امتیاز شما :
امتیاز : ۵

يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ۱۵:۳۱

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

جدیدترین خبر در زمینه درمان آلزایمر

محققان دریافتند که آنتی بادی ویژه ای می تواند پلاک های مخرب آلزایمر در نمونه موش را پاکسازی کرده و امیدی در جهت درمان این بیماری در انسان ایجاد نماید.
March 26, 2018

Washangton University School of Medicine


آنتی بادی های علیه APOE(قرمز رنگ) به پلاک های آمیلوئید(آبی رنگ)  در بافت مغز بیماران مبتلا به آلزایمر متصل می شود.

شکل گیری پلاک های مرتبط با آلزایمر، چندین سال قبل از شروع علائم ویژه این بیماری می باشد. دهه ها، پزشکان بدنبال راهی جهت پاکسازی این پلاک ها با هدف جلوگیری و یا درمان این بیماری بودند. پلاک های آمیلوئیدی به صورت اولیه از ساختمان های پروتئینی در مغز تحت عنوان بتا آمیلو ئید ایجاد می گردد. در پلاک ها ساختار پروتئینی دیگری مرتبط با آلزایمر به نام APOE  قرار دارد.

محققان دانشگاه واشنگتن نشان دادند که یک آنتی بادی نه تنها می تواندAPOE را مورد هدف قرار دهد بلکه منجر به پاکسازی پلاک ها خواهد شد. نتایج منتشر شده در مجله Clinical Investigationدر 26 مارچ 2018 می تواند راهی به سوی توقف تخریب مغز بوسیله پلاک های آمیلوئیدی در مراحل اولیه بیماری و حتی پیش از شروع علائم باشد. طبق اظهاراتDavid Holtzman  و همکارانش شکل گیری پلاک های آمیلوئیدی در مغز بسیاری از افراد در طی سالهای متمادی رخ می دهد. با از بین بردن این پلاک ها، بویژه در صورت انجام به موقع، می توان جلوی تغییرات مغزی که باعث فراموشی، گیجی و اختلال شناخت می شود را گرفت.

انواعی از ژن های APOE  تنها ریسک فاکتور بزرگ ابتلا به آلزایمر محسوب می شود. تحقیقات اولیه Holtzman  و همکارانش نشان داد که محصولات حاصل از DNA  که APOE  را مورد هدف قرار دهد می تواند آسیب ناشی از پلاک های آمیلوئیدی را تعدیل نماید. قابل ذکر است که خلاص شدن از پلاک ها نسبت به کاهش تخریب های ناشی از آن ها اثر بهتری در محافظت از مغز خواهد داشت. این محقق و همکارانش با هدف بررسی امکان از بین بردن این پلاک ها روی آنتی بادی هایی که می توانند APOE  را شناسایی و به آن متصل شوند متمرکز شدند. وقتی که این آنتی بادی ها به APOE مورد هدف خود متصل می شوند منجر به جلب توجه سلول های ایمنی خواهند شد.

محقان چندین آنتی بادی که بتواند APOE انسانی را شناسایی نماید در موش هایی که به صورت ژنتیکی مستعد ایجاد پلاک های آمیلوئیدی بودند را مورد آزمایش قرار دادند. ژن APOE در موش با نوع انسانی آن جایگزین شد. برای مدت 6 هفته به صورت هفتگی آنتی بادی علیه APOE و یا دارونما به موش ها تزریق گردید. در مرحله بعد محققان میزان پلاک های آمیلوئیدی را در مغز موش ها اندازه گیری نمودند. یک آنتی بادی به نام HAE-4میزان این پلاک ها را به نصف کاهش داد.

علاوه بر این HAE-4  تاثیری در میزان APOE  در خون نداشت. لازم به ذکر است که APOE  نقش مهمی در جابجایی چربی و کلسترول در بدن ایفا می کند در نتیجه از بین بردن آن در گردش خون می تواند اثرات جانبی مضری به دنبال داشته باشد. متفاوت بودن اثر این آنتی بادی در مغز و خون را اینگونه می توان توجیه کرد که احتمالا ساختمانAPOE  در خون و مغز متفاوت است و آنتی بادیHAE-4  تنها نوع موجود در مغز را مورد هدف قرار می دهد. هنوز هیچ درمانی برای جلوگیری یا به تعویق انداختن شروع یا کاهش سرعت پیشروی آلزایمر در دسترس نیست. اما آنتی بادی های محدودی که می تواند این پلاک ها را با مورد هدف قرار دادن بتاآمیلوئید پاکسازی کند در تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته است. در حالی که این آنتی بادی ها امیدوار کننده می باشد، گاهی اثرات جانبی چون التهاب و تورم بافت مغز را به همراه داشته است. به هر حال آنتی بادی که بتواند APOE را مورد هدف قرار دهد ممکن است در از بین بردن پلاک ها موفق باشد.

آنتی بادی های علیه آمیوئید می توانند به اکثر مولکول های موجود در پلاک متصل شوند، اما آنتی بادی علیه APOE تنها بخش کوچکی از پلاک را مورد هدف قرار می دهد که در این صورت اثرات جانبی کمتری در پی خواهد داشت.

محققان در حال طراحی مطالعاتی برای دستیابی به آنتی بادی های ایمن و اثر گذاز جهت استفاده در انسان هستند.


کلمات کلیدی : آلزایمر،پلاک آمیلوئیدی، APOE، آنتی بادی HAE-4

نسخه چاپی
حامیان مجله