پسندیدم : ۱۳۴

چهارشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۹۷ ۲۱:۳۶

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

عروق لنفاتیک مغزی، راهی تازه برای درمان مالتیپل اسکلروزیس

طبق گزارشات دانشگاه ویرجینیا، عروق لنفاتیکی که مغز را از مواد مضر پاکسازی می نمایند، نقش مهمی در ایجاد و پیشروی مالتیپل اسکلروزیس ایفا می کنند.
 

September 17, 2018,

 University of Virginia Health System

طبق گزارشات دانشگاه ویرجینیا، عروق لنفاتیکی که مغز را از مواد مضر پاکسازی می نمایند، نقش مهمی در ایجاد و پیشروی مالتیپل اسکلروزیس ایفا می کنند. این عروق پیغام های ناشناخته ای را از مغز به سیستم ایمنی منتقل می نمایند که می تواند جرقه ای برای شروع علائم بیماری MS باشد. بلوک کردن این پیام ها می تواند راه تازه ای برای درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیس فراهم سازد.

طبق تحقیقات دانشگاه UVA، عروق لنفاتیک نقش مهمی در مالتیپل اسکلروزیس، بسیاری از بیماری های التهابی مغز و عفونت های خطرناک مغز دارند.

اطلاعات به دست آمده نشان می دهد، سیگنالی وجود دارد که از مغز به عقده های لنفاوی انتقال یافته و به سلول های ایمنی پیغام می دهد که به بافت مغز وارد گردند. این فرآیند در پاتوژنز مالتیپل اسکلروزیس دخیل است.

محققان دانشگاه UVA به سرپرستی دکتر جاناتان کیپنیس توانستند مانع از بروز MS در نمونه های موش از طریق هدف قرار دادن عروق لنفاتیک احاطه کننده مغز گردند. آن ها از استراتژی های مختلفی جهت بلوک کردن لنفاتیک و یا تخریب آن ها با کمک  لیزر استفاده کردند. همه این روش ها نتیجه یکسانی در بر داشت: کاهش در تعداد سلول های ایمنی مخرب با توانایی ایجاد فلج

در صورتی که ارتباط بین التهاب مغزی و عروق لنفاتیک در مالتیپل اسکلروزیس نقش داشته باشد، درمان هدفمند این عروق می تواند از نظر بالینی ارزشمند باشد.

شناسایی دقیق پیام هایی که از مغز که در ارتباط با سیستم ایمنی در ایجاد این بیماری نقش دارد می تواند امکان هدف قرار دادن ویژه این سیگنال ها را فراهم سازد.

طبق اظهارات محققان حذف عروق نتوانست این بیماری را به طور کامل متوقف سازد. در نتیجه فاکتورهای دیگری برای کشف باقی است.

عروق لنفاتیک مننژ در مقایسه با عروق سایر قسمت های بدن کوچک تر هستند. این می تواند توانایی عبور مواد را محدود سازد. در التهاب، سایز این عروق به میزان قابل توجهی تغییر نمی کند. این یافته بسیار شگفت آور می باشد. آنها به تمام سلول های ایمنی اجازه عبور می دهند. پژوهشگران مولکول نشان دهنده این فرآیند را شناسایی کردند. محققان در شرایط آزمایشگاهی در پی استفاده از این عروق جهت منافع سلامتی برآمدند. برای مثال، بلوک عروق مزایای قابل توجهی در نمونه های مالتیپل اسکلروزیس داشت. اما تحقیقات نشان داده است که عملکرد سالم این عروق برای جلوگیری از آلزایمر و اختلالات شناختی مرتبط با سن حیاتی میباشد. این به این معناست که توقف MS به سادگی بلوک جریان عروق نمی باشد. همچنین یک روش واحد برای تمام بیماری های نورولوژیک وجود ندارد. اما پی بردن به نقش عروق راه شگفت انگیزی را برای درمان بیماری های نورولوژیک ایجاد کرده  است.

این مطالعات نقش درناژ لنفاتیک را در بیماری MS و آلزایمر مطرح کرده  است. در واقع نقص تعاملات سیستم ایمنی و مغز در این بیماری ها نقش دارند. امید است از این یافته ها بتوان در درمان بیماری های مذکور استفاده کرد.

نتایج این مطالعات در مجله Nature Neuroscience منتشر گردید.

اطلاعات بیشتر:

DOI: 10. 1038/s41`593-018-02279

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : مالتیپل اسکروزیس، عروق لنفاتیک

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله