جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۰۰

روز جهانی معلولین


 

۱۲ آذر ماه روز جهانی معلولین


در سال ۱۹۹۲ بالاخره صدای معلولان به جهانیان رسید و روز ۳ دسامبربرای آنها نام گذاری شد.

 در جهان بیش از ۶۰۰ میلیون نفر یعنی چیزی حدود ۱۰ درصد از جمعیت دنیا را معلولین تشکیل می دهند. 

طبق آمار، از هر ۱۰ کودک بدنیا آمده نیز یک کودک دارای معلولیت مادرزادی می باشد و یا بعد از تولد بدلیل مشکلات رایج معلول می شوند .

به دلیل آماربالای معلولین در دنیا ، داشتن امکانات رفاهی و بهداشتی در جامعه، حق مسلم آنها می باشد که هدف اصلی از نامگذاری روز جهانی معلولان توجه بیشتر به این افراد است.

به چه کسی معلول گفته می شود؟

معلول به کسی گفته می شود که بر اثر نقص جسمی یا ذهنی، اختلال قابل توجهی به طور مستمر بر سلامت و کارایی عمومی، و یا در شئون اجتماعی، اقتصادی و حرفه ای او به وجود آید، به طوری که این اختلال، از استقلال فردی، اجتماعی و اقتصادی وی را کم می کند. این گروه، شامل ناشنوا، نابینا، و معلول جسمی، حرکتی و ذهنی می باشد.


امروزه بسیاری از معلولیت ها را می توان از طریق مراقبت های اولیه بهداشتی نظیر واکسیناسیون، تغذیه مناسب و … همچنین از طریق مراقبت های حرفه ای از قبیل توانبخشی طبی، گفتار درمانی، ارتوپدی فنی و … از بین برد.

برخی از معلولیت ها در مراحل اولیه، با اقدامات درمانی و ترمیمی، قابل پیشگیری یا درمان هستند. در کشورهای صنعتی پیشرفت های چشم گیری در زمینه پیشگیری از معلولیت حاصل شده، ولی در اکثر کشورهای در حال رشد میزان اقدامات انجام شده نسبت به آنچه مورد نیاز می باشد، بسیارکمتر است.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به  نشریه تازه های تندرستی می باشد.