امتیاز شما :
امتیاز : ۵

يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ۱۷:۱۷

تازه های بیماری های قلب و عروق

گامی به سوی تولید واکسن آترواسکلروز

مقاله منتشر شده توسط La Jolla Institute for Allery and Immunology، یک واکسن آترواسکلروز موفق را در نمونه های موش معرفی کرد. این واکسن میزان پلاک های آترواسکلروتیک را در موش های مورد آزمایش کاهش داد.
 

April 12, 2018

La Jolla Insititute for Aleergy and immunology


در پروسه آترواسکلروز، پلاک های حاوی کلسترول در دیواره عروق، منجر به تنگی عروق و در نتیجه افزایش ریسک حملات قلبی و سکته های مغزی می گردد. در حال حاضر آترواسکلروز اولین متهم عامل مرگ و میر در جهان محسوب می گردد. استفاده از استاتین به عنوان داروی  ضد کلسترول میزان حوادث قلبی عروقی ناشی از پلاک های آترواسکلروتیک را 35 درصد کاهش داده است. اما میلیون ها فرد همچنان در ریسک این حوادث قرار دارند.

مقاله منتشر شده توسط La Jolla Institute for Allery and Immunology، یک واکس آترواسکلروزموفق را در نمونه های موش معرفی کرد. این واکسن میزان پلاک های آترواسکلروتیک را در موش های مورد آزمایش کاهش داد. همچنین آزمایش های دیگر با نمونه های خون انسانی، نتایج مثبتی را از طریق شناسایی سلول های T بدست داد. این نتایج می توانند پایه ساخت واکسن انسانی را بنا نهد.

 طبق گفته دکتر کلوس لی (Klaus Ley) همان طور که می دانیم آترواسکلروز دارای بخش های التهابی می باشد اما تا کنون راهی برای مبارزه با آن یافت نشده است. محققان دریافتند که این واکسن، شکل گیری پلاک ها را از طریق گسترش کلاسی از سلول های T محافظت کننده  در یرایر التهاب، کاهش می دهد.

کلسترول بد در واقع یک آمالگام کلسترول در لیپوپروتئین با چگالی کم یا LDL می باشد. برای ساخت واکسن جدید، گروه  تحقیقاتی دکتر لی یک پپتید از پروتئین مرکزی LDL را طراحی کردند.

محققان نمونه خون دو گروه شامل زنان دارای پلاک های آترواسکلروتیک در شریان کاروتید و نیز زنان فاقد پلاک  را استخراج کردند وآن را از نظر سلول های ایمنی که به پلاک متصل می شود ارزیابی کردند.

در هر دو گروه، پپتید به  زیر گروهی از سلول CD4+ تحت عنوان سلول های T تنظیم کننده (Tregs) متصل می شود. درصد Treg در بیماران مبتلا به آترواسکلروز بسیار کمتر بود و انواع دیگر سلول های T در مقایسه با افراد سالم بیشتر بود. این یافته ها نشان می دهد که Tregs ممکن است در معرض توعی از تغییرات مولکولی قرار بگیرد که مانع اثربخشی آن در شرایط پیشرفت بیماری قلبی عروقی شود.

بخش ایمیونوژنیک بیشتر واکسن های مورد استفاده، مخلوطی از مولکول ها از پاتوژن های ضعیف یا کشته شده می باشد که بسیار نزدیک به نحوه ساخت واکسن آبله است. این پاتوژن های برانگیزاننده سیستم ایمنی قابلیت استفاده در بیماری های غیر عفونی از جمله آترواسکلروز و سرطان را ندارند در حالی که طبق گفته دکتر لی واکسن مهندسی شده این موارد را سرکوب می سازد.

دکتر لی و همکارانش در حال ساخت واکسنی هستند که هدفمندی بیشتری داشته باشد، همانند واکسن پپتیدی علیه ویروس پاپبلوما علیه سرطان سرویکس. روزی  دانشمندان موفق به دستکاری پاسخ ایمنی به وسیله یک پپتید تک یا اپیتوپ خواهند شد و واکسن های هدفمند تری ایجاد خواهند شد.

این مقاله شواهدی دال بر محقق شدن این هدف برای آترواسکاروز را دربر دارد. اما این به معنای قطع مصرف استاتین توسط 25 میلیون آمریکایی نمی باشد.

مردان بالای 50 سال با سطح نرمال کلسترول در ریسک قرار دارند. همانگونه که حملات قلبی کشنده ممکن است در افراد سالم نیز دیده شود که سپس مشخص می گردد که دارای پلاک های آترواسکلروتیک بوده اند. واکسنی که بتواند از تشکیل پلاک های آترواسکلروتیک جلوگیری نماید می تواند می تواند جلوی این سناریو را بگیرد.


اطلاعات بیشتر:

Takayuki Kimura et al, Regulatory CD4+T Cells Recognize MHC-II-Restricted Peptide Epitopes of Apolipoprotein B, Circulation (2018). DOI: 10.1161/circulationaha.117.031420


کلمات کلیدی : پلاک آترواسکلروتیک، واکسن، سلول هایT

نسخه چاپی
حامیان مجله