امتیاز شما :
امتیاز :

پنجشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ ۱۵:۴۴

تازه های بیماری های داخلی

استفاده از داروهای ضد فشار خون در جلوگیری از نقص حافظه در بیماران مبتلا به لوپوس

داروهایی موسوم به ACEI از جمله کاپتوپریل، کلاسی از داروها هستند که برای درمان فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. این داروها می توانند مانع از فعالسازی میکروگلیاها گردند. محققان نشان دادند که درمان با کاپتوپریل از نورون ها در برابر DNRAbs محافظت می نمایند.
September 5, 2018

Rockefeller University Press

 

محققان انیستیتوی Feinstein برای اولین بار نشان دادند که  فعالسازی سلول های مغزی موسوم به میکروگلیا در جریان نقص حافظه و سایر اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به لوپوس نقش مهمی ایفا می کنند. نتایج این مطالعه در تاریخ 5 سپتامبر در مجله Experimental Medicine منتشر گردید و نشان داد که داروهایی تحت عنوان ACEI که جهت درمان فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد می توانند این پروسه را در موش بلوک کرده و در نتیجه برای حفظ حافظه در بیماران لوپوس مورد استفاده واقع شوند.

لوپوس یک کمپلکس خودایمن می باشد. در این پروسه اتوایمیون  بیشتر DNA مورد هدف واقع می گردد. علائم این بیماری بسیار متنوع می باشد اما بیش از 90 درصد آنها علائم نورولوژیک و سایکولوژیک  نشان خواهند داد. این اختلالات با نقص شناختی از جمله مشکل حافظه و گیچی مشخص می گردد.

بتی دیاموند و همکارانش  پیش از این اینگونه دریافتند که بیماران مبتلا به لوپوس که آنتی بادی تحت عنوان DNAABS تولید می کنند، نقص حافظه نشان خواهند داد. این آنتی بادی DNA و پروتئین ویژه ای به نام گیرنده NMDA را شناسایی می نماید. این آنتی بادی توانایی ورود به مغز را ندارد. اما پس از آسیب یا عفونت، DNRAbs می تواند به مغز دسترسی یابد و به این ترتیب نورون های بیان کننده NMDAR را مورد هدف قرار دهد. این عمل باعث مرگ سلولی و یا از دست رفتن سیناپس ها و در نتیجه نقص حافظه یا سایر نقایص شناختی خواهد شد.

دیاموند و همکارانش سلول های مغزی موسوم به میکروگلیا را مسئول پیرایش ارتباط بین نورون ها بعد از تماس با DNRAbs می دانند. این سلول ها به پاکسازی سلول های مرده کمک کرده و می توانند سیناپس های اضافه و ناخواسته را در طول گسترش مغزی از بین ببرند.

محققان با هدف بررسی نقش میکروگلیاها در لوپوس، موش هایی را که DNRAbs با توانایی عبور از مغز را دارند مورد بررسی قرار دادند. این تحقیقات نشان داد که میکروگلیا با ورود DNRAbs به مغز فعال می گردند. پروتئین هایی به نام C1q میکروگلیا ها را برای سیناپس های  نورون های مورد هدف توسط آنتی بادی ها جذاب می سازد. حذف این پروتئین ها یا میکروگلیا ها مانع از دست رفتن سیناپس های نورون ها بعد از تماس با DNRAbs می گردد.

داروهایی موسوم به ACEI از جمله کاپتوپریل، کلاسی از داروها هستند که برای درمان فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. این داروها می توانند مانع از فعالسازی میکروگلیاها گردند. محققان نشان دادند که درمان با کاپتوپریل از نورون ها در برابر DNRAbs محافظت می نمایند.

نتایج مطالعات نشان می دهد که ACEI ها می توانند در جلوگیری از اختلالات شناختی مرتبط با نقایص نوروسایکولوژیک بیماری لوپوس مورد استفاده قرار گیرد.

اطلاعات بیشتر:

Nestor et al., 2018. J. Exp. Med. DOI: 10.1084/jem.20180776


کلمات کلیدی : لوپوس، نقص حافظه، اختلال شناختی، ACEI

نسخه چاپی
حامیان مجله