پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۲۲:۳۲

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

استراتژی تازه درمانی در آتروفی عضلانی نخاعی(SMA)

تا به امروز گزینه درمانی خاصی برای بیماری SMA وجود نداشت. اخیرا دارویی تحت عنوان nusinersen با نام تجاری spinraza امیدی در جهت درمان این بیماری ایجاد کرده است. محققان در صدد تولید دارویی با اثربخشی بیشتر می باشند. یکی از داروهای با این پتانسیل RG-۷۹۱۶ می باشد.


May ۸, ۲۰۱۸

The Scripps Research Institute


آتروفی عضلانی نخاعی(SMA) یک بیماری ژنتیکی است که منجر به ضعف عضلانی و مشکل در تنفس می گردد. اکثر آنها تا قبل از سن ۲ سالگی می میرند. جهت کمک به این بیماران نیازمند درمان هایی هستیم که بتواند موتاسیون های ژنتیکی را مورد هدف قرار دهد و از پیشروی بیماری جلوگیری نماید.

اکنون محققان مرکز تحقیقاتی بیومدیکال کالیفرنیا پتانسیل یک داروی جدید در مورد هدف قرار دادن SMA را بررسی کردند.

نتایج این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Science منتشر گردید و راهنمایی جهت تولید داروهایی برای درمان بیماری های ژنتیکی را مطرح نمود.

طبق اظهارات دکتر کریستن جانسون(Kristen Johnson) با پی بردن به مکانیسم داروهای مورد استفاده در بیماری های ژنتیکی می توان اظلاعاتی در مورد خود این بیماری ها نیزبدست آورد.

تا به امروز گزینه درمانی خاصی برای بیماری SMA وجود نداشت. اخیرا دارویی تحت عنوان nusinersen با نام تجاری spinraza امیدی در جهت درمان این بیماری ایجاد کرده است. محققان در صدد تولید دارویی با اثربخشی بیشتر می باشند. یکی از داروهای با این پتانسیل RG-۷۹۱۶ می باشد. این دارو یک مولکول کوچک است که اخیرا در یک مطالعه بالینی فاز ۲ توسط کمپانی Roche وارد شده است. در این مطالعه، دکتر جانسون و همکارانش مولکول هایی مشابه با RG-۷۹۱۶ را با هدف پی بردن به عملکرد این دارو مورد ارزیابی قرار دادند. آگاهی از مکانیسم عملکرد دارو جهت انتخاب کاندیدای مناسب درمانی بسیار مهم می باشد.

تحقیقات نشان می دهد که RG-۷۹۱۶ جهت اثربخشی بیشتر، لازم است پروسه ای تحت عنوان RNA-Mis-Splicing را مورد هدف قرار دهد. این پروسه علاوه بر ایجاد SMA مسئول ایجاد گروهی از بیماری های ژنتیکی از هوچینسون گیلفورد در سنین پایین تا منکز که باعث بروز عوارض نورولوژیک و مرگ قبل از ۳ سالگی می شود، خواهد شد.

در این گروه از بیماری ها اختلال در بیان ژنوم جهت تولید پروتئین های ویژه ای ایجاد می گردد. در طول این پروسه لازم است که pre-RNA به قطعه صحیحی متصل گردد. در بیماری SMA مولکولی تحت عنوان متوقف کننده پیرایش(splicing silencers) به طور اشتباه منجر به تخریب، بلوک حذف و توقف تولید پروتئین می گردد.

تحقیقات دکتر پیتر شولتز(Peter Schultz) نشان داد که آنالوگ RG-۷۹۱۶ در واقع توالی SMN۲ pre-RNA را مورد هدف قرار می دهد. این توالی باعث بروز SMA می گردد. با قرار گیری مولکول دارویی در مکان مورد نظر، توالی pre-RNA انعطاف پذیری بیشتری یافته و در نتیجه به طور صحیح پیرایش می یابد و در نتیجه پروتئین SMN به طور کامل تولید می گردد. اساسا این دارو شرایطی را فراهم می سازد که pre-RNA در مکان صحیحی قرار بگیرد که در نهایت منجر به پیرایش صحیح RNA و در نتیجه تولید پروتئین درستی خواهد شد.

Roche نتایجی مبنی بر مورد هدف قرار گرفتن پروسه حذف pre-RNA توسط RG۷۹۱۶ مطرح نمود. تحقیقات نشان می دهد که این دارو انتخاب صحیحی می باشد اما مطالعات بیشتری جهت بررسی توکسیستی این دارو لازم است.

توضیحات:

Splicing is the editing of the nascent precursor messenger RNA(pre-RNA) transcript in to a mature messenger RNA(MRNA).

 

اطلاعات بیشتر:

Jingxin Wang et al, Mechanistic studies of a small-molecule modulator of SMN۲ splicing, Preceedings of the National Academy of Science (۲۰۱۸). DOI: ۱۰.۱۰۷۳/pnas.۱۸۰۰۲۶۰۱۱۵

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به  نشریه تازه های تندرستی می باشد.