امتیاز شما :
امتیاز : ۵

جمعه ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ۲۳:۳۴

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

درمانی جدید برای بیماری هانتینگتون

محققان تاثیر ۴ دوز مختلف از داروی Panobinostat را روی موش های حامل ژن بیماری هانتینگتون مورد مطالعه قرار دادند. این دارو در حال حاضر برای درمان انواعی از سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. محققان بر این باورند که این دارو می تواند بیان ژن را تنظیم کرده و گام مهمی در جهت درمان بیماری هانتینگتون باشد.
 

September 5, 2018

By Andrea Schneibel, University of Tennessee at Knoxville

 

مطالعات منتشر شده توسط PNAS نشان می دهد که هانتینگتون زودتر از چیزی که قبلا تصور می شد می تواند زندگی بیماران را تحت تاثیر قرار دهد. داروی جدیدی می تواند در کنترل این بیماری موثر باشد.

طبق اظهارات دکتر الکساندر اوسماند این دارو می تواند حتی پیش از شروع علائم بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

این بیماری که به صورت پیشرونده باعث افت توانایی های فیزیکی و مغزی بیماری می گردد، نتیجه یک موتاسیون ژنتیکی در ژن هانتینگتون می باشد. همه افراد دارای این ژن هستند و حضور آن برای سلامت ضروری می باشد. موتاسیون این ژن منجر به نقص سریع در نورون های ویژه ای می گردد.

علائم این بیماری اغلب تا سن 40-30 سال بارز نمی گردد. طبق مطالعات صورت گرفته آرایه هایی از آن در مراحل زودتری ممکن است دیده شود و نیاز به بررسی های غربالگری را گوشزد نماید.

محققان تاثیر 4 دوز مختلف از داروی Panobinostat را روی موش های حامل ژن بیماری هانتینگتون مورد مطالعه قرار دادند. این دارو در حال حاضر برای درمان انواعی از سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. محققان بر این باورند که این دارو می تواند بیان ژن را تنظیم کرده و گام مهمی در جهت درمان بیماری هانتینگتون باشد.

پژوهشگران جنبه های مختلف رفتاری، پاسخ و غیره را روی موش ها مانیتور کردند. نتایج نشان داد که این اختلالات رفتاری پیش از موتاسیون کامل ژن مربوطه بروز می نماید.

گرچه درمان با Panobinostat نمی تواند موتاسیون ژن را برگرداند اما می تواند مانع از تغییرات ژنی مرتبط با بیان این بیماری گردد.

تا کنون پزشکان تنها توانسته اند برخی از  علائم بیماری مذکور از جمله افسردگی، تغییرات مود و حرکات غیر ارادی را درمان نمایند. اما این درمان ها درمان قطعی با اصل این بیماری نمی باشند.

اطلاعات بیشتر:

DOI: 10. 1073/pnas. 1807962115

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : هانتینگتون، Panobinostat

نسخه چاپی
حامیان مجله