پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ ۱۶:۱۱

تازه های بیماری های روانپزشکی

تاثیر تغذیه در کنترل سایکوز

محققان دریافتند که مکمل های غذایی ویژه ای در کنار درمان استاندارد می تواند وضعیت سلامت روانی بیماران جوان مبتلا به سایکوز را در مقایسه با درمان دارویی به تنهایی، بهبود بخشد.


March ۲۲, ۲۰۱۸
University of Manchester


طبق یک مطالعه مروری سیستماتیک توسط Dr Firth در دانشگاه منچستر برخی مکمل های غذایی می تواند به عنوان درمان کمکی در بیماران جوان مبتلا به سایکوز اثرات مفیدی داشته باشد. در این مطالعه داده های هشت مطالعه مستقل روی وضعیت تغذیه ای ۴۵۷ بیمار مبتلا به مراحل اولیه سایکوز از جمله اسکیزوفرنی با یکدیگر ادغام شد. نتایج این مطالعه درEarly Intervention in Psychiatry به چاپ رسید.

طبق گفته دکتر Firth، مکمل های غذایی در درمان بیماری های روانی با علائمی چون بدبینی و نا امیدی اثر بخش باشد.

این مطالعه مروری نشان می دهد که مکمل های غذایی در کنار درمان های استاندارد می تواند مفید باشد. طبق مطالعه Taurine، یک اسید آمینه که در غذاهایی چون در بوقلمون و حلزون جزو این دسته هستند. بر اساس نتایج مطالعات Melbourne بر روی ۱۲۱ بیمار جوان مبتلا به سایکوز نشان داد که ۴ گرم از Taurine به صورت روزانه در طول ۱۲ هفته علائم سایکوتیک بیماران را تعدیل کرد.

مکمل های حاوی آنتی اکسیدان های ویژه از جمله n-acetyl cysteine و ویتامین C، می تواند در بیماران با سطوح بالای استرس اکسیداتیو اثر بخش باشد.

مطالعات روی مکمل های امگا ۳ نشان داد، گرچه به نظر می رسد سلامت مغز در بیماران مبتلا به سایکوز را بهبود می بخشد، اما شواهد اثر بخشی آن متناقض می باشد.

لازم است در زمینه نتایج این مطالعات احتیاط بعمل آید. در حال حاضر محققان در حال انجام مطالعات بیشتری در زمینه مکمل درمانی در بیماران سایکوتیک هستند. قابل ذکر است که تغذیه افراد در بیشترین حالت اثر متوسطی روی وضعیت منتال بیماران خواهد داشت.

این نظریات در سال ۲۰۱۸ در سیدنی با هدف دستیابی به تاثیر مکمل های غذایی روی وضعیت منتال بیماران مورد ارزیابی قرار می گیرد.


اطلاعات بیشتر:

Joseph Firth et al, Adjunctive nutrients in first-episode psychosis: A systematic review of efficacy, tolerability and neurobiological mechanisms, Early Intervention in Psychiatry (۲۰۱۸).DOI: ۱۰.۱۱۱۱/eip.۱۲۵۴۴

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به  نشریه تازه های تندرستی می باشد.