چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۳۶

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

تشخیص زودهنگام آلزایمر با معاینه چشم

مطالعات محققان مرکز چشم پزشکی دانشگاه دوک در آمریکا نشان میدهد از دست دادن عروق خونی شبکیه میتواند از مهمترین علائم بروز آلزایمر باشد که با معاینه چشم قابل تشخیص است.تهران- ایرنا- محققان با بررسی بیش از ۲۰۰ بیمار دریافتند معاینه چشم میتواند روشی برای تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر باشد. در افرادی که مغز سالمی دارند، شبکه متراکم میکروسکوپی مویرگی در بخش پشت چشم و در شبکیه دیده میشود اما در افراد مبتلا به آلزایمر، این شبکه مویرگی تراکم کمتری نسبت به افراد سالم دارد
در این مطالعه آمده است که برای مشاهده شبکه مویرگی نیاز به استفاده از یک فناوری غیر تهاجمی با وضوح بسیار بالاست. این فناوری OCTA نام دارد و با استفاده از امواج نوری که کاملا بی ضرر و غیر تهاجمی هستند، جریان خون در مویرگهای تمام لایههای شکبه را نشان میدهد.
از آنجا که تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر، سرعت پیشرفت بیماری را کند میکند، روشهای درمان و تشخیص سریع همواره مورد توجه پزشکان بوده است.
بیماری پیشرونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد میشود. این بیماری از دیدگاه علمی بر اثر کاهش ماده شیمیایی سروتونین در مغز بروز میکند و به این ترتیب انتقال پیامهای عصبی مختل میشود. بر اساس آمار مرکز بین المللی آلزایمر، اکنون ۴۶.۸ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال ۲۰۵۰ میلادی، به ۱۳۱.۵ میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه میرسد.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به  نشریه تازه های تندرستی می باشد.