها کمک کرد

جزئیات این تحقیق در مجله JCI Insight منتشر شده است.

منبع: ایرنا

 

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به  نشریه تازه های تندرستی می باشد.