جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۰۰

تازه های بیماری های پوست و مو

درمان جدید ریزش مو

دکتر هاشاو(Hawshaw) مشخص کرد که دارویی تحت عنوانWAY-۳۱۶۶۰۶ که برای درمان استئوپروز مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند در درمان ریزش مو نیز موثر باشد.


May ۸, ۲۰۱۸

University of Manchester

تحقیقات تازه در بخش درماتولوژی دانشگاه منچستر موفق به شناسایی دارویی جدیدی شد که نگرانی مردان و زنان برای طالسی را کاهش می دهد.

این مطالعه توسط دکتر راف(Ralf) در تاریخ هشتم ماه می در مجله PLOS منتشر شد. در این مطالعه مشخص گردید، دارویی که اساسا برای درمان استئوپروز استفاده می گردد تاثیر بسیار مثبتی روی فولیکول مو ها دارد.

در حال حاضر تنها دو داروی ماینوکسیدیل و فیناستراید برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه(آلوپسی آندروژنیک) در دسترس می باشد. اما این دو دارو عوارض متوسطی داشته و تاثیر آنچنانی در رویش مجدد مو ندارد. انتخاب دیگر برای این بیماران کاشت مو می باشد.

یک پروژه تحقیقاتی توسط دکار ناتان هاشاو(Nathan Hawshaw) موفق به شناسایی یک داروی تازه برای تحریک رویش مو با تاثیر گذاری روی آلوپسی آندوژنیک شد. در این مطالعه روی عملکرد یک داروی تعدیل کننده ایمنی قدیمی تحت عنوان سیکلوسپورین تمرکز گردید. این دارو از سال ۱۹۸۰ جهت جلوگیری از رد پیوند و در بیماری های خودایمن مورد استفاده قرار می گیرد. اما دارای عوارض جانبی شدید و مهمی است. اما یکی از جالب ترین اثرات آن افزایش رویش مو می باشد.

یک گروه تحقیقاتی فولیکول موی سر بیماران تحت درمان با سیکلوپورین را از نظر ژن مورد بررسی قرار دادند. مشخص گردید که این دارو بیان SFRP۱ را کاهش می دهد. این ژن پروتئینی را کد می کند که رشد و تکامل برخی بافت ها از جمله فولیکول های مو را محدود می سازد. همچنین محققان نحوه تاثیر این دارو در رویش مو را مشخص کردند بدین ترتیب که این دارو منجر به حذف مولکول متوقف کننده رشد مو می گردد.

این اثر محدود کننده کاملا با فعالیت تعدیل کننده ایمنی سیکلوسپورین غیر مرتبط است. به طوری که DFRP۱ را یک هدف درمانی امیدوار کننده به عنوان استراتژی ضد ریزش مو تبدیل می کند.

دکتر هاشاو(Hawshaw) مشخص کرد که دارویی تحت عنوانWAY-۳۱۶۶۰۶ که برای درمان استئوپروز مورد استفاده قرار می گیرد،  می تواند همانند سیکلوسپورین DFRP۱ را مورد هدف قرار دهد. در واقع استفاده از WAY-۳۱۶۶۰۶ موضعی یا ترکیبات مشابه آن می تواند باعث رویش هر چه بیشتر مو همانند سیکلوسپورین حتی بیشتر نیز گردد و اثرات جانبی آن را هم نداشته باشد.

 

اطلاعات بیشتر:

Hawshaw NJ, Hardman JA, Haslam IS, Shahmalak A, GilhaA, Lim X, et al. (۲۰۱۸) Identifying novel strategies for treating human hair loss disorder: Cyclosporine A suppresses the inhibitor, SFRP۱, in the dermal papilla of human scalp hair follicles. PLoS Biol ۱۶(۵): e۲۰۰۳۷۰۵

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به  نشریه تازه های تندرستی می باشد.