امتیاز شما :
امتیاز : ۵

شنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۱

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

توقف پیشروی دیستروفی عضلانی دوشن با کمک CRISPR

محققان برای اولین بار از تکنیک اصلاح ژن CRISPR برای توقف پیشروی دیستروفی عضلانی دوشن (DMD) در پستانداران بزرگ استفاده کردند. تحقیقات انجام شده در UT Southwestern در درمان این بیماری امیدبخش بوده است.
 

August 30, 2018

UT Southwestern Medical Center

 

محققان برای اولین بار از تکنیک اصلاح ژن CRISPR برای توقف  پیشروی دیستروفی عضلانی دوشن (DMD) در پستانداران بزرگ استفاده کردند. تحقیقات انجام شده در UT Southwestern  در درمان این بیماری امیدبخش بوده است.

تحقیقات منتشر شده در Science بهبود بی سابقه ای را در فیبرهای عضلانی نمونه ی سگ مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن ایجاد نمود. این بیماری شایع ترین بیماری ژنتیکی مهلک در کودکان می باشد که در اثر جهش بازدارنده تولید دیستروفین ایجاد می گردد. دیستروفین پروتئینی است که نقش مهمی در عملکرد عضلانی ایفا می کند.

محققان از یک تکنیک برش منفرد اصلاح ژن (single- cut gene- editing) جهت بازیابی دیستروفین در عضله و بافت قلب تا بیش از 92 درصد سطح نرمال استفاده کردند.محققان تخمین زدند که تا آستانه 15 درصد برای کمک قابل توجه به بیماران نیاز می باشد.

کودکان مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن اغلب در اثر از دست رفتن قدرت پمپاژ قلب و یا اشکال تنفسی به دنبال نقص در عملکرد دیافراگم جان خود را از دست می دهند. این مقادیر بیان دیستروفین می تواند در جهت جلوگیری از این وقایع امیدوار کننده باشد.

دیستروفی عضلانی دوشن 1 نفر در 5000 پسر را مبتلا می سازد. این بیماری باعث نارسایی در عملکرد عضلات و قلب می گردد. در نتیجه مرگ زودرس زیر 30 سال اتفاق می افتد. این بیماران بعلت دژنراسیون عضلانی و دیافراگم  به صندلی چرخدار و رسپیراتور وابسته می گردند. با وجود اینکه دهه هاست که محققان یک نقص ژنی را علت این بیماری می دانند اما همچنان درمانی برای این بیماری در دسترس نمی باشد.

تحقیقات انجام شده اثبات کننده مفهوم single- cut gene-editing در عضلات دیستروفی شده می باشد و گامی بزرگ در جهت راه اندازی مطالعات بالینی است. دکتر اولسون و همکارانش جهش های DMD را در سلول های موش و انسان با استفاده از یک برش منفرد در یک نقطه استراتژیک DNA جهش یافته، مورد اصلاح قرار دادند.

آخرین تحقیقات تکنیک مشابهی را در 4 سگ با شایع ترین جهشی که در DMD انسانی دیده می شود، مورد استفاده قرار دادند. محققان از یک ویروس بی ضرر از رده آدنوویروس (AAV) جهت رساندن قطعات اصلاح شده با روش CRISPR به اگزون 51 استفاده کردند. این اگزون یکی از 79 اگزونی است که ژن دیستروفین را شامل میگردند.

تکنیک CRISPR اگزون را اصلاح می نماید. بعد از گذشت چند هفته پروتئین از دست رفته در بافت عضلانی بازسازی شد. این بازسازی شامل 92 درصد اصلاح در قلب و 58 درصد در دیافراگم بود.

طبق گفته دکتر لئونلا آموسی، این استراتژی با اپروچ های درمانی دیگر برای DMD متفاوت می باشد. زیرا جهش مسبب این بیماری را اصلاح کرده و بیان دیستروفین را نرمال می گرداند. اما پیش از اجرای بالینی این روش به مطالعات بیشتری نیاز می باشد.

قدم بعدی بررسی پایداری سطح دیستروفین در دراز مدت و اطمینان از ایمنی این روش می باشد.

امید است که این روش در سایر بیماری های عصب عضله نیز مورد استفاده بهینه قرار گیرد.

اطلاعات بیشتر:

L. Amoasii et al., Gene editing restores dystrophin expression in a canine model of Duchenne muscular dystrophy, '' Science (2018).

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : دیستروفی عضلانی دوشن، دیستروفین، CRISPR، برش منفرد ژن

نسخه چاپی
حامیان مجله