امتیاز شما :
امتیاز : ۵

دوشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ۱۰:۱۵

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

درمان آلزایمر با استفاده از یک داروی کبد

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که داروی اورسوداکسی کولیک اسید (UDCA) باعث بهبود اختلال عملکرد میتوکندریال، به عنوان یک فاکتور مهم برای هر دو نوع فامیلیال و اسپورادیک آلزایمر، خواهد شد.
August 31, 2018

By Amy Huxtable, University of Sheffield

 

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که داروی اورسوداکسی کولیک اسید (UDCA) باعث بهبود اختلال عملکرد میتوکندریال، به عنوان یک فاکتور برای هر دو نوع فامیلیال و اسپورادیک آلزایمر، خواهد شد.

میتوکندری نقش مهمی در حیات سلولی و نیز مرگ سلولی دارد. به این ترتیب که متابولیسم را تنظیم می نماید.

اختلالات میتوکندری در انواعی از آلزایمر دیده شده است. حتی این اختلال پیش از ایجاد علایم پاتولوژیک مشاده شده است.تغییرات انرژی در سلول های مختلف بیماران مبتلا به آلزایمر یافت شده  است. محققان بر این باورند که این تغییرات زودرس ترین تغییراتی است که در مغزی حادث می شود. این تغییرات حتی پیش از بروز علائم ظاهر می گردد.

طبق اظهارات دکتر هیلتر مورتیبوی، برای اولین بار مشاهده گردید که UDCA می تواند عملکرد باطری سلول یعنی میتوکندری را افزایش دهد. این دارو که در درمان بیماری های کبدی مورد استفاده قرار می گیرد باعث برور تغییراتی در شکل این باطری های سلولی خواهد شد. این تغییر توزیع Dynamin-related protein 1 صورت می گیرد. این پروتئین شکل میتوکندری ها را تنظیم می نماید. محققان بر این باورند که این فرآیند نفش نوروپروتکتیو در بیماری آلزایمر دارد.

بیماری آلزایمر یکی از علل مرگ ناشی از دمانی در سراسر دنیا محسوب می گردد.این بیماری شایع ترین بیماری نورودژنراتیو می باشد. در حال حاضر حدود 850000 نفر در انگلستان به این بیماری مبتلا هستند. پیش بینی می شود تا سال 2051 این تعداد به 2 میلیون نفر افزایش یابد.

مطالعات قبلب نشان داده است که UDCA می تواند درمان موثری برای توقف پیشروی پارکینسون باشد. اثر بخشی این دارو در افراد با موتاسیون LRRK2 مشاهده شده است.

نتایج این مطالعه در مجله Molecular Biology منتشر شد.


کلمات کلیدی : آلزایمر، میتوکندری، UDCA

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله